O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK NA OTCE, CO NECHCE PRACOVAT? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 10 červen 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na řešení situace ohledně výživného. Můj bývalý manžel - otec dítěte - s námi nebydlí už 15 let a za tu dobu se stále soudíme o výživné, protože on věčně nepracuje - takže mi do 15 let věku syna dával  1.600.- Kč a teď teprve druhý rok dostávám zvýšené výživné 3.000.- Kč.

 

 

 

 

     Jinak - otec se synem se nestýká a nikdy mu nic nedal, k žádným narozeninám, Vánocům, svátku, nic. Já jsem pracující a můj plat činí do 9.000,- Kč. Před třemi lety byl otec dítěte na léčení z gamblerství. Loňský rok si zase nadělal dluh přes 500 tisíc Kč - u různých firem provozující půjčky. Tyto peníze utratil v hracích automatech a nyní je v oddlužení a má insolvenčního správce.

 

     Od prosince nepracuje a zažádal si proto o snížení výživného z důvodu - že nemá práci. Jenže on pracovat nechce, jeho koníčkem jsou hospody, bydlí u rodičů a nic nevlastní - vlastní vinou. Jeho přístup k životu je velmi flegmatický a nic ho nezajímá - mj. soudkyně bývá při něm.

 

     Syn studuje druhým rokem střední školu a dojíždí 20 km denně do školy. Se snížením určitě souhlasit nebudu, protože kdyby chtěl - zcela jistě by nějakou práci si našel, i kdyby za minimální mzdu, ale on jednoduše pracovat nechce.

 

     Poraďte mi prosím, jestli se na to můžu odvolávat a čím mám pak argumentovat? Stejně tak bych se chtěla zeptat: určuje se výživné i podle věku a potřeb dítěte - jak to je? 

     Dále jsem se chtěla zeptat, jestli je možné chtít po soudu, aby mi poslali zápis ze soudního jednání?

 

  Předem vám všem děkuji za rady,

HANKA

 

 

 

Komentáře (11)add feed
Jestli tomu dobře rozumím... : opas
Hanka vlezla do peřin s flinkem a nemakačenkem a teď je špatná z toho, že to je flink a nemakačenko.

červen 11, 2013 10:39
... : bb4
opas :-)
červen 11, 2013 11:14
Hanko, : bb4
z faktu, že je bývalému povolili osobní bakrot, pro tebe plyne jistá naděje.

Pokud bylo povoleno oddlužení, tak má tvůj bývalý buď stálý příjem, ze kterého dluh hradí ve splátkách, nebo má majetek, který může zpeněžit.
Insolvenční soud nepovolí osobní bankrot, tj. tu lepší variantu, kdy stačí během 5 let splatit třetinu dluhů, od povolení oddlužení nikdo nemůže dlužníka uhánět, nenaskakuje penále atd., jen v případě, že je z čeho dluhy hradit - takže buď stálé zaměstnání, nebo majetek (chata, čtvrtka domu atd.).

No a jak postupovat - kontaktuj okamžitě insolvenčního správce tvého bývalého. Toho zjistíš tak, že na www.justice.cz v kolonce "Insolvenční rejstřík" vyhledáš podle jména, příjmení a bydliště tvého bývalého. Tam budou všechny údaje o jeho oddlužení, včetně jména insolvenčního správce (což může být osoba, ale i s.r.o.).
Insolvenčního správce ihned kontaktuj doporučeným dopisem s doručenkou (dodejkou), nejlepší je se zeleným pruhem. Dopisem správce vyzveš k úhradě výživného. K dopisu přilož kopii rozhodnutí o výživném, vyčíslení dlužného výživného ke dni podání dopisu.
Na úhradu dej přiměřenou lhůtu, min. 30 dnů (nemá na starosti jen tvého bývalého...).
Nezapomeň uvést adresu, kam ti mají peníze chodit, nebo účet.
Pokud tušíš, že výživné nebude uhrazeno najednou, rovnou navrhni splátky, třeba v 5 splátkách po 4 tis. Kč, apod. To si zvaž.
Poznámka - v insolvenčním se o své pohledávky za dlužníkem může přihlásit každý jen ve lhůtě před zahájením řízení o úpadku (insolvenci) - ale to se netýká výživného. Výživné a některé další pohledávky mají výjimku, vyřizují se i v průběhu insolv.řízení, podrobnosti viz § 169 Insolvenčního zákona.

