O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MÁM SE SOUDIT S RODIČI? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 17 červen 2013

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu a upřesnění, zda rozumím správně Zákonu o rodině § 85, (1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Pokusím se nastínit situaci, která nastala: Jsem studentkou VŠ - Lékařské fakulty, je mi nyní 27 let, překročila jsem dobu studia a nyní jsem ve 4. ročníku.

 

 

 

 

 

 

 

 

     Rodiče mne před půl rokem po hádce, kde bylo dlouhodobou příčinou psychické vydírání a manipulace ze strany rodičů, což nebylo dále možné tolerovat, donutili  se od nich odstěhovat, kdy mi následně od nich bylo doporučeno, zrušit si i u nich trvalé bydliště, což jsem samozřejmě neprovedla, neboť si myslím, že rodiče nemají jen tak právo, chtít sice po zletilém dítěti, které stále studuje, ale nevydělává, zrušit si trvalé bydliště s jedinou možností nahlásit si trvalý pobyt na úřadě.

 

      Proto i jednou z otázek je, zda mi mohou zrušit trvalé bydliště bez mého vědomí.

 

      Druhým důležitým bodem je výživné. Do doby před hádkou mě rodiče finančně podporovali, ale následně přestali. Nyní jako studenkta, navíc lékařské fakulty, která tolik časově nedovoluje brigády a práci současně při studiu, se snažím nárazovými brigádami vydělat si na stravu, ubytování, zdravotní pojištění, MHD atd., ale bohužel mám velké problémy se takto uživit a zároveň studovat. Navíc mi přišlo rozhodnutí o vzniku povinnosti hradit poplatek za delší studium, které je pro mne jako nezaměstnanou studentku momentálně nemožné uhradit.

 

     Proto nyní žádám rektora univerzity o jeho prominutí, snížení poplatku, případně posunutí termínu splatnosti, ale bohužel nemohu doložit žádný doklad, že se nacházím v hmotné nouzi, neboť po konzultaci na úřadě práce mi bylo řečeno, že mi tento doklad vystavit nemohou, protože nejsem zaregistrovaná jako nezaměstnaná, ale zaregistrovat se ani nemohu, protože jsem studentka prezenčního studia, tudíž se nacházím v začarovaném kruhu.  

 

     A tak nevidím ani velkou šanci, uspět se žádostí u rektora. Proto moje druhá otázka je, zda jsou i nyní rodiče povinni finančně mě podporovat. Nejspíše poslední možností jak získat finanční prostředky na studium je vymáhání výživného po rodičích soudní cestou, ale domnívám se že to není pro studenta medicíny a budoucího lékaře důstojné domáhat se peněz žalobou po rodičích. Jen bych ráda věděla, zda jsem v právu či nikoliv. A pokud by existovala nějaká možnost, jak se z tohoho problému dostat, byla bych vám za tuto právní radu velice vděčná.


Předem vám velmi děkuji za jakoukoliv odpověď,

S pozdravem LENKA

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

Milá Lenko,

 

     málo informací... Pochopitelně, že máš svým způsobem nárok na podporu od rodičů, ale... Nevím, co zase druhá strana. Jistě pro toto jednání mají rodiče nějaký důvod (neříkám, že je správný, to nemohu vědět), zvláště, když do této doby ti vše hradili... Napíšeš, co ti rodiče vytýkají a proč najednou ti výživné poskytovat odmítají? Proč jsi teprve ve 4. ročníku?

    

     V čem spočívalo to dlouhodobé psychické týrání a manipulace? Napiš, stačí zase do redakce, nemusíš - pokud nechceš -  psát sem...

