O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MOUDRO - VEDLEJŠÍ PRODUKT NEFUNKČNÍ TECHNIKY PDF Tisk E-mail
Úterý, 02 prosinec 2014
Občas neovládnu svůj mozek a on se mi zblázní a donutí mě, aby mě napadlo něco strašlivě chytrého. Například včera mě díky mému mozku napadlo, že sotva se někdy začneme domnívat, že držíme osud ve svých rukou, propadne se náhle náš svět do temnoty a my najednou zjistíme, že vůbec nevíme, kam míříme.

 

 

 

 

 

 

     Napadlo mě to na záchodě v jednom podniku, kde měli světlo na fotobuňku, a to světlo zhaslo právě ve chvíli, kdy jsem to nejméně čekal. Rozsvítilo se, až když už jsem se zase mohl hýbat a přemýšlet u toho, jak moc normální je montovat na toalety senzory pohybu. Dneska je mají už skoro všude, takže soudím, že někdo někde předpokládá, že člověk by měl na záchodě především tančit.

 

     Než můj mozek stačil vybobtnat tyto myšlenky, přešel jsem k umyvadlu – ano, uhádli jste – s bezdotykovou baterií. Snad půl minuty jsem před ní zuřivě gestikuloval, přemlouval ji, prosil, zapřísahal ji, vzýval ji a když už jsem jí málem kupoval květiny, konečně se mi podařilo dosáhnout toho, že se v místnosti znovu zhaslo a do nastalé tmy se spustil vysoušeč rukou. Pokud měla baterie reagovat na pohyb lidí, pak rozhodně reagovala na pohyb nějakých úplně cizích lidí z docela jiné planety v jakési velmi vzdálené galaxii v nějakém paralelním vesmíru.

 

      Poté, co jsem se vypotácel z toalet, nastoupil jsem do výtahu s automatickými dveřmi, které se mě nejprve několikrát pokusily rozdrtit, než mě pustily do klece a hermeticky mě v ní uzavřely. Zatímco výtah klesal, představoval jsem si, jak jednou budu před svými vnuky – se slzou v oku a se slinou táhnoucí se z koutku úst – vzpomínat třaslavým hlasem na doby, kdy dveře měly panty a když je člověk chtěl otevřít, musel se jich dotknout svou vlastní opravdickou rukou, a potom někdo vymyslel, že výtahy je potřeba uzpůsobit i špatně pohyblivým lidem, což bylo úplně v pořádku, načež se do výtahů začaly montovat dveře, které ty špatně pohyblivé lidi rozdrtily ještě předtím, než se jim vůbec podařilo do výtahu nastoupit.

 

      Můj mozek v tu chvíli napadlo, že i tohle je vlastně metafora našich životů: naše okolí nás drtí svou bezdotykovostí a bezkontaktností. Osobní setkání nahrazujeme e-mailem a facebookem, reálné lidi vnímáme jen jako titěrné obrázky na monitoru počítače; spoustu z nich známe jen pod přezdívkou a v životě jsme je neviděli. Častěji než svých blízkých se dotýkáme svých mobilů a tabletů, čímž si kompenzujeme nedostatek fyzického kontaktu na záchodech a ve výtahu.

 

      Někde jsem četl, že fyzický kontakt s jiným člověkem je pro nás nepostradatelný. Nejjednodušší a nejspolehlivější obranou proti stresu je prý obejmutí a pohlazení, které má na člověka úplně blahodárné účinky, něco jako ženšen, pohlednice s koťátky nebo výprodej v hypermarketu. Vůbec bych se nedivil, kdyby se nám všechny ty věci na fotobuňku – světla, dveře, kohoutky – akorát mstily za to, jak jsou vystresované, protože se jich nedotýkáme. Třeba jsou pro ně doteky stejně důležité jako pro nás.

 

      Na důležitost fyzického kontaktu si vzpomenu pokaždé, když potkám vypruzeného řidiče autobusu nebo brunátnou úřednici těsně před explozí – říkám si, jak dlouho už je asi nikdo neobjal a nepohladil. Na to, abych je v takové chvíli objal a pohladil já sám, ale nemám dost odvahy – bojím se, že bych se jich mohl svým dotekem dotknout. Co se fyzického kontaktu týče, zůstávám věrný svému tabletu. Když totiž najedu na ty správné internetové stránky, můžu na něm osahávat i slečny, jaké bych na ulici nepotkal. Je to bezpečné. Kdybych je totiž náhodou potkal, asi bych neuměl ovládnout svůj mozek.

