O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ PRO NESVÉPRAVNOU PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 20 březen 2014

Dobrý den paní Danielo, potřeboval bych poradit ve věci placení výživného. Dcerka měla v únoru 18 let. Je zdravotně postižená a zbavená svéprávnosti. Dostala invalidní důchod. Ona navštěvuje takovou speciální školu, kde se učí zvládat základní potřeby,  ale nikdy nebude ničím vyučená, protože se speciálně nepřipravuje na budoucí povolání.

 

 

 

 

 

 

 

      Doufejme, že ale bude moci být časem někde v chráněné dílně. V té škole se především učí,  jak se dokázat  sami o sebe postarat, případně uvařit atd., je tam velmi spokojená.

 

     Má byvalá žena na ni bere příspěvek na osobu blízkou, pak dostává ode mne alimenty a navíc bere pro dceru ten invalidní důchod. Jenže - dcera je celý týden ubytovaná v té škole a žena si ji bere  jen na víkend. 

 

     Nic proti, ale vzhledem k tomu, že já mám jak se říká hluboko do kapsy, tak bych myslel, jestli bych nemohl mít to výživné snížené.. Protože má bývalá se o dceru vlastně stará jen necelé dva dnyv týdnu...

 

moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

RADEK

 

 

 

 

Milý Radku,

 

      i když jste napsal dost, stejně je to informací málo. Je potřeba vědět, kolik celkově tedy její matka měsíčně pro dceru dostává, jakou má s ní režii (všechna vydání s tím související). Dále je potřeba znát finanční situaci vaší bývalé ženy a pochopitelně i vaši.

 

      Pokud invalidní důchod a příspěvek na osobu blízkou dceřiny náklady pokryje, mohl byste zažádat o snížení případně skončení své vyživovací povinnosti. Ale o tom opravdu může rozhodnout až soud, který vám výživné vyměřil. 

 

       Vřele doporučuju navštívit např. oddělení sociální péče ve svém bydlišti, kde byste je seznámil s těmito podrobnostmi a tam byste se už dozvěděl něco konkrétního. Pokud by tyto informace znali, jistě by vám řekli, jaké máte s žádostí vyhlídky...

 

 

Hodně štěstí

d@niela

 

 

    

Komentáře (16)add feed
Není náhodou příspěvek na péči o osobu blízkou určen tomu, kdo se o postiženého stará? : Myška
Řekla bych že ano. Takže matka pobírá příspěvek na péči, což jí supluje plat, pokud nepracuje. Dcera pobírá invalidní důchod a alimenty. Všechny tři příjmy budou nízké. Internátní škola, kde je přes týden dcera určitě není zadarmo. Ubytování, péči, léky a další pomůcky musí hradit matka z těch vyjmenovaných tří příjmů.
Zase jeden tatínek, co si myslí, že si jeho bývalá mastí kapsy jeho výživným.
březen 20, 2014 07:18
Myška : mamča
...a zase jeden tatínek, co neunesl tíhu péče o postižené dítě a nechal všechno na manželce.
Zřejmě má dojem, že náš sociální systém postižené a jejich pečovatele zbytečně rozmazluje penězi, takže výživné od něj jim zbývá na dovolené v Karibiku.