 

Zdravím a držím palce

d@niela

 

 

 

 

Komentáře (20)add feed
no, frajerko, : mura1
že za překročení doby studia se platí, jsi jistě věděla. takže sis to měla předem trochu spočítat a rozmyslet, než ses vypráskala ze dveří. možností máš několik: buď slevíš ze své důstojnosti a pěkně se půjdeš s rodiči udobřit, nebo si najdeš frajera, co tě bude živit nebo holt budeme mít o jednoho důstojného doktora míň. nebo zkusíš ten soud, dej vědět, jak to dopadlo. já bejt soudce, ženu tě bičem, ale máš štěstí, nejsem smilies/smiley.gif
červen 17, 2013 23:23
... : bb2
tak, přesně tak
když tě vaši táhli studiem 12 let (od ukončení ZŠ), tak jsi je musela pořádně namíchnout, že to takhle dopadlo
Mám ještě jednu možnost - jít makat, a až našetříš, tak to zkusit na práva, protože jazykově tedy vybavená jsi, to není dopis to je podání k soudu :-)

červen 18, 2013 00:33
no, než ty nerv se soudama - nebylo by pro tebe jednodušší : Puntíkatá
získat prospěchové stipendium a ve volných chvílích si přivydělávat někde v nemocnici - třeba jako Štěpán Šafránek v "Básnících"? Pomocného peronálu je všude málo a ty získáš senzační praxi a zkušenosti, které budou k nezaplacení. Budeš na tom tak dobře - žer rodiče budeš moci živity ty.
červen 18, 2013 07:11
... : Sandra.
Puntíkatá, moc koukáš na televizi:-) Získat stipendium je sakra těžké, navíc třeba UK má podmínku, že k vyplacení jakéhokoliv sociálního, prospěchového) stipendia nesmí doba studia přesáhnout dobu studia navýšenou o 1 rok (což Lenka přesáhla, vzhledem k tomu, že za studium musí platit.)
Co mám kamarádky na medicíně, tak jsou rády, že kromě studia stíhají i spát, nějaká pravidelná brigáda se celkem vylučuje s cílem školu v historicky krátké době dodělat.

Lenko, buď to můžeš zkusit u rodičů s prosíkem (i když chápu, že to ono "koho chleba jíš, toho píseň zpívej" je poměrně otravné, zvlášť pokud je člověku 27) nebo je můžeš dát k soudu. Jestli máš šanci uspět se asi také odvíjí od toho z jakého důvodu jsi v 27 letech teprve ve čtvrťáku a také od toho,v čem vlastně spočíval ten problém s rodiči. Jestli to, co po tobě chtěli je tak nějak všeobecně nepřijatelné, nebo jen pro tebe nepřijatelné. Soud může být na dlouhé lokte a výsledek je nejistý, do té doby to stejně budeš muset nějak táhnout ze svého. Ale tak teď jsou prázdniny, tak je využij co nejlépe a zkus vydělat, co nejvíc to půjde.
Hodně štěstí, ať ti to nějak dobře dopadne.
červen 18, 2013 08:11
no teda : Kamila
v sedumadvaceti tě donutili se odstěhovat, hanba jim smilies/grin.gif
červen 18, 2013 08:48
Milá Lenko, : mamča
z trvalého pobytu Tě můžou rodiče odhlásit, protože Tvoje právo bydlení je jen odvozené. Tzn., že závisí na libovůli rodičů, jestli Tě ve svém bytě či domě chtějí nechat bydlet. Jestliže jste se před půl rokem rozkmotřili, a Ty se od té doby v místě trvalého bydliště nezdržuješ, stačí jim na odhlášení na OÚ dva svědci (třeba sousedi), kteří potvrdí, že tam už půl roku nebydlíš.

K druhé půlce dotazu : Jestliže Tě rodiče taková léta vydržovali na studiích, tak museli mít velmi vážný důvod, proč se rozhodli svojí podporu ukončit, aniž bys dostudovala.
Trochu mi vadí, že ačkoli jsi "věčná studentka" a v 27mi letech teprve válčíš se 4. ročníkem, už máš nos nahoru, jako bys byla primářkou významného oddělení nemocnice.

Viz "...domnívám se že to není pro studenta medicíny a budoucího lékaře důstojné..."

Povolání lékaře je spíš poslání a ti, kteří něco dokázali, se většinou vyznačují příkladnou skromností.
A tak možná i Tvoje rodiče napadlo, že když bude o jednu špatně studující nafrněnou lékařku míň, že to nebude tak velká ztráta pro české zdravotnictví a pro Tebe bude přínosnější, když narazíš na tvrdou pěst reality a začneš se živit sama.
V sedmadvaceti je nejvyšší čas.

červen 18, 2013 09:02
Dovolím si podotknout, : jednababi
že v zák. o rodině je uvedeno v § 96
"(2)Výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy."

