O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VELKÝ DLUH MANŽELKY TĚSNĚ PŘED ROZVODEM PDF Tisk E-mail
Středa, 19 listopad 2014
Dobrý den, přátelé, můj přítel se po dvou letech odluky rozvádí. Všechno bylo dohodnuté, takže měl rozvod proběhnout rychle. Sepsali se svou manželkou majetkové vyrovnání s tím, že nenabyli za doby trvání manželství žádný společný majetek. Je to rozvod dohodou a za měsíc má být soud. Bohužel, nyní se čirou náhodou dozvěděl, že si manželka před měsícem, tedy během manželství, vyřídila bez jeho vědomí úvěr na 200 000,- Kč.


 

 

 

 

 

     Je z toho docela odepsaný, protože si neumí představit, jak to bude s případným splácením půjčky po rozvodu, jeho známí mu říkali, že by to mohli věřitelé vyžadovat po příteli v případě, že by (pak už bývalá) manželka nesplácela tak,  jak má?

 

     Tak jsem se rozhodla vám napsat, třeba mi někdo poradíte!

 

Děkuji, KAMČA

 

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

Milá Kamčo,

 

      součástí společného jmění manželů jsou i závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům vznikly za trvání manželství - s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

 

      Tím pádem hrozí, že věřitel by se mohl v případě nesplácení půjčky obrátit na druhého z manželů (či bývalých manželů) tedy na tvého přítele s tím, že je závazek společný - vznikl během manželství - a že je povinen splácen úvěr stejně jako jeho manželka. V takovém případě by pak bylo nutno dokazovat, že předmětný závazek nebyl součástí společného jmění manželů, neboť byl sjednán bez vědomí přítele. Rozhodně by měl za současného stavu věcí sepsat s manželkou dohodu ohledně dodatečného vypořádání společného jmění manželů ohledně povinností spojených s tímto úvěrem tak, že úvěr byl sice sjednán za trvání manželství, nicméně je jejím výlučným závazkem a pouze ona je jediným povinným z úvěrové smlouvy a že tedy pouze ona ponesene sama a výlučně splátky úvěru.

 

      Ale jak říkám - věřitelé se i přesto mohou obrátit na přítele s výzvou ke splácení úvěru. Situace ohledně vypořádání závazků společného jmění manželů bývá složitá, protože věřitelé nejsou povinni respektovat takovéto "interní" dohody mezi manžely. Věřitel by s takovouto dohodou musel výslovně souhlasit...

 

d@niela

 

 

 

Komentáře (28)add feed
Nový občanský zákoník : bb2
§ 710

Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže

a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo

b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.

listopad 19, 2014 19:57
200 000 není zas tak velký dluh, : mamča
co by se ho ev. půlka (SJM) ve dvou (milujících se hrdličkách) nedala splatit. Ber to jako kdyby sis toho ženáče za těch 100 táců koupila. smilies/grin.gif
listopad 19, 2014 19:58
eu českou republiku pranýřuje : mura1
kvůli zařazování cikánů do zvláštních škol. zcela jí ale uniká vážný problém českých mužů,. Ti jsou totiž evidentně evidentně negramotní: "Dobrý den, přátelé, můj přítel se po dvou letech odluky rozvádí..."

a rada pro kamču: vezmi si příklad z antonínovo přítelkyně z článku "dvojnásobně dlouhá střední", o pár řádek níž, která živí sebe a přítele z polovičního úvazku při studiu vš
listopad 19, 2014 20:09
já tu odluku chápu tak, : KATE5
že ty dva roky žije už výhradně s tou svou současnou soupostelnicí...(pardon, myslím to zcela slušně)


(opiš: jauuu)
listopad 19, 2014 20:30
Mohla by prosím můra : Krakonoš
vysvětlit duševně pomalejšímu kolegovi, jakej vztah má věta
"Dobrý den, přátelé, můj přítel se po dvou letech odluky rozvádí..."