Pokud správce nezareaguje, tj. nepošle žádné peníze ani vyjádření, pošlu druhou výzvu, kam napiš, že v případě, že nebude uhrazeno výživné dle tvého prvního návrhu v náhradní lhůtě do... (poskytni dalších 15 dnů, třeba), tak budeš postupovat v souladu s § 267 Insolvenčního zákona, odst. 2 ( tzn., že podáš návrh na exekuci, a exe řízení se v takovém případě vede proti insolvenčnímu správci, protože ten je u oddlužení zodpovědný za správu a úhradu závazků dlužníka podle zákona).

Tohle vše (není toho tak moc, jak to vypadá napsané, v podstatě v první fázi je to jeden doporučený dopis s dodejkou) můžeš vyřizovat souběžně s návrhem na zvýšení výživného, kterou si můžeš podat na příslušný soud.

Píšu to z jedné vody načisto, tak snad se v tom vyznáš, kdyžtak se tu ještě doptej.
červen 11, 2013 11:35
no, aspoň přečíst jsem si to po sobě mohla, takže první oprava textu ;) : bb4
Insolvenční soud nepovolí osobní bankrot,...jen v případě, že je z čeho dluhy hradit - takže buď stálé zaměstnání, nebo majetek (chata, čtvrtka domu atd.).

červen 11, 2013 11:36
dodatek č. 2 : bb4
Pokud tušíš, že výživné nebude uhrazeno najednou, rovnou navrhni splátky, třeba v 5 splátkách po 4 tis. Kč, apod. To si zvaž.

Jde o to, jakou formou budou v rámci oddlužení závazky tvého bývalého uhrazeny. Pokud zpeněžením nějakého majetku, pak samozřejmě žádej rovnou celé výživné najednou. Pokud splátkami - ze mzdy, tak pokud nevydělává 40 tis měsíčně, což asi nevydělává, tak najednou uhrazené nebude. Ze mzdy mu zůstává kolem 8 tisíc čistého (pokud nemá další manželku a další děti ve společné domácnosti, pak by mu zbývalo víc), ostatní jde na splátky dluhů. V tom případě je tedy rozumné chtít to výživné ve splátkách.
Tyhle detaily o tom,jak bude hradit dluhy, najdeš taky v Ins. rejstříku, u tvého bývalého, tam je celý spis a všechny podrobnosti. Sleduj to průběžně, každou novou věc tam soud vyvěsí, vč. info o prodeji majetku atd.
červen 11, 2013 11:43
dodatek č. 3 ;) pardon... : bb4
První fázi zvádneš sama. Tj. výzvu k uhrazení výživného, kterou pošleš doporučeným dopisem s dodejkou insolvenčnímu správci,zvládneš sama. Opravdu stačí jednoduchý krátký text, hlavně přiložit kopie rozhodnutí o výživném a vyčíslení dlužné částky (nemusíš dokazovat, žes to výživné nedostala, to je na dlužníkovi, aby správci doložil, že se - třeba - v částce mýlíš, že ti zaplatil tolik a tolik).
Pokud ti správce vyhoví a potvrdí úhradu najednou, ve splátkách, poběží to už samo.
Pokud by byl zádrhel, tak tu druhou výzvu taky zvládneš sama - druhý dopis s upomínkou, opakovanou výzvou, a s pohrozením, že jinak budeš postupovat podle § 267 Insolvenčního zákona.
Ale pak už si najdi právníka, aby ti s dalším poradil, pomohl s případným návrhem na exekuci atd. Ale pokud skutečně jde o legální ins.řízení, tak na tohle nedojde.
červen 11, 2013 11:55
bíbí, jsi skvělá!!! : d@niela
díky, hlavně za Hanku!!!
červen 11, 2013 15:14
Opas : Pernella_
Nemuselo to být tak, jak píšeš. Někdy se stává, že se člověk chová rozumně a vcelku zodpovědně, pak spadne do nějaké šlamastyky (většinou vlastní vinou) a začne se chovat jako nemakačenko a flink. Mám své zkušenosti.
červen 12, 2013 11:09
DĚKUJU VÁM VŠEM : HANKA (nezareg.)
Dobrý den,

předem vám moc děkuji za odpovědi na můj dotaz ohledně soudního jednání o snížení výživného.
Jednání proběhlo v pondělí 10.6. s tím, že otec dítěte si musí najít práci nejpozději do září, na které bylo jednání odročeno.
Momentálně je veden na ÚP - ze kterého by mi mělo výživné chodit. Insolvenční správce teď momentálně žádné peníze nemá, takže by mi výživné ani neměl z čeho hradit. Momentálně mám do května výživné uhrazeno a budu čekat, co bude dál - snad mi soudkyně v září výživné nesníží - když si otec dítěte najde schválně práci za minimální mzdu.

