O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK NEPLATIT VÝŽIVNÉ PDF Tisk E-mail
Pátek, 22 březen 2013

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu: když bych synovi (je mu 11let) určila opatrovníka, co to pro mě jako samoživitelku znamená? A zdali opatrovník dítěte pobírá nějakou finanční odměnu? Víte, jsem dlouhodobě vedena na ÚP, tři roky už na synka nedostávám žádné výživné a ani už dostávat nebudu.

 

 

 

 

 

     Jsem sice doplácena do životního minima, ale náklady na syna jsou měsíčně kolem 5000 Kč. Tudíž mi finance na zaopatření syna nestačí.

 

     Víte, s jeho otcem byly problémy, co se týče výživného, od začátku, co se syn narodil. Soud mu určil v r. 2003 výživné 1500 Kč, které by měl platit dosud. Ale neplatí… Byla jsem nucena podávat několikrát trestní oznámení. Většinou to pak doplatil, ale od r. 2009 už neplatí vůbec.

 

     Když jsem totiž soud žádala o zvýšení výživného, tak mi soudkyně přečetla protokol o otci, že měl těžký uraz hlavy a má po něm trvalé následky, je též veden na ÚP Brno a ze zdravotního posudku vyplývá, že ho prý nikdo nikdy nezaměstná.

 

     Tudíž žádné zvýšení nebude. On teď úmyslně výživné neplatí, a prý ho nemůžou ani nijak postihnout, nic... Od té doby to tedy není vedeno jako trestná činnost, ale jen jako přečin zanedbané výživy.

 

     Smutné na tom je, že v roce, kdy se mu údajně měl onen úraz stát, jsme se v Brně vídali každý den a po nějakém úrazu natož operaci na hlavě neměl ani vidu... Nevěřím moc tomu, že nějaký uraz se vůbec stal, ale zdravotní zprávu nemůže nikdo zpochybnit.

 

     Nyní se mu ale narodil třetí potomek, jezdil s kočárem, jezdil v autě.. Žije s přítelkyní. Ale on je velmi chytrý, ví velmi dobře, co a jak se nechá obejít…

 

     Takže trvalý pobyt má na místním úřadě, nemá (oficiálně) žádný příjem, živí ho družka, s kterou má to třetí dítě, ale bydlet s ní nemůže, neboť prý má po úraze agresivní chování. Tím pádem jsou zajištěni, aby opravdu neměl žádný majetek, aby všechno bylo oficiálně jen její, neboť ona přeci žije sama… Takže na něj nemůže ani exekutor.

 

     Prostě jsem si pro dítě vybrala špatného otce.

 

     Ale také je to v těch našich zákonech, kdy se „chytrý“ otec může velmi lehce vykroutit ze všeho a jak vidět, nikdo na něj nemůže.

 

     Nevím už si vůbec rady, prosím, poraďte..

 

IVANA

 

 

 

Komentáře (7)add feed
Tak nejprve si vyjasněme pojmy: : Sinix
Přečin je také trestný čin, ale spadá do kategorie méně závažných. To znamená, že je tam celkem nízká trestní sazba.

Vezmu to od začátku. Trestný čin je pouze to, co je přesně uvedeno v trestním zákoně. Všechno ostatní jsou přestupky. Přestupek je protiprávní jednání (ať už úmyslné, či nedbalostní), kterým se poruší jiný než trestní zákon.

Trestné činy se dále dělí na přečiny a zločiny. Přečiny jsou všechny nedbalostní trestné činy a úmyslné trestné činy s maximální sazbou 5 let odnětí svobody. Zločiny jsou pak ty závažnější.

To jen aby se tu zase nepletly jablka s hruškami, jak mají novináři ve zvyku.

Takže pokud nebyl po úrazu hlavy zbaven svéprávnosti (a tudíž také trestní odpovědnosti), samozřejmě postižitelný je. Pokud ti duží výživné, podej návrh na vykonání rozsudku (exekuci) a také trestní oznámení pro neplacení výživného.

Dále, soud při určování výživného zkoumá nejen samotný příjem povinného, ale i jeho celkovou životní úroveň. Protože dítě má ze zákona právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Takže soud může přihlédnout i k příjmům jeho přítelkyně, samozřejmě i k tomu, že má další dítě, a tím i další vyživovací povinnost. Takže zvýšení výživného sice zřejmě nedosáhneš, ale mohla bys ho aspoň donutit, aby platil to stávající.