ke gramotnosti či negramotnosti českejch mužů? Že bych se zase trochu dovzdělal...
Děkuju předem. smilies/cheesy.gif
listopad 19, 2014 21:14
... : Sandra.
Můro, nemohla bys prosím tu složitou myšlenku trochu rozvést? Taky jsem to nějak nepochopila...:-)
listopad 19, 2014 22:46
jakože : mura1
sem furt za chlapy píšou jejich polovičky smilies/smiley.gif
listopad 19, 2014 23:50
Jotakléééé! : Krakonoš
Taktojóóó. smilies/wink.gif
Možná jde spíš vo to, že větu český ženy (ty druhý v pořádí zvlášť): "Můj přítel má strááášnej problém a je z něho stráááášně hotovej," je nutný číst jako: "Milá Kudlanko, níže popsaná situace je sice mýmu příteli zcela u zadele, ale zatímco von si vesele lemtá lahváče a čumí na extraligu, já se tu užírám a mám sráááášnej problém a jsem z tohu už úplně hotová."
Jenže se to styděj takhle na rovinu napsat. smilies/grin.gif smilies/wink.gif
listopad 20, 2014 00:24
Což je koneckonců asi i můřin výklad, : Krakonoš
jen k němu použila ten hyperbolickej negramotnej prvek.
Trefil? smilies/wink.gif
listopad 20, 2014 00:25
trefil : mura1
smilies/smiley.gif
listopad 20, 2014 08:01
dluh vznikl během odluky, : bb2
takže s odvoláním na výše uvedený paragraf NOZ by s tím neměl být problém.
listopad 20, 2014 15:03
Muro, Krakonoši, : bb2
uvažujete jako lidi, co tráví u počítače většinu pracovní doby, na netu jsou jako doma a vyřizování čehokoli zvládnou s mobilem a netem levou zadní. Je spousta chlapů, co v počítači udělají nejnutnější zlo a nějaké zjišťování, jak by to mohlo být nebo co si o tom kde v poradně na netu někdo myslí, nechají rádi na své ženě, přítelkyni, která je právě z těch, co se v tom pohybují jako ryba ve vodě.
Prostě někdo doma štípe dříví, skládá uhlí, zabíjí kapra a obkládá koupelnu, a ten druhý píše ouřadům a tak podobně :-)
listopad 20, 2014 15:06
bb2 15:03 : mamča
Teď jde o to, co se míní tou odlukou.
Jestli je to ten čas, co ženatý pán už dva roky tráví u milenky, nebo nějaká oficiální, právně podložená, dohoda manželů, že už spolu nechtějí žít a směřují k rozvodu.
listopad 20, 2014 16:04
mamčo, : bb2
v tom asi rozdíl bude, ale určitě by to, že s manželkou nežil, nebydlel a tudíž neměl možnost zjistit, že si pořizuje úvěr, nějak mohl doložit. Třeba tím, že si nechal dosílat poštu na jinou adresu, svědectvím sousedů ze stávajícího bydliště, apod.
A pak tedy uplatnit příslušný paragraf.
listopad 20, 2014 16:15
... : bb2
myslím doložit u soudu, při vyřizování majetkového vypořádání

Ať už si o ženáčovi s milenkou myslíme cokoli, proč by měl platit dluhy, které si nepořídil a nic o nich nevěděl. Klidně je možné, že manželka uvažovala právě tak, že si pořídí úvěr a platit bude jen půlku.
Samozřejmě, nevíme, v jakém stavu zanechal ženáč rodinné finance před svým odchodem za jinou.
listopad 20, 2014 16:20
bb2 16:15 : mamča
Možná to tak není, ale troufám si tvrdit, že chlapi nějaké "přeposílání pošty" moc neřeší. Prostě si čas od času odskočí domů pro poštu, čisté prádlo, ev. nějakou tu buchtu, co manželka napekla, aby ho přilákala zpět k rodinnému krbu. smilies/wink.gif(Pokud to tedy není záletník-recidivista, a žena je ráda že vypad z domu.
Na svědectví sousedů bych nespoléhala. Jednak se většinou neznají ani ti, co bydlí v domě od jeho postavení, a druhak se milenec zpravidla plíží domem potmě, aby milenka "nepřišla do řečí". smilies/grin.gif No, a navíc sousedi nebudou chodit po soudech kvůli nějakému nemravovi.
Ale jo, jsem přející. Když si dáma toho svého vyvoleného rozvede, tak ať si ho užije. Ovšem i s dluhama. Zmíněných cca 100 tisíc (1/2 SJM) bych brala jako "odstupné". smilies/cheesy.gif
listopad 20, 2014 21:55
mamča... : Karlos...
Jen idiot by chtel za nekoho platit dobrovolne dluhy... smilies/shocked.gif
listopad 21, 2014 06:26
Karlos... : mamča
Jen idiotka nebo totální zoufalka se navěsí na ženáče...
listopad 21, 2014 08:29
Ale no tak, nedomýšlejte si, co tu není : Roman X.
Mamčo:
Když si dáma toho svého vyvoleného rozvede, tak ať si ho užije.

