O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TRÁPENÍ S VNUČKOU PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 25 září 2014
Dobrý den, chtěla bych radu pro svého syna. Je rozvedený a jejich osmnáctiletá dcera žije s manželkou. Chodila na tříletou střední, ale právě se dozvěděl, že teď ve škole byla jen pár dnů a čerstvě se přihlásila na úřad práce. Když jsme se snažili zjistit, proč do školy nechodí, tak neberou telefony a pak dostal jen zprávu sms od bývalé manželky, že je to ze zdravotních důvodů. Ovšem školné jim syn poslal!

 

 

 

 

      Syn se snaží s bývalou manželkou  i dcerou komunikovat, ale dávají mu jasně najevo, že jediné, oč mají zájem, je pravidelně zasílané výživné. Syn zašel i do té školy, ale tam mu jakékoliv informace odmítli podat. Nejhorší je, že si neumím představit, co ta moje vnučka bude dělat, když nemá žádné vzdělání? Vždyť i tu základku ukončila s obtížemi, měla hodně zameškaných hodin, máma jí psala omluvenky jak na běžícím pásu. S tím se mi vnučka pochlubila...

 

      Jsem přesvědčená, že její matka zanedbala její výchovu, měla dohlédnout především na řádnou docházku do školy. Stejně tak nechápu, z jakých důvodů se rozhodla teď  tu střední přerušit, nebo skončit...  Kdykoliv jsem tam volala já nebo syn, neměly čas, nehodilo se jim to... Prostě žádná komunikace. Syna to trápí, dost mu na dceři záleží. Jenže donutit ji ke kontaktu nejde. Od rozvodu (před dvěma léty) se matka snažila dceři od styku s otcem bránit a dcera si na to zvykla. Tak nevíme, co by měl dělat.

 

BOŽENA

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

Milá Boženko,

 

       pakliže vnučka "dostudovala"  a  registrovala se na ÚP, ztrácí tímto nárok na výživné.  Pokud se nejedná o soustavné a cílevědomé studium, rozvěž ztrácí nárok na výživné. V daném případě bych požádala o zrušení vyživovací povinnosti.

 

        Pochopitelně, nejprve by bylo nutno za každou cenu konkrétně zjistit,  důvody, tedy skutečné důvody toho jejího odchodu ze školy, zda to nejsou opravdu nějaké vážné zdravotní důvody... Myslím, že by si otec měl udělat čas a za dcerou dojít, a přimět ji k pořádnému vysvětlení. Pochopitelně, že může pohrozit i tím, že jí výživné skončí... Nebude-li přesto dcera ochotna se s otcem bavit, může pak požádat soudně o ukončení výživného - a jako důvod uvést všechny tyto nejasnosti.

 

         Každopádně držím palce - jak vám dvěma dospělým, tak i vaší vnučce, aby se holka umoudřila - protože vzdělání je pro život nesmírně důležité...

 

d@niela

 

 

 

 

 

Komentáře (15)add feed
Boženo, matka zabedbala dceřinu výchovu? A kde byl celé dětství tvé vnučky její otec, když se rozvedli teprve před dvěma lety? : Myška
Vypadá to, že tvoje vnučka žila do svých šestnácti let v úplné rodině. Mohli na ni výchovně působit oba rodiče, takže jestliže někdo zanedbal výchovu, byli to oba, tedy i tvůj syn.
V šestnácti už má dítě natolik rozum, že i kdyby se matka stavěla na hlavu, tak kdyby se dcera chtěla s otcem stýkat, stýká se. Může se ji snažit ovlivňovat, ale nikdy se jí nepodaří dceru odstřihnout od otce, když nebude dcera chtít.
Spíš mi to připadá, že i v době, kdy žili všichni společně, se tvůj syn moc o dceru a její prospěch nezajímal a nechával to na své manželce. A teď se diví on i ty.
září 26, 2014 07:59
... : mamča
No, to je pecka !
"Jsem přesvědčená, že její matka zanedbala její výchovu"

"Tak nevíme, co by měl dělat".

Jak sis Boženko mamánka vychovala, takového ho máš. Takovouhle tchýni, co všechno ví nejlíp, je jistě radost mít. Nedivím se, že s tebou bývalá snacha ani vnučka nekomunikuje.
Jak píše výše Myška, kdyby byly vztahy v rodině před rozvodem v pořádku, dcera by se zřejmě s tátou vídala, bez ohledu na mínění matky.
Protože rodiče se rozvedli mezi sebou, nikoli s dítětem. To je nadále obou.
Tvému synovi je Boženko nejméně 40 let, je dávno dospělý a svoje problémy by tedy měl řešit sám, bez aktivní pomoci své matky. Zkus ho nechat jednat samotného, třeba se i vztahy s jeho bývalou rodinou zlepší.
PS: Jestli měla vnučka problémy dokončit i ZŠ, tak asi nebude žádný Einstein. A jestli nestačila ani na soukromou SŠ (viz školné), tak je možné, že z toho opravdu onemocněla. Říká se tomu "útěky do nemoci", což je obrana organismu před přetížením.
Zřejmě vnučka už nedokázala být "třídním blbečkem". Možná si najde práci, při které bude šťastná.
září 26, 2014 11:54
.... : Nona
..... nejsem si jista, že ukončení vyživovací povinnosti je možné v momentě, kdy se dítě zaregistruje na UP?? Není to tak, že vyž.povinnost trvá do té doby, než je dítě schopno se samo živit? Samotná registrace mu najíst nedá!!??
smilies/shocked.gif
září 26, 2014 12:18
Nono, : Ňuňinka
pokud je dítě na ÚP registrované jako uchazeč o práci, tak se předpokládá, že je schopné práci vykonávat, tedy se samostatně živit.
září 28, 2014 00:32
Ale nemá žádný příjem a živí ho rodiče, Ňuninko. : Myška
A pokud se otci nechce svoje dítě živit, živí ho matka. Co má taky dělat? Nechat své dítě pojít hladem, než si najde práci a než dostane první výplatu?
září 28, 2014 11:07
Pokud vím, : Ňuňinka
tak z hlediska práva není dítě, schopné se samostatně živit (nestudující) není povinen ani jeden rodič.

