O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZCHOD - ROZVOD PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 30 srpen 2007

 Existuje levný rozvod (rozchod)? Jaké budou náklady v případě, že se oba partneři ve všem dohodnou? Jak bude rozvod probíhat a na kolik peněz se vyšplhají náklady? Neprosoudíme to málo co máme? Celková výše nákladů na rozvod se odvíjí od hodnoty společného jmění manželů a od počtu právních úkonů, které jsou s rozvodem spojeny.

Čím menší majetek a méně právních úkonů, tím levnější rozvod.

 

 

Důsledky případného rozchodu (nesezdaných partnerů) či rozvodu (manželů) by si dva lidé, kteří spolu žijí, měli promyslet dříve, než společně požádají o úvěr či začnou společně spořit, investovat a nakupovat majetek. Ve všech těchto situacích mohou potřebovat dobrého právníka.

 

TIP: V případě, že máte se svým partnerem společný účet, je vhodné zablokovat všechny platební a kreditní karty k němu vydané, aby Váš partner nemohl vybrat všechny společné peníze.

 

Rozchod (nesezdaní partneři)

U úvěrů, které se poskytují partnerům, jsou většinou oba ve smlouvě uvedeni jako spoludlužníci, či jeden z nich jako dlužník a druhý jako ručitel. Důsledkem tohoto kroku je, že i v případě rozchodu může banka zaplacení požadovat po kterémkoli z bývalých partnerů. Pokud byli oba spoludlužníci, pak ten, který úvěr splatí, může po druhém požadovat zaplacení jeho poloviny, a to i soudně, aniž by k tomu potřeboval případnou předchozí smlouvu o společném splácení dluhů.

V případě, že jeden z partnerů je ručitelem, pak, uhradí-li celý společný závazek, může požadovat po druhém z partnerů zaplacení celé částky, kterou splatil bance. V tomto případě, stejně jako v situaci, kdy byl ve smlouvě o půjčce uveden pouze jeden z partnerů, může šanci na společnou úhradu dluhů po rozchodu zvýšit předchozí písemná dohoda mezi bývalými partnery. Pokud by se partneři dohodli, že jeden z nich bude splácet víc než druhý, je tato dohoda nutná.

 

TIP: Pojistkou proti budoucím neshodám může být uvedení obou partnerů jako spoludlužníků v úvěrové smlouvě.

Při společném spoření či investování, ale na účtech pouze jednoho z partnerů, je pro bezproblémové rozdělení v případě rozchodu nutná předem napsaná smlouva o dělení těchto prostředků a výnosů z nich. Podobný postup doporučujeme také při společném zařizování bytu.

 

Rozvod (manželé)

Od okamžiku sňatku se všechny finanční produkty i jiný majetek, s výjimkou darů a dědictví, získaný kterýmkoli z manželů, stává společným vlastnictvím obou, a tak se v případě rozvodu většinou dělí napůl.

Všechny spořící produkty, jako například podílové listy, stavební spoření, penzijní připojištění, termínované vklady..., se při rozvodu dělí rovným dílem. V praxi spíše vklady zůstanou tomu, na jehož jméno jsou evidovány, druhému partnerovi však musí vyplatit jeho polovinu. Obdobným způsobem se dělí také dluhy. Pokud tomu chce jeden z manželů zabránit, může toho dosáhnout uzavřením dohody o zúžení společného vlastnictví.

 

TIP: Výjimkou při dělení majetku je životní pojištění, které není považováno za vklad, a v případě rozvodu se nedělí.

 

Rozvod manželství lze výrazně zrychlit, pokud manželé dříve, než předstoupí před soud, sepíší dohodu o rozdělení péče o děti (tuto dohodu musí schválit předem opatrovnický soud) a také o dělení majetku, bydlení, eventuálně i výživném. Potom může rozvod proběhnout během "5 minut" a veškerými náklady je pouze šestisetkorunový soudní poplatek. V opačném případě soud nejdříve rozhodne, zdali vůbec manželství rozvede, a teprve poté se řeší dělení majetku.

Tento proces může trvat i roky. Soud postupně všechen majetek ocení a rozdělí jej rovným dílem mezi bývalé manžele. Nyní však již každý z bývalých partnerů musí zaplatit soudu dvě procenta z majetku, který je mu přiznán.

 

TIP: Zkuste se sami dohodnout na rozdělení majetku, výživném a výchově dětí. Rozvod vás bude stát jen několik set, namísto několika tisíc až desítek tisíc korun, navíc proběhne rychle.