Sice nevím, co jste si doma ne/udělali a proč jsi přetáhla studium, ale pokud čteš zákon, měla bys pokračovat i za ustanovení § 85, odst. 1.


červen 18, 2013 09:45
No řekla bych, že : Zdenča
kousat do ruky, která mě živí je velice nebezpečné. No ale po bitvě je každý generálem, že.
červen 18, 2013 11:14
prospěchové stipendium : .bb2
navíc není tak velké, aby se z něj studentka UK uživila, zaplatila bydlení (i kdyby to byl spolupodnájem s několika lidma) a další nezbytné výdaje. Ani kdyby získala maximální částku,což u Lenky asi nehrozí.
červen 18, 2013 13:36
Milá Lenko, : Giota
skoro jako kdybych četla vyjádření vlastní dcery, která - bohužel- ač námi štědře podporovaná částkou 12 tisíc měsíčně 12 měsíců v roce (tedy včetně prázdnin), považuje své rodiče za lidi, kteří ji nechápou, nepodporují, psychicky týrají, nedoceňují a dovolují si kromě ní, úspěšné studentky, milovat a podporovat i její, studijně méně úspěšné sourozence (nevraživost na starší sestru a mladšího bratra se táhne od její puberty).

Dceru jsem naposledy viděla loni v létě, kdy nám přišla oznámit, že mezi 9. a 10. semestrem magisterského studia jede v rámci program UK na rok studovat do Holandska. Žádný "můžu?" nebo "zvládnete to?", o absence vděčnosti nemluvě. Prostě jste povinni mne živit a basta, přečtěte si zákon o rodině.

Také by zasloužila donucení postavit se na vlastní nohy, když si neváží rodinného zázemí nebo alespoň sponzorů, když už tedy o dobré vztahy s námi vesnickými balíky, nestojí.

Bohužel to nedokážu rozetnout, a tak smutně posílám měsíc co měsíc na dceřino konto "výživné" a upřímně se těším, až mi povinnost dceru živit skončí. Možná časem zmoudří a pochopí, že jsme vždy mysleli jen na její dobro, teď se bojím být tvrdá a odstřihnutím od peněz jí komplikovat život.

PS: trvalé bydliště jsme dceři nezrušili - v podstatě všichni máme trvalý pobyt stále na staré farmě, kde by ani exekutor nepochodil (chajda skoro na spadnutí), i když už roky fakticky bydlíme v lepším dome přes ulici.
Možná psychicky týráme syna, když mu vyhrožujeme, že pokud si neuklidí pokoj, vystěhujeme ho do jeho trvalého bydliště? smilies/grin.gif

Takže jako mama poněkud nesoudné dcery si říkám - kdoví, co by o tobě sdělili Tví rodiče, kdoví, jak to vidí oni. Ale dobře, oni se na názor kudlanstva neptají. Tak tedy radím, to co i jiní výše - udobři se se svými "sponzory".

A važ si jich aspoň pro ty peníze...
červen 18, 2013 14:39
Hm, mně je divné, : Sidon
že Lenka neuvedla ani náznak toho, co vlastně znamená tenhle její výrok -

Rodiče mne před půl rokem po hádce, kde bylo dlouhodobou příčinou psychické vydírání a manipulace ze strany rodičů