 

 

  JAN FLAŠKA,

autor je dotykový typ

 

 

 

Komentáře (11)add feed
... : deeres
Autor Flaška to má dobrý, když je dotykový typ. Já jsem na tom hůře. Bydlela jsem v domě, kde byl starý výtah, zmáčkli jste knoflík, výtah přijel, pustil vás dovnitř a odvezl vás do patra, které jste si vybrali. Na příkaz EU byl výtah vyměněn a já od té doby chodila do pátého patra pěšky. Čidlo na mé ruce nereagovalo. Časem jsem zjistila, že já nejspíš mám jiné ruce, než ostatní lidé. Pro čidla jsem neviditelná, vlastně bezdotyková. Dělají mně to naschvál, protože tahle udělátka nesnáším. Kdysi před léty, jsem vyjela do blízké západní ciziny a při návštěvě toalety jsem byla za blbce. V kabince jsem setrvávala dlouhé minuty, s perlícím se potem na čele a hledala horečně splachovadlo. Ohmatala jsem všechny kachlíky, stěny i výstupky a nic. Teprve, když jsem se rozhodla zbaběle uprchnout, ukázalo se ,že WC je automaticky spláchnuto otevřením dveří.:-)
prosinec 03, 2014 10:16
Jeníku, : bb2
krásné jako vždy :-)
prosinec 03, 2014 11:16
to jsem si oddechl, zase mám po čase s bb shodný názor : toulavej
:-)
prosinec 03, 2014 11:26
nojo, : bb2
není každý den posvícení :-)
prosinec 03, 2014 14:43
já jsem dotykový typ : mura
jen velmi výběrově. na starý kolena už umím přežít takový to společenský líbání na tvář, teda už před tím neudělám panické tři kroky vzad, ale jen ztuhnu. líbání od vybraného poměrně krátkého seznamu spřátelených osob zvládám i bez tuhnutí.
prosinec 04, 2014 16:08
s tímhle muckáním při pozdravu : bb2
jsem na tom stejně. Pořád nechápu kde se to vzalo a proč, sakra, nestačí normálně rukypodání, proč mě kdejaká, často i naprosto cizí baba chce ocumlávat.
prosinec 08, 2014 17:42
. : toulavej
Já býval taky dlouho bezkontaktní, protože v naší rodině se city nikdy neprojevovaly. Až při setkání s Láďou, mým Kalifornským strejdou, jsem se naučil, co to je americkej hug :-) a že to může být příjemný to objetí a přitisknutí se na blízkýho člověka. A od té doby to mám rád :-) – Češi jsou moc studení, odtažití, bezkontaktní, chybí jim vřelost, spontánnost . . . myslím pozůstatek bolševické výchovy.
prosinec 09, 2014 10:11
"příjemný to objetí a přitisknutí se na blízkýho člověka." : bb2
to je ale něco úplně jiného :-) řeč je o "společenském" zvyku posledních zhruba deseti let, kdy ti při setkání zběžně známý člověk, nebo dokonce při seznámení doposud neznámý člověk, vlepí na každou tvář jednoho skorohubana. Někdo zůstane viset ve vzduchu, někdo to dotáhne až na kůži.
prosinec 09, 2014 11:53
... : bb2
To totiž cit, vřelost a teplo vůbec neobsahuje. Jinak mně nedělá problém ani objetí nebo dotyk neznámého člověka, když se situace vyvrbí, tak to může být plné citu, koneckonců.
prosinec 09, 2014 11:55
před lety : bb2
mě po delší pauze navštívila kamarádka, se kterou jsme si byly velmi blízké, v podstatě jsme spolu prožily deset let života a známe se poměrně intimně, řekla bych, ony společné sprchy na chmelu, převlékání po tělocviku apod. nějaký odstup a soukromí nedovolují. Malovaly jsem se navzájem, česaly, půjčovaly si věci, byly jsme nerozlučné, jak sestry. Pak přijela a řítila se vlepit mi pusy na obě tváře. Udělala jsem ten taneček dozadu jak popisuje Mura:-)
prosinec 09, 2014 12:00
. : toulavej
je fakt, že líbat se s chlapem i kdyby to byl nejlepší kamarád bych taky nemohl :-)
prosinec 09, 2014 13:26
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]