Nic takového Kamila nepíše. Dáma ho mohla potkat žijícího osamoceně, v rozvodovém řízení. Opustit ho mohla manželka. Nebo jiná dáma, se kterou už není. Nebo může být ex závislačka na čemkoliv...
listopad 21, 2014 11:22
Roman X. : mamča
Jistě, ale tady se neřeší "kádrový profil" zatím stále ještě manželky. Tady se řeší dluh, který si "stáleještěmanželka" udělala.
Nikde není psáno, že ho nebude sama splácet.
To jen tzv. přítelkyně už vidí trávu růst a bojí se dopředu za svého "zatímještěženatého" přítele, který dva roky neřeší svoje manželství a žije ve zmíněné "odluce".
Netuším, jestli něco takového jako "odluka" náš právní řád zná. Jestli ano, je to jak říká bb2 v prvním příspěvku.
Jestli ne, nebo to není právně ošetřeno a jenom se tomuto stavu-nestavu tak říká, tak samozřejmě hrozí, že půlka dluhu bude započítána do SJM.
Ale může to být i jinak. Třeba manželku už tenhle podivný stav vdaná-nevdaná nebaví a za pomoci půjčky si zařizuje vlastní život (bydlení, podnikání, apod.)
listopad 21, 2014 13:31
Mamčo : Roman X.
Právě proto, že se neřeší,
"kádrový profil" zatím stále ještě manželky.
navíc se o tom, zda ho přítelkyně rozvedla nebo ne neví, takže ani o kádrovém profilu přítelkyně taky nic nevíme, tak ten příspěvek nechápu.
listopad 21, 2014 14:09
Roman X. : mamča
To nevadí, že to nechápeš.
Ber to prostě tak, že "přítelkyně", která žije se ženatým mužem je prostě potencionálně podezřelá.
A je úplně jedno, kdy a kde se "spřátelili". Ten chlap je prostě pořád ještě úředně ženatej. Možná, že je to typický "neřešič" a na tomhle stavu neshledával nic k řešení. Až teď, co si manželka vzala tu půjčku... smilies/grin.gif
listopad 21, 2014 17:18
mamčo, : bb2
vím, že za všech okolností fandíš manželkám a to i když vůbec nevíš, kdo a proč odešel, kdo se chtěl nebo nechtěl rozvádět, v tomhle případě netušíš, proč byla dva roky odluka a jestli se rozvod nekonal proto, že on to neřešil a ona čekala, že se vycuká a vrátí se k ní. Nevíme nic a i kdybychom věděli, je to jedno. Tady jde jen o to, že paní si pořídila úvěr bez vědomí manžela a v době, kdy už spolu dávno nežili.

On nemusí ohledně úvěru nic dokazovat, jemu stačí poukázat u soudu na to, že o úvěru nevěděl, nesouhlasil s jeho pořízením. Pokud by ona tvrdila opak, musí to prokázat - např. manželovým podpisem na úvěrové smlouvě, apod. Právě pro takové případy by měl §710 sloužit.
listopad 24, 2014 08:20
Taky nevím, co řešíš. : mamča
Manželka si vzala SAMA úvěr. Tečka.
Nikde není psáno, že ho nehodlá SAMA splácet ?
To jenom Kamča a jacísi "známí" straší manžela, že to bude muset splácet za ní.
Kdyby se (stále ještě) manžel zeptal své (stále ještě) manželky, proč si vzala úvěr teď, dokud ještě nejsou rozvedeni, a jak to hodlá splácet, tak by se třeba dozvěděl, na co to žena akutně potřebuje a že od něj (stále ještě manželka) nic nechce a nemusí to na žádném diskuzním fóru řešit za něj jeho "přítelkyně". smilies/wink.gif
listopad 24, 2014 09:17
mamčo, : bb2.
hned v prvním komentáři nahoře jsem dala odkaz na § NOZ, který, jak se domnívám, řeší právě tyhle situace. Případně s pomocí právníka, samozřejmě. Tím bylo pro mě vyřešeno.

