O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PŘEVOD DOMU DĚTEM PDF Tisk E-mail
Pondělí, 07 červenec 2014

Ahoj Danielo, chtěla bych se zeptat, jak je to s daní při převodu nemovitosti na děti. Jde o to, že manžel se odstěhoval k mladší a krásnější ženě, a dohodli jsme se, že svoji polovinu našeho domu (zatíženého hypotékou) přepíše na naše společné děti. Obě děti jsou již zletilé, studující. Ráda bych věděla, jestli budeme muset kromě převzetí závazku platit i nějakou daň z převodu.Děkuji za informaci, AGÁTA

 

 

 

 

 

Milá Agáto,

 

     ještě že tak... Kašli na něj, ona mu to časem vrátí za tebe :-))). Jen bych se chtěla zeptat - nejspíš se jedná o dům, ve kterém s dětmi bydlíš. Tys jim svou část už připsala? Pokud ne, přeci jen bych tě chtěla upozornit na jisté zádrhele:

 
     Zkušenosti právníků ukazují i na spory v rodině ve chvíli, kdy rodiče na děti přepíší svůj majetek. I slušné děti někdy ztrácejí zábrany a řada lidí si stěžuje na to, že se k nim od chvíle, kdy jim darovali svůj byt, nechovají dobře. Takže v tom případě by bylo jistě záhodno si vymínit (přesně nastavit) věcné břemeno. Ty pak budeš platit pouze za spotřebovanou vodu, elektřinu či teplo,  a na nových vlastnících již budou všechno ostatní náklady....
 

      A ještě pro pořádek případná negativa. Darováním přijdeš o majetek a možnost domáhat se vrácení daru je omezená. Nikdy nemůžeš dopředu tušit, zda nebudeš svůj majetek v budoucnu potřebovat. Může se změnit tvá životní situace, a kdyby nemovitost zůstala tvým majetkem, mohla bys tuto situaci řešit jejím prodáním a peníze následně použít například na koupi bytu upraveného podle svého zdravotního stavu...

 

     Každopádně - držím palce, ať vychází jen to dobré...

 

d@niela

 

 

Osvobozeni OD DANĚ Z PŘÍJMU získaného darem jsou:

 

  • příbuzní v řadě přímé a manželé
  • příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s dárcem žijí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, a které z tohoto důvodu pečují o společnou domácnost nebo jsou na dárce odkázány výživou
 

 

Komentáře (37)add feed
Děkuji :-) : agáta
Danielo, děkuji za odpověď :-) Je to tak, v domě zatím žijeme já s dětmi, ale máme ho v bezpodílovém spoluvlastnictví. Manžel by se rád vyvázal z hypotéky, aby mohl žít nový život, proto jsme se dohodli, že já převezmu hypotéku a jeho polovina domu bude přepsána na děti. Moje polovina domu zůstane, budeme tedy 3 vlastníci. Platit celou hypotéku sama bude pro mě dost náročné, proto jsem se potřebovala ještě ujistit - než dám souhlas s tímto uspořádáním - že nás nečekají další výdaje. Dalo mi práci přesvědčit manžela, že když už z hnízda uletěl, tak by bylo nemorální, aby u toho ještě kus toho hnízda uloupl a vzal si ho s sebou.
Agáta
červenec 07, 2014 21:55
... : mia I
no nevím. Děti jako spoluvlastníci by měly platit polovinu nákladů, resp. dvakrát čtvrtinu a Agáta hypotéku plus druhou polovinu nákladů. Dům není jen voda, energie, topení. Je to i pojištění, daň z nemovitosti, odvoz odpadu,.. Z čeho budou děti toto hradit když studují?? Výživné by teoreticky měly dostávat od obou rodičů. Předpokládám, že od matky jej vzhledem k jejímu finančnímu zatížení hypotékou chtít nebudou. Z výživného od otce ale pokryjí nejspíš pouze osobní potřeby. Nabízí se brigády, ale stejně to může být do budoucna celé předmětem sváru. Doporučuji vše důkladně probrat s dětmi.
červenec 07, 2014 22:11
Zatím ovšem : Krakonoš
zůstala původní votázka bez vodpovědi: Daň z převodu nemovitosti je zcela jiná daň, než daň z příjmu či daň darovací. A tak by i mě zajímalo (páč vodpověď neznám a na studium příslušnejch zákonů nemám čas smilies/grin.gif), jak to s daní z převodu nemovitosti v tomhle případě bude. Kdopak nám to poví? smilies/wink.gif
červenec 07, 2014 22:35
jak je to s daní : mura1
z převodu nemovitosti nevím, ale tak může dětem otec tu svou půlku darovat ne?

