O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MAJITEL BYTU A VADNÁ OKNA PDF Tisk E-mail
Neděle, 30 listopad 2014

Prosím o radu. Bydlíme s rodinou v nájemním bytě. Už před dvěma lety nám majitel bytu sliboval výměnu oken. (Ta jsou původní v panelovém domě). Okna netěsní, každým rokem se stav zhoršuje. Opatřili jsme je těsněním, ale ani to nestačí. Škvíry už jsou asi 2cm. Tak že si vyrábíme z molitanu jakésy ruličky a těmi se snažíme těsnění doplnit.

 

 

 

 

 

 

     V lednu se mají instalovat v celém domě měřiče spotřeby tepla. S majitelem je nemožná komunikace. Když se náhodou střetneme, snaží se zmizet, v létě slíbil vyřešit okna ještě letos.  Dá prý vědět 14 dní předem. Je nám jasné, že opět nic neudělá. My budeme mít určitě nezaviněně velkou spotřebu a nedoplatek. Jak tomu zabránit, předejít nebo snad můžeme nedoplatek požadovat po domácím?

 

Děkuji za každou radu.

MILENA

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

Dobrý den, Mileno,

 

          Je logické, že v případě nájemních bytů zajišťuje veškeré opravy domu pronajímatel (majitel domu) ...

 

Nejvíce nejasností týkajících se hrazení oprav vzniká v nájemních bytech. Nájemník by měl platit veškeré drobné opravy v bytě, tedy pokud to není v nájemní smlouvě uvedeno jinak. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje zvláštní předpis, ve kterém je podrobně rozepsáno a přesně vymezeno, co se rozumí drobnými opravami bytu a náklady spojenými s běžnou údržbou bytu.

 

Podle nařízení vlády se za drobné opravy považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení, nebo podle výše nákladu. Podle vymezení se jedná např. o opravy podlah, oken a dveří, výměny vypínačů, zásuvek, zvonků, osvětlovacích těles, dále pak opravy umyvadel, van, výlevek, dřezů, kuchyňských sporáků, kuchyňských linek, opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu apod. Podle výše nákladu se za drobné opravy považují další opravy bytu, které nejsou uvedeny v nařízení, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 300 Kč. A konečně mezi náklady spojené s běžnou údržbou pak patří např. malování a vnitřní nátěry, čištění odpadů, čištění spotřebičů i podlah a podlahových krytin.

 

Na náklady pronajímatele (vlastníka domu) se provádějí opravy, které nelze považovat za drobné a které zhoršují či znemožňují řádné užívání bytu.

 

Povinností nájemníka je takové poškození bytu nahlásit vlastníkovi. Pokud by tak neudělal, je nájemník povinen vzniklou škodu zaplatit. Není-li jiné dohody, pronajímatel obvykle hradí výměny celých předmětů, které jsou pevnou součástí vnitřního vybavení bytů (tzn. bez kterých by byt ani nebyl zkolaudován). Tato povinnost vzniká, jestliže se prokáže nutnost výměny. To znamená, že porouchanou věc již není možné opravit, případně by oprava sice byla možná, ale finančně se nevyplatí. Pokud dojde ke sporu, pak by tuto otázku měl posoudit odborník nebo znalec, kterého určí soud.

 

V případě nájemních bytů by potřebné opravy měl pronajímatel nejen zaplatit, ale i zajistit, tzn. sehnat, opraváře. Pokud by tak neučinil, pak opravu může provést nájemník a nejpozději do půl roku od odstranění závady požadovat od pronajímatele jejich úhradu. Takovou žádost doporučuji poslat písemně a doporučeně.


        V případě, že by pronajímatel nebyl ochoten opravy zaplatit, může nájemník tuto svou pohledávku započíst tak, že strhne určitou částku z jedné nebo z více měsíčních plateb nájemného. Jestliže by pronajímatel i přes upozornění nájemce neodstranil vady v bytě či domě, které podstatně nebo dlouhodobě zhoršují užívání bytu, pak má nájemník právo na slevu z nájemného.

 

 

Nejvíce nejasností týkajících se hrazení oprav vzniká v nájemních bytech. Nájemník by měl platit veškeré drobné opravy v bytě, tedy pokud to není v nájemní smlouvě uvedeno jinak. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje zvláštní předpis, ve kterém je podrobně rozepsáno a přesně vymezeno, co se rozumí drobnými opravami bytu a náklady spojenými s běžnou údržbou bytu.

Zdroj: http://www.penize.cz/17909-kdo-plati-opravy-v-byte

 d@niela

 

Komentáře (3)add feed
Myslím, že je trochu zavádějící tato formulace - : Myška
Je logické, že v případě nájemních bytů zajišťuje veškeré opravy domu pronajímatel (majitel domu) ...
V tomto případě se jedná o byt zřejmě v osobním vlastnictví pronajímatele, který byt pronajímá rodině Mileny. V domě zřejmě funguje SVJ, ale to nemůže zajistit výměnu oken v předmětném bytě, pokud není odsouhlasena výměna všech oken v domě z fondu oprav. Výměnu oken by měl zajistit a zaplatit majitel bytu. Jenže jemu na jeho majetku asi nezáleží, a už vůbec je mu jedno, že rodina Mileny zaplatí za topení díky špatným oknům majlant. Doporučuji poradit se s právníkem.
prosinec 01, 2014 06:31
... : Sandra.
Nebo se přestěhovat jinam? Třeba prostě majitel nemá fin. prostředky na to, aby měnil okna v bytě, ve kterém nebydlí. Myslím, že není jeho povinností mít v pronajímaném bytě nová okna- a povinnost Mileny zas není bydlet v bytě který jí nevyhovuje...
Nebo- pokud má Milena možnost si to zajistit a zaplatit sama- tak se s ním PÍSEMNĚ dohodnout, že si tu výměnu oken zajistíte sami, ale že si to budete srážet z nájemného.
prosinec 01, 2014 08:07
najděte si jiný byt, : Inka kuk
kde jsou nová okna a nižší měsíční náklady ...
prosinec 01, 2014 17:20
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]