 

zdroj: http://www.penize.cz/

 

 

Komentáře (23)add feed
tak to se Topolánek : AlenaT
tedy prohne.
srpen 30, 2007 20:27
neprohne : sasas
vona se topolankova rozvadet nechce
srpen 30, 2007 21:07
jsem "zvedava" : sasas
jak dopadne ma byvala kolegyne z prace, ktera zjistila, ze jeji manzel seka pomerne slusne dluhy a a to konto se s nim rozvedla. jeste pred rozvodem stihl zproneverit pomerne slusnou sumu urcenou na vyplaty zamestnancum ve firme, kde pracoval. u rozvodu ji sice podepsal papir, ze vsechny dluhy jsou jeho, ale netusim, jestli ji takovy papir bude k necemu, kdyz po ni jako manzelce budou veritele ty dluhy vymahat.
srpen 30, 2007 21:13
... : sasas
Jak rozdelit 4 578 352 Kc na pul?srpen 30, 2007 22:00
Dobrý právník; špatný právník. : strejda
Já se musím vždy zasmát termínu "dobrý právník...", vemte si dobrého právníka... smilies/cheesy.gif
Kdyby - já vím, že je to v nedohlednu, existoval pouze jeden jediný a tedy jedinečný výklad zákona, který by nešel nijak okecat, něco jako fyzikální zákony, které mají jen jediný nezpochybnitelný výklad, nebylo by třeba dělení na dobré a špatné právníky. Každý neprávník by si přečetl zákon, který ho zajímá a měl by jasno.
No jo, ale co pak s těmi všemi dobrými i špatnými právníky?
Do průmyslu! Montérky a do průmyslu...!
smilies/grin.gif

Když jsem si někdy v noci zapnul sněmovnu, po chvíli jsem to zase vypnul. Na to se nedalo koukat. Ti, co tvoří ty zákonové zmetky a pozdější hejno dodatků k nim, tam chrápou, čtou si noviny, baví se nebo - sál zeje prázdnotou. A to velmi často.

Tím jsem si vlastně vysvětlil nutnost toho obrovského počtu "dobrých právníků" i do dalšího století, protože gaunerů přibývá úměrně s dodatky ke zmetkům.srpen 30, 2007 23:14
Taky mě štve : wendy
když je někdo v právu a jen proto, že jsou díry v zákonech a má protřelého právníka (všimněte si že nepíšu dobrého) tak to projede. Nebo jasný pachatel - a to samé v bleděmodrém a oči pro pláč..S těmi společnými dluhy, které si na sebe slavnostně připsal manžel, to by mě taky zajímalo.
PS.: Topolánkovci - jak dlouho ona může vzdorovat? Přece není možné, kdyýž jeden nechce a druhý ano, aby to bylo neprůstřelné v tom smyslu, že rozvod NEJDE provést. Ne že bych jí to přála, ale pro zajímavost.
srpen 31, 2007 09:53
dobry pravnik : sasas
to ale neni jen mistni folklor. i v usa, kde jsou pravni spory narodnim sportem, se pravnici deli na "dobre" a "spatne"
srpen 31, 2007 09:56
jasne, wendy : sasas
do nekonecna vzdorovat nemuze. ale asi se to pak bude tahnout, zadny natosup na jedno stani jako u parobku
ten uz ma nejen datum rozvodu, ale i svatby smilies/grin.gif
srpen 31, 2007 10:58
sasas : babcaivca
jde o dluh nebo o hotové peníze?
tam bych viděla rozdíl v tom dělení ...
srpen 31, 2007 12:24
babcaivca : sasas
co myslis tim dluh nebo hotove penize?
proste si pujcuje penize a nevraci je. ti dotycni na to maji doklady, spolecna pujcka u banky je napsana na ni (tu kolegyni). naposled ukradl penize na vyplaty (tedy ofiko verze je, ze mu na benzince nekdo ukladl penize z auta, zatimco nakupoval), skodu se zavazal firme uhradit, ale tim to samozrejme skoncilo, k zadnemu splaceni se nema. dalsi prachy dluzi ceske poste, kdysi pred 8mi (nebo tak nejak lety) se porval s chlapem - zamestnancem te posty a pri tom vznikla skoda cca 20 000. dokonce byl odsousen za ublizeni na zdravi (toho druheho chlapa). skoda v prubehu let naklady na exekuci dnes delaji cca 100 000. na to se prislo ve chvili, kdy ty holce obstavili plat. na splaceni techto penez si vzala dalsi pujcku. no a pak prisli domu nejaci dalsi veritele, provalily se ostatni dluhy, a pak podala zadost o rozvod. a jeste nez je stihli rozvest zproneveril ty firemni penize.
srpen 31, 2007 14:38
... : bb
no ale ona jako manželka musela s těmi dluhy dát souhlas, pokud neměli zúžené/zrušené vlastnictví, protože žádný z manželů nesmí nakládat se společným majetkem bez vědomí druhého, vytvářet závazky apod....což si třeba hlídá banka při zřizování většího kontkokorentu, úvěru apod. - vyžaduje podpis druhého z manželů, že o tom závazku ví..
takže pokud ona bude tvrdit, že o ničem nevěděla, že ji podvedl a udělal to za jejími zády, a nepodepsala se mu nikde na žádnou smlouvu, tak by ty dluhy na její triko jít neměly
září 02, 2007 03:27
nojo, bb : sasas
to vykladej exekutorovi. celkem nikdo se s ni nebavil, kdyz ji obstavili plat.
(jo, pak si sehnala pravnika, z milacka vyrazila tu prihodu s rvackou se zamestnancem pojistovny a exekuci na plat se ji podarilo stahnout. nicmene si koza vzala pujcku u banky, aby s ni zaplatili alespon cast toho dluhu a tim zastavili exekuci. tu pujcku ma samozrejme ted na svem triku, takze cast jeho dluhu zaplati ona, ale prohlasila, ze pokud uz s nim nebude mit nic dalsiho do cineni, tak ty prachy obetuje a dal to neresi. akorat ma dve zamestnani, pres den dospava v jednom nocni sichty z druheho, bydli v podnajmu, na hypoteku na vlastni bydleni, kterou si chtela vzit muze pristich 5 let zapomenout)

