O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TI CHLAPI JE NEUHLÍDAJÍ? PDF Tisk E-mail
Neděle, 16 červen 2013
Přejít na obsah
TI CHLAPI JE NEUHLÍDAJÍ?
Strana 2

 

 

 

 

 

 

     Když byl Šimon ve druhé třídě, vzal ho s sebou jeho otec na jakousi přípravu obecních slavností. Byli zpátky asi za půl hodiny. Manžel tlačil kuka před sebou a tvářil se provinile. „Cos to na sebe vylil za barvu?“ hulákala jsem na Šimona. „Půjde to vůbec umejt?“ zaútočila jsem na jeho otce, který jen odvětil: „To není barva, spadnul z lávky do potoka zrovna na kámen a rozseknul si čelo.“

 

    Vzhledem k tomu, že měl kluk od krve už téměř celou polovinu těla, podlomila se mi kolena a byla jsem absolutně paralyzována. Duchaplný otec mu rychle ovázal hlavu a odvezl do nemocnice. „Měl prý kliku, kdyby spadl na ten kámen jen trochu jinak, nemusel to přežít,“ pravil otec, když dorazili z nemocnice, a já mu byla vděčná za to, že, na rozdíl ode mne, byl schopný se o něj postarat. Našemu synovi několik následujících dnů přezdívali kamarádi „mongolský člověk,“ protože měl opuchlý celý obličej a jeho oči připomínaly jen jakési škvírky.

 

    Mně zas Jakub málem vypadl z okna a dodnes děkuji pánubohu za to, že to neskončilo neštěstím. Stačila jenom sedačka pod pootevřeným oknem. Šimon sledoval v televizi nějakou pohádku, Jakub si hrál na sedačce s kostkami a já pobíhala mezi obývákem a plotnou, protože kromě toho, že je třeba děti ohlídat, je musíte taky nakrmit. Stačí chvilka a než zamícháte omáčku v hrnci a vrátíte se do obýváku, váš syn balancuje v dupačkách v otevřeném okně, přidržuje se hrany okna a pozoruje ten cvrkot dole. Naštěstí mne nenapadlo zakřičet, skočila jsem po něm a stáhla ho dolů.

 

     Když jsem měla pocit, že zase začínám normálně dýchat a jsem schopná postavit se na nohy, okamžitě jsem přestavila obývák a už nikdy jsme neměli sedačku či cokoli jiného pod oknem. Pocitu viny za tuhle svoji neopatrnost, která mohla stát mého syna život, se asi nezbavím nikdy a od té doby jsem taky dost opatrná na to, abych někoho odsuzovala za to, že neohlídá dítě.

 

 

Naopak mám pocit, že je obrovskou náhodou,

když se vám podaří dítě uhlídat a už vůbec si nemyslím,

že by se v tomto ohledu měli plošně odsuzovat jenom chlapi.

 

 

 

     Moje maminka byla nějakým idiotem vystrčena z vlaku ještě před tím, než stačil zastavit ve chvíli, kdy mne, jako osmnácti měsíční dítě, držela v náruči. Stála připravená u dvěří, aby stihla se mnou a všemi těmi taškami vystoupit, načež člověk stojící vedle ní otevřel dveře a někdo jiný do ní, pravděpodobně nechtěně, strčil. Poté, co moje maminka vyprávěla mému manželovi, že jsem měla několik dní vytlačeny na hlavě koleje, smál se této (veselé příhodě) můj muž ještě několik let. Koneckonců přežila jsem, tak proč se nezasmát.

 

    Ve čtyřech letech jsem strčila fajfky do škopku na koupání zrovna, když do něj maminka lila vařící vodu a o rok později jsem si naběhla na násadu koštěte ve chvíli, kdy maminka vytírala kuchyň, načež lékaři několik týdnů bojovali o záchranu mého oka.

 

    O několik let později (kdy už jsem pobrala nějaký ten rozum) jsem si šáhla pro pečené brambory do žhavého popela holýma rukama, a v dospělosti, kdy už jsem byla dokonce zasloužilou matkou, a dalo by se očekávat, že můj mentální vývoj dosáhl jakési přijatelné úrovně, jsem si při výměně žárovky pošťourala prstíkem v objímce, aniž bych vypnula proud.

 

    Takže tak, přátelé. Buďme rádi, že jsme přežili a doufejme, že tu naši péči přežijí i naše děti.

 

 

JITKA GOTTEROVÁ

 

 

Komentáře (5)add feed
Neznám dítě, : Sinix
které by si nikdy nic nerozbilo (koleno, pusu, lokty atd.)...
červen 17, 2013 00:08
Asi by nebylo normální, : mamča
kdyby dítě (natož kluk) nezískalo v dětství nějaké ty jizvy na těle. Moji tři synové dělali závodně atletiku. Jenom té škváry, co jsem třikrát v týdnu drhla mýdlem a kartáčem z jejich tělesné schránky, aby jim to nezarostlo pod kůži, by bylo na půl oválu. Divím se, že jim na stadiónu ještě nějaká škvára zůstala.
O kilech sádry a desítkách metrů náplasti ani nemluvím.
Ale přežili to, tak si myslím, že to tak nějak k životu patří. Andělé strážní se u nás taky hodně nadřeli. smilies/cheesy.gif
červen 17, 2013 08:33
Běhal mi mráz po zádech : šestka
při četbě povídky, která připomíná černou kroniku. Naštěstí byla občas odlehčena a já se s úlevou zasmála, když se to zahojilo. Ale, moc, prosím, že už si dáte pozor, hlavně s tím nábytkem pod oknem.
červen 18, 2013 13:11
neuhlídají je - nejsou k tomu biologicky uzpůsobení. : Puntíkatá
nedokážou se soustředit na víc, než na jednu věc.Stačí, ab se takový hlídač mrkl do novin, nebo po nohách kolemjdoucí slečny a teprve až když slyší řev, uvědomí si, že vlastně hlídá dítě. Primáti - mezi které patříme , to mají uzpůsobené tak,že samečci se vždy soustředí třeba jen na lov, takže se soustředí jen na jeden cíl. Samičky homo sapiens musely udržovat oheň, donést topivo, donést vodu, hledat kořínky, hlízy a plody (kdyby se mamuta nepodařilo ulovit), žvýkat kůže a hlídat jak děti, tak sebe před tím, aby je něco nesežralo a taky si vyměnit informace s ostatními samičkami.Takže sice
neumějí pořádně zaparkovat, ale celkem bez problémů se dokážou soustředit na víc věcí najednou.Zajisté jste všichni viděli paní, co u televize žehlí, nebo štrykuje. Mají také lepší periferní vidění a dokážou předvídat. Děti - zvláštěpak chlapečkové, jsou sebevrazi....a svěřit je chlapovi je opravdový hazard.Pak nezbývá, než se modlit, aby se nestalo nic horšího, než, že tatík zapomene kočárek s potomkem v hospodě.
červen 19, 2013 08:33
... : bb2
To je pravda. Ale asi ta civilizace něco z instinktů pravěké matky ubrousila a něco novověkému otci přidala, protože kočár s dítětem jsem u obchodu zapomněla já, ne jeho tatínek, na dvouleté dítě ve vaně jsem zapomněla taky já, když jsem z koupelny odběhla ke zvonku, a naopak tatínkovi jsem mohla svěřit i maličké miminko naprosto bez obav. Koupal, přebaloval, choval, broukal a hlídal jak oko v hlavě.
A nebo jsem chlap :-)
červen 19, 2013 23:22
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]