O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK VYSTĚHOVAT NECHTĚNÉHO PDF Tisk E-mail
Neděle, 05 říjen 2014
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak mám postupovat v této záležitosti: v dědickém řízení jsem získala nemovitost (starou dřevěnici s číslem popisným, vedenou jako rodinný dům)  po své babičce. Zjistila jsem teď ale, že v nemovitosti přebývá bratr zemřelé a má tam trvalý pobyt ještě od doby svého dětství. Nyní je mu 70 let. Jak mu můžu zrušit trvalý pobyt a vystěhovat ho?

 

 

 

 

 

      Tento člověk nemá žádnou nájemní smlouvu, žádné užívací právo v podobě věcného břemene, není vlastníkem ani spoluvlastníkem. Tuto dřevěnici tento muž vybydlel, zničil, není tam wc, voda, elektrika je odříznutá už asi 20 let atd.

 

     Objekt chci zbourat a parcelu prodat jako stavební parcelu. Prosím o radu jak postupovat.

 

Předem moc děkuji! 

PETRA

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

Milá Petro, 

 

     musím přiznat, že jsem nad tímto dotazem dost dlouho uvažovala... A z několika různých stran. Podle všeho Vaše babička, sestra "onoho člověka",  ho tam nechávala bydlet dobrovolně, on tam byl od dětství doma, a pokud by nezemřela, byl by tam nejspíš stále. Byla to dohodnutá záležitost mezi těmito sourozenci.

 

     Ovšem - situace se změnila, Vy jste nemovitost zdědila, je nyní vaším majetkem a váš prastrýc pravděpodobně nemá smlouvu, zřízeno věcné břemeno - jednoduše nic.

 

     Jenže - i když máte za to, že se zdržuje u vás neoprávněně, není zákonem dovoleno tuto osobu vystěhovat prostřednictvím násilí nebo prostým sbalením kufrů a vystěhováním na ulici. Je možné, že by se takto vystěhovaný člověk nijak nebránil, ale může také dojít situaci, kdy po Vás bude požadovat náhradu způsobené škody, popřípadě na Vás podá trestní oznámení. Proto je z právního hlediska nejlepším a zároveň zákonným postupem podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku nevystěhuje, můžete podat návrh na jeho vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.

 

    Můžete poté ještě zvážit podání trestního oznámení pro neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru či pro neoprávněné užívání cizí věci.

·   A nyní jenže podruhé - věc je poněkud složitější pro odpověď. Často se noví majitelé domů domnívají, že pokud nemají dotyční písemnou nájemní smlouvu, tak nemají vlastně žádnou, ale nebývá to vždycky pravda. V minulosti (asi před 12 lety) platilo, že stačí smlouva ústní. To znamená, že ten, kdo uzavřel v dávné minulosti ústně smlouvu o nájmu, může u soudu prokázat, že stále trvá ústní nájemní smlouva, která se nezměnila.

     Soud by pravděpodobně postupoval tím směrem, že by obě strany vedl ke smíru a k uzavření písemné smlouvy, která by vymezila jejich práva a povinnosti. Soudy se pak zabývají i tím, proč v bytě osoba bydlela, jak dlouho tam bydlela, jak se do toho domu dostala, co je důvodem vystěhování, apod. A není vyloučeno, že po posouzení všech okolností by soud sice rozhodl o vystěhování z bytu, ale třeba za podmínky přidělení náhradního bytu apod.

 

     d@niela 

 

      

Komentáře (82)add feed
Auvajs : Espi1
Smutné čtení. Od dětství bydlet a žít si po svém, pak přijde někdo, kdo se nikdy nezajímal a jen náhodou cosi zdědil a ... prostě prachy nesmrdí. Omlouvám se, nemohla jsem si to odpustit.
říjen 05, 2014 21:01
Petro, : Petronila
já vím, že máš právo, ale není Ti toho člověka aspoň trošku líto, vyhodit ho na ulici? Vždyť je to Tvůj příbuzný, bratr Tvé babičky....?
říjen 05, 2014 21:06
No, tak jsme si poplakali, a teď k faktům: : Krakonoš
Od dětství bydlet a žít si po svém,
může taky znamenat po svým nemovitost vybydlet, zničit, dotáhnout ji do stádia squatu bez vody a elektriky. Zachovat se k ní stejně, jako někteří naši spoluvobčani k chánovskejm panelákům - nevšim jsem si žádnýho velkýho soucitu, kterej by jejich počínání v český či kudlaní veřejnosti vyvolalo, ačkoli jistě mnozí z nich byli taky věku úctyhodnýho, to jest 70plus. smilies/grin.gif smilies/wink.gif
Takže bych přestal řešit emoce vůči prakticky cizímu člověku a soustředil se na to, co s tím. Jistě né vyhodit na ulici, to je skutečně bezcitný a míra příbuznosti na to nemá nějakej podstatnej vliv. Takže já bych dědulovi zkusil najít náhradní bydlení, předpokládám, že by mohl stačit stejnej standard, čili pastouška bez vody a elektriky, to by nemuselo bejt drahý. smilies/grin.gif (Ne, dělám si srandu, já bych dědovi polepšil, takže elektriku a studenou vodu by tam mít měl, aspoň do doby, než mu to zase vodstřihnou.) No a nebo - když to chce Petra stejně prodat - tak ať to prodá i s dědou. "Prodám parcelu s ruinou a živým nenáročným hlídačem", mohl by znít inzerát. smilies/wink.gif A poslední možnost - a ta je nejhumánnější: Petra to chce prodat jako pozemek. Barák je k demolici. Takže uložený prachy bez ztráty hodnoty, vzhledem k tomu, že cena nemovitostí už dál asi klesat nebude a dlouhodobě půjde zase nahoru. Tak máš prostě prachy líp uložený než v bance, dědu nech dožít a pak to prodej.
říjen 05, 2014 22:44
nemovitost vybydlet, zničit, dotáhnout ji do stádia squatu bez vody a elektriky... : Espi1
ještě za života své sestry a tedy s tichým souhlasem majitelky. A proto jsem napsala - po svém. Starý pán nezničil majetek nové paní majitelky, nýbrž tato zdědila nemovitost ve stavu, v jakém je. Proto nehodno starého pána soudit.
S poslední možností nelze než souhlasit, ovšem to by nesměla nastoupit lačnost peněz a proto dotaz zde na Kudle.
Jsem tady krátce, proto se omlouvám za opomenutí dotazu majitele Chánovských paneláků, pokud zde kdy byl. Tam by jistě bylo řešení složitější o vysokou plodnost úctyhodných kmetů. Až na věky - Ámen
říjen 06, 2014 07:25
... : Karlos...
Trestní oznámení je v tomto případě zbytečné, stejně se to odloží. Pokud chlapík nepůjde po dohodě sám, tak žalobu na vyklizení.
říjen 06, 2014 07:36
Darujte mu vařič na PB bombu. : Eliška61
Babička umřela před dvaceti lety a na vybydlování se nepodílela.
říjen 06, 2014 08:08
Nepřeji Ti : Pralinka
Petro, abys až budeš Ty stará a budeš v nemocnici, tě někdo vystěhoval na ulici jen proto, že chce prachy. Asi máš teď kde bydlet, takže budovu akutně nepotřebuješ. Zkus se chovat jako člověk
říjen 06, 2014 09:37
... : Sandra.
Tak tady se tak nějak předpokládá, že chudáček strýček tam bydlel se souhlasem své sestry. Mně zas přijde, že málokdo by radostně koukal na to, jak jeho bratr uvádí jeho nemovitost do zcela vybydleného stavu, takže to taky může být tak, že babička už nebyla ve stavu, kdy by svého bratra dokázala vypakovat, nebo o něm ani nevěděla (i vnučka píše, že zjistila TEĎ, že tam ten pán přebývá, což nezní jako- bydlí tam od dětství a celá rodina o tom víme) nebo se tam strýček nastěhoval až po smrti své sestry.
Nechat ho tam dožít může být záležitost 15, 20 let- a pokud mu ta bouda jednou spadne na hlavu, tak může mít ještě Petra nepříjemnosti. Asi jsem bezcitná, ale někdo, koho budu popisovat slovy "bratr zemřelé, muž a ten člověk" mi velmi pravděpodobně nebude tak blízký, abych kvůli němu držela x let nemovitost, kterou chci prodat.
říjen 06, 2014 09:41
No, ja nevim, : Aloda
ale dedicke rizeni snad probiha driv, nez za 20 let - to celou tu dobu se pisatelka s babickou po niz dedi nesetkala??? Vrele rodinne vztahy??
říjen 06, 2014 10:10
Tak konečně jsem se v tom trochu zorientoval. : toulavej
Eliška61 mi zamotala hlavu, zprvu jsem myslel, že to je tazatelka, ale není, její příspěvek je nelogický. Babička umřela TEĎ, ne před 20-ti lety, protože tazatelka dědila TEĎ , ne před 20-ti lety, takže babička se svým bráchou tam doTEĎ žili spolu. Když tazatelka píše, že až TEĎ zjistila stav věcí, znamená to, že se o život babičky doTEĎ nezajímala, nic o ní nevěděla – VELMI SMUTNÉ. Zato se velmi intenzivně zajímá TEĎ, jak zadarmo přijít k penězům od své babičky, o kterou se předtím vůbec nezajímala – VELMI SMUTNÉ. Tazatelka je natolik hloupá, že o svém mizerném charakteru ještě veřejně informuje ostatní.