ad daniela: agáta svou půlku nikomu darovat nechce, její půlka zůstane její půlka. tudíž žádný věcný břemeno apod. řešit netřeba. řeší se akorát ta manželova.

ad mia: proč by se mělo pro děti darem něco měnit? jak to mají doma uspořádáno teď, tak to může zůstat i do budoucna, ne? tudíž pokud jsou děti nevýdělečně činné a na úhradách za domácnost se nepodílí, nebudou nemusí se snad podílet i nadále, ne?

já si myslím, že to agáta vyřešila supr. a kuj železo, dokud je žhavé a exmanžel se cítí provinile. čím dýl se to potáhne, tím roste pravděpodobnost, že se začne cukat.
červenec 07, 2014 22:56
můro : mia I
no to je sice hezký. Může to být stylem tak jak to mají uspořádáno teď ať je to i v budoucnu. Předpokládá to jediné, že Agáta má dostatečný příjem a pokryje veškeré náklady sama. smilies/wink.gif Tím, že se otec odstěhuje k jiné a daruje svoji půlku dětem už tak nějak předpokládám, že se nebude nikterak podílet na nákladech spojených s provozem domu. Proč by nakonec měl?
červenec 07, 2014 23:19
Mio, a ty si myslíš, že když se otec odstěhuje k jiné, že se bude chtít podílet na nákladech spojených s provozem domu? : Myška
Jenom proto, že mu půlka patří?
červenec 07, 2014 23:30
... : mia I
chtěla jsem tím říct pouze to, že doposud tu byl nezanedbatelný příjem otce, který se podílel na splátkách hypotéky i na nákladech provozu domu. Na to vše bude nyní Agáta sama, neboť děti studují a těžko mohou přispívat na chod domácnosti i režie domu. Proto mi překvapila odpověď Daniely, že by si měla snad Agáta platit jen energie a teplo. To je podle mne mylný předpoklad ať už si Agáta svoji půlku nechá či by ji dětem příp. darovala též. Otec tím, že svoji půlku daruje se vyvazuje z povinností a vše bude tedy na bedrech Agáty dokud děti studují.
červenec 07, 2014 23:48
Jo, to máš pravdu. Daniela předpokládala, že i Agáta chce dětem darovat svoji polovinu domu. : Myška
I když si Agáta svou půlku ponechá, tak ta hypotéka spadne na ni i kdyby se nakrásně otec své poloviny nevzdal ve prospěch dětí. Pokud je zaláskován jinde, nikde není napsáno, že by platil hypotéku dál, i když už v domě nebude bydlet. Možná má Agáta z toho strach - že on přestane platit, a pak by mohli o dům přijít... a chce tomu předejít tím, že vezme všechny závazky na sebe a on přepíše svůj díl na děti. Určitě to má Agáta spočítané, a ví, že to zvládne, jinak by na to těžko přistupovala.
červenec 07, 2014 23:59
... : mia I
jinak k těm poplatkům. U darovací daně jak psala Daniela jsou děti osvobozeny. Platí se pouze znalecký posudek a odměna notáři , která bývala půl procenta z hodnoty majetku.

Stejně ale asi musí nejdříve proběhnout rozdělení SJM po rozvodu na dvě ideální poloviny a pak teprve lze přistoupit k darování. Jinak pokud trvá SJM lze dům darovat pouze celý. Co teda mám zkušenosti z příbuzenstva.


červenec 08, 2014 00:23
nejsem teda notář, : mura1
Jinak pokud trvá SJM lze dům darovat pouze celý

ale, myslím, že jde darovat i část majetku v SJM, akorát že ji musí darovat společně a zbytek pak zůstane opět společný v SJM. takže by šlo darovat každýmu dítěti 1/4 a tu zbylou půlku vypořádat v rozdělení SJM. do čehož bych teda nešla.
červenec 08, 2014 07:56
jinak jsem teda ještě našla: : mura1
Jaká je sazba daně z převodu nemovitostí? Daň z převodu nemovitosti činí 3% ze základu daně. Od daně z převodu je osvobozen první úplatný převod nebo přechod vlastnictví novostavby.

a
Při převodu nemovitosti se hradí katastrálnímu úřadu správní poplatek za řízení o povolení vkladu ve výši 1.000,- Kč

z toho mi tak vyplývá, že bys měla, agáto, zaplatit akorát ten poplatek KÚ
červenec 08, 2014 08:08
nechci se přít : mia I
segra se švagrem nedávno převáděli na dceru dům. A ta byla dost zaskočena, nechtěla celej barák, aby si rodiče nechali třeba půlku domu . Na katastru jim řekli, že to takhle nezapíšou. Že se musí barák darovat celý nebo nic. Tak převedli a dali si věcný břemeno.

