O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HUDEBNÍ KOUTEK – KOLEDA PRO ZUZANU PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 04 prosinec 2014
Druhou adventní neděli to bude přesně 10 let, co zemřela zpěvačka Zuzana Navarová. Pro mnohé tak trochu nečekaně, nemoc, se kterou se prala mnoho let, do poslední chvíle tajila. Ještě v listopadu odehrála poslední koncert. Bylo jí jen 45 let.

 

 

 

 

 

 

 

 

     Kdyby se na Kudlance zakládal klub za „neskuhrání“, byla by jistě jeho čestnou předsedkyní. To jen zpětně člověku dojdou různé letmé poznámky v rozhovorech a že písničky z její poslední desky „Jako Šántidéví“ jsou hodně o loučení a smíření. Také razila heslo, že vyhýbat se negativnímu je pozitivní. Nečíst zprávy, nekoukat na televizi, neskuhrat a chodit do přírody prospívá duševnímu zdraví.

 

 

 

     Rodačka z Hradce Králové vystudovala španělštinu a češtinu na Filozofické fakultě UK, později ještě konzervatoř. Pocházela z muzikantské rodiny, tatínek byl hudební režisér v místním rozhlase a milovník folkloru.

 

     K příjmení Navarová přišla prý díky napoleonským tažením. Jakýsi navarský voják z císařské armády se zaháčkoval na Moravě, když Napoleona hnali od Moskvy.

 

     Během vysokoškolských studií se seznámila se Zdeňkem Vřešťálem a Vítem Sázavským a společně založili kapelu Nerez. Prakticky vzápětí se dostavil úspěch na folkové scéně, bodovali na Portě i Vokalíze. Po čtrnácti letech se pak pro únavu materiálu rozešli po sólových pěšinkách.

 

 

 

 

     Zuzana založila latinskoamerické trio Tres a později „multikulti“ skupinu Koa, se kterou zpívala až do konce. Je pohřbena na pražském Vyšehradě v hrobě nadace Život umělce, která pomáhá umělcům v tísni a které byla dlouholetou předsedkyní.

 

     Se Zuzanou Navarovou jsem se letmo „potkala“ tak nějak v půlce 80. let, když zpívala s Nerezem.  Přiznávám, že mě jejich repertoár moc neoslovil, na můj vkus byl moc pochmurný a plný jinotajů :-) Ale Zuzaniny „pozdní“ písničky poslouchám ráda. Baví mě nečekané rýmy

 

odpusť, že nemám na duši
smutek,

ač králi Artuši
prý utek´

kůň i s bílým praporem“

 

a hlavně její úžasnej hlas. Zpívá tak mimochodem, jako by vyprávěla. A taky mi trochu připomíná mou oblíbenou Joan Baezovou.  Přemýšlela jsem, co z její tvorby do koutku vybrat, ale když advent a Vánoce, tak asi nějakou vánoční, že jo? Kdo je ten, na kterého dívka s altem medovým myslí, rozklíčujte si sami :-)

 


 

 

 
 
 
Můra Podruhé Přicházející
 
 
 
 
Komentáře (10)add feed
Zuzana : Iris
Také razila heslo, že vyhýbat se negativnímu je pozitivní. Nečíst zprávy, nekoukat na televizi, neskuhrat a chodit do přírody prospívá duševnímu zdraví...bohužel razila také heslo nepřiznat, neléčit neřešit, zanedbat.A to píšu jako zastánce a propagátorka alternativních postupů léčení. Ale "vocaď pocaď" Možná tu mohla být.Ale ona měla nemocná i játra, jeden čas moc na životosprávu skutečně nedbala. Prý.Je fakt, že prý do poslední chvíle nejen, že neskuhrala, ale byla prý i pořád krásná až do smrti.

Mne naopak repertoár Nerezu oslovil a ovlivnil zásadně, bylo to fantastické období v tvorbě Zuzany, ale i Zdeňka Vřešťála i Vítka Sázavského. Jak oni k sobě pasovali, to bylo dokonalé. Jeden druhého nechali vyniknout přesně tak, jak to bylo zapotřebí a výsledek byl fascinující.

Úžasné bylo, jak se dělila o svoje hudební zkušenosti a dávala prostor talentům - našla a "udělala" Radůzu, pomáhala Věře Bílé - no však je to na wiki vše.