Staré dřevěnice bývají bez vodovodu a WC, byly tak stavěny, možná tohle vybavení nikdy neměla, tak nebylo co vybydlovat – nevíme, kde dřevěnice leží. Jak to bylo s elektřinou kdo ví, když o tom, jak babička žila, její vnučka doTEĎ nic nevěděla. Staré dřevěnice bývají památkově chráněné, tak jejich modernizace v podobě elektřiny a vodovodu musí být povolena – ale i zbourání.

Poznámka Krakonoše o Chánovu je mimo, protože svůj majetek si devastuj jak chceš. Cikáni v Chánově ovšem zdevastovali majetek, který jim VĚNOVALA společnost z daní daňových poplatníků, nebyl jejich. V tom vidím podstatný rozdíl.

Sandra se dnes mýlí :-). Samozřejmě, pokud se o svou babičku nezajímám, nemůže mi ani její bratr, který s ní celý život žije v jejím domku, být blízký – neznám ho, když jsem babičku nikdy nenavštívil – jinak bych věděl stav věcí.

Závěrem, z takových lidí, jako je tazatelka, je mi nevolno, snažím se je nepotkávat a doufám, že boží mlýny existují a melou . . .
říjen 06, 2014 10:42
toulavej : mamča
Souhlas na 100 %.
říjen 06, 2014 11:06
... : Sandra.
Tak možná se Sandra mýlí, ale je taky možné, že se Sandra nemýlí. Že babička žila v dřevěné kuče se svým bratrem jsem nikde nenašla ani zmínku, stejně tak ani o tom, že by se Petra o svou babičku nezajímala, či s ní nebyla v kontaktu.
Každý soudí dle svých zkušeností. My měli v rodině něco podobného- babička žila ve městě v bytě a její druhý manžel se na stará kolena odstěhoval do domku po jejích rodičích. Stará barabizna nalepená stěnou na sousedovic baráku, veliký pozemek, voda ze studny. Babička byla nejprve ráda, že se manžela takto pohodlně zbavila, pak postupně začala ztrácet rozum a posledních pár let nevěděla ani jak se jmenuje, natož kdo bydlí v domku po jejích rodičích. Její manžel si tam tedy vesele bydlel "po svém", jak to tady někdo tak krásně eufemisticky nazval, což v překladu znamená zadarmo a bez starostí o domek a jeho údržbu. Sousedi ze všech stran totálně říční, zejména ti, kteří sousedí stěnou. U nás se to vyřešilo samo, protože děda umřel půl roku před babičkou, jinak nevím, jak by to táta, jako dědic, řešil. Ono to není jen o tom, že by člověk nutně potřeboval peníze z prodeje, ale je to i o tom, že když už to člověk vlastní, tak za to má zodpovědnost, musí se o to nějak starat,musí zajistit bezpečnost toho objektu, musí nějak vycházet s majiteli sousedních pozemků (což je dost náročný úkol, když si na tom jeho pozemku hospodaří nějaký člověk "po svém" a na názory a přání majitele zhusta kašle)
Naše babička nakonec dožila doma- psychicky nemocný ležák- v péči rodiny...to jen k tomu rychlému soudu "Petra nevěděla, že v domku bydlí strýc= s babičkou se vůbec nevídala."
říjen 06, 2014 11:20
technická : mura1
babička se svým bráchou tam doTEĎ žili spolu

s toulavým taky souhlas, akorát o tom, kde žila babička, ničehož nic nevíme. babička celkem klidně mohla žít kdekoli jinde, než v předmětné dřevěnici
říjen 06, 2014 11:23
těžko uvěřit, : mura1
že Petra s babičkou pěstovala bližší vztahy, když netušila, že babiččin bratr žije v babiččině dřevěnici...

předpokládám, že tvůj tatínek se situaci ohledně baráku byl obeznámen (dřív než ho obeslal notář)
říjen 06, 2014 11:31
... : Sandra.
Tatínek obeznámen se situací byl, což je ovšem dáno kombinací tří faktorů- byl to babiččin manžel a nešlo si nevšimnout, že z toho bytu zmizel, babička tenkrát ještě byla při smyslech a věděla, co se děje a sousedi se s tátou znají. Být to o pár let později, kdy už bylo třeba se o babičku starat a nebyl čas objíždět rodinné latifundie, být to někdo, kdo by tak okatě nechyběl (třeba nějaký strýček, prastrýček, někdo, koho člověk vídá akorát na svatbách a pohřbech) a nechovat se děda tak, že z něj byli všichni sousedi na budku, tak si umím představit, že by tam ten člověk mohl žít roky, aniž bychom o tom věděli.
říjen 06, 2014 11:54
Tak vono na vztahy musej bejt dycky dva, : Krakonoš
a protože vo tom víme prdlajs, jak to mezi nima bylo, jsou všechny spekulace a nářky nad nemravnou vnučkou irelevantní. Pokud teda nějaký zvykový právo ČR neřiká, že pokud někdo nemá v pořádku vztahy se svejma předkama, nesmí po nich dědit a dědictví se musí povinně vzdát ve prospěch státu či čtenářů internetovejch diskusních magazínů. smilies/grin.gif smilies/wink.gif
Rady technickýho rázu už jsem poskytl, takže nemám co dodat. smilies/wink.gif
říjen 06, 2014 12:01
v které rodině jsou ideál. vztahy? : karlos11
Co takhle starému pánovi sehnat domov důchodců? Věk na to má. Pisatelce bych přála aby se na stará kolena dočkala také nějaké takové podobné "šance" jak v klídku dožít. Zajímavé že nikomu děda nevadil do té doby než dědicové cítí příležitost jak rychle zbohatnout. Proboha je to její prastrýc.
říjen 06, 2014 13:12
JAK VYSTĚHOVAT NECHTĚNÉHO : Petra - tazatelka
Dobrý den, paní Danielo, děkuji Vám za váš čas a odpověď.
A teď pro všechny ostatní: babička se svým bratrem před více než 40 lety nemovitost zdědila po svých rodičích. Bratra vyplatila, neboť jiná domluva s ním nebyla. Byl často ve výkonu trestu, nepracoval. Babička od svých 17 let žila a pracovala ve městě a tady na venkov jezdila jen kvůli rodičům. Po jejich smrti nemovitost zdědila a jak jsem psala výše, bratra vyplatila. Její bratr celá léta odmítal uposlechnout její výzvy k opuštění nemovitosti. Co šlo, to prodal. Seník postupně spálil, občas v dřevěnici něco chytlo od cigarety, neboť tento člověk je alkoholik atd. atd. Kdybyste tu spoušť viděli, soucit by vás jistě přešel. Podotýkám, že jeho výkaly jsou rozesety všude kolem. On odmítá jakkoliv uklidit či se podílet třeba na hrazení daně z nemovitosti atd. Elektriku mu jeho sestra před dávnými lety vypnula, neboť neplatil účty a vše musela hradit ona. Babička byla léta velmi vážně nemocná a neměla sílu situaci řešit. Nejezdila tam, nestýkala se s bratrem. Takže teď je to na mě. Bratra babičky jsem po její smrti osobně informovala, ani se nezajímal o sestřin pohřeb... Snažila jsem se mu zajistit ubytování v charitativní ubytovně, neměl zájem... Takže si vyprošuji nařčení, jak jsem hloupá a bezcitná. DĚKUJI!
říjen 06, 2014 13:23
Petro, kdybys to napsala hned, nemusela by sis teď vyprošovat nařčení. : Myška
Je potřeba psát všechny skutečnosti...
říjen 06, 2014 14:36
... : Petra - tazatelka
Já ale chtěla jednoduchou odpověď na co nejjednodušeji položenou otázku. Kdo má chuť pročítat detaily problému cizího člověka??? Asi ale tu chuť má hodně lidí, jak jsem právě zjistila. Přiznám se, že já na takové věci nemám ani čas a ani žaludek - odsuzovat někoho a něco, o čem pořádně nic nevím. Ale i tak všem děkuji za vyjádření se, je to pro mě ponaučení.
říjen 06, 2014 14:42
... : Sandra.
Myško, tak on ten dotaz zněl: Jak můžu zrušit trvalý pobyt a vystěhovat babiččina bratra ze své nemovitosti? Ne- myslíte si, že je správné a morální vystěhovat babiččina bratra z mé nemovitosti? K původnímu dotazu opravdu nejsou nezbytné doplňující informace typu- jaký vztah měla Petra s babičkou, jak často se s ní vídala, jestli jí nosila nákupy a podobně. Petra uvedla vše, co jí připadalo k danému dotazu relevantní- to, že jí tu všichni budeme odpovídat na něco, na co se neptala, nemohla tušit:-)
říjen 06, 2014 14:48
Jenže tohle je diskuze, ne poradna. : Myška
A tak se tu diskutuje i radí. Pokud sem na Kudlu Petra před tím, než zaslala svůj dotaz, nakoukla aspoň jedním očkem, určitě zjistila, jak to tady chodí. Věděla by, že pokud chce pouze odpověď na svoji otázku, musí do nějaké opravdické poradny, nejradši právní, protože se zde rozvine debata laiků a když neposkytne dost informací, budou brány v potaz různé scénáře. A podle toho budou vypadat i rady.
říjen 06, 2014 15:01
Souhlas s Myskou, : moira2
psat na diskusni forum zadost o pravni rada je nesmysl. Pro tazatelku je to urcite ponauceni, a to jiste v dobrem slova smyslu. Zde na Kudlance nejlepsi pravni rady dava bb, ale ostatni diskutujici pripojuji hlavne sve nazory a dojmy. Nejlepsi nazory z lidskeho hlediska pise Krakonos. Ovsem toto jsou jen me subjektivni poznatky a rozhodne tim nechci vyvolat zadnou diskusi....... smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
říjen 06, 2014 15:13
úplně nejjednodušeji položená otázka : mura1
by zněla: "Jak můžu zrušit trvalý pobyt a vystěhovat osobu bez užívacího práva k nemovitosti?" smilies/wink.gif ušetřila bys 99 slov.
říjen 06, 2014 15:54
Ano, když neznáme všechny okolnosti, můžeme se v odhadu situace seknout. : Giota
Ale v podstatě jsme Petře poradili nejen jak to vyřešit s nechtěným obyvatelem, ale také, co vše by měla uvádět u úřadů se kterými bude situaci řešit. Protože pokud uvede jen to, co bylo v zadání, bude na ní každý nahlížet špatně a moc jí v úředním uvolnění domu pomáhat nebude (viz rada ať tam nechtěného obyvatele nechá dožít).