Nějak mě to nutí domnívat se, že se o těch problémech a "psych. vydírání", nechce radši vůbec zmiňovat, aby to potom snad, čistě náhodou, nevypadalo na "nevděčnou" dceru. Kdyby to bylo opravdu něco zlého, tak by to přece mohla klidně napsat, třeba - chtějí, abych se vdala za toho a toho, apod.
Jakmile sem kdokoliv napíše podobný článek s prosbou o radu, neuvede dostatek údajů a chce se soudit s rodiči, tak mě začne chytat psotníček a tanec svatého Víta.
smilies/angry.gif
červen 18, 2013 18:14
.. : kolemjdoucí
nejspíš chtějí aby přestala chlastat a hulit a konečně už dostudovala, což je přímo psychické týrání... smilies/grin.gif
červen 18, 2013 18:43
Sidon, : Giota
no přesně, je to divné, že nepopsala situaci konkrétně. Proto jsem zkusila popsat situaci z jiné strany, kdy, pokud bychom naši dceru např. odmítli živit na zahraničním studiu a trvali na tom, aby dokončila VŠ co nejdříve, zřejmě někam napsala přesně totéž co tato slečna -mám se soudit o výživné??? Naše dcera by tedy psala o tom, jak vzorně studuje a my ji nepodporujeme a raději podporujeme ostatní děti, kterým stadium nejde..., ale nenapsala by, o co přesně jde (financování zahraničního studia dcery, která se s rodiči za poslední 3 roky viděla 4x, nepošle k narozeninám rodičům ani SMS, nezajímá ji, jak jsou na tom zdravotně, nezajímá ji, že otec měl havárku atd atd.)
červen 18, 2013 19:22
Gioto, : bublina
je mi to moc líto...
ale - nerozmazlili jste si ji tak sami? Nebyli jste "až moooooc" hodní?
Ono je asi těžký vědět, kdy už je to přes čáru.
červen 18, 2013 21:04
Bublino, : Giota
jasně, že rozmazlili. Všichni přece dáváme dětem co nejvíc můžeme. Od jisté doby říkám, že je potřeba mít víc dětí, než jedináčka, protože když jedno zarmoutí, jiné potěší.


červen 19, 2013 05:34
bublina : mamča
Ono je těžké nerozmazlit, když si puberťák usmyslí, že je v rodině opomíjený. A tak se rodiče všemožně snaží rozcapeného puberťáka "uplácet", aby ta rozvíjející se zmatená dušička neměla pocit křivdy. A puberťák, místo aby ocenil nadstandardní péči rodičů, začne to považovat za normál, nebo to dokonce zneužívat.
Cesta zpátky je téměř nemožná, a tak rodiče doufají v brzké dostudování "spratka", kdy už jim Zákon nebude nařizovat se o studenta starat, a bude vykopnut do reality života.
Že to nepomůže dobrým vztahům v rodině, si "děťátko" jaksi nemíní připustit. Vždyť donutilo rodiče skákat, jak ono píská a finanční podpora se jen sype k jeho plné spokojenosti.