V práci písničku nepustím, ale za vzpomínku na geniální zpěvačku, dle mého nejlepší snad v posledním století je milá.

prosinec 05, 2014 10:40
ten češtin.. : Iris
vzpomínka je milá. smilies/smiley.gif
prosinec 05, 2014 10:55
to máš těžký : mura1
..bohužel razila také heslo nepřiznat, neléčit neřešit, zanedbat.

aniž bych chtěla rozpoutat flame, myslím, člověk by měl mít právo rozhodnout, jak se svým životem naloží. třeba pro ni představa, že zbytek života stráví po špitálech, byla neúnosná. mamča tu jednou vzpomínala v souvislosti se svou sestrou, to už byla hodně nemocná (sestra), která říkala, že kdyby na začátku věděla, co ji čeká a co bude muset absolvovat, tak by se do toho nepouštěla.
prosinec 05, 2014 13:07
mura1 : mamča
Tak, tak.
Pokud nemocný trpí nějakou formou rakoviny, kde je tzv. "průměrné přežití" do jednoho roku, což znamená, že někdo to zabalí za dva měsíce a někdo vzdoruje třeba rok a půl, měl by mít právo a možnost o zbytku svého života rozhodnout. Buď díky ozařování a chemoterapiím strávit zbytek života se střevy naruby a s hlavou v záchodové míse, nebo žít ještě nějaký čas důstojně, jen za pomoci léků tlumit bolest.
To byl myslím případ Zuzany Navarové, která se rozhodla důstojně dožít.
Měla jsem jí ráda. Zpívala tak lehce a samozřejmě, jako dýchala. Snad je jí v tom "nebeském sboru" dobře.
prosinec 05, 2014 14:02
Mamčo, : Iris
kdepak já vůbec nechci jen plamenně obhajovat chemoterapii a podobné věci, sama se toho bojím jak čert kříže a také bych se dost rozmýšlela, jak se s tím vyrovnat.Ale pokud vím, u ní se jednalo o prs, a to stačilo možná včas zkusit i méně drasticky poléčit, bývá to úspěšné. Ale byla to její volba, respektuji to, nebyla jsem v její kůži.

Jen mi bylo moc líto, že předčasně odešla, vzhlížela jsem k ní.
Ale to tak bývá, že talentovaní a nadprůměrní odcházejí dřív, tak ať je jí tam dobře.

Podstatná je informace, že vzpomínáme na mimořádnou zpěvačku a mimořádnou ženskou u příležitosti desátého výročí jejího úmrtí.
Není to příliš adventní ani vánoční, ale byla bych ráda, kdybych sem s dovolením mohla přidat odkaz na písničku, při které musí mít husinu každý, kdo ví, v jaké situaci ji napsala a zpívala.prosinec 05, 2014 17:10
Anebo radši : Iris
takhle: Zuzana Navarová - Do nebes
prosinec 05, 2014 17:11
Hezká písnička, ten text psala sama "Neste mě neste ptáci do nebes...". : mamča
Tak snad jí donesli.
Je jí škoda, taková skromná a přitom talentovaná holka.
Nemá smysl mudrovat o tom, jestli mohla nebo nemohla svoji nemoc zvrátit. U těch mladých se na to většinou přijde pozdě, protože rakovina zpočátku nebolí a nikoho nenapadne, že by taková nemoc postihla takové mládě.
Znala jsem úžasnou dívku, co s rakovinou prsu bojovala 8 let. Ke konci už měla metastázy všude, a přesto neztrácela naději a podstupovala veškerou dostupnou léčbu. Pomáhala druhým, dodávala jim odvahu při boji s nemocí. Zemřela v necelých třiceti letech. Možná by bez léčby žila líp. i když kratší dobu, ale člověk do poslední chvíle doufá v zázrak.
prosinec 05, 2014 18:26
... : marty
určitě byla velká osobnost a ryzí člověk. Aspoň to mi z ní čišelo. To už nezjistíme proč se neléčila. Ale velká škoda.
Děkuju za vzpomínku. V pondělí si jí v práci pustíme. Hladí po duši a má nadhled.
prosinec 05, 2014 18:46
kaju se, : Iris
podívala jsem se na dokument o Zuzaně a zdá se, že nějakou léčbu přeci jen podstoupila, operaci určitě a také snad nějakou chemošku. Že se vůbec neléčila se asi neprávem traduje. Asi ale s tím přestala ve chvíli, kdy přišla na to, o čem píšete výše. A tak zemřela v plné práci a krásná.
Také si tu doma dnes místo pečení a uklízení pouštím její písničky a je to moc fajn vzpomínání.

Mamčo - určitě donesli smilies/smiley.gif
prosinec 05, 2014 19:05
Tak už jenom proto, : Krakonoš
že to byl právě Nerez, díky komu jsem kdysi pochopil, že s cikánským Géčkem si fakt do budoucna nevystačím (a nikdy jsem pak tý dřiny, kterou mě ty jejich složitý písničky stály, nelitoval), budou pro mě Nerez vždycky na jednom z nejvyšších míst českýho folku. A Zuzanu jsem obdivoval, už jen pro její neskutečnou muzikálnost, kdy bravurně zvládala zpívat těžkou melodii a k tomu hrát složitej rytmus na perkuse (dodnes nechápu, jak tohle něčí mozek dokáže). Na Zuzanu a Nerez, či Zuzanu z doby "ponerezový" nikdy nezapomenu, je to jedna z mejch prvních hudebních lásek na celej život. A vobjevila pro nás mou hudební lásku další, stejně velkou - Radůzu. smilies/wink.gif
prosinec 05, 2014 22:46
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]