A trochu z jiného úhlu - viděla jsem v telce díl seriál Po krk v odpadcích. Co mne zaujalo je, že v USA má město takovou pravomoc, že dům plný nepořádku majiteli zabaví, zbourá a uklidí. A serial je o tom, že se snaží těmto sběračům nepořádníkům dát TV šanci, že si jejich nepořádek natočí, ale také jim zajistí partu uklízečů a ti pomohou vyklidit nepořádek tak, aby zabavení již nehrozilo.
říjen 06, 2014 16:02
.... : Milene

Pokud jsi vyčerpala možnost se s příbuzným dohodnout, tak asi jenom soudně.

http://www.pravnilinka.cz/bezplatna-pravni-poradna-zdarma/nechteny-spoluuzivatel-bytu-nebo-domu.html

smilies/angry.gif
říjen 06, 2014 16:12
Tak jsem zvědavej, : Krakonoš
jestli se Toulavej Petře aspoň vomluví za ten svůj neskutečnej úlet...

Jinak se vobávám, že Petra před vznesením dotazu ke svý škodě nepročítala Kudlanku a nezkoumala, "jak to tu chodí". Jinak by zcela jistě použila Můřinu úspornou formulaci dotazu - takzvanej MUF. smilies/grin.gif

Jinak si uvědomuju, že jsem, v souladu se svým přesvědčením, zjevně spolupachatelem zhrubnutí mladý generace, protože sám nejcejtim, a ani dětem jsem tudíž nevštěpoval, nějakou apriorní vševobjímající úctu ke stáří (= všem starcům), (všem)ženám, atd... Je totiž hodně nejrůznějších reprezentatntů všech těchhle skupin, který si žádnou úctu nezasloužej a k některejm necejtim ani minimální stopu soucitu (Vaš, Polednová - Brožová, atd....)
říjen 06, 2014 17:57
... : Petra - tazatelka
Ještě jednou vás všechny zdravím. Máte pravdu v tom, že jsem se vůbec nepodívala, že toto je "kecací" fórum a ne jen právní poradna. Zadala jsem do vyhledavače "právní poradna on-line" a tyto stránky mi vyjely. Ale opravdu děkuji všem za názory a vyjádření smilies/wink.gif
říjen 06, 2014 18:00
Tak Petro, vysvětlila jsi to hezky, jenže : toulavej
já mám z tebe pořád stejně divnej pocit, jako předtím – to je instinkt v mým věku. A vůbec se ti nechci šťourat v životě. Babička umřela teď, ty jsi evidentně dospělá, takže jsi mohla kdykoliv s babičkou dát řeč a nepochybně by ses dozvěděla něco z jejího života – tedy i o bydlení jejího bratra v dřevěnce – jenže jsi se to dozvěděla až při dědictví. Pojem, jako je „rodný dům“ zcela jistě nechápeš, těžko ti ho vysvětlovat. Co chápeš, je pojem peníze.

Já mám jednoho kamaráda, pro korunu by si nechal vrtat koleno. Jeho máma pochází z pěti dětí a jeden její brácha, kámošův strejda, je něco jako bratr tvojí babičky. Když jeho sourozenci zjistili, že nemá v chalupě vodu, el, peníze– neměl žádné doklady, od revoluce, když přestal chodit do práce, nebral podporu, v létě se živil ovocem, svítil svíčkami ukradenými ze hřbitova, začali se o něho starat – nosit mu jídlo, zaplatili elektriku, vodu, vyjednali za něho pro něho podporu, v obchodě a hospodě domluvili, co mu mohou denně prodat, aby mu peníze vystačily a udělali to i přesto, že jim to nikdy neoplatí, nebude jim za to nikdy vděčnej a nikdy se nezmění k lepšímu, je mu tak 65 let a je to zbytečnej člověk, ani tu chalupu, kde bydlí, neudržuje. Ta chalupa mu taky nepatří, je jednoho sourozence. A tu chalupu s velkou zahradou kámoš koupil od své tety, aby si tam postavil barák na zahradě. A i když je hrozně na peníze, říkal, že tam strejdu ve starý chalupě SAMOZŘEJMĚ nechá dožít, vůbec by ho nenapadlo chalupu zbourat a neupotřebitelného strejdu – svého příbuzného, ať je jakej chce, vyhnat, ať jde pod most nebo na venkově do lesa pod skálu. I narkomanům se zadarmo vyměňují jehly a dává náhrada za drogy i když jsou pro společnost nepotřební a zbyteční – jsou to totiž pořád lidi, i když ti špatní . . .

Ty chceš vyhnat prastrýce z jeho rodného domu, z jediného opěrného bodu jeho života v jeho sedmdesáti kvůli penězům – samozřejmě, že si v azyláku nezvykne. Možná by bylo zajímavý vědět, jak by ses cítila v sedmdesáti, kdyby tě nějaký příbuzný nechal soudně vystěhovat z domu, na který by měl nárok, kde bys ty bydlela celý život. Jenomže, to už se já nedovím. Pořád si myslím o tobě to samé, jsi mladá a na peníze moc hladová . . . (jen kvůli Krakonošovi vynechávám hloupá)

Takže, pro Krakonoše, opravdu necítím potřebu se tazatelce omlouvat. A kdybych měl jen minimální přesvědčení, že jsem se spletl, udělal bych to, nemám s omluvou problém, když si myslím, že jsem někomu ublížil. Tady si to nemyslím i když tazatelku neznám, jsou to jen pocity . . .
říjen 06, 2014 18:24
Hmm... : Espi1
Mně se nechce nějak líbit, že se o dřevěnce a prastrýci dozvěděla právě teď, když v dalším příspěvku už toho věděla o něm a celé jeho životní anabázi až přespříliš. Takže jsem nabyla přesvědčení, že babička nestála za to, aby jí pomohli zpět k jejímu majetku, aby si případně za něj mohla přilepšít ke svému chatrnému zdraví, ale jakmile opustila tento svět - Ehle!
říjen 06, 2014 18:43
No, to už je tvoje věc a tvůj boj, : Krakonoš
chlape. Já si vo tom myslím svý. Tvůj příspěvek z 10:42 je hnusnej, spekulativní a zlej, když ale nemáš potřebu, tak nemáš. Holt každej den slunko nesvítí. Tak pa.
říjen 06, 2014 19:04
Vážení, dost mně mrzí, že někteří "špatně čtete"... : d@niela
- všechna nutná fakta v dotazu jsou uvedena.
- moje odpověď je relevantní, pro ty, co si jí nepovšimli, znovu:
Proto je z právního hlediska nejlepším a zároveň zákonným postupem podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku nevystěhuje, můžete podat návrh na jeho vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.

Můžete poté ještě zvážit podání trestního oznámení pro neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru či pro neoprávněné užívání cizí věci.

· A nyní jenže podruhé - věc je poněkud složitější pro odpověď. Často se noví majitelé domů domnívají, že pokud nemají dotyční písemnou nájemní smlouvu, tak nemají vlastně žádnou, ale nebývá to vždycky pravda. V minulosti (asi před 12 lety) platilo, že stačí smlouva ústní. To znamená, že ten, kdo uzavřel v dávné minulosti ústně smlouvu o nájmu, může u soudu prokázat, že stále trvá ústní nájemní smlouva, která se nezměnila.

Soud by pravděpodobně postupoval tím směrem, že by obě strany vedl ke smíru a k uzavření písemné smlouvy, která by vymezila jejich práva a povinnosti. Soudy se pak zabývají i tím, proč v bytě osoba bydlela, jak dlouho tam bydlela, jak se do toho domu dostala, co je důvodem vystěhování, apod. A není vyloučeno, že po posouzení všech okolností by soud sice rozhodl o vystěhování z bytu, ale třeba za podmínky přidělení náhradního bytu apod.


To je opravdu relevantní právní názor a pokud to někdo bere jen jako "kecací", tak jeho chyba...

