O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAJÍMAVOSTI O ČLOVĚKU - 3 PDF Tisk E-mail
Středa, 08 říjen 2014
Polygamie je pro málokoho slovo neznámé. "Mnohomanželství" je s historií lidstva spjato. Žili v něm známí proroci, vládci i obyčejní lidé, a to ve všech koutech světa. Během biblických dob byla polygamie běžnou praxí, přijímanou nábožensky, společensky i morálně. Zřejmě proto se bible touto záležitostí vůbec nezabývala, nezakazovala ji, ani neomezovala.

 

 

 

 

 

    
 

    Výhody polygamie vyplynou na povrch v dobách, kdy se v populaci nedostává samců. Ať už šlo v minulosti o následky křesťanských svatých válek při dobývání Ježíšova hrobu, nebo po masakru muslimů u Uhudu. Nemusíme ale chodit tak daleko do minulosti. I po II. druhé světové válce v evropském regionu na každého přeživšího muže připadalo několik žen a po vítězích i poražených zůstaly kromě metálů vdovy a sirotci, jimž bylo záhodno poskytnout péči, pocit bezpečí a zázemí.

 

     Polygynie, neboli mnohoženství, je v současné době většinou považováno za nemorální a diskriminační a jako takové je zakázáno zákonem. Jenže evoluce a cesty rozmnožování se ubírají klikatými cestičkami a s polygynií či polygamií v nich musíme i nadále počítat. Muži neustále plodí děti s větším počtem žen. Ať už mimo manželský svazek, a nebo v po sobě jdoucích manželstvích. 

 

      Dalším zajímavým uskupením je polyamorie doslovně mnoholáska (žádný český překlad není vžitý), což je životní styl, kdy jedna osoba žije v několika milostných vztazích. Stoupenci polyamorie zastávají názor, že je možné ji žít za vzájemného souhlasu všech zúčastněných, nejde tedy o nevěru či podvádění, právě naopak. Zároveň nemusí být jeden svazek nadřazen ostatním, jak je tradičně chápána kolize mezi manželským a milostným vztahem. Hnutí propagující polyamorii ji označuje za životní styl založený na trvalém postoji...

    
 

x x x

 

 

     Jednou z mnoha církví, ve kterých byla polygamie zakotvena, jsou „Mormoni“, což je lidové označení pro členy Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů, církve, která má na celém světě více než 15 milionů členů. 8,6 milionu těchto členů žije mimo území Spojených států a z toho půl milionu v Evropě.

 

     V Česku patří ke státem registrovaným církvím  a mají kolem dvou tisíc členů. V současné době je považována za nejrychleji rostoucí náboženskou společnost.

 

 

Vzhledem ke kvantu nejrůznějších nevěr je jasné,

že lidstvo není uzpůsobeno pro

monogamii - ta je poměrně nový "vynález" ve vývoji lidstva...

 

 

 

 

co byste si vybrali vy, kdybyste se mohli beztrestně rozhodnout?

 

 

 d@niela

 

 

 

Komentáře (8)add feed
O té polyamorii jsem zatím neslyšela, : Olivie
ale myslím, že je v současný době velice rozšířená, nakažlivá a neléčitelná smilies/wink.gif
říjen 09, 2014 10:12
Tak já bych si raději vybrala polyandrii, : Olivie
tedy mnohomužství. On ten jeden někdy zas tak za moc nestojí.
A kdyby to bylo jak u těch mormonů, tedy "každý chvilku, tahal pilku", chovali se jako polyamoristé, tak proč ne?

Třeba bych si alespoň něco užila... smilies/wink.gif
říjen 09, 2014 10:32
Olivie : mamča
Představa, že bych se měla starat o víc manželů, mě žádným nadšením nenaplňuje.
Leda by všichni nosili domů peníze a na střídačku mě nosili na rukou a opečovávali. smilies/cheesy.gif

říjen 09, 2014 10:40
Rozhodně polygynii, za předpokladu, : Eliška61
že bych byla první manželka. Ve svém věku už bych jen ležela na divanu a komandovala ty ostatní.
říjen 09, 2014 12:58
tak tu polyandrii jsem zažila - bohužel ne osobně :-))) : d@niela
Jeden čas jsem měla blízko Šeberova v jedné zahrádkářské kolonii propachtovanej kousek země. A tam právě něco podobného bylo:

Jednu zahrádku měla trojice: dva pánové a jedna dáma. Bylo úžasné je sledovat (myslím, že tak trochu závistivě je sledovaly všechny tamější ženský).
Přijeli autem, jeden před vrátky položil tašky, odemknul, trojice vešla, pak odemkl chatku, další pán vyndal lehátko a slunečník, instaloval a dáma si lehla... Pánové pak kmitali - okopávali, hrabali, zalévali, kafíčko vařili, svačinku nosili, slunečníkem hejbali, aby jejich milované nesvítilo do obličeje sluníčko... Ze všech tří zářila pohoda, zahrádka fakt dokonalá. Večer zas všechno spakovali a spokojeně odjeli domů.
No, takže mamčo, asi to tak bylo, že tu svou, měli za jedinou...

Ale kupodivu to vůbec nebyla nějaká extra krasavice - bylo jí tak kolem 45 - 50 let, jim taky tak, úplně obyčejní lidé, žádní "módes-róbes".
Nojo, no... na těch ostatních zahrádkách kmitaly ženský, občas pro ně přijel jejich drahej "polovic", aby pak odvezl sklizeň domů.
smilies/grin.gif
říjen 09, 2014 13:20
... : bb2
třeba to byli bratři, co vyváželi na vzduch neduživou sestru ;-)
říjen 09, 2014 15:44
Kdepak, ta paní byla velice "duživá" :-))) : d@niela
sledovaly jsme ji nejméně půl roku, tedy i já občas, protože měli zahrádku hned vedle vchodu. Pak jsem tam přestala chodit, ale bylo to fakt zajímavé pozorovat.
Mj. bráchové ségru moc často nelíbají a nemají ručky šmátralky :-)))
říjen 09, 2014 17:02
Možná že to byli oni. : Pepa
Poznal jsem podobné seskupení v roce 1972. Dáma asi okolo padesáti, pracovala u divadla. Návrhy a šití kostýmů. Její manžel byl doktor práv. Dáma si namluvila soustružníka. Jestli se s právníkem rozvedla nevím. Vzhledem k pražské bytové tísni po čase bydleli všichni pohromadě. Dáma tomu velela. Soustružník uměl vše opravit, natřít a doktor jí zase doprovázel na divadelní premiéry. Žili spokojeně a v absolutní souhře.
říjen 11, 2014 07:55
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]