Chci pak ale podotknout, že syn už bude studovat jen dva roky a při placení výživného 3.000,- měsíčně je to nic, proti dluhům, které musí uhradit a které činí cca 450.000,- Kč.

Jinak co se týká majetku - tak nic nemá, bydlí u rodičů, nemá ani řidičák a dluhy bude moci splácet teprve, až si najde práci - kterou úmy slně nemá od prosince. Nabral si jen půjčky, které pak propadali herními automaty.

Pokud by mi soudkyně chtěla výživné snížit, určitě se odvolám. Mějte se všichni moc krásně.

KUDLANCE PŘEJI MNOHO ČITATELŮ :-).

S pozdravem, Hanka
červen 13, 2013 11:01
Hanko, : mamča
a není možné, když exmanžel nemá žádný příjem, žádat výživné po prarodičích ?
Když se tak hezky starají o svého syna, živí ho, bydlí u nich....proč by nemohli přispívat i vnukovi ?
červen 13, 2013 14:06
... : bb2
Insolvenční správce teď momentálně žádné peníze nemá, takže by mi výživné ani neměl z čeho hradit.
trochu zvláštní formulace, myslíš to zřejmě tak, že insolvenční správce nemá z čeho by tvému bývalému to výživné strhnul.
I tak bych se zajímala, na základě čeho soud povolil bývalému oddlužení. Smyslem oddlužení je to, aby dlužník splatil určitou část dluhů, minimálně třetinu, pokud to plní, tak je po tu dobu chráněn před věřiteli tak, že mu nehrozí další exekuce apod. (proto insolvenční soud před rozhodnutím o oddlužení dává lhůtu na to, aby se mohli přihlásit všichni věřitelé o své nároky), a pak po 5 letech (pokud nezaplatí všechny své dluhy dříve) mohl začít znovu.
Aby to takhle proběhlo, je nutné splnit právě tu podmínku úhrady, alespoň třetinové, dluhů. To, zda je to splnitelné, zjišťuje ins.soud v průběhu řízení, před rozhodnutím. Buď se platí splátkami z pravidelného příjmu, pokud je zajištěn, nebo zpeněžením majetku. Pokud dlužník nemá ani majetek, ani zajištěn pravidelný příjem, oddlužení není povoleno, protože nejsou splněné podmínky - není zajištěno, že věřitelé dostanou alespoň třetinu svých pohledávek.

V tom okamžiku ins. soud nepovolí oddlužení a na dlužníka je vyhlášen konkurz. To je v podstatě konečná, protože ten, kdo je v konkurzu, není chráněn před věřiteli, ti na něj mohou uvalit další a další exekuce, dluhy rostou o penále, úroky, pokuty, poplatky soudní, exekutorům atd. Pokud dlužník nevyhraje ve sportce nebo bohatě nezdědí, tak téměr nemá šanci se z toho vyhrabat.

Lidi ty pojmy moc nerozlišují, směšují je, považují to za totéž. Není to totéž. Kdo je v insolvenci, bylo mu povoleno oddlužení, ten má velkou šanci se z problémů dostat a po 5 letech začít znovu s čistým štítem, poučit se z chyb a žít normálně.
V konkurzu, na který dojde, pokud není povoleno oddlužení, je to zlé. Cokoli v budoucnu vydělá, zdědí, vyhraje - vše automaticky půjde na dluhy, které budou stále narůstat o ty částky, jak jsem psala.

Tak bych se podívala, zda bývalý není náhodou už v konkurzu, pokud ano, nechala bych to plavat.
Pokud mu bylo povoleno oddlužení, pak bych se zajímala o okolnosti. Pokud nemá příjem ani majetek, mohli se za něj zaručit rodiče, platit splátky za něj (právě proto, aby se vyhnul konkurzu a dostal se z dluhů), a pak platí to, co jsem psala předevčírem.

Je-li v insolvenci, insolvenční správce musí min. 1x za čtvrt roku vykázat soudu i věřitelům, jak jsou podmínky oddlužení plněny. Udělá přehled částek, kolik kdy bylo strženo, zaplaceno, uhraženo zpeněžením majetku, a kolik kam komu z věřitelů poslal.

I kdyby bývalému bylo z nějakých důvodů povoleno jakési přerušení v plnění podmínek oddlužení (nesetkala jsem se s tím, ale možná že to jde, třeba při delší nemoci apod., umím si představit, že jo), tak i tak má smysl poslat ke správce svou pohledávku za bývalým.
Když se mohou splácet dluhy bankám a lichvářům, proč by ses neměla hlásit o své nároky ty.
červen 13, 2013 15:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]