Mj. pochybuju, že omšelej děda by byl schopen důsledně u případného soudu tvrdit, že to měl od své sestry slíbené na dožití, na to už asi hlavu nemá.
Ovšem - když mu jeho sestra před dvaceti odpojila elektřinu, ale pak to nechala být, bylo to s jejím vědomím a souhlasem.

A DÁLE:
Pokud by si prastrýc vzal právníka (což je nejspíš holý nesmysl), mohlo by se jednat o právo vydržení, což je jedním ze způsobů nabytí vlastnického práva, a to i k nemovitostem. Vlastníkem nemovité věci se stane na základě vydržení ten, kdo vykonává držbu věci alespoň po dobu 10-ti let. Držba však musí být oprávněná, to znamená, že držitel musí být s přihlédnutím ke všem okolnostem přesvědčen jak na počátku držby, tak v jejím průběhu, že mu věc po celou dobu držby patří a že je jejím vlastníkem. Pokud držitel platí po dobu držby nájemné, nemůže být přesvědčen, že je vlastníkem věci. - No, a prastrýc nic neplatil... takže by mohl říkat, že si třebas celá ta dlouhá léta myslel, že je to jeho... :-))


říjen 06, 2014 19:19
... : Sandra.
Tak pokud ho sestra vyplatila, a barák se přepsal na ni, tak asi těžko může tvrdit, že si myslel, že je to jeho...
Celkově mi přijde, že když si Petra vezme právníka, tak nebude problém strýce právně rozcupovat, má v rukách všechny trumfy a nějaké údajné ústní smlouvy jsou dost chabou berličkou, na tom to ani dobrý advokát nepostaví. Mimochodem- odpojit někomu elektřinu mi přijde jako jednoznačné gesto- vypadni- ne jako souhlas s tím, aby tam squotoval i nadále.
Jenže ani sebelepší rozsudek o tom, že se má strýček odstěhovat, jí nezajistí to, aby si sbalil svých pět švestek a odstěhoval se. A vystěhovávat někoho, kdo se stěhovat nechce, bude muset patrně být za účasti policie a bude to dost nepříjemné...
říjen 06, 2014 21:38
Danielo, tvé odpovědi jsme si povšimli... : Myška
Ty jsi poradila - zprostředkovala odpověď právníka, to je fakt. Jenže Kudla je především diskuze, takže se začalo - jako pod každým článkem - diskutovat. A protože chybělo to, co Petra dodala až po delší době, ubírala se diskuze směrem, jakým se ubírala.
říjen 06, 2014 21:45
Ale jo, Myško, máš pravdu... : d@niela
To by ani nebyla Kudla, kdyby tu nebyly ty diskuze. Abych pravdu řekla, jen se mě dotklo, že je to "kecací" fórum. Přitom je to pravda :-)))

Samozřejmě,že má i pravdu Sandra, protože sqatující brácha nebyl pro Petřinu babičku rozhodně žádným přínosem. A pokud se odmítá hnout, tak to bude muset být jedině "po zlém".
Jediné, co si říkám, proč asi se za tu babičku nevzaly její děti? Proč to i ony nechaly být?
Ale to už zase jen fabuluju, nebylo to důležité pro vyžádanou odpověď.

Pochybuju, že by na prastrýce byl potřeba právník, při jeho stavu je to bezpředmětné. A jak píše Sandra:
vystěhovávat někoho, kdo se stěhovat nechce, bude muset patrně být za účasti policie a bude to dost nepříjemné...

říjen 06, 2014 23:09
Já už asi nějak stárnu, nebo mě nikdo z příbuzenstva dlouho nenaštval, protože si říkám, KAM svého prastrýce Petra vystěhuje? : Myška
Na ulici? Nebo se mu pokusí ještě jednou zajistit nějakou ubytovnu?

Taky si říkám, proč za tu dlouhou dobu nezasáhly babiččiny děti. Třeba proto, aby mohly chalupu upravit na víkendový pobyt a jezdit tam...
říjen 07, 2014 06:00
Vyspal jsem se a myslím si pořád to samý, chybí mi tu LIDSKÝ PŘÍSTUP . . . : toulavej
Daniela a Sandra – dvě v převážně případů MOUDRÉ ženy, tu daly k dispozici pohled právní a z praxe. Nic proti. V ZÁPADNÍ demokratické společnosti však jde i o pohled právně nevymahatelný, totiž morální. Nezajímat se, co svým jednáním způsobím, zejména lidem, zejména mé krvi – i neznámým příbuzným, je pro mě nepřijatelné! A to i nepřizpůsobivým nespolupracujícím příbuzným – když nejde o život můj a mých blízkých (mám kde bydlet, co jíst, práci), jenom chci lepší žít za zděděné peníze, ke kterým se dostanu, když nebudu brát ohled na další život neznámého příbuzného. TOHLE bych já nemohl. Proto nebudu nikdy bohatý, jenom v duši spokojený, že vědomě kvůli penězům neubližuju.
Než něco udělám, co ovlivní život někoho jiného, je dobré si představit, být na jeho místě, v jeho mokasínech – jak říkají indiáni. Určitě se to může v budoucnu hodit, neboť o budoucnosti nikdo nic předem nevíme, jak říkal sluha Kaptah v egypťanovi Sinuhetovi. Je dobré na to nezapomenout i když jsem mladý a zdravý . . . zatím.
říjen 07, 2014 11:27
No, : Krakonoš
Taky si říkám, proč za tu dlouhou dobu nezasáhly babiččiny děti.

Na to bude nejlepší zeptat se Petry, vona určitě ráda vodpoví. smilies/grin.gif smilies/wink.gif
říjen 07, 2014 11:47
... : Petra - tazatelka
Dobrý den všem. Pro úplné vysvětlení čtěte, prosím.
Server jsem označila jako "kecací", ale to nebylo myšleno hanlivě. Byl to můj hovorový výraz pro diskuzní fóra. Na počátku jsem si opravdu nevšimla, že dotazy komentují i ostatní uživatelé. Myslela jsem si, že jde o on-line poradnu, kde dotazy zodpovídá vždy jen kompetentní člověk k tomu určený. Snažila jsem se podat jednoduchý dotaz bez detailního popisu, co kdy a proč. Jen jsem potřebovala vědět, že mám podat žalobu o vyklizení nemovitosti. Ale po těch odsuzujících komentářích, o které jsem se navíc neprosila, jsem měla potřebu se obhájit a vysvětlit situaci.
Ad můj prastrýc - nikdy neměl ani ústní ani písemnou nájemní smlouvu. Moc dobře věděl celou dobu, že chalupa a všechny pozemky patří jeho sestře, neboť po smrti rodičů se účastnil dědického řízení, kde souhlasil, že ho sestra vyplatí ze všech těchto nemovitostí a on, že má chalupu opustit. Léta se někde potuloval po valašských pasekách. Občas se vrátil do chalupy. Teď na stáří se tam už uchýlil definitivně. Ovšem co z chalupy udělal je opravdu k pláči. A ten nehorázný nepořádek všude kolem... Kadibudka, co tam byla, shnila a on si ani nepostavil novou a kálí si doslova od prahu chalupy dál do celého dvora. A výzva k úklidu? Jeho odpověď: "Kašlu na to". Mimochodem svým rodičům zkrátil život tím, že jim odmítl pomáhat a byl často ve výkonu trestu. Což pro poctivé sedláky bylo strašně zraňující. Jeho sestra, moje babička, se kvůli němu natrápila také až příliš. Nemohla mu odpustit, jak se choval k rodičům....

A to mám mít opravdu soucit s takovým člověkem??? Nemám a nestydím se za to. Nabídla jsem mu navíc pomocnou ruku, odmítl. Tím to mám se svým svědomím vyřízené.
Jinak to, že prastrýc občas v chalupě bývá jsem samozřejmě věděla od babičky. Ale to, že tam má trvalý pobyt jsem zjistila až teď. A proto jsem se dotazovala na to, jak mu ho zrušit. A pro úplné vysvětlení ohledně dědictví, tak právoplatnými dědici po mojí babičce jsou moje maminka a teta. A pro ně to vyřizuji. Ale pro dotaz toto nebylo přece důležité. Důležité a podstatné byla pro mě informace, jak tomuto člověku zrušit trvalý pobyt. A pro vás, co jste ze mě udělali ziskuchtivou bezcitnou mrchu, tak vás asi zklamu, já nedostanu ani korunu. Ale budu moc ráda, když si moje maminka v invalidním důchodě(velmi vážně nemocná) peníze z prodeje aspoň trošku užije. A teta zaplatí dluhy svého nezvedného syna, který je gembler, ale bohužel měl dlouho trvalý pobyt u svých rodičů a tudíž na mé tetě leží obrovský balvan v podobě exekuce. Tak a teď znáte všechna fakta k mému příběhu. Zkuste popřemýšlet o tom, co jsem položila za otázku úplně na začátku a co z toho vzniklo. Jinak pro úplnost - maminka a teta nemají se svým strýcem vůbec soucit, protože moc dobře vědí, jak se celý život choval a jak se i teď chová. Je zlý, sprostý, pohodlný, bez sociálního cítění.
Tak jsem se teď vypsala ze svého příběhu a pokud máte pocit, že jsem vás mystifikovala, když jsem dědictví připsala kvůli dotazu mé osobě, tak se omlouvám. Bylo to pro zjednodušení situace. Doufám, že mi alespoň někteří rozumíte o co mi šlo. Ještě jednou vám všem děkuji za reakce.
říjen 07, 2014 18:42
No, : Aloda
Tohle vsak melo zaznit uvodem - pak by komentare byly jiste jine....
říjen 07, 2014 21:10
No, : Krakonoš
vono by stačilo rychlejc myslet, než psát. A komentáře jsou takový, jaký jsou jejich pisatelé. Těžko něco svádět na nedostatek informací, když ani po jejich doplnění nejni pisatel urážejícího, zlýho a spekulativního komentáře vochotnej uznat svoji chybu a vomluvit se. smilies/sad.gif
říjen 07, 2014 23:21
Krakonosi, : Petronila
Ty ses asi špatne vyspal?