Druhý příklad co znám. Manželé šli od sebe a on, protože si našel jinou partnerku řekl, že udělá gesto a nechá barák přepsat na děti, nezletilé. Musela by jim dát půlku i matka a ta řekla že to neudělá. Že chce vyplatit. Jelikož on nemá na to, aby ji vyplatil i po rozvodu je stále dům v SJM. Do tří let po rozvodu by měl soud na návrh jednoho z manželů rozhodnout komu dům připadne, prodej se nedaří realizovat. Takhle nakonec je dům opuštěný po roce a půl od rozvodu a oni žijí každý jinde.
červenec 08, 2014 08:12
... : mia I
jinak pokud se uplatňuje darovací daň, podle mne už žádná daň z převodu nemovitosti není. Ta přichází v úvahu v případě dědictví. Příp. se hradí daň z příjmu pokud by se člověk rozhodl nabytý majetek prodat ve lhůtě do 3 či snad 5 let od nabytí. Ale od 1. 1. byly nějaké novely.
červenec 08, 2014 08:37
Daň z převodu : Giota
... je podle mě vždycky, protože ta se platí, i když jen měníte parcelu za parcelu. Prostě stát vám sice odpustí darovací daň ale tuto ne.
červenec 08, 2014 10:44
Děkuji všem za zkušenosti : agáta
vidím, že to nebude všechno tak jednoduché - jsem v této situaci poprvé, tak se v tom úplně neorientuju :-( Ano, vím, že to bude pro mě finančně náročné, ale to je už teď, když se manžel odstěhoval. Obě děti mají brigády a jsou schopné přispívat si na svoje potřeby. U té hypotéky máme oba zájem na tom, aby se vyřešila - manžel ji nechce platit, nechce mi nic darovat (splacenou část domu), my tam chceme bydlet. Tedy varianta, že se vyváže z hypotéky a svou polovinu domu převede na děti, je jediná akceptovatelná pro obě strany, i když pro mě to bude znamenat zvýšenou finanční zátěž.
červenec 08, 2014 12:12
mio, : bb2
katastr podílové vlastnictví domu samozřejmě zapíše, musí, ale musí mít k tomu podklad, nestačí to tam jen "říct", nejdřív k notáři, tam se uspořádá nově vlastnictví domu, pak zápis na katastr.
Katastr eviduje skutečnosti, pokud je dům v bezpodílovém spoluvlastnictví, nemůže to přece napsat jinak..
červenec 08, 2014 12:52
agato, : bb2
předpokládám, že s bankou to máte nějak domluvené, jinak bys sem asi nepsala.
Protože banka musí souhlasit s převody, a pokud neprokážeš dostatečný příjem (podle jejich posuzovacích hledisek) na splácení hypotéky, na kterou jste doposud byli dva, bude banka požadovat, aby noví majitelé přistoupili k hypotéce. Předtím posoudí jejich bonitu. Pokud neprojdou, tj. nebudou podle posudku banky schopni podílet se na hypotéce, tak se manžel z hypotéky jen tak nevyváže.

Ale to píšu spíš jen pro ostatní, vy už tohle máte nejspíš vyřízené.
červenec 08, 2014 12:55
pokud je hypotéka, musí nejdřív souhlasit hypo banka, změny notář nezapíše bez souhlasu banky, : bb2
to navazuji na to, co jsem psala Mie

Pokud banka souhlasí a nové vlastnictví, podílové, je ošetřeno notářsky, a na domě nevázne jiný problém, pak katastr změnu zapíše.
červenec 08, 2014 12:59
Záleží na tom : babi
kolik je z hypotéky splaceno,protože jestli je to málo,tak vlastně bývalý manžel chce dětem darovat dluhy.A také záleží na bance,jestli bude akceptovat jen váš příjem.Můj syn po rozvodu vyplatil bývalou manželku a na to si vzal hypotéku.Chtěl dům,na kterém se tolik nadřel, zachovat pro děti.Ale je to moc těžké,na to se připravte.
červenec 08, 2014 13:03
přesně tak, : bb2
proto předpokládám, že s bankou to mají vyřešené, to je první krok, když je hypotéka.
červenec 08, 2014 13:10
SJM lze rozdělit : Perda
již před rozvodem!! Podpis u notáře a je to.
Pak by zřejmě šlo provést darování manželovy půlky dětem? Jak radili jiní, chce to rychle, dokud má manžel "výčitky". Držím palce.