březen 20, 2014 08:38
Radku, : mamča
Co kdyby sis vzal dovolenou a na tu dobu si vzal dceru do péče, abys věděl, co taková péče obnáší ? Možná i ty "jen necelé dva dny v týdnu" by Tě totálně vyřídily.
Tahle péče se nedá penězi zaplatit. Je to hlavně nápor na psychiku, když nevidíš u svého dítěte žádné pokroky, a víš, že jednou zůstane na světě úplně samo.
březen 20, 2014 08:40
Není náhodou příspěvek na péči o osobu blízkou určen tomu, kdo se o postiženého stará? : jednababi
Není - tedy ne jako náhrada ušlé mzdy.
"Příspěvek na péči se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby...
Z poskytnutého příspěvku na péči pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat buď osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu."
http://www.mpsv.cz/cs/8
březen 20, 2014 08:44
Jednababi, dík za uvedení na správnou míru - i když tento příspěvek pobírá postižený, : Myška
Je tedy určen pro toho, kdo se o něj stará (zde matka) a i pro zaplacení té internátní školy... ve výsledku platí to, co jsem napsala.
březen 20, 2014 08:58
Samozřejmě, Myško, že platí. : jednababi
Jen mi nedalo to upřesnit - aby si zas nějakej tatínek nemyslel, jak si matka namaže kapsu. Ona i ta výše příspěvku je zajímavá (zdroj opět MPSV, jedná se o starší 18 let):
800 Kč lehká závislost, 4 000 Kč středně těžká závislost, 8 000 Kč, těžká závislost,
12 000 Kč úplná závislost. (Schopnost zvládat základní životní potřeby a způsob jejich hodnocení viz vyhl. č. 505/2006 Sb.)

Jen bych pana otce ráda upozornila, že internátní škola nemusí bejt na pořád; při práci v chráněný dílně může slečna bydlet doma - a vyživovací povinnost trvá "dokud dítě není schopno se samo živit". V tomto případě tedy velmi pravděpodobně trvale.

březen 20, 2014 09:17
Těch osm set je výsměch. : Myška
A jinak taky žádná hitparáda.
březen 20, 2014 10:10
... : alka..
Taky se starám o matku a beru příspěvek. Pokud,ale bude matka v nemocnici 1 měsíc,musím příspěvek vrátit. pokud nebudu zaměstnaná,půjdu taky na pastvu.
březen 20, 2014 12:57
Ehm, : Krakonoš
i když budu zase za asociála, tak nejni náhodou invalidní důchod hlavním zdrojem příjmu invalidy? Chcete mi tvrdit, že všichni invalidi, který maj rodiče, dostávaj vod těchto rodičů doživotně výživný? Pokud je moje dítě vod narození postižený a v dospělosti dostane invalidní důchod, mám k němu dál vyživovací povinnost, zatímco pokud se moje dospělý dítě "zrakví" na lyžích, skončí na vozejku a dostane invalidní důchod, žádnou vyživovací povinnost k němu nemám? Tak to vopravdu je?
(Jasně že když budu mít invaldiní dítě, budu se ho snažit celej život nějak podporovat, ale to je jen čistě votázka mojí vlastní vůle a morálky. Ale vopravdu tak musím činit ze zákona?)
březen 20, 2014 14:43
Krakonoš : mamča
U téhle invalidní dívky je důležitá skutečnost, že je NESVÉPRÁVNÁ. To znamená, že zůstane dítětem do smrti. A o děti, které se nedokážou samy živit, se rodiče musí bohužel starat až do své smrti.

březen 20, 2014 16:20
... : bb2
Pokud je moje dítě vod narození postižený a v dospělosti dostane invalidní důchod, mám k němu dál vyživovací povinnost, zatímco pokud se moje dospělý dítě "zrakví" na lyžích, skončí na vozejku a dostane invalidní důchod, žádnou vyživovací povinnost k němu nemám?

máš, vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí trvá pořád, jen se mění podle situace. Situaci posoudí soud a podnět k tomu dostane prostřednictvím žaloby o výživné.
Jinak řečeno - pokud se ti zdravé dospělé dítě vymlátí na lyžích a nebude schopno se živit tak jak před úrazem, může tě žalovat o výživné (nebo jeho zástupce), soud posoudí a může to tak dopadnout, že budeš platit výživné. Soud posuzuje částku ID a ostatních dávek (příspěvek na péči, na bydlení..), stupeň postižení, náklady na léčbu a pomůcky, celkovou situaci, třeba i to, že si to dospělé dítě odteď musí nechat prát, žehlit, uklízet a donášet teplé obědy, dostane individuální studijní plán a studuje doma, takže potřebuje počítač, možná speciálně upravený, internet, tiskárnu, atp.
U nesvéprávnosti je to i vyšší, protože 24/7 péče něco stojí, asistence taky, ono s nesvéprávným pohyblivým dítětem, které se ještě může naučit částečně soběstačnosti a sebeobsluze je zase výrazně víc práce než třeba s ležícím seniorem. Atd. atd.
Smutnou pravdou je, že spousta lidí ani netuší, o co všechno můžou žádat, natož aby je napadlo požádat soud, aby bývalému manželovi xx let po rozvodu vyměřil výživné pro jejich invalidní dospělé dítě.