Myslim, ze po přečtení úvodních informaci (jak vystěhovat 70 leteho cloveka z domu, kde žil cely život) je dost pochopitelný, ze normálnímu cloveku zatrne.

A musím se přiznat, ze i po tom odůvodnění mi tu neco skřípe a nedivím se Toulavymu, ze se nehodlá omluvit. Naopak se trochu divím tobe, jak vehementne tu prosazuješ jedinou správnou pravdu - samozřejme tu svou.

Ten clovek, i kdyz je to ozrala a patrně neni duševně v poradku a nikomu z rodiny pry nic dobryho neudělal - je preci jen živá lidská bytost. Bez ohledu na to, co se nakonec stane s barakem, mi tam ze strany zakladatelky chybí jakákoli úvaha, co s tim člověkem, co je jeji prastryc, bude dal. Co se asi tak muze stát s necistym agresivním alkoholikem? Nenapadá me nic jiného , nez ze z neho bude bezdomovec. A proste mi nesedí a nemuzu si pomoct, kdyz nekdo toto řeší jen jako technicky problem a bere toho dotyčného jen jako (bezpodhyby) obtížnou překážku, které je potreba e zbavit, a vůbec neuvažuje v intencích, ze to pro nej muze byt otázka zivota nebo smrti. Tim nerikam, ze by ho nakonec vystěhovat nemeli, jen tahle reflexe mi tam trosku chyběla na to, abych si myslela, ze bys omluvu od Toulavyho vyžadoval právem.


říjen 08, 2014 08:20
... : mia I
je to rubrika právník, není to rubrika úkol pro Vás. Tazatelka není charita. Člověk, který zřejmě nemá žádné závazky a není schopný si za celý život zajistit přiměřené bydlení ve mně útlocit nevzbuzuje. Byl vyplacen !, přesto peníze propil, má problémy se zákonem. V chalupě má buzinec, žije podle popisu doslova v ho...ch. Tazatelka ať se raději postará o svoji vážně nemocnou maminku , která si nemoc nezavinila a vůči strýci z pátého kolene si výčitky nedělá. Pomoc mu byla nabídnuta, odmítl.

Pozemek bych prodala i s dřevěnicí, ušetřila bych náklady na demolici. Strýci udělala vstřícné gesto ve smyslu, že bych koupila za pár tisícovek vyřazenou stavební buňku, ta se nechá umístit za symbolický pronájem v intravilánu (nevím jestli to slovo píšu dobře) obce. Alespoň občas tyhle buňky, stejně jako třeba pojízdné včelíny, vídám. Mohl by tak žít v krajině kde vyrůstal, zároveň svým osobitým stylem života.
říjen 08, 2014 09:16
čtu : Olivia pepková
Tazatelko, já bych s ním taky soucit neměla. Jak to napsat..ano je příbuzný a starý, ale to přeci v jeho případě není žádná zásluha. Celý život někomu ubližoval a na ostatní kálel, a ty ho chceš jen poslat kálet jinam, názory jaká jsi hyena opravdu nechápu. A to ani nemusí jít o dědictví, to jen došlo na lámání chleba, nic víc.
říjen 08, 2014 11:35
ještě jinak : Olivia pepková
...vidím to tak, že celý život zasahoval do práv jiných lidí. Tím že ho z této pozice vystěhuješ, jsi zlá?? Cha.
říjen 08, 2014 11:41
dodatek : mia I
Někteří tu obhajují dožití v dřevěnici. Dovedu si docela představit, že každý by rád dožil tam, kde se narodil. Ale kdyby v tom bordelu u chalupy strýc někde uklouzl, nemohl se pohnout a bez pomoci umíral v bolestech a chladu teď na podzim třeba několik dnů... Však takových případů je. Petra nabízela důstojné dožití v náhradním bydlení (voda, teplo, lékař) a ještě je špatnou, sobeckou. smilies/angry.gif
říjen 08, 2014 12:12
Příběh ze života : : mamča
Starého opilce vystěhovali z jeho rodného domu, kde mu nic nepatřilo. Parcelu i se zchátralým domem prodali zájemcům o stavbu nového domu.
Ten člověk se jedné noci vrátil, vloupal se do domu, zapálil ho a oběsil se na půdě.
Přestože všichni toho starého opilce znali, parcela získala "punc smrti". Ti noví majitelé tam dům nepostavili a pozemek se spáleništěm je neprodejný.
Kdo by chtěl bydlet na takovém místě ? I kdyby to bylo na super krásném místě a za hubičku ?
Vždycky když jedu kolem, padne na mě tíseň. K obloze ční už jen komín a zbořeništěm prorůstají bezinky.

říjen 08, 2014 12:53
... : mia I
je smutné když člověk propije rodinný majetek, to co leckdy předkové namáhavě budovali. Nepředá nic další generaci, nezvelebí a ještě se mstí a zničí výsledky práce druhých . Alkohol je prevít.
říjen 08, 2014 13:10
... : bb2
Pokud jde o právní poradenství, toho se Petře dostalo.

Pokud jde o pokec na dané téma, tak já se v tomhle případě přikláním k tomu, nechat dožít starého nemocného morouse doma. Prostě jak žil, tak ať dožije. Doteď bylo vše při starém, proč to teď měnit? Když jste ty kroky nepodnikli za života babičky, proč teď.

Lidský přístup u Petry mi nechybí, píše, že
Snažila jsem se mu zajistit ubytování v charitativní ubytovně, neměl zájem...
, takže na ulici prastrejdu vyhodit nechtěla.
Ale pro někoho, kdo byl zvyklý nějak žít, může být přesazení do nějaké ubytovny peklo.


Taky jsme měli příbuzného, dá se říct poměrně blízkého, co takhle dožil, sám a na hnoji, jen proto, že byl zlý a všechny od sebe vyhnal, a lakomý, takže nikdy nedovolil nic u sebe na "statku" měnit, aby ti, co by opravovali, si náhodou někdy nečinili na něco nároky. Tak dožil v chátrajícím stavení, chodil do kadibudky, elektřinu měl, ale svítil petrolejkou a zbytky svíček, vodou šetřil, což se podepsalo na vzhledu jeho i domácnosti. Pil, kouřil, k stáru omarodil.
Usedlost velká, parcela obrovská, stálo to ladem, ale nikoho z rodiny nenapadlo ho vystěhovat, i když fakticky to patřilo potomkům jeho sestry - byl to vlastně stejný případ jako tento. Příbuzní, co bydleli nejblíž, mu o víkendu dovezli trochu teplého jídla, když si dal říct, tak se převlékl do čistého a odvezli si na vyprání špínu, většinou ale nadával a brblal a posílal je do pryč, tak na to kašlali, nechali tam jídlo a čisté věci a odjeli. Ostatní, co bydleli dál, tam na střídačku jednou dvakrát do roka zajeli, trochu poklátit džungli kolem, nařezat nějaké dřevo, toho bylo kolem z rozpadajících se kůlen dost, přivezli mu taky nějaké jídlo, někdo umyl okna, vypral záclony, další mu převlékl postel, tak nějak se to pytlíkovalo. Když omarodil, tak tam zaskočili i sousedi, co s ním měli asi největší trable, a stejně ho nechali na pokoji a paní mu ještě občas donesla polívku nebo když něco upekla. Brali ho všichni takového, jak byl. Kdoví, jací budeme my, tak nějak asi k tomu přistupovali. Pak umřel a vyřešil se majetek.
Nikdo nijak nezchudl a nedožil v bídě jen proto, že se ten starej morous nevystěhoval do LDN a neprodalo se to všechno dřív.
říjen 08, 2014 13:47
... : bb2
tím nechci říct, že když to Petra nevyřeší stejně, tak že je nelida a necita sobecká. Jen předkládám jiný možný náhled na věc, takový, kdy není třeba hned a okamžitě "vyřešit" majetek, čili zpeněžit hned co jde, že někdo prostě nechá věci ležet a běžet až do konce a někdy to není ničemu na škodu.
říjen 08, 2014 13:51
bibí : mia I
já měla strejdu, měl taky takovou rozpadlou chajdu. Taky by tam býval dožil jak poustevník (jídlo jsem mu zajišťovala) , ale byl pak po 75 roku věku hodně nemocný , tak šel do důchoďáku kde byl asi 8 let, v teple , v suchu. Na tu chajdu celých těch 8 roků nikdo nesáhl ve smyslu nikdo ho netlačil do prodeje, až po jeho smrti jsme my ( rozuměj několik neteří) ji prodali s úžasným ziskem 20 tisíc pro každou, on děti neměl. Ale Petra se rozhodla jak se rozhodla a je to její právo. Být altruistický k alkoholikovi a kriminálníkovi? Nevidím důvod, na rozdíl třeba od Toulavého, to někomu doporučovat. Je zajímavé, že někteří co tu pravidelně radí nenechat se zneužívat (Petronila) mají najednou velký útlocit. Mi to přijde trochu jako kdyby se Petra resp. její máma a teta měla cítit provinile za to, že něco podědily. Copak tomu chlapovi strkaly alkohol do ruky, nutily ho krást? den má 24 hodin. Bože to si nedokáže alespoň vyhrabat jámu, stlouct kadibudku, občas posypat chloraminem?
říjen 08, 2014 14:08
Po dalším vysvětlujícím podrobném upřesnění : toulavej
mohu jenom napsat:
-OMLOUVÁM SE TAZATELCE za to, že jsem ji bez důkazů obvinil, že se o svou babičku nezajímala, nic o ní nevěděla, nikdy ji nenavštívila a chtěla sama přijít zadarmo k penězům. (z příspěvku to nešlo poznat) – mohli to být jen moje spekulace.

