O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PŘESČASY PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 27 červen 2013

Ahoj Danielo, potřebovala bych poradit. Jak dlouho dopředu může zaměstnavatel nařídit práci přesčas? Přece jen si člověk musí občas po normální pracovní době něco zařídit, vyzvednout děti, jít k zubaři atd., takže mi nepřijde moc fér, když nadřízený ráno přijde s tím, že je nařízen dvouhodinový přesčas a kdo nezůstane, bude mít problémy.

 

     Odbory jsou naprosto bezzubé a rady typu změnit práci v dnešní době jsou celkem k ničemu.

 

Dík za odpověď,

JÁJA

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

Milá JÁJO,

 

     tak jsem vyhledala všechno možné o práci přesčas. Čti a studuj:

 

     Práce přesčas je výjimečným pracovním režimem. Je proto možné ji konat jen výjimečně. Zaměstnavatel vám ji může nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to případně i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za zákoníkem práce stanovených podmínek (ust. § 91 odst. 2 až 4) i na dny pracovního klidu. Co se rozumí vážnými provozními důvody však zákoník práce neupravuje. Rozhodnutí o tom, kdy se jedná o vážné provozní důvody, je proto plně v pravomoci zaměstnavatele, pokud jejich určení není předmětem úpravy v kolektivní smlouvě s odbory.

 

     Podmínkou přesčasové práce nemusí být vždy, jak vyplývá ze shora uvedené definice zákoníku práce, příkaz zaměstnavatele. Postačuje i jeho souhlas, respektive vědomost o takové práci. Prací přesčas se rozumí také práce nad rozsah stanovené týdenní pracovní doby, kterou zaměstnavatel nenařídil, nýbrž jste ji iniciovali vy sami. Podmínkou je však souhlas zaměstnavatele, byť třeba dodatečný.

 

     Souhlas zaměstnavatele nemusí mít vždy podobu výslovného písemného nebo ústního souhlasu. Může mít podobu i mlčky akceptovaného jednání zaměstnanců. Svévolné se zdržování na pracovišti, výkon práce po skončení  nebo před zahájením pracovní směny ale bez příkazu nebo souhlasu zaměstnavatele není možné považovat za práci přesčas.

 

 

A teď to, nač se ptáš:

 

      Zákoník práce nevymezuje, jak dlouho předem musí zaměstnavatel přesčas oznámit. Takže bohužel, pokud tedy zaměstnavatel splní všechny podmínky dané Zákoníkem, neodpracovat přesčas se posuzuje stejně jako neodpracování běžné pracovní doby.

 

      Odmítnutí nařízené práce zaměstnancem (nebo neomluvenou absenci v práci – nedostavení se na nařízenou směnu) může zaměstnavatel posoudit jako porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci. Což může vést až k výpovědi podle § 52g (případně i § 55) – porušení pracovní kázně. Pak by nevznikl nárok na dávky podpory v nezaměstnanosti. Za neomluvenou absenci má zaměstnavatel navíc právo strhnout jeden až tři dny dovolené.

 

........

 

P.S. Asi bude nutné, v případě, že budeš např. objednána k zubaři nebo budeš mít nějakou jinou nutnou záležitost, to šéfovi říct a případně i nějak pak doložit...

 

d@niela

 

 

