O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 10 PDF Tisk E-mail
Středa, 23 leden 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 10
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5

 

 

 

 

 

 

pro bb:

 

20.1. 1211 – narodila se sv. Anežka Česká. Ovšem tenkrát svatá nebyla, to dá rozum. Takže správně bychom měli napsat: narodila se Anežka Přemyslovna, nejmladší z (asi) 13 dětí českého krále Přemysla Otakara I. Ono teda není ani úplně jasné, že to bylo roku 1211, natož 20. ledna...

 

     Sotva se narodila, už s ní měli veliké plány – hlavně ji výhodně provdat. Ve třech letech ji poslali na vychování do kláštera a rovnou ji zasnoubili polskému princi. Když jí bylo šest, tak umřel. Nelenili, sháněli a sehnali opravdu výbornou partii, císařského synka Jindřicha. A tak skoro devítiletou Anežku zasnubovali znovu. Jenže milý puberťák Jindřich si to časem rozmyslel, nejspíš na dobrou radu dobrých rádců, a vydupal si, že si vezme o 10 let starší Markétu Babenberskou.

 

 

 

 

     A tak krásná Anežka zůstala zas na ocet. A když ji pak ještě vyšplouchnul anglický král Jindřich III. Plantagenet, řekla si Anežka „dost, toho nemám zapotřebí“ a stala se nevěstou Kristovou. Založila v Praze klášter, skamarádila se svatou Klárou, přivedla do Čech řád klarisek a založila čistě český řád křižovníků s červenou hvězdou. Ti se věnovali výlučně péči o nemocné, chudé a handicapované. Anežka tak vlastně vytvořila první sociální síť :-))

 

     Anežka byla považována za světici již za svého života. O její úředně potvrzenou kanonizaci se snažila už praneteř Eliška Přemyslovna, po ní Karel IV. V r. 1874 se stala alespoň blahoslavenou (z podnětu arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga ;-)  ). Svatořečení dlouho bránil fakt, že se při husitském plundrování a srovnávání klášterů se zemí ztratily její ostatky. Nakonec papež Jan Pavel II. v předvečer sametové revoluce přimhouřil oko. A tak máme svatou Anežku i bez ostatků.

 

     V Anežském klášteře v Praze (tedy v tom, co z něho zbylo) se dnes nachází expozice středověkého a raně renesančního umění.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]