-ve svém prvním komentáři bych dnes vyškrtl v poslední větě poznámku, že je mi z tazatelky nevolno, ale dál se snažím takové lidi nepotkávat, protože jim absolutně chybí empatie k jiným i když problémovým lidem a o takových lidech si dál myslím, že mají mizerný charakter a když o svém postoji veřejně informují, pak jsou hloupí.

-Na svém příspěvku 07.2014 11:27 nemám co měnit i když to nebyla žádná rada, jen tazatelkou nevyžádaný komentář k její otázce, která byla však volně přístupná pro zdejší čtenáře pro jejich rady, ale i komentáře, jak je nadepsáno :-)

-Z prvního dotazu to vypadalo, že chalupu prastrýc vybydlel, když v ní chybí WC a voda a po doplnění jsem zřejmě správně předpokládal, že to tam nikdy nebylo, jen kadibudka venku :-), takže jak moc chalupu vybydlel nevíme. Nepořádek je subjektivní věc.

-Pro Krakonoše – moje komentáře jsou takové, co si opravdu myslím. A dost si je rozmýšlím, než je napíšu (nemusíš mě omlouvat mojí zbrklostí, takový nejsem). Nikdy nejsou myšleny zle a urážlivě, působí-li tak nebo tak vyzní, s tím nic neudělám, jsem jednoduchej člověk.

-Je chybou zaměňovat SOUCIT a LIDSKOST. Stavět svoje štěstí – třeba zaplacení dluhů po nezdárném synovi – na neštěstí sice zlého, sprostého a bezcitného člověka, ale pořád lidské bytosti tím, že ho zbavím bydlení, kde je zvyklý, je špatné a z mnoha příkladů z praxe vím, že to štěstí nepřináší. Když starý strom přesadíš, zahyne, nedokáže se přizpůsobit jiným podmínkám. Když to děláš a víš o tom, je to zlé. O lidech to platí stejně. Nemůžeš přestěhovat Křováka do paneláku a myslet si, že jsi pro něho udělal dobro :-) i když tam má vodu, tv, elektřinu a střechu nad hlavou. Nebude tam moci žít. Nabídka bydlení v charitě vypadá zdánlivě dobře, ale jsou to kasárna, kde si starý svobodný člověk nemůže zvyknout, pro něho to žádná ekvivalentní nabídka není.

-Závěrem – celým případem prostupuje - rychle získat peníze, za každou cenu -
lidé, jako tazatelka, nejsou mým šálkem čaje a byl bych rád, kdyby někdy v budoucnu
pochopila, proč :-).
říjen 08, 2014 14:17
... : bb2
Nezpochybňuji jejich právo nakládat se svým majetkem, ani to nevidím jako něco tvrdého a nelidského. Možná, že se ten pán jen bojí změn a kdyby s ním někdo častěji pobýval a promlouval, v klidu, bez naléhání, tak by mu do hlavy zasel myšlenku na to, že dožít v klidu, teple, čistotě, suchu a s pár lidmi na povídání kolem sebe nemusí být vůbec špatné.
Prostě v případě starého, nemocného člověka, který je dílem vystrašený a dílem asi i duševně neschopný přijmout jiné skutečnosti, nejde pod vousy ten tvrdý přístup s "jak vystěhovat". Jak jsem pro takový postup jindy, u mladých vyžírků třeba, tak u těch starých nemocných bych byla shovívavější.
říjen 08, 2014 14:19
... : bb2
může to dopadnout i tak nějak podobně, jak píše Mamča. Já bych si asi řekla - a o co jde? tak to bude dál jako doteď.

S tou prací kolem domu máš pravdu, ale to předpokládá, že je toho člověk schopen, on není, nemusí to být jen fyzická záležitost, nemusí být schopen ani mentálně si práci zorganizovat, naplánovat, dokončit. Může být různé běsi, trpět bludy, mít utkvělé představy, že za vším číhá nebezpečí. Nemusí to být úplný blázen, stačí lehčí stařecká demence.
U nás, pokud jde o starší a nemohoucí, funguje taková charita, už se nic neřeší, bere se to tak, že starého psa novým kouskům nenaučíme a kdovíjací budeme jednou my, nějak se to přetrpí, pokud zrovna starej naháč neskáče z okna v prvním patře nebo nemává na děti ze školky :-)
říjen 08, 2014 14:25
... : bb2
*může mít různé běsy

říjen 08, 2014 14:30
bibí : mia I
kdo chce být altruista k celoživotnímu alkoholikovi a kriminálníkovi nechť je. Jo, upadnout může každý, ať už s alkoholem nebo vězením. Není ostuda upadnout, ostuda je zůstat ležet. A když někdo promarní celý život střídavým pobytem v kriminálu a v alkoholovým oparu, je to jeho chyba. A jsem ráda, že se Toulavý omluvil Petře za to, že je mu z ní nevolno. Toulavej zcela jistě taky není šálkem čaje jiných, viď Tuláku. smilies/wink.gif
říjen 08, 2014 14:39
... : bb2
Je to jeho chyba, tak jako je chyba spousty lidí, že kvůli své lenosti, pohodlnosti, nestřídmosti moc jedí, pijí, kouří, málo se hýbou, a proto onemocní. Někdo se vyléčí, někdo změní životní styl, někdo shnije.

Mio, když jde o příbuzné, tak to vidím holt jinak, než když jde o cizince :-)
říjen 08, 2014 14:46
... : mia I
příbuzné vnímáme každý jinak. Já jsem třeba bratry svých babiček znám jen z vyprávění, osobně jsem se s nimi nesetkala, snad s jedním jako pětiletá. Takže bych je v podstatě vnímala jako cizí lidi. Bližší košile než kabát a pokud by moje máma potřebovala nutně peníze, protože by byla jako ta Petry hodně nemocná, dala bych přednost mámě než vzdálenému příbuznému alkoholikovi. Třeba ta máma na rozdíl od alkoholika a kriminálníka pracovala a teď prostě nemá a potřebuje. A jestli jsem nebo nejsem něčí šálek čaje to mi mámu neuzdraví.
říjen 08, 2014 15:08
Dík za voptání, Petronilo, : Krakonoš
vyspal jsem se dobře. Jestli je "moje pravda" tvrzení, že nejni správný bezdůvodně urážet tazatele na kudlaní diskusi, pak ano - trvám na "svý" pravdě. Až do tvýho příspěvku jsem se sice domníval, že je to vobecná pravda, na který se tady shodnem úplně všichni, ale jak vidím, nejni - člověk se porád učí. smilies/grin.gif smilies/cheesy.gif
Toulavej - děkuju, i když vo mě nejde a mně vosobně to může bejt fuk. Takže za Petru. S miou dnes stopro souhlas. Hezkej podvečer. smilies/smiley.gif
říjen 08, 2014 17:00
mio, ale maminka Petry ty peníze nepotřebuje, ani jí nepomůžou k uzdravení, Petra jí chce udělat radost, a ani je nedostane celé : bb2
A teta zaplatí dluhy svého nezvedného syna, který je gembler, ale bohužel měl dlouho trvalý pobyt u svých rodičů a tudíž na mé tetě leží obrovský balvan v podobě exekuce


Mimochodem, trvalý pobyt u rodičů nezpůsobil tetě exekuci, teta chce za syna gamblera zřejmě zaplatit jeho exekuce, protože se bojí návštěvy exekutorů a toho, aby nezabavili věci, které jsou její. To sice chápu, i když i to by dnes už šlo ošetřit, ale proč mladý zdravý flákač gambler dostane peníze z prodeje starého baráku, odkud musí být proto vystěhován starý nemocný člověk, co tam celý život žil, to mi jasné není. Mladý gambler ty peníze nikdy nevrátí, ani když se náhodou polepší a začne pracovat.

