O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK A Z ČEHO SE VYMĚŘUJE VÝŽIVNÉ? PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 20 listopad 2014

Dobrý den, prosím o radu. Můj zletilý syn (23 let) studuje řádně vysokou školu. Nyní je ve čtvrtém ročníku. Otec platil na tohoto syna 2.500 Kč, od rozhodnutí soudu v roce 2009. Rozhodli jsme se požádat otce o zvýšení výživného.  

  

 

 

 

 

 

 

     Víc vyživovacích povinností otec nemá. O syna se nijak nezajímá a na nic mimo výživného nepřispívá. Vždy si jen vyžádá potvrzení o studiu. Syn studuje lékařskou fakultu, kde je studium náročné a z časových důvodů nemá šanci si ke studiu přivydělávat. 

 

     Otec si zvolil právního zástupce a ten nám zaslal potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, kde je uveden pouze hrubý příjem ve výši 14.000,- Kč a to pouze jako jedna složka mzdy. K jeho mzdě náleží ještě odměna. Je možné, aby soud vypočítával výživné pouze z hrubé mzdy a ne ze skutečného čistého příjmu?


     Chtěli jsme se dohodnout mimosoudně, ale vidím, že to asi nepůjde. Jak je to v tomto případě s náklady na soudní řízení když jde o dítě již zletilé?


Děkuji za odpověď,

IVANA

 


 


O D P O V Ě Ď : 

 

 

Milá Ivanko,

       Žádost o zvýšení výživného si už zletilý syn musí vyřizovat sám, případně zplnomocnit někoho jiného. 

 

     Při posuzování schopností a možností rodiče platit výživné v určité výši nejsou rozhodné jím tvrzené výdělečné a majetkové poměry, ale jeho reálné výdělečné, popř. i majetkové poměry, dané mj. jeho fyzickým stavem, nadáním, množstvím získaných vědomostí a pracovních zkušeností, manuální zručností, pracovními návyky a pracovními zkušenostmi, flexibilitou, nepříznivou situaci na trhu práce, vysokou nezaměstnaností v regionu bydliště povinného apod..

 

 

Soud zjišťuje:

 


příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti,
příjmy z důchodů a rent,
příjmy z majetku (z pronájmu nemovitostí, z akcií apod.),
jaký má rodič majetek (vilu, chalupu, sbírku vzácných známek, drahý automobil apod.),

 

soud může nechat vyslechnout svědky, někdy si může nechat vyhotovit výpisy z účtu povinného (toho kdo platí výživné)

 

 

Když rodič nespolupracuje a nesdělí své příjmy:

 

     Odmítne-li rodič doložit své příjmy z podnikání, soud může předpokládat příjem až 15ti násobku životního minima (cca 47 000 Kč).

Nepracuje-li rodič, pak soud zkoumá důvod (např. zdravotní problémy a důvody, region s vysokou nezaměstnaností, rodič se práci vyhýbá a raději je závislý na sociálních dávkách).

 

 

Nakonec něco důležitého: 

 

     U zletilého potomka je soud vázán navrhovanou výší výživného, může jej pouze snížit.

 

 

A ty poplatky: 

 

     Soudní poplatek se neplatí, neboť řízení ve věcech vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí je osvobozeno od soudních poplatků.   

 

 d@niela

 

 

 