Vše ostatní jsou reakce na tvé odpovědi typu "Ber to prostě tak, že "přítelkyně", která žije se ženatým mužem je prostě potencionálně podezřelá" nebo "Když si dáma toho svého vyvoleného rozvede, tak ať si ho užije. Ovšem i s dluhama. Zmíněných cca 100 tisíc (1/2 SJM) bych brala jako "odstupné". "
Kdybys místo toho napsala jen to, co píšeš v poslední odpovědi, nebylo by co dodávat.
listopad 25, 2014 17:53
bb2. : mamča
Jasně, štvou mě osoby, které si říkají "přítelkyně", žijou se ženáčem a pletou se do věcí, které jim nepřísluší. Jako např. finanční vyrovnání mezi manželi při a po rozvodu.
Představa, že bych jako vdaná žila už dva roky sama bez manžela, v tzv. zde zmíněné "odluce" (co nevím co je), a měla se manžela, který dva roky žije s nějakou "přítelkyní" ptát, jestli si můžu vzít úvěr, se mi vůbec nelíbí.
Jestliže už si manžel žije svůj život někde jinde a s nějakou jinou, pak je mu po manželčině životě a jejích úvěrech houby.
Jestli mají zde zmínění manželé své závazky vyrovnány - viz "Sepsali se svou manželkou majetkové vyrovnání s tím, že nenabyli za doby trvání manželství žádný společný majetek", tak co se do toho "přítelkyně" plete.
Zmínka o "odstupném" bylo jen popíchnutí.
Momentálně řešíme v širším příbuzenstvu podobný případ, kdy "přítelkyně" hodlá manželku a dítě obrat až na kost a pokud možno vystěhovat pod most.
Takže tak.
listopad 25, 2014 20:52
nojo, : bb2
Jestliže už si manžel žije svůj život někde jinde a s nějakou jinou, pak je mu po manželčině životě a jejích úvěrech houby
Pokud k tomu manželka přistupuje stejně, pak ano, ale ne vždycky jsou manželky ty svaté slušné a jediné zlé jsou milenky. Takže pak je na místě se zajímat.

Jestli mají zde zmínění manželé své závazky vyrovnány - viz "Sepsali se svou manželkou majetkové vyrovnání s tím, že nenabyli za doby trvání manželství žádný společný majetek",tak co se do toho "přítelkyně" plete.
na to odpověděla už v dopise:
Je z toho docela odepsaný, protože si neumí představit, jak to bude s případným splácením půjčky po rozvodu, jeho známí mu říkali, že by to mohli věřitelé vyžadovat po příteli v případě, že by (pak už bývalá) manželka nesplácela tak, jak má?


Jeho obavám se vůbec nedivím, ono by to totiž tak mohlo dopadnout. Velmi záleží na tom dokumentu o majetkovém vyrovnání, co v něm přesně je. Pokud byl sepsán až po tom, co ona sjednala úvěr, tak podle starého OZ by z toho mohl mít manžel problém (pokud by nesplácela).
Nejsem právník, nemůžu říkat co přesně hrozí a co určitě ne, ale rozhodně bych to nepodceňovala.

A proč se Kamča do toho plete? A proč ne, je to její partner. Že se rozvádí a je tedy ještě formálně ženatý NIC neznamená, pokud on ji považuje za svou partnerku a klidně ten dotaz nechá na ní. Nebo nenechá, ptá se taky, a ptá se i ona, protože jí na něm záleží. Tak, jak to partneři dělají.

Znovu opakuji, že nemáme ani páru o tom, jak ten vztah vzniknul a jestli ho Kamča "rozvedla" nebo přišla k muži, co nežil se svou ženou, byl ženatý už jen formálně.
listopad 25, 2014 23:44
... : bb2
Momentálně řešíme v širším příbuzenstvu podobný případ, kdy "přítelkyně" hodlá manželku a dítě obrat až na kost a pokud možno vystěhovat pod most.
Takže tak.


Chápu, ale ne všechny jsou harpyje, a ne všichni chlapi jsou takoví debilové, jako onen příbuzný, co nechá přítelkyni rozhodovat o jeho majetku, majetku matky jeho dítěte a majetku jeho dítěte.
listopad 25, 2014 23:46
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]