Já bych to teda vyřešila třeba tak, že bych vystěhovala mladého gamblera z bytu a nastěhovala ho ke starému alkoholikovi, ať se chlapec dívá, jak může skončit, a za to, že tam může bydlet, by mohl uklidit a provést nějakou tu údržbu :-)

To, že starý alkoholik bydlí v tom domě tzv. neoprávněně není nic divného. Tak bydlí spousta lidí - v nemovitostech, co jim nepatří. Třeba ženy, co se po svatbě nastěhovaly za manželem do domu jeho rodičů a manžel zemřel dřív, než rodie.
Byl to dům jeho rodičů a
říjen 08, 2014 23:17
Byl to dům jeho rodičů a : bb2
babička ho vyplatila, v jeho necelých 30 letech, a od té doby to neřešila a nechala ho tam 40 let bydlet...
říjen 08, 2014 23:21
bibí : mia I
to je přece věc těch dvou sester na co je použijí. Jedna třeba na léky či lázně , druhá splatí za syna dluhy. Mají na ně zákonný nárok, nikomu je nezcizily. Nevidím důvod projevit lidskost s člověkem, který za svůj život lidský nebyl - ve vězení byl opakovaně za trestné činy, kolika lidem možná něco ukradl. Mohl být přece také lidský a neškodit, bohužel nebyl. To, že pár z Vás by bylo vůči němu shovívavých není berná mince pro Petru. Nikdo nemá právo jí psát, že je mu z ní nevolno, jako to udělal Toulavej, alespoň že se omluvil. Takové poznámky a soudy jsou dle mého nemístné a nevhodné.
říjen 09, 2014 00:03
mio, : bb2
je to jejich věc, jen by se to neměla prezentovat tak, že to celé podniká Petra proto, že peníze potřebuje pro nemocnou maminku. A takhle nějak vyznělo to, co jsi psala v předchozím komentáři.

Pro Petru byla důležitá odpověď právníka, když se neptala na náš názor, ale na to, jak to zařídit. To, že tohle je nejen právní poradna,ale že se tu obvykle rozvine i diskuze, se tu už probíralo.

Za to, co provedl ten člověk, co ukradl, za to už si trest odpykal ve vězení, to by nemělo být důvodem k tomu, aby byl teď, na stará kolena, když si tresty odseděl, vystěhován z domu, kde prožil celý život.

Opakuji - Petřino jednání není protiprávní a že chce majetek zpeněžit je pochopitelné. Ale soulasím s tím, že postup stylem "právní porada - jak ho vystěhovat" je ke starému příbuznému necitlivý. Dala bych si s tím víc práce, abych dosáhla svého cíle a přitom neublížila.
říjen 09, 2014 00:19
koneckonců, praprarodiče mohli dům odkázat synovi, ne dceři, : bb2
a Petry maminka s tetou by nedostaly tak jako tak nic.
Takhle stoicky bych to asi brala v tomhle případě já.
říjen 09, 2014 00:22
tím chci znovu říct to, co jsem psala už někde nahoře jinými slovy : bb2
že prostě člověk nemusí přece využít úplně každou příležitost, jak něco získat, zhmotnit, zpeněžit, zúrodnit. Něčeho se může vzdát a netrápit se tím, a něčeho se vzdát nemusí, jen to nechá stát a počká si. Jako třeba parcelu po domku, kde nechal dožít starého příbuzného.

Spíš bych se, být Petrou, třeba zaměřila na to, jak pomoct tetě zbavit se parazita, jak parazita případně oddlužit, a pomoct nemocné mámě jinak, než přilepšením, ostatně ono to nemusí být prodáno hned, pokud to budou prodávat i s ruinou ke zbourání - protože zbourání a likvidace sutě stojí majlant, šílené prachy, to jen tak někdo nepodstoupí. Petra na to má? asi ne. Takže to může klidně dál chátrat ještě roky, než to někdo koupí, a zatím tam ten starý moula klidně může dožít.
říjen 09, 2014 00:27
bibí : mia I
to je Tvůj pohled, já Ti ho neberu. Já bych mu koupila tu stavební buňku, jak jsem psala výše. Ale jak si to udělá Petra je čistě její věc, do toho nikomu nic není. Ona toho pána zná lépe než osazenstvo Kudlanky. Co si o ní myslí druzí, na to se může zvysoka vykašlat, nikdo její život nežije. Chlap, kterému není stydno s bydlením parazitovat na ženských, bydlet na jejich úkor, celý život chlastat, žít jako zvířátko, ve mně sympatie nebudí.
říjen 09, 2014 00:33
... : mia I
mimochodem osobně nevyužívám každou příležitost, nejsem žhavá na peníze, jak by se mohlo z mých příspěvků zdát. Vzdala jsem se dědictví pro dceru po mém prvním manželovi ve prospěch jeho dalších dětí a vdovy a taky nemovitosti po babičce, která jí byla v 50. letech neprávem zabavena a po 89 jsme na ni měli nárok a že byla celkem solidní. Má ji stát.
říjen 09, 2014 00:43
... : Petra - tazatelka
Dobrý den všem, tak jsem ještě nakoukla, jak se "má věc" tady vyvinula. Chtěla bych poděkovat "Mie" za názory. Jsou mi velmi blízké.
Můj prastrýc byl celý život opravdu lump. Nikomu nic dobrého nepřinesl. Je stále fyzicky zdatný - v okolních lesích nelegálně kácí stromky, aby měl čím topit, půl hodiny chůze do dědiny pro pití či nějaké jídlo bez problému dojde. Mentálně je na tom také velmi dobře, nikdy nebyl hloupý. Naopak. Dokonce je stále velmi sečtělý. Takže dobře rozumí tomu, že jsme s rodinou žádali, aby si tam uklidil apod. Žádný ubožák to tedy opravdu není, jak jste někteří projevili obavy. Je to prostě jen pohodlný darebák, který celý život žil na úkor své rodiny. A jak tu bylo zmíněno, já budu raději, když z prodeje pozemku moje maminka a teta budou mít peníze pro své potřeby. Teta ať si vyplatí dluhy po synovi, když se tak rozhodla. Je to jej věc. Mimochodem syna již vystěhovali a řeší právní kroky ohledně jeho "dalšího působní" tak, aby na to nedopláceli oni - rodiče. Moje maminka platí měsíčně cca 1500-2000 Kč za léky. Teď dostane možnost jet do lázní a tak by si mohla zaplatit jednolůžkový pokoj a lépe si lázně vychutnat. Celý život dřela jako zdravotní sestra, teď je bohužel invalidní důchodce. Já maminku podporuju jak jen můžu. Ona je ale velmi skromná a spoustu mé finanční pomoci odmítne. Takže občas musím na to trošku promyšleně, aby nepřišla na to, že jsem něco za ni zaplatila.
A ještě se tu někdo zmiňoval o tom, že bych tam snad mohla za strýcem jezdit a pomoct mu atd. Mám to 2 hodiny cesty autem k tomu místu. Sama mám 2 malinké děti a manžela u vojenského letectva, takže je často pracovně mimo domov. Takže to opravdu není ani v mých silách a upřímně, ani nemám chuť pomáhat někomu, kdo o to nestojí a ani nereflektoval na naše výzvy o úklidu. Zkrátka a dobře, prastrýce se pokouším dostat někam do charity a doufám, že na to nakonec přistoupí. A pozemek připadne novým majitelům, kteří si to místo zamilovali a postaví rodinný dům. Jsem za to ráda kvůli své milované babičce, neboť toto krásné místo na valašských pastvinách zase ožije...
říjen 09, 2014 12:37
... : Olivia pepková
howg
říjen 09, 2014 13:21
Petro, : bb2
jak už ti tu pár lidí napsalo, nemusíš své jednání vysvětlovat lidem z internetového diskuzního fóra :-)
Většina z nás zcela chápe, že chcete s majetkem nakládat, zpeněžit ho. Probírali jsme spíš různé možnosti, jak postupovat, aby byli všichni spokojeni, nejen ty.

Ale nemůžeš se divit reakcím lidí, když se tu objeví tohle:
v dědickém řízení jsem získala nemovitost (starou dřevěnici s číslem popisným, vedenou jako rodinný dům) po své babičce. Zjistila jsem teď ale, že v nemovitosti přebývá bratr zemřelé a má tam trvalý pobyt ještě od doby svého dětství. Nyní je mu 70 let. Jak mu můžu zrušit trvalý pobyt a vystěhovat ho?


Ano, vím, že jsi se pídila jen po stručné odpovědi právníka, proto jsi formulovala otázku co nejjednodušeji, netušila jsi, že bude dotaz zveřejněn a diskutován lidma z kudlanka.cz - ale tak to tady chodí.

Možná by mělo smysl lidem poslat s odpovědí právníka taky informaci, že pokud nevyjádří nesouhlas, bude jejich dotaz zveřejněn ve fóru...?
Nebo rubriku Právník uzamknout pro diskuze...?

protože pak se prostě stane, že tu propíráme někoho, kdo o to vůbec, ale vůbec nestojí a nijak k tomu nedal podnět
říjen 09, 2014 15:14
ad bb2 : Petra - tazatelka
Souhlasím!
říjen 09, 2014 18:43
od začátku Kudlanky je pod každým dotazem či článkem možnost diskuzí, : d@niela
a to se měnit nebude.

Doposud je to tak, že pokud kdykoliv někdo chtěl poradit soukromě, tak to také napsal už přímo v dotazu.

Je mi, Petro, líto, že ses napoprvé setkala na Kudlance s některými drsnějšími komentáři. Ale: je to zcela anonymní, a jak už tu bylo řečeno, každý se

a) snaží poradit podle svého, nebo i jen
b) vyjádřit svůj názor na danou věc.