Komentáře (23)add feed
... : Karlos...
Třeba bude soud shovívavý a výživné pánovi sníží, jako jedný ženský, co má po snížení platit 50,- Kč měsíčně a i na to se**... Dneska má přijít, už se těším smilies/grin.gif
listopad 21, 2014 05:51
.... : Nona
.... Ivanko, ten tvůj bývalý bude asi pěkný vykuk a nechal si potvrdit mzdu tak, jak uvádíš. Samozřejmě, že by měl soud mít přehled o celkových příjmech dotyčného, tedy celém čistém příjmu. Ovšem může se (bývalý) domluvit s paní účetní, která mu potvrdí to, co potřebuje... zkusila bych to u soudu napadnout, ovšem.... máš nějaký důkaz, kolik bývalý manžel bere??
2.500 alimentů na studujícího VŠ je nižší průměr....
listopad 21, 2014 08:33
¨¨¨¨ : Ivana
Přehled o skutečné výši přijmu nemám, jsme rozvedení patnáct let. Výživné je mu sráženo exekučně. Do září letošního roku nám bylo vypláceno výživné i na staršího syna, který dokončil letos studium na VŠ a já se domnívala, že se s otcem dohodneme aby posílal stejnou částku jako posílal na oba syny. Čili u něho o žádné navýšení nejde, platil by stejně jako dosud. U staršího syna jsme nikdy zvýšit výživné nepožadovali. Od jeho čtvrté třídy ZŠ platil stále stejnou částku. Syn si při studiu přivydělával sám i když studoval sto kiláků daleko od domova. Tož tak...
listopad 21, 2014 08:55
Náklady soudního řízení : Ivana
Jak to bude prosím v případě kdy soud prohrajeme, výživné mu sníží nebudeme mu muset
platit náklady soudního řízení (třeba jeho advokáta) ?
listopad 21, 2014 09:09
Ivano, soud určitě výživné nesníží, vždyť 2500,-- je nic moc pro dospělé dítě. : Myška
Pokud víš, že určitě vydělává víc, než 14 tisíc, tak to klidně k soudu napiš nebo to tam řekni. A tím, že požaduješ prověření. Jestliže mu zaměstnavatel potvrdil nižší částku, tak se vystavuje nebezpečí postihu za uvedení nesprávných údajů. Abys mohla u soudu efektivně jednat, domluv se se synem, ať ti dá plnou moc za něj jednat.
listopad 21, 2014 09:38
Buď ráda, : Lenka1
že vůbec platí a nešťourej do vosího hnízda. Aby ses pak nedivila. Nedostatek peněz se dá řešit i jinak - třeba tím, že si najdeš druhou práci.
listopad 21, 2014 10:34
..... : Nona
..... Ivanko, pokud bývalý manžel posílal výživné do září na 2 syny, jak píšeš, a jeden syn dostudoval, otec usoudil, že bude dále výživné posílat jen na 1 syna. Je to logické, i když nikde není řečeno, že syn po dostudování je schopen se sám živit a správně měl otec požádat o zrušení vyživovací povinnosti na dostudovaného syna. Rozhodl se tedy sám tak, jak se dozhodl, s tím asi moc nenaděláš.
Teď máš jedinou šanci požádat o zvýšení výživného na toho mladšího syna, který ještě asi studuje? Většinou se žádá o zvýšení v případě, když se nějak změnila fin. situace v rodině a nebo nebylo dlouho zvyšováno. Já myslím, že šanci na zvýšení máš. Nemusíš si brát právníka, stačí, když si žádost sepíšeš sama a řádně zdůvodníš, proč chceš to výživné zvýšit, doložíš svůj příjem a příp. příjmy osobou synů (pokud žijí s tebou). Také jsem tím prošla a zvyšovala bez právníka. Jak již píší přede mnou, syna můžeš zastupovat na základě jeho plné moci, příp. by bylo dobré, kdyby šel syn k soudu s tebou. Skutečně není nutné brát si právníka - osobní zkušenost!!
listopad 21, 2014 12:19
.... : Nona
..... "správně měl otec požádat o zrušení vyživovací povinnosti SOUD"... (doplňuji).
Jinak otcové si to tak sami zruší bez toho, aby čekali na rozhodnutí soudu, to je docela běžné. To by musel syn teď svého otce dát k soudu, že mu neplatí a on není schopen se sám živit, třeba že nemá práci apod.? To jsou klasické soudní tahanice....
Záleží, jak jste na tom finančně, zda byste to podstupovali apod.?
Já bych to nechala tak a žádala zvýšení na toho mladšího....
listopad 21, 2014 12:24
Lenko1 - a pokud má druhou práci, tak si může najít třetí, ne? : Myška
To by bylo, aby matka syna neuživila! Proč by se měl více zapojovat otec, že...
listopad 21, 2014 12:52
......Nona : Ivana
S ukončením vyplácení výživného na staršího syna to asi otec nebude mít tak jednoduché, protože mu je exekučně sráženo z platu. Syn mu oznámil, že studium ukončil a je zaměstnaný. Ve společné domácnosti s námi už synek nežije. Vždycky jsem dělala vše proto, abych svoje děti uživila a budu to dělat i nadále. Já na rozdíl od jejich otce mám radost, že z nich budou samostatní vzdělaní lidé.....
listopad 21, 2014 13:30
Myško, : Lenka1
a proč ne? Každý svého štěstí strůjcem. Já jenom nechápu, s jakou samozřejmostí tazatelka počítala s tím, že když otec doplatil výživné na prvního syna, tak automaticky bude tu sumu posílat dál, jakože na druhého syna. A jak víš, že se otec nezapojuje? Máme jen info od tazatelky. Může to být klidně tak, že otec komunikuje se svým dospělým synem a kromě výživného přispívá přímo jemu.
Vždycky žasnu, když nějaká zdárně rozvedená (protože jí kamarádky poradily, aby se rozvedla, že na ni někde určitě čeká princ na bílém koni, se kterým si ve srovnání s tím troubou, kterého doma, určitě polepší) při prvním problému s penězi přemýšlí, jak vyrazit nějaké další peníze z bývalého.