Z hlediska lidského samozřejmě záleží na tom, jaké vztahy dítě s rodiči udržovalo a udržuje a jestli v nich dokázalo vzbudit touhu ho živit dál, i když ze zákona nemusí.

Pokud dítě s rodičem (aspoň jedním) nesdílí společnou domácnost, má myslím nárok na sociální dávky. Pokud sdílí, tak na ně zpravidla nedosáhne, neb se má obecně za to, že členové jedné domácnosti hospodaří společně a vzájemně se podporují.

září 28, 2014 22:55
není povinen ŽIVIT : Ňuňinka
ani jeden rodič.
Nějak se mi to zamotalo.
září 28, 2014 22:56
Ano, Ňuni, a ten tvůj poslední odstavec je jádro pudla. : Myška
Pokud tedy dítě, registrované na pracáku nemá práci, protože ji hledá, a žije s jedním rodičem ve společné domácnosti, automaticky se předpokládá, že do doby, než si dítě najde práci a dostane první výplatu, ho bude ten rodič živit. Ale proč byho neměl živit i druhý rodič? Přestane snad dítě být jeho dítětem tím, že se zaregistruje na pracáku?
Naprostá nelogičnost, když vyživovací povinnost měli a mají oba rodiče...

září 29, 2014 06:18
Ňuninko, : Nona
.... předpokládat můžeš cokoliv, pokud dítě bydlí u tebe, je dospělé, registrované na ÚP, ale práci zatím nemá, pošleš ho najíst jinam?
září 29, 2014 10:03
... : bb2
...třeba k otci, mohlo by tam chodit na večeře a vykoupat se, a o víkendu na celodenní stravování, vyprat si, vyžehlit.
smilies/smiley.gif
září 29, 2014 11:36
bb2 : Herodes
To vůbec není blbej nápad smilies/cheesy.gif
září 29, 2014 14:31
bb2 : Nona
.... taková forma "střídavé péče"? smilies/grin.gif
září 29, 2014 16:48
Myško, : Ňuňinka
jádro pudla je ta společná domácnost. Úřad/právní úprava předpokládá, že pokud osoby žijí ve společné domácnosti, mají společné peníze a vzájemně si vypomohou, bez ohledu na to, jestli je to rodič - dítě nebo jiná kombinace. Proto se dávky často posuzují na celou domácnost, ne na jednu osobu.
S vyživovací povinností to nemá nic společného.

Kdo automaticky předpokládá, že nezaměstnané dítě bude živit rodič, to nevím. Právní úprava to pokud vím výslovně neřeší, jestli to předpokládá to dítě nebo rodič, to už je jejich věc.

Pokud mají vzájemně dobré vztahy a vědí, že opačně to případně zafunguje taky (rodič bez příjmu a podporující vydělávající dítě), tak je to OK. Kdo dobré vztahy neudržuje a pak by něco chtěl, má trochu problém.

září 30, 2014 18:35
Ňuni, právní úprava je jedna věc, rodičovská láska druhá věc. : Myška
Jistě, že nezaměstnané dítě bude živit rodič, se kterým dítě bydlí ve společné domácnosti, přece ho nenechá padnout hladem. Ale rodič, se kterým dítě nežije, by měl cítit jako svou povinnost se o své dítě též postarat do doby, kdy si najde práci. Nemám teď na mysli chronická nemakačenka, ale děti, které skončí školu a nenajdou hned práci. Může to trvat několik měsíců, všichni víme jaká je nezaměstnanost. Kdyby byli všichni tři pořád rodina, otce by ani nenapadlo, že se dítě může najíst doma jen půl měsíce, totiž za matčin plat.
září 30, 2014 20:17
Myši, : Ňuňinka
těžko někomu předepisovat, co by měl cítit jako svou povinnost, když mu to nepředepisuje právní úprava. Soudím, že to závisí i na tom, jak se k sobě v uplynulých letech dítě a rodič chovali.
Pokud, jak se tu píše, otec zájem má, ale dcerka pro něj nikdy "není doma", je možná láskyplné dát jí najevo, že na některé věci prostě automatický nárok není a lidi často reagují na to, jak se člověk chová a jak komunikuje. V postatě tím otec plní svou výchovnou povinnost smilies/grin.gif
říjen 02, 2014 13:01
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]