A nejsmutnější je lidská závist. To už se netýká citovaného komentáře, ale vzpomněla jsem si na pár situací, kdy zdraví pracující lidi s funkční rodinou a zdravými dětmi ZÁVIDĚLI rodině s nemocným postiženým dítětem s fatální diagnozou jejich příspěvky a dávky. Nebo na lidi, co ZÁVIDĚLI lidem, kterým povodně 97 a 02 sebraly baráky a všechno co v nich měli, těch pár desítek, výjimečně stovek tisíc peněz pomoci, darů, co dostali.
březen 20, 2014 18:42
Není automatické : Lefulka
že osoba pobírající invalidní důchod má nárok na výživné, jednak je zletilá a jednak má určitý příjem - výživné je primárně určeno pro osoby, které příjem nemají a připravují se na to, aby se mohly samy živit. Rozsah potřeb dcery a možnosti otce by musel posoudit soud - sice ze zákona existuje vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí, ale chtěla bych vidět, kolik lidí v hmotné nouzi podporují jejich rodiče a naopak kolik sociálně slabých důchodců podporují jejich děti. Pokud by to tak skutečně bylo, tak většina osob na sociálních dávkách je podporována rodinou a ne státem.
březen 20, 2014 19:14
... : bb2
no, však to píšu - vyživovací povinnost existuje, ale nárok na výživné není, posuzuje soud a musí k tomu dostat podnět

jako je plno lidí co neví, nač mají nárok, tak je až s podivem, kolik lidí se domnívá, že to, na co si myslí, že mají nárok, prostě dostanou, odkudsi to přijde, kdosi to pošle nebo nařídí někomu, aby jim to poslal, třeba jejich rodičům, a jim to přistane na účtu..
Pořád mě ta neinformovanost překvapuje. Dnes, kdy na základní informace stačí pár kliknutí.
březen 20, 2014 21:53
Mně překvapuje : Lefulka
kolik lidí si dokáže zajistit všechny možné dávky a ošulit přitom úřady, protože ty nemají páku zjistit, jak to ve skutečnosti je - že ten dotyčný nebo dotyčná svého partnera, kterému platí "nájemné", k práci má takový poměr, že jak se ji podaří úřadu práce zajistit, tak dotyčný udělá vše pro to, aby rychle od něj zmizela, atd.
březen 21, 2014 19:16
jo, najdou se černé ovce, ale vzhledem k ostatním číslům jsou to zanedbatelné výjimky : bb2
v lednu přibylo do evidence nezaměstnaných 81 tisíc lidí, z evidence vypadlo 49 tisíc, takže nárůst 32 tisíc, ve skutečnosti nárůst vyšší, protože novou práci získalo jen 29 tisíc lidí, a z toho pouhé 2, slovy DVA tisíce lidí prostřednictvím Úřadu práce

takže pokud i půlka z nich tu práci kvapem pustí, protože buď jsou to lemplové, nebo zjistí, že po odpočtu částky na dopravu se jim to vážně nevyplatí, tak to nestojí za řeč
březen 21, 2014 23:59
... : bb2
vždycky budou lidi, co jakýkoli systém zneužijí ve svůj prospěch, od toho jsou nebo by měli být odborníci, aby stvořili systém co nejméně zneužitelný, namísto paskvilu a poté armády úředníků, kteří mají napravovat systémové chyby
březen 22, 2014 00:02
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]