červenec 08, 2014 13:33
bibí : mia I
jasně že na katastru nejde jen tak něco přepsat na pusu, to vím. Ten vklad musí být na základě notářského zápisu. Jasně že nepřišla segra rovnou na katastr. On dělá segry známý na katastru, tak se nejdřív ptali soukromě jeho co a jak. A ten jim řekl, že buď dají neteři barák celý nebo nic, že to nejde dělit. Takže normálně pak následovala obvyklá cesta notářského zápisu a následně vkladu do katastru nemovitostí. Ono se tolik pro segru nezměnilo, v domě bydlí dál se švagrem sami, neteř a i synovec mají bydlení své jinde. Je to holt tak, že udělali pořádek za života a věřím, že neteř toho nikdy nezneužije. Synovci pomohli zase jinak.
červenec 08, 2014 15:07
Tak jsem si to teda nastudoval, : Krakonoš
páč právníci prostě na kudlu nechoděj a nepíšou. Proč by taky psali, jen by si tim kazili kšefty, žejo. smilies/wink.gif
Takže - a to jsem netušil - daň z převodu nemovitosti (nově se jmenuje "daň z nabytí nemovitosti") se platí jen při úplatným převodu (tj. při prodeji nebo směně). V případě darování nemovitosti se žádná daň z převodu nemovitosti neplatí. Nabyvatel nemovitosti v takovým případě musí zaplatit daň z příjmu získaného darem (dříve darovací daň, která už neexistuje), a sice 15%, což je pěkná darda. Naštěstí v Agátiným případě jsou její děti vod týhle daně vosvobozený, když je dárcem jejich otec. Takže suma sumárum, v případě otcova darování půlky domu dětem nebudete platit daň žádnou.
červenec 08, 2014 17:24
Tak jsem ráda, že jste společně došli k tomu, : d@niela
co jsem psala v odpovědi smilies/wink.gif. Ono je to opravdu od 1. 1. tr. nově.

Jinak - to, co jsem psala ohledně toho věcného břemene:
To je myšleno do budoucna, věcné břemeno se dává např. jako zajištění bydlení na doživotí, a buď to majitel za to své "břemeno" platí všechno, nebo si "břemeno" platí energie :-D. Ale tohle je právě nutné totálně rozepsat, protože pak se hádají kvůli nezaplacené dvacce...
červenec 08, 2014 19:00
bíbí : agáta
díky za rady, s bankou to předjednáno máme, požaduje pouze pojištění neschopnosti splácet (navíc ručíme nemovitostí). Splácet máme ještě 4 roky. Pokud nenastane něco neočekávaného, měla bych to se svým příjmem zvládnout splatit.
červenec 08, 2014 19:28
Dani : mia I
každopádně je třeba si připravit nějaký tři, čtyři litry na odměnu za znalecký posudek a hrubým odhadem pět litrů na odměnu pro notáře.
červenec 08, 2014 19:38
mio, : bb2
z toho je krásně vidět, že i ouřada je jen člověk, neví všechno a nedá se na jeho interpretaci zákonů spolehnout. Ostatně, o tom samém píše Krakonoš vedle v dotazu na pergolu. Kdyby sestra se švagrem nedali na to, co jeden pán z katastru povídal, zeptali by se rovnou notáře, ten by jim všechno vysvětlil, udělal by takové rozdělení, jak si přáli a pak by prostě rovnou zašli na katastr. Pokud by chtěli, tak by to za ně za pár stovek navíc vyřídil i na tom katastru.

