O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ PRO BÝVALOU MANŽELKU PDF Tisk E-mail
Neděle, 31 srpen 2014
Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu v mé situaci. Jsem čtyři roky rozvedená, manžel na mě po rozvodu platil výživné. Poté jsem byla rok v zaměstnaneckém poměru. Jsem zdravotně postižená, ale důchod mi nepřiznali. Na hmotné nouzi mi přiznali jen 2600 Kč a teď v srpnu jen 640 Kč! Jiný příjem však nemám.

 

 

 

 

      Ale řekli mi, že když ze zdravotních důvodů nemohu najít práci, můžu požádat bývalého manžela o výživné. On je sice znovu ženatý, ale podniká a daří se mu dobře. Myslíte, že mám opravdu nárok požadovat po něm výživné? Opravdu se snažím najít práci, ale bohužel.

 

      Děkuji za odpověď,

 

JANA

 

 

 

 O D P O V Ě Ď :

 

 

 Milá Jano,

 

     podle nového občanského zákoníku už nenení manželství vnímané jen jako prostředek k založení rodiny či řádné výchově dětí, ale nově se klade důraz i na vzájemnou podporu a pomoc manželů. Požádat můžete v podstatě kdykoliv, to není ničím omezeno; pokud se ocitnete ve velmi těžké životní situaci a prokážete, že nejste schopná si svým vlastním úsilím zajistit obživu, že není žádná práce, kam by vás byli ochotni vzít...

 

     Změna oproti dřívějšku je v tom, že se posuzuje, zda vaše pracovní znevýhodnění má nějakou příčinu z doby vašeho manželství. Mj. z NOZ vyjímám:

 

(1) Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.

 

(2) Při rozhodování o výživném nebo o jeho výši vezme soud zřetel, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno.

 

 

d@niela

 

 

Komentáře (9)add feed
Když : Sidon
pominu důvody, které vedly k rozvodu a i to, že bývalý manžel má "dobrý" příjem, tak mně stále není dost jasné, proč by měl po čtyřech (nebo i více) letech platit bývalé manželce nějaké výživné. Pokud je však ON příčinou Vašich zdravotních potíží a toho, že nemůžete sehnat práci, pak možná ano, anebo z nějakých filantropických pohnutek by to snad udělat mohl, ale nějak nechápu, proč by to mělo být vymáháno zákonem. Nikterak neodsuzuju postavení, ve kterém se taková osoba ocitne, ale jestliže se už před delší dobou ty dvě osoby rozvedly, tak už tam přece není žádná vazba a teď jsou to dvě samostatné osoby, na sobě nezávislé. Spíše mi to připadá, že se stát chce zbavit jakékoliv podpory té, či oné osoby, pokud takový zákon vytvoří. Přiznávám, že se v tom však moc nevyznám, asi potřebuju "doškolit". Doufám, že se mi tady dostane nějakého "zadostiučinění".


smilies/shocked.gif
srpen 31, 2014 23:55
Sidi, trochu jsem to tedy doplnila... : d@niela
ale - stejně jedna klausule zůstala stejná:
- Právo rozvedeného manžela na výživné zanikne, uzavře-li oprávněný rozvedený manžel nové manželství, nebo vstoupí-li do registrovaného partnerství.

z čehož lze odvodit, že když se nevdá, tak...
září 01, 2014 00:15
Danielko, : Sidon
já vím, že je to "tak", ale stejně mi to hlava jaksi nebere. Ta bývalá manželka mohla třeba žít několik let s někým jiným a ten třeba nemá velký příjem, takže ten je z toho venku, ale stále mně nikdo nevysvětlil, jakým způsobem tu manželčinu situaci zavinil bývalý manžel, že je nucen se o ni starat. A co v případě, že ten rozvod chtěla ona sama ? Tady už ta "emancipace" nějak pokulhává.

smilies/sad.gif
září 01, 2014 00:28
Je dobrý číst všechna ustanovení, : jednababi
týkající se daného problému. V tomto případě poslední větu citovaného paragrafu:
§ 762 NOZ
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.
září 01, 2014 07:36
... : Giota
Na jednu stranu si říkám, že je fajn, že opuštěná manželka má právo žádat výživné nejen na děti, ale take pro sebe,čímž se vytvoří dostatečná doba na to, aby si mohla sehnat obživu sama (skončí jí mateřská, absolvuje nějakou rekvalifikaci a pod.) na druhé straně je jasné, že o to méně se budou chtít lidi ženit a vdávat (protože vyživovat může samozřejmě také žena bývalého muže)...
září 01, 2014 08:28
...... : Nona
..... nejsem odborník přes hmotnou nouzi, ale můj známý ještě v tomto roce pobíral dávky na obživu ve výši 3.400,- a náklady na ubytování na ubytovně 2.800,-.
Tento člověk byl delší dobu bez práce, majetek na nule....
Nějak se mi nezdá ta výše dávek 640,-Kč....
A to si radši nepředstavuji, být v kůži bývalého manžela Jany či snad jeho druhé manželky, to by mě trefilo.... smilies/sad.gif
září 01, 2014 12:28
jak píše Jednababi, doporučuji číst pořádně zákony : bb2
NOZ například tady: http://www.podnikatel.cz/zakony/novy-obcansky-zakonik/f4581362/ výživné rozvedených manželů je v § 760-763

Životní minimum 1 dospělé osoby je 3410, pokud není příjem ani v této výši, je nárok na dávky hmotné nouze, najdi si informace třeba zde http://www.mpsv.cz/cs/5
a hlavně zde http://portal.mpsv.cz/soc/ssp a požádej si.

Můžeš požádat taky o mimořádnou pomoc. Doporučuju obrátit se na charitu, v krajských městech fungují jak městská tak diecézní, leccos se dá velmi levně nebo zdarma pořídit u nich, a nasměrují na další pomoc.

Zajdi tam, většinou fungují různé programy, dotované, pokud o to opravdu budeš stát, můžou ti zajistit jednoduchou práci, někde až na rok za minimální mzdu. Existují chráněné dílny apod.

září 01, 2014 13:53
Jana : takychlap
Už je 4 roky po rozvodu, tak z toho od manžela bohužel nic nekouká, ani kdyby byl rozvodem vinen sebevìc
září 01, 2014 14:53
Bez ohledu : Espi1
na zákony, čistě lidsky, je exmanžel vlastně cizí člověk. Jak dlouho má ještě platit za to, že kdysi potkal paní XY? Ano, kdyby jeho vinou došla k újmě na zdraví(autonehoda, domácí násilí), tak prosím...ale za normálních okolností by měla ex zapomenout na další vzájemné ničení si života. Proto se snad rozvedli, ne?
září 02, 2014 10:38
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]