Nemám ráda vyčůrané lidi, a to na obou stranách. Na rozdíl od vás ostatních, které na podobné téma reagujete jak krocan na červený hadr a hurá do boje proti tomu hajzlovi chlapovi, já se snažím být objektivní.

Koneckonců ty sama jsi jedna z těch, kdo rozvedeným mužům, kteří jsou ve finanční nouzi radí, aby si našli druhou práci. Proč by to nemělo fungovat i obráceně? Trocha objektivity by ti neškodila.
listopad 21, 2014 14:45
Lenko1, : nikola
nejdřív jsem tě také nechápala, ale v tomto příspěvku máš naprostou pravdu.... Jen bych nehonila mámu do další práce, pokud má kluky od základky, měla se co ohánět celý život a spíš ať oni si v rámci možností přivydělají nějakou korunu... Mám to totiž taky tak, od 7. třídy jsem s nimi sama a kluci chodí na brigády (studium jim to umožňuje) a koupí si třeba boty, rifle atd.(já jim na to přispěji, ale nedám tolik kolik by si představovali, takže když chtějí něco dražšího, tak si to doplatí), ale každopádně jsou z nich celkem skromní kluci a ví, co co stojí. Tak si myslím, to bude mít i Ivana. Je to trochu tak, Ivano?
listopad 21, 2014 14:56
Lenko1, ano, kdysi jsem poradila jakémusi otci, že si má najít druhou práci. Dost často . jako teď - se najde někdo, kdo banalizuje : Myška
situaci matky samoživitelky, a radí ženě, která se stará o děti(třeba i o tak malé, že je musí všude vodit a doprovázet), a chodí do práce na plný úvazek, aby si našla ona druhou práci. Proč by si nemohl druhou práci najít jejich otec, když ten se nemusí starat o děti, má tím pádem daleko více volného času a i větší možnosti najít další práci, když je časově flexibilnějsí než máma od dětí.
Tady v tomto případě ale nejde o to, že by otec nemohl dávat víc, protože donedávna dával dvojnásobek - platil na dva syny. To znamená, že nic nebrání tomu, aby syn požádal o zvýšení. On už to soud posoudí.
Jinak Ivana píše, že syn studuje medicínu, což je náročné studium a při něm si přivydělávat nemůže. Nemám důvod jí nevěřit.


listopad 21, 2014 16:55
... : Karlos...
Hrubý příjem 14.000,- rozhodně není žádná hitparáda a nějaké odměny, to jsou pouze spekulace a hlavně to je nenároková složka platu, takže jednou může být a pak už nikdy. Pokud ještě donedávna platil výživné na dva syny (předpokládám tak 5.000,- celkem), měl co dělat. Taky nechápu, proč by měl automaticky platit pořád stejnou částku jen na jednoho.
listopad 21, 2014 17:03
Vidíš : Lenka1
prostě černobíle, přesně, jak jsem psala, Myško. Asi si tvoje příspěvky začnu ukládat a při podobných příležitostech ti je připomínat.....