Komentáře (9)add feed
Právě jsem se rozhodl, : Krakonoš
že založím ve svý ložnici vodbory. Stal jsem se jejich předsedou. A hned zejtra, až vstanu z mrtvejch, podám sám na sebe velmi vostrou stížnost. Páč jsem si dnes v noci nařídil práci přes čas, a to celou noc a zejtra celý dopoledne, dokud ten zatracenej projekt nevodevzdám. A nevoznámil jsem si to dostatečně dlouho dopředu, jelikož ještě předevčírem to vypadalo, že to stihnu za normální dvanáctihodinovou pracovní dobu. Jenže jsem někde něco managersky podcenil, nebo jsem se navopak v pracovní době moc flákal, a tak stíhám prdlajs. Už si tím ale začínám fakt lízt na nervy, jak sám sebe brutálně vykořisťuju a zcela ignoruju zákoník práce. A jestli toho brzo nenechám, mám v plánu vyhlásit si stávkovou pohotovost a možná i generální stávku. Jenže jak se znám, určitě ve mně zvítězí stávkokaz a stejně do práce pudu. Přece si nenechám dát sám vod sebe padáka, když vim, že na uvolnění svýho místa čekám už netrpělivě za branou. smilies/grin.gif smilies/wink.gif smilies/cheesy.gif
(vomlouvám se Jáje, že jsem si dovolil trochu se tu na její účet vodreagovat, dlouhá noc je dlouhá noc....)
červen 28, 2013 00:35
Ale jo, Krakonoši, odreaguj, : Jája x.
víš, ono to není o tom, že by byl človcěk línej, ale spíš o tu formu. Někdo opravdu třeba musí vyzvednout děti ze školky anebo mu už vadí, že se potřetí nebo počtvrtý přeobjednává k zubaři.
A Danielo, dík, říct to samozřejmě nadřízeným můžeme, dokonce i doložit písemným potvrzením, třeba například právě od toho doktora, ale ono to není nic platný.
červen 28, 2013 04:27
Jájo, : d@niela
99,99% dne jsem nešťastná, že už nejsem mladá - ale jsou situace, kdy jsem naopak ráda, že už mám "pracovní věk" za sebou. Protože nevím, co bych dělala, když by mne vyhodili - a že mne by stopro vyhodili, jak já bych ječela a bránila se!!!! (zbytečně smilies/cheesy.gif)
červen 28, 2013 09:28
Zvláště pak poslední odstavec : xxx
červen 28, 2013 09:55
super, : d@niela
díky, milá ixka, díky za další super odkaz!!!
červen 28, 2013 11:01
no, : bb2
odkaz dobrý, ale lepší, když už, je ověřit si aktuální znění zákonů třeba na http://business.center.cz/

Asi těžko Jája šéfovi omlátí o hlavu, že když nařídí přesčas, ačkoli ona má vyzvednout dítě z tréninku, tak nepostupuje v souladu s dobrými mravy.

Napadnout to lze jen žalobou. Ale nevím, jakého výsledku by Jája chtěla dosáhnout a jakého by dosáhla, pokud by jí soud dal Jáje za pravdu, tj., že nařizování přesčasů tak, jak to šéf dělá, je v rozporu s dobrými mravy. Soud ho nijak nepotrestá smilies/smiley.gif Nápravné opatření může nařídit jen orgán řešící bezpečnost práce a dodržování zákoníku práce.
Šéf může pak dojít k názoru, že pokud Jája nebude moci vykonávat přesčasy podle jeho potřeb, tak nesplňuje podmínky pro výkon práce a může ji propustit. Výpověď lze napadnout, tedy její neplastnost, opět jen žalobou.

Účinnější by možná bylo zajít na inspektorát práce a tam se přeptat, popsat situaci. Pro ně to bude podnět ke kontrole. Podněty berou i anonymní.

Ale ze všeho nejlepší mi přijde ve chvíli, kdy se budu objednaná k zubaři přijít a nahlásit Šéfe, patnáctého dubna po práci musím být u zubaře, takže se mnou prosím vás na ten den nepočítejte s přesčasem. Určitě mě objedná zubařka ještě minimálně na dvě návštěvy, dám si to po práci, ale jestli počítáte s přesčasama, tak mi řekněte kdy jo, kdy ne, ať to nějak naplánujeme. Chápete, nechci umělý zuby, ale zase když to pude, tak vám vyhovím.

Jájo, zkusila ses nějak takhle předem dohodnout? že teda nahlásíte i dny, kdy zcela určitě s váma nelze počítat pro přesčas?
červen 28, 2013 11:59
Dani : Dee dee
Odkaz sice dobry, ale moc dlouhy, clanek je necitelny, zmizela mi prava strana:-(
červen 30, 2013 10:54
dee dee : d@niela
který článek je nečitelný a kde a u čeho ti zmizela pravá strana?
když tak mi napiš do redakce, okopíruju a pošlu!
daniela zavináč kudlanka.cz

červenec 01, 2013 01:15
dee dee : .bb2
tak si dej jen www.bozpinfo.cz a tam si dohledáš
červenec 01, 2013 09:16
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]