Dobrý den, prosím o radu. Můj zletilý syn (23 let) studuje řádně vysokou školu. Nyní je ve čtvrtém ročníku. Otec platil na tohoto syna 2.500 Kč, od rozhodnutí soudu v roce 2009. Rozhodli jsme se požádat otce o zvýšení výživného.
Víc vyživovacích povinností otec nemá. O syna se nijak nezajímá a na nic mimo výživného nepřispívá. Vždy si jen vyžádá potvrzení o studiu. Syn studuje lékařskou fakultu, kde je studium náročné a z časových důvodů nemá šanci si ke studiu přivydělávat. Otec si zvolil právního zástupce a ten nám zaslal potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, kde je uveden pouze hrubý příjem ve výši 14.000,- Kč a to pouze jako jedna složka mzdy. K jeho mzdě náleží ještě odměna. Je možné, aby soud vypočítával výživné pouze z hrubé mzdy a ne ze skutečného čistého příjmu? Chtěli jsme se dohodnout mimosoudně, ale vidím, že to asi nepůjde. Jak je to v tomto případě s náklady na soudní řízení když jde o dítě již zletilé? Děkuji za odpověď, IVANA
O D P O V Ě Ď : Milá Ivanko,
Žádost o zvýšení výživného si už zletilý syn musí vyřizovat sám, případně zplnomocnit někoho jiného. Při posuzování schopností a možností rodiče platit výživné v určité výši nejsou rozhodné jím tvrzené výdělečné a majetkové poměry, ale jeho reálné výdělečné, popř. i majetkové poměry, dané mj. jeho fyzickým stavem, nadáním, množstvím získaných vědomostí a pracovních zkušeností, manuální zručností, pracovními návyky a pracovními zkušenostmi, flexibilitou, nepříznivou situaci na trhu práce, vysokou nezaměstnaností v regionu bydliště povinného apod.. Soud zjišťuje: příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, příjmy z důchodů a rent, příjmy z majetku (z pronájmu nemovitostí, z akcií apod.), jaký má rodič majetek (vilu, chalupu, sbírku vzácných známek, drahý automobil apod.), soud může nechat vyslechnout svědky, někdy si může nechat vyhotovit výpisy z účtu povinného (toho kdo platí výživné) Když rodič nespolupracuje a nesdělí své příjmy: Odmítne-li rodič doložit své příjmy z podnikání, soud může předpokládat příjem až 15ti násobku životního minima (cca 47 000 Kč). Nepracuje-li rodič, pak soud zkoumá důvod (např. zdravotní problémy a důvody, region s vysokou nezaměstnaností, rodič se práci vyhýbá a raději je závislý na sociálních dávkách). Nakonec něco důležitého: U zletilého potomka je soud vázán navrhovanou výší výživného, může jej pouze snížit. A ty poplatky: Soudní poplatek se neplatí, neboť řízení ve věcech vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí je osvobozeno od soudních poplatků.
d@niela
|