září 02, 2007 07:35
... : bb
škoda, že to (s tím právníkem atd.) neudělala předtím, než si vzala půjčku...
nojo, pozdě bycha honit a plakat nad rozlitým mlíkem, poučila se chudák draze
září 02, 2007 15:58
... : bb
plat jí můžou obstavit jen na základě soudního rozhodnutí a to by nemělo padnout, jelikož pro soud není dlužníkem ona, takže by se u soudu neměla vůbec projednávat, soud rozhoduje o dlužníkovi, tím byl její muž, a pokud o dluzích prokazatelně nevěděla, tj. není podepsaná na smlouvě o úvěru, na směnce apod., a přesto soud nařídil exekuci z její mzdy, tak by mě docela zajímalo, jak k rozhodnutí o exekuci jejího platu vůbec mohlo dojít...

září 02, 2007 16:03
no bb : Kamila
já vím, že máš v těchhle věcech přehled, ale já jednou bohužel také byla v podobné situaci a právnička mi řekla, že pokud dá manželovi soud cosi k úhradě, mohou - a také mi s velkou pravděpodobností - plat obstaví... tak si myslím, že tvůj náhled na věc je výjimečně růžovější, než je realita... ráda bych se pletla!
září 02, 2007 16:30
nechci ti brát iluze BB, : AlenaT
ale společný majetek jsou i dluhy vznklé v době trvání manželství....
září 02, 2007 18:07
Kamilo, AlenaT : bb
právě že v exekucích ze mzdy moc velký přehled nemám, vím jen jak fungují PO vydání soudního rozhodnutí o exekuci ze mzdy, ale ne, jak k tomu soudnímu rozhodnutí - exekuci ze mzdy manželky či manžela povinného - dojde, na základě jakého ustanovení - paragrafu - zákona?
proto jsem se ptala, to skutečně byl dotaz, ne zpochybňování toho, co sasas psala smilies/smiley.gif

září 02, 2007 19:12
bb : sasas
škoda, že to (s tím právníkem atd.) neudělala předtím, než si vzala půjčku...

to ho jeste milovala a verila mu kazde slovo
to jen nam, suvam starejm neprejicim, ty jeho historky prisly pritazeny za vlasy

jak je to mozny, me se neptej, proste ji jednou zavolali z mzdovy uctarny a oznamili ji to.
září 02, 2007 19:21
nicméně je jasný, že k tý exekuci došlo neoprávněně, : bb
když ji pak zase stáhli

září 02, 2007 19:43
... : bb
i když si mezitím chudák naběhla, když si vzala půjčku na jeho dluhy, a protože tu půjčku už si brala ona, tak se s tím nedá nic dělat
poučení - právníci sice žerou peníze, ale občas se velmi vyplatí
mně se teda zatím vždycky vyplatili, jeden mi dokonce zachránil sto tisíc
září 02, 2007 19:45
jj, to ano : sasas
ale stalo ji to pomerne dost nervu. voni exekutori nejsou zrovna soucitni a vstricni lide :-) ostatne to ani nemaji v popisu prace.
teda neopravnena byla exekuce na jeji plat. ovsem dokonce, po te, co se s exekutorem dohodli na splatkach (a vcas nezaplatili - nejak se blbe dohodli na datu prvni splatky), okamzite druhy den dostala jeji mzdova uctarna znovu prikaz ke srazkam.

ostatne nejsou tak vyjmecne priklady, kdy se exekutor dostavi na adresu dluznika, zabavi majetek a nestara se, zda je dluznikuv. takhle holka, co bydlela v podnajmu, prisla o veskere vybaveni bytu (protoze prisli zabavit majetek chlapovi, co ten byt pronajimal) a 4 roky trvalo, nez se domohla svych prav. cast jejich veci se myslim dokonce bud ztratila nebo znicila.
září 02, 2007 21:08
... : bb
jo, o tom vím, že se děje...doufám, že ty moje duše důvěřivý čistý nenalítnou nějakému hajzlíkovi, aspoň do doby, než se upraví zákon o exekucích
září 02, 2007 22:23
víživné na děti : ladas
Dobrý den, budu se rozvádět chci se dohodnout s manželkou o vyživné na děti.Vydělávám si 20 000 kč.Splácím půjčku 5 000 kč, kolik bych ji měl platit na dvě cerky 15 a 17 let děkuji.
březen 25, 2008 10:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]