Jinak pokud máš informace, že se jeho stav diametrálně liší od toho uvedeného v lékařské zprávě, tak to soudu sděl. Můžeš u soudu klidně říct: "Podle této zprávy se nemůže hýbat, ale já ho viděla, jak hrál fotbal za místní přebor." - Na příklad.

Přeji výdrž a pevné nervy. Snadné to nebude, ale chce to vytrvat.
březen 22, 2013 10:20
Ještě k tomu opatrovníkovi. : Sinix
Opatrovníka určuje pouze soud a ten na ně pak i dohlíží. Opatrovníci hájí zájmy nesvéprávných lidí. Např. při určování výživného soud určí kolizního opatrovníka, který zastupuje zájmy nezletilého dítěte. Tam pak jde o to, že se zájmy dítěte neshodují se zájmy jeho rodičů.

Tohle asi není směr, kterým by ses měla ubírat.
březen 22, 2013 10:33
mně uniká : mura1
smysl dotazu. jak má pomoci opatrovník s výživou syna?
březen 22, 2013 11:58
Muro, : Sinix
to taky nevím. Myslím, že Ivana smíchala víc věcí dohromady, protože opatrovnictví je zcela o něčem jiném. S jejím problémem vůbec nesouvisí, proto jsem to ani moc nerozebíral. Ani nevím, jak na něco takového vůbec přišla...
březen 22, 2013 12:08
... : bb2
Dvě možná vysvětlení:
Ivana se domnívá, že když bude státem určený opatrovník, kterého stát ustanoví na základě návrhu Ivany (první omyl), tak potřeby syna bude financovat stát - něco jako adopce státem, bez umístění v dětském domově (druhý omyl). Tahle legenda mezi sociálně slabšími lidmi koluje.
Nebo - Ivana s někým z příbuzenstva, třeba se svou mámou, zvažují, že by se Ivana dítěte vzdala a např. babička se ho ujala coby pěstoun, pak by měla nárok na dávky.

Obojí jsou docela časté nápady, já to nemám ráda. Chápu, že zoufalí lidi dělají zoufalé věci, ale dávám přednost tomu, když si zoufalá máma hledá cestičku, jak uživit sebe i dítě, pak nechť je jí v začátcích pomoženo všemi způsoby, dávkama, čímkoli.
Ivana možná namítne, že už vyzkoušela všechno, no já bych ráda slyšela co všechno.
Tak výživné je nutné vymáhat vždycky, pořád, protože i když teď není šance, tak v budoucnu může být situace jiná a to, co už jednou bylo vymáháno, platí jako dluh pořád, tatínek může v budoucnu začít vydělávat, nebo něco zdědí, a rázem přijde na řadu dluh na výživném, ten má přednost před vším.

Trestní stíhání pro neplacení výživného taky často pomůže, protože vidina vězení leckdy pohne neplatičem k tomu, aby aspoň něco zaplatil, i jeho nová rodina bude chtít mít taťku doma, ne ve vězení, tak si třeba půjčí od rodičů...

Ivana je dlouhodobě na pracáku, nečtu nic o opakovaných brigádách, o využití rekvalifikačním kurzů zdarma, co pracák poskytuje, aby si do žádosti o práci mohla připsat nějakou kvalifikaci, novou.

březen 22, 2013 12:29
Bb, : Sinix
aha, to by asi bylo možné vysvětlení.

Naprosto s tebou souhlasím. Už jen myšlenka na to vzdát se vlastního dítěte je naprosto šílená. smilies/sad.gif

Naprostý souhlas. Pořád jsou možnosti, chce to jen nesedět v koutě, nebrečet, jak je svět zlý, a něco dělat.
březen 22, 2013 12:53
... : bb2
Je taky na místě poznamenat, že samoživitelka bez práce s nezletilým dítětem starším 6 let dosáhne na nejvyšší dávky. Doplatek do životního/existenčního minima, přídavek na dítě a na bydlení jí dá dohromady měsíčně cca 13 tisíc.
Není to samozřejmě žádná divočina, ale když si občas sjedná brigádu na dohodu o provedení práce, do 10 tisíc měsíčně, která se nikde v oficiálních příjmech neodrazí, a když se zaměří na vymáhání výživného od otce dítěte, nebo od jeho rodičů, tak by to zvládnout mohla.
Pokud kluk pojede na školu v přírodě, bude potřebovat rovnátka apod., tak může požádat o mimořádnou pomoc. Může žádat opakovaně, při různých příležitostech, klidně o drobné částky.
Bezdomovci si běžně žádají o mimořádnou pomoc 100 Kč, aby si mohli vyřídit občanku, kterou potřebují k vyřízení dávek apod.
březen 22, 2013 13:33
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]