Myslím, že doposud nikomu nebylo nějak zjevně ublíženo, a i teď, když se v podstatě rozvinula debata a přítomní si to "vysvětlili", tak je vše nakonec v dobrém, ne? Prostě Kudlanka je živé forum, a pokud chce někdo jen odpověď bez ostatních komentářů, má možnost si najít jiné weby, je jich na internetu přeci hodně...

Každopádně - držím palce, aby všechno dobře dopadlo a mamince se v lázních udělalo o hodně lépe.
říjen 09, 2014 22:18
Tak nevím, : Petronila
Jestli tu padlo, abys strýci pomáhala, to by m ne osobne prislo za dane konstelace silné přehnane.

Ale nezlob se na me, prehnane mi prijde i to s temi laznemi. Kdyz proti sobe stojí jednoluzkovy pokoj na dejme tomu 3nedele a vystehovani 70leteho cloveka na ulici nebo do ubytovny, tak i kdyz je ten clovek celkem hnusak, tak mi to proste nepřijde adekvatni.
říjen 09, 2014 23:28
... : Giota
Taky se mi moc nezamlouvá vyhodit na ulici starého člověka. Na druhé straně, ta rodina mu trpěla neoprávněný pobyt ve svém domku strašně dlouho.Mohli už dávno udělat kroky proti tomu? Možná ano, ale protože pro domek nebyl kupec ani využití, řekli si - tak ať tam tedy bydlí... stejně by nás stálo moc sil mu v tom bránit (hlídat domek jako ostříž, jesli někdo neurazil zámek a nenastěhoval se, a když ano, s asistencí policie jej vyhazovat - a to zřejmě opakovaně?)
Kolikrát tady radíme, jak odstěhovat někoho, kdo je v bytě/domě neprávem, ať je to rozvedený manžel, syn gambler nepřispívající ani na energie, nebo uživatel domu prodaného v dražbě. Ale kriminálníka, který byl při dědictví vyplacen druhým dědicem a přesto si v domě zdarma odbydlel řádku let bezplatně, je kudlaňkám líto.
Takže dvojí metr?
A je úplně fuk, co si za peníze z prodeje parcel pořídí dědičky. Ten dědek kdysi svůj podíl propil, ale že je mu 70 let, tak mu jeho parazitismus opět projde?
Neřekla bych, kdyby šlo např. o druha babičky, který tam s ní nějaký čas žil a nyní by ho někdo vyhazoval. Tedy kdokoliv, kdo tam v okamžiku smrti zůstavitele bydlel dostatečně legálně a teď ho smrt dosavadního majitele zaskočila... Pak by bylo na místě domluvit se tak, aby dotyčný měl kde bydlet, ať už v dosavadním domku, nebo jinde.
A stavět to tak, že dědičky jdou za svým pohodlím na úkor chudáka strýce? OK, takže kdo z vás nepojede do lázní nebo k moři a místo toho ty (své)peníze věnuje nějakému bezdomovci???
říjen 10, 2014 07:48
Ne chudáka, : Petronila
Ten strýc bude bezpochyby pěkný darecek, o tom žádná.

Asi bych to vnímala úplne jinak, kdyby žil s nimi nebo kdyby oni nemeli kde bydlet, tam je to skutečně "on nebo ja".

Ale ten příklad s bezdomovcem myslim neni úplne přesný, spis bych to formulovala " kdo z vás pojede do lázni nebo k moři za tu cenu, ze vystehuje cloveka - byt odporneho ozraleho dědka?

Ja v tom sama taky nemam úplne jasno, co bych dělala. Ale chtela jsem vnést trochu protiváhy k pohledu "jak ho co nejrychleji vyhodit", protoze je na jednu stranu fakt, ze je to asi neřád, ale myslim, ze by se nemelo úplne zapomínat na to, ze je to taky člověk, co si mozna sám uz tak docela neporadi, a nevím, jak dobre by mi bylo po tele, kdyby pak někde skončil jak bezdomovec, i kdyz by mi bylo jasne, ze si za to do velke míry muze sám.
říjen 10, 2014 11:15
Gioto, : bb2
ano, když jde o mladého zdravého člověka, který svým gamblerstvím nebo jinou závislostí ničí rodiče, radím tvrdý postup.

Tady ale není základním problémem alkoholismus toho člověka, ani to, že v minulosti seděl ve vězení. Alkoholikem i (bývalým) kriminálníkem byl i v době, kdy žila babička, a přesto ho nevystěhovali.
Teď přijde akční Petra a tradá,
Jak mu můžu zrušit trvalý pobyt a vystěhovat ho?

V tomhle případě, kdy ho tam nechávali 40 let bydlet i s jeho alkoholismem a jinými nepěknostmi, bych volila měkčí postup. Jestliže už je kupec na parcelu, ok, chápu, že je škoda nevyužít příležitost. Ale proč hned "zrušit a vystěhovat"? Dala bych si s tím, s NÍM, s bratrem mé babičky, víc práce.
říjen 10, 2014 11:33
... : Giota
Předpokládám, že babička na to čas a sílu neměla, neřešila to tedy, nechala to - ať si to vyřeší dědicové - a mladé to morálně zakážeme? Starý nemůže - mladý nesmí?
Co byste poradily, kdyby se zeptala na radu ta babička ještě před svou smrtí - že chce dětem odkázat dům, ale je tam nakvartýrovaný bez jejího souhlasu vyplacený bratr? Nebo že ho nechce odkázat dětem, ale chce si po jeho prodeji vyřešit něco svého?
Ano, já bych nevystěhovala člověka, který by se v domě jakž takž choval slušně a počátek bydlení byl oprávněný. Ale tady tím nevystěhováním je podporován vyžírka - byl vyplacen, ale stejně má "právo" užívat celý domek až do své smrti??? A to se mi, nezlobte se, nelíbí.
Kdybyste si koupily (zdědily) chatu a pak pár let nepoužívaly, pak tedy padlo rozhodnutí - prodáme ji, je nám na nic - a místo toho si zaplatíme dovolenou v Karibiku a když byste tam zajely s kupcem, v chatě by kdosi bydlel? Ve vaší chatě? Taky byste se ho jen zeptaly na věk a když by mu bylo 70, tak sorry, že jsme rušily?
Zřejmě byste volaly policii a chtěly ať okamžitě vypadne, že tam nemá co pohledávat. To minimálně, o vloupání nebo náhradě za poškozené věci nemluvě...
Tady samozřejmě došlo k chybě, že po vyplacení bratra mu tam zůstal trvalý pobyt (ale ten stejně nezakládá právo domek užívat jako svůj), a že si majitelka pravidelně, dokud byla mladá, nejezdila domek kontrolovat, zda v něm bratr zrovna nebydlí.říjen 10, 2014 12:25
šmarjá, nic jí nezakazuju, psala jsem : bb2
bych volila měkčí postup. Jestliže už je kupec na parcelu, ok, chápu, že je škoda nevyužít příležitost. Ale proč hned "zrušit a vystěhovat"? Dala bych si s tím, s NÍM, s bratrem mé babičky, víc práce.

říjen 10, 2014 12:32
Gioto, ten 70-ti letý člověk není „kdosi“, : toulavej
je to nepovedený příbuzný, bratr babičky, strýc a prastrýc. To není cizí člověk, kterého vůbec neznáš a nemáš k němu žádný příbuzenský poměr, takže se podle toho k němu můžeš nezávazně chovat. V téhle společnosti jaksi mizejí rodové vztahy, sounáležitost. Já neudržuju vztah se svými dvěma sestrami, protože si nemáme po smrti mámy co říci, jedna z nich je zlá, závistivá a hloupá, přesto, kdyby potřebovala pomoci, pomohu jí i kdyby mi to nikdy neoplatila – je to sestra i když „povedená“ :-)
říjen 10, 2014 16:50
... : Giota
No já mám v domku přes silnici úplně "cizího", tedy nepříbuzného bezdomovce, on každý člověk, kterého nějak blíž znáte, není už zcela cizí... a naopak vzdáleného příbuzný, který dělá jen bordel, dluhy a pod., to bych tedy asi nahlížela jinak.
Ten "náš" bezdomovec nekrade, nedělá binec. Bydlí tam s naším svolením.
Já barák volný ke zbourání nepotřebuji :-)

V podstatě jsme na planetě příbuzní v nějakém koleni každý s každým :-)

Ano, v dnešní době jsou vztahy narušené - o tom vlastně je většina věcí na Kudlance, jak postupovat ve věcech, na kterých se lidi v rodině nebo se sousedy nelze dohodnout. Ale pokud veškerá dobrá vůle je zneužívaná druhou stranou, to se mi vážně nelíbí, proto hlasuji pro vystěhování onoho strýce. Tím neříkám, že by ho měli odhlásit na úřadě, vyházet mu věci z domku a domek zbourat - dávám za pravdu názorům, že by se mu mohlo nabídnout nějaké řešení. Ale naopak nesouhlasím s tím, že mají příbuzní povinnost nechat strejce v domě dožít.
říjen 10, 2014 17:24
povinnosti jedince upravují jenom zákony, vyhlášky, nařízení v rámci společnosti ap. :-) : toulavej
vše ostatní je zvyk, dobrovolnost, vyšší princip mravní ap. :-)
říjen 10, 2014 17:43
... : bb2.
tak tak...
říjen 11, 2014 14:34
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]