Vím, že je v lidech zakořeněné, že je lepší "mít známosti a jít nejdřív za nima", má sestra dělá to samé, ačkoli se už párkrát poučila, že to není vždycky k prospěchu věci. A stejně příště zase bude nejdřív hledat kováříčky, místo aby rovnou šla za kovářem, a to i když jde o takovéto drobnosti, jako s tím katastrem. Já to mám odjakživat naopak, než začnu otravovat známé kvůli maličkosti, zkouším nejdřív svoje vlastní možnosti.
červenec 08, 2014 22:08
"naše" báječná bíbí... : d@niela
a pak že na kudle nejsou bezva lidi...
smilies/wink.gif
jsou, a je to moc fajn.
červenec 08, 2014 22:23
bibí : mia I
a není to jedno? oni stejně holce ten dům chtěli dát tak jako tak . Nestalo se nic co by je mrzelo. Každý si to dělá bibí tak jak uzná za vhodné.
červenec 09, 2014 07:46
bibí : mia I
těch lidí co chodí za kováříčkem je asi dost - jen tady na Kudle kolik lidí vč. Agáty se pozeptalo. Ti všichni mohli dát jak píšeš pár stovek nebo zkusit svoje vlastní možnosti a přesto nejdřív zkusili toho kováříčka smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif
červenec 09, 2014 07:59
Mio, : bb2
ale to víš, že to je jedno. Pokud jsou spokojení, tak je všechno v pořádku, i když to tedy nakonec uzavřeli trochu jinak, než původně zamýšleli.

Ale diskutovali jsme o tom, co lze a nelze na katastru. A když jsi napsala někde nahoře
nechci se přít : mia I
segra se švagrem nedávno převáděli na dceru dům. A ta byla dost zaskočena, nechtěla celej barák, aby si rodiče nechali třeba půlku domu . Na katastru jim řekli, že to takhle nezapíšou. Že se musí barák darovat celý nebo nic.


tak jsem zareagovala. Právě proto, že vím, že spousta lidí tyhle info z netu, z diskuzí, bere za bernou minci a jsou schopni se jimi řídit.
Což by jim mohlo uškodit, protože ne všichni lidi mají vztahy v pořádku, jako v rodině tvé sestry. Nebo je i mají v pořádku, ale pak se něco stane, jejich dcera se vdá a ze zetě se vyklube vykuk, nebo se stane něco horšího, dům zdědí zeť a původním majitelům dělá peklo ze života.

Tak když jsi to naťukla, doplnila jsem informace. Do toho, jak si zařídí život tvá rodina, se určitě nenavážím, neboj, tak sis to doufám nevyložila :-)
červenec 09, 2014 11:09
k těm kováříčkům, : bb2
vím, že to tak je a nezmění se to, lidi jsou takoví. Taky dám na zkušenosti lidí tam, kde jsou nenahraditelné. Třeba když si pořídím papouška, nebudu kupovat literaturu a mrknu na nějaký papoušščí server, nebo se zeptám tady, papoušščího kováře Můry :-)
Pokud budu papouška prodávat, zeptám se na cenu zase Můry nebo jiných zkušených papouškářů. A když budu chtít cenného papoucha odkázat dědicům, půjdu za notářem, a když prodat, nechám si smlouvu zkontrolovat právníkem. Ale třeba moji sourozenci to udělají skoro naopak. Má dcera taky a můj syn jako já. Jsme prostě lidi různí.
červenec 09, 2014 11:17
Aha, : agáta
tak já jsem si doteď myslela, že když je někde "právní poradna", tak že jdu za kovářem.
červenec 09, 2014 18:46
Agáto : mia I
za kovářem úplně tak nejdeš. Tady nikdo právník není, tady spíš lidi, resp. hlavně bibí celkem dobře poradí jak se orientovat. Pak tu je jedna kudlanka s manželem právníkem a myslím jedna kudlanka pracuje u právníka jako sekretářka. Ale úplně od věci tahle rubrika určitě není. Není to ovšem klasická právní poradna, kde by radil studovaný právník.
červenec 09, 2014 20:04
Hm, : agáta
tak to mě zmátl název rubriky. I tak jsem se dozvěděla spoustu věcí :-) Hlavně díky za podporu, nějak mi pořád ještě nedochází, že je to navždy...
červenec 09, 2014 21:29
tak právní poradna na kudle : mura1
svého času fungovala tak, že šéfredaktorka měla s právníkem/právničkou dohodu, dotazy skutečně zodpovídal odborník. jestli to tak funguje i aktuálně v současnosti, nevím. ale v komentářích pod článkem se může zúčastnit kdokoli. takže tam kolikrát nečekej ani kováříčky smilies/smiley.gif

jinak držím palce, ať ty 4 roky hypotéky zvládnete, už to máte za pár a pak budete mít barák a svatej klid
červenec 10, 2014 08:02
Díky :-) : agáta
za vysvětlení i držení palců. Věřím, že to zvládneme, ale je to docela náročný se vším se nějak sžít a vyrovnat. Jenom doufám, že manžel konečně objeví ten ráj na zemi, který mu chyběl.
červenec 10, 2014 14:41
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]