červen 19, 2013 08:21
Mamčo, : Giota
Nějak tak to trochu bylo,máš na 99% pravdu.Já byla zlá maminka, co chtěla po puberťačce umýt nádobí a tatínek byl "oslíčku, otřes se zařiď, odvez". Až do té své bouračky manžel skutečnou povahu svého mazlíčka neviděl, ale pak pochopil, že pokud cizí lidi neváhají přijet a zeptat se, jestli je to dobré a zvládneme to, a dcera ani neodpoví na SMS a mail s informacemi o události, mám zřejmě pravdu v tom, že nám doma vyrostl sobec. Do té doby dcera rozvracela klid v rodině, takže paradoxně havárie byla do jisté miry pozitivní. Škodu zaplatila pojišťovna, manžel měl jenom malý úraz (nikdo nechápe, jak je to možné), takže se uzdravil bez trvalých následků, ale vyjasnily se vztahy v rodině.
červen 19, 2013 14:13
Giota : Karlos...
Vaše dcera si s Váma celkem úspěšně vytírá prdel a není se čemu divit, když vy skáčete, jak ona píská... smilies/shocked.gif
červen 20, 2013 10:11
Ok, : Giota
já se nepřu, Karlosi. Jen jsem si dovolila Lence přinést porovnání z druhé strany...Je jasné, že pokud by naše nezdárná dcera kromě toho všeho ještě kašlala na učení, tak bychom krátký proces udělali dávno.Takhle si přece jen říkám - ať si tedy dostuduje, když jí to jde, nebudu jí házet klacky pod nohy, aby přes ně musela skákat, na výchovu je už pozdě. JÁ budu mít čisté svědomí, že jsem dceru nikdy nijak nepodrazila, ani tím, že bych jí za špatné chování v rodině sebrala kapesné-výživné. Nikdy nebude mít pravdu,když bude tvrdit, že jsme ji nepodporovali.
červen 20, 2013 15:14
... : Hanna
proč jste na ni tak hrubý ? BB2, Mura... Vy znáte zákulisí jejího sporu s rodičema ? Kde berete tu jistotu, že ta špatná je ona ? Jo táák, že si dlouho studuje ...to ono na medicíně až tak velká zvláštnost není, takových je opravdu dost...Oni zkoušející mívají i přímo nařízeno určitý počet studentů na zkouškách vyhodit. Může to být klidně až třetina ročníku. Kdysi nám přednášející na biofyzice přímo řekl:"Milí studenti, podívejte se na své kolegy vpravo a vlevo od vás sedící, jeden z nich tady příští rok nebude."Nevím, jak je to dnes, ale kdysi škola pobírala od státu peníze na hlavu za každého studenta pouze v prvním ročníku a v dalších ročnících paušálně. Takže neměli vůbec žádný zájem na tom jich ve druhém a dalším ročníku učit zbytečně mnoho.A mohli jste být opravdu dobře připraveni na zkoušku a stejně si mezírku našli a už jste jeli.Nebo spíš letěli... Ale to bylo kdysi....
Vybrat si těžkou školu a jít na ni studovat s tím, že se prostě bez pomoci neobejdu, to je dost riskantní podnik pro obě strany a za ta léta jednostranné finanční závislosti se komunikační problém může velmi lehce vyskytnout.
Lenko,neříkám, že to jde snadno,neříkám, že je to v tvém případě úplně to nejlepší řešení,ale...já vystudovala medicínu bez finanční pomoci rodičů či kohokoli jiného.Resp.,abych byla přesná a spravedlivá,v prvním a posledním ročníku jsem od nich, kromě prázdnin, dostávala 3tis měsíčně. Ne , že by mi nemohli přispívat i v dalších letech, ale byli k mým potřebám úplně lhostejní a mě se příčilo si pořád prosit o peníze. Ale to je jiná... Jinak pro srovnání cen,promovala jsem před 8lety a studovala jsem v Pze,kde mě kolej v prváku vyšla na pětistovku, v posledním ročníku jsem bydlela na černo za 3tis.,jinak se nedalo.Živila jsem se sama různě brigádama.Vystřídala jsem snad úplně všechno, co se tenkrát dalo sehnat. Většinou pokladní v Albertu,administrativní práce,hosteska,úklid,doučování,hlídnání dětí,balení zboží, vybalování zboží,..Některý ročníky jsem byla zaměstnaná i na plný úvazek jako prodavačka s odpoledníma směnama v butiku, kde nikdo moc nechodil a mohla jsem se tam tak učit,nebo jako sanitárka v nemocnici. Fajn praxe,jak tady někdo psal, z medicíny jsem toho ještě mnoho neznala a sestry mi to dávaly jaksepatří "sežrat",horší práci než s nima jsem snad neměla.Bylo to celkově strašně stresující a vyčerpávající období.Byla jsem věčně nevyspalá,honila jsem čas, kde se dalo,pamatuju si, že celou infekci jsem se nadrtila pouze cestou v metru na nějakou práci... Musím říct, že byl i hlad...prázdiny žádné,v té době jsem totiž stále neměla hotové všechny zkoušky,většinou jsem skončila až v září,ale známky přitom nebyly vůbec špatné, i přes ten časový pres byly i jedničky,dokonce i ze státnic a škola mě bavila ,nechtěla jsem dělat nic jiného.
Takže, co ti poradit. Ve čvrtém ročníku jsi už dost daleko,ale...ty už si musíš platit školné? To je rovných 50tis za rok , že ? To bez pomoci rodičů nezvládneš,půjčku ti banka nedá,práce tě uživí fakt se sebezapřením a s tím, že oželíš jakýkoli volný čas během úplně celého roku, navíc budeš stále ve stresu ze zkoušek, nebudeš mít na učení prostě čas... Osobně bych přehodnotila problém s rodiči a snažila se ho urovnat. Co se týče těch žalob a nároků na výživné, na to bych neměla žaludek a nevím, na co máš právně "nárok". Další, co mě napadá je, přerušit studium tak na rok, jet si vydělat za hranice,kam a co dělat, to už si vypátráš sama,vrátit se s jakžtakž balíkem a dojet studium na jeden zátah. No a stejně tě jednou čeká udobřovací konverzace s rodiči...jak chcete dál v tomhle žít? Přeju ti mnoho zdaru a štěstí u zkoušek !! Hanka

červen 26, 2013 01:07
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]