Máš vůbec potuchu o tom, jak většinou makají chlapi, kteří si chtějí vydělat víc než těch obvyklých 14-15 000,-? Mám kamaráda, kterej, aby si vydělal cca 23 000,- měsíčně, tak maká na stavbách, resp. provádí demoliční a demontážní práce. V létě, v zimě, horku, dešti, za každýho počasí. Jo, dělá to jako OSVČ, takže z toho platí ještě daně, socko a zdravotní. Domů chodí ztahanej a sedřenej. Nějaká nemocenská - prostš pár dní nepřijde a dá se dohromady. O těch pár dní má samozřejmě nižší výdělek. Oproti tomuhle je to tvoje oblíbené zaklínadlo "máma od dětí" selanka.

Myslíš, že je reálný, aby si hledal druhou práci? Ženské si to opravdu někdy představují jako Hurvínek válku.

jestli se chystáš na tohle napsat, že si dotyčný neměl pořizovat děti, když není schopen dělat manažera za 50 000,- Kč netto měsíčně, tak ti na to odpovím to samé: neměla si je pořizovat ani dotyčná tazatelka. Máme přece rovnoprávnost. Nebo je to podle tvých představ správně tak, že rovnoprávnost jenom někdy, když se nám to hodí? Z toho, jak se k tomuhle tématu dlouhodobě vyjadřuješ, to tak vypadá. Kromě toho jsi opět ignorovala možnost, že nemusíme mít kompletní informace. Ty prostě tazatelce věříš, protože se ti hodí do krámu a hotovo.

Prostě chlap ať platí jak mourovatej, já jsem máma od dětí a kdo je víc.

Karlosi - jo, tohle mě taky přesně napadlo. Ale vysvětluj některým ..... (dosaď si sám), co to jsou odměny. Z příspěvku tazatelky je cítit takové to pokřivené myšlení, které je pro rozvedené ženy typické. Kromě jiného píše, že oněch 2 x 2500,- platil od začátku, což vzhledem k tomu, že děti jsou dospělé a oni rozvedení 15 let, je dlouhá řádka let. No a před např. 10 lety bylo 2 500,- na dítě jako alimenty balík peněz. Tím chci říct, že když byly děti malé, tak si fakt neměla na co stěžovat, tehdy byly ženy rády za nějakých cca 600,- měsíčně. A teď, když má obě děti dospělé, tak si může klidně druhou práci najít, pokud potřebuje víc peněz.listopad 21, 2014 17:42
Vjádření : Ivana
Děkuji všem diskutujícím za jejich příspěvky. Rozhodně nejsem žádná zlatokopka, která chce sedřít otce z kůže. Mě tedy rozhodně nepřijde od našeho otce solidní, že odmítá sdělit skutečnou výši příjmu - asi k tomu bude mít důvod že. Dál už nemá smysl doplňovat další skutečnosti, kdo chce psa bít vždy si hůl najde. Týraných otců zde bude asi převaha. Matky samoživitelky si žijí v bavlnce...
Přeji jim aby měly větší štěstí než já!
listopad 21, 2014 19:17
.... : Nona
.... Ivanko, píšeš, že syn dostudoval, odstěhoval se a pracuje.... tady je ukončení vyživovací povinnosti v pořádku, byť není stvrzeno soudní cestou. Jak už jsem psala, můžeš si požádat o zvýšení výživného na mladšího syna, samořejmě bych na tvém místě nepočítala s tím, že ti soud schválí dvojnásobné zvýšení, ale navrhla bych nějakou přiměřenou částku, třeba 1.000,-Kč? To ale nechám na tobě.... jinak k té výši platu bývalého - můžeš to říct u soudu, že to není v pořádku.... je opravud možné, že si nechal úmyslně vystavit "vhodné" potvrzení, ale o všem rozhoduje soud, vše se dá projednat.... atd.
K tvému druhému zaměstnání, jak zde navrhuje Lenka, se vyjadřovat nebudu, neznám tvé současné zaměstnání a možnosti.... já sama třeba pracuji na plný úvazek, mám zhruba tak stejně staré děti jako ty (jsem rozvedená více jak 20 let) a neumím si představit, že bych kdy šla do druhé práce.... dělám 2x týdně 10 hodin, zbytek kratší směny, starám se sama o všechno, někdy "padám na ústa".... druhá směna???... fikce!
listopad 21, 2014 19:20
Nono, ad druhé zaměstnání - mám to podobně jako ty. : Myška
U nás v práci se nehraje na osmihodinovou pracovní dobu. Práci je třeba udělat, tak klidně deset hodin, o víkendu, z domu,... a člověk je rád, že má práci, protože ta práce ho živí a když má štěstí, i baví.

listopad 21, 2014 21:01
Ivano, : Myška
k soudu se dokládá průměrný čistý měsíční výdělek. Jestliže máš pochybnosti o jeho doložené částce, nech to soudem přezkoumat. A neboj, nic horšího, než že výživné zůstane ve stejné výši, se nestane.
listopad 21, 2014 21:03
Lenko1, jsem moc ráda, že sis tentokrát vyhlédla mne :-)) : Myška
Ale budeš si muset vystačit sama.
listopad 21, 2014 21:05
... : Karlos...
Zamestnavatel uvedl, ze bere 14 hrubyho, tecka. Pokud je tazatelka presvedcena, ze je to lez, necht to rozporuje a uvede, na zaklade ceho si to mysli..
listopad 21, 2014 21:48
Karlos : Nona
i já jsem si vyřizovala potvrzení o výdělku k soudu o výživné, účetní mi vystavila průměrný čistý měsíční výdělek z předchozích několika měsíců (tuším 3 minulé), do čehož samozřejmě započítala všechny složky mzdy - v mém případě základní plat osobní ohodnocení. Pokud by byla v předchozím období dovolená (na kterou vychází maličko vyšší výdělek), příp. prémie, vše se zahrnuje do průměru....
Ivanko, ničeho se neboj a ten uvedený plat tvého bývalého normálně napadni, řekni, že to neodpovídá a že žádáš soud o přezkoumání....
Když jsem stála před soudem já a chtěla zvýšení, tak můj bývalý manžel tvrdil, jak živí ještě druhou manželku a dalšího syna, jak platí byt a jaký je chudák.... když jsme vyšli od soudu, šli jsme na kafe (pro mne to dopadlo dobře, protože soud zvýšení schválil) a tam mi bývalý přiznal, že s druhou manželkou dávno nežije a je u nějaké rozvedené přítelkyně...
Klidně lhal soudkyni do očí, dělal ze sebe chudáka....
Takže na nějaké sdělení, že "zaměstnavatel něco potvrdil a tečka".... bych vůbec nespoléhala....

listopad 22, 2014 14:25
není : lefulka
důležitý jen příjem povinného, ale také jeho majetkové možnosti, jak píše Daniela. Soud zkoumá, zda výdaje dotyčného nejsou vyšší než jeho jakýkoliv způsobem doložené příjmy ( jsou tací, co platí 10 tis. měsíčně za byt, 5 tis leasing auta, tisícovku pojištění, dva tisíce splácí úvěr na cokoliv, za několik desítek tisíc dovolenou a vykazují příjem 7 tis. měsíčně). Pak se "příjem" počítá z těch výdajů - má minimálně tolik, kolik je schopen utratit. Spousta peněz se pohybuje v šedé ekonomice. Asi by většina lidí ve skutečnosti nemohla studovat vysokou školu, pokud by rodiče pořádně neškudlili na sobě, a v normální rodině to udělá i tatínek i maminka, protože přejí dětem lepší životní uplatnění. Pokud to ale přeje a zabezpečuje pouze jeden rodič, je to na infarkt, protože minimální výdaje včetně bydlení v Praze jsou kolem šesti tisíc měsíčně a to opravdu je dotyčný po většinu měsíce o chlebu a vodě. A s těmi brigádami to taky není tak jednoduché - buď budeš poctivě studovat nebo dělat brigády a studium si protáhneš na neurčito......A to musíš nějakou brigádu najít......
listopad 22, 2014 20:27
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]