O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

STAVEBNÍ SPOŘENÍ A VÝŽIVNÉ PDF Tisk E-mail
Úterý, 22 leden 2013

 S manželem podnikáme, mívali jsme ještě za rok 2011 příjem kolem 40 tisíc měsíčně (dohromady). Ze 3 dětí se starší dcera živí již sama, živíme tedy 2 mladší děti - studenty.  Mladší dceři, která se s námi nestýká, nenavštěvuje nás, posíláme 12 tisíc měsíčně včetně prázdnin, plus hradíme některé mimořádné výdaje (sport,dovolená).

  

 

 

 

     Dcera má stipendium a patrně i nějaké brigády, výši příjmu neznám. Kromě toho jsem jí spořila na stavebko. Nyní mi oznámila,  že stavební spoření zruší, poplatí dluhy a zbytek si uloží na spořicí účet. Jedná se cca o 200 tisíc.

 

     Je možné toto započítat do výživného?

 

     Dcera totiž chce naše dobrovolné výživné - kapesné navýšit. Letos se nám nepodařilo vydělat tolik jako jiná léta, máme cca 30-35 tisíc měsíčně, po odečtení 12 tisíc pro dceru zbývá nám třem 18-22 tisíc. Snažila jsem se to popsat stručně, bylo by to jinak na celý román. V podstatě nevím, zda je dcera pouze sobec, ohrnující nos nad svými vesnickými rodiči, nebo duševně nemocná, protože neustále tvrdí, že ji dostatečně nepodporujeme a vyhrožuje mi,  že nás bude o výživné a jeho zvýšení žalovat. Vyhrožuje mně, protože s ní ještě jakž takž komunikuji; manžel poté, co se o něj nezajímala ani po jeho bouračce, jestli je v pořádku a tak, už jí nevolá (a ona sama od sebe se ani neozve).

 

     Pro nás je její nynější 5. rok vysokoškolského studia dost finančně vyčerpávající - docela se těším, až bude mít  školu hotovou. Na druhé straně jsem ráda, že jí studium jde, a vždy jsme se snažili jí ve studiu všemožně podporovat, zajistit jí finančně tak, aby se mohla věnovat škole naplno. V jednu dobu tvrdila, že má velké zdravotní problémy a nemá na letní brigádu dost sil - tím se snažím vysvětlit, proč jí posíláme na její účet tak vysoké kapesné, které považuji vzhledem k úrovni platů pokladních v supermarketu za nemorální a dcerou nezasloužené, ale zatnula jsem zuby, abych se vyhnula vyčítkám, jak ji nechápu atd.

 

     Stavební spoření jsem jí založila před mnoha lety a podle okolností vkládám větší nebo menší částky vždy všem dětem stejně, aby si z toho mohli v budoucnu řešit vlastní bydlení. Za 200 tisíc se sice byt nepořídí, ale pokud by měla partnera s podobnou naspořenou částkou, mohou si vzít úvěr ze stavebního spoření... 

 

     Je mi jasné, že plnoletá dcera může s našetřenými penězi na stavebním účtu podniknout cokoli, bez ohledu na náš názor a přání, tedy je i vybrat a rozfofrovat. Mám pocit, že pokud peníze vybere a začne využívat pro vlastní potřebu, lze toto vzít jako její vlastní příjem, dostatečný pro dejme tomu rok studia?

 

     Ale nevím, zda je to právně obhajitelné. Selský rozum mi říká, že pokud bude mít na rok 2013 zmíněných cca 200 000 Kč a já, manžel a syn cca 400 000 pro 3 lidi, že je to fér, ale ráda bych znala, co na tento problém říkají zákony a zajímaly by mne i názory jiných lidí.

 

      To že jsme dceru rozmazlili, psát nemusíte, to víme sami nejlépe. Pochopila jsem, proč je dobré mít dětí víc než jedno - když vás některé zarmoutí, jiné vás potěší. Připadám si jak krkavčí matka, když se začínám neustálým tlakům dcery bránit, ale už není kam ustupovat.

 

Pokud mi můžete pomoci radou, budu ráda.

GIOTA

 

 

Komentáře (11)add feed
To je tedy síla. S vypečenou dceruškou bych udělala krátký proces - zkrouhla bych jí prašule. Nikde není napsané, že jí musíte dávat tolik. : Myška
Dávala bych jí čtvrtinu příjmu, tedy čtvrtinu z těch 30 - 35 tisíc. Při vašem příjmu žádný soud neurčí tak vysoké výživné, jaké jí dáváte, tak se nemusíte bát, i kdyby situace vygradovala.
Stavební spoření je problém. To asi už nejde, když je zletilá, abys peníze dala na nějaký termínovaný účet s nemožností jej dříve vybrat (jestli něco takového existuje, nevím, neřešila jsem).
Snad někdo poradí fundovaně.
leden 22, 2013 23:16
... : Macesska
Stavební spoření je její, to jí nesebereš.

Výživné bych děvčeti utla zcela. Ať si ho zkusí vysoudit. Zpětně se jí to nepodaří - to lze jen pro nezletilé. Dopředně se jí to prakticky jistě nepodaří vysoudit v takové výši. Ať už vzhledem k příjmům nebo vzhledem k jejímu chování.
Ohledně výše výživného se můžeš podívat do statistického výkazu českých soudů - je to jen do 18, ale abys měla nějaké srovnání

Jinak doporučuji přečíst si zákon o rodině, tam je výživné upraveno a je dostupný na netu v mnoha odkazech.
leden 23, 2013 00:26
Jasně, : Michal
souhlasím. Utnout výživné úplně. A klidně bych to nechal na soudu ať o výši rozhodne. Kdo ví, jestli se při tom nepřijde i na to, že dcerunka má peněz dost a výživné nepotřebuje vůbec. Má přece to stavební spoření.
leden 23, 2013 00:32
neuvěřitelný, : drahuše..
a jestli čtu dobře, tak dívenka je v pátém ročníku - to ji už tak dlouho takhle dotujete?
(docela mi to připomíná jedno přísloví (prosím, Gioto, neber to osobně!): Hloupej kdo dává, hloupější, kdo nebere...
leden 23, 2013 13:18
... : bb2
30-35 tisíc měsíčně, dejme tomu průměrně 32 500, děleno 5 lidmi = 6 500 na 1 osobu v domácnosti. Pokud nejezdí domů, tzn., že se doma vůbec nestravuje, nepere a nežehlí si doma apod., dejte jí 6 tisíc s tím, že vaše finanční situace se změnila, bohužel k horšímu, takže se všichni musíte uskromnit, tudíž i ona. Příjmy máte na osobu 6-7 tisíc, takže ona odteď dostane 6 tisíc měsíčně, a to jste ještě hodní, protože nepátráte potom, zda má své vlastní další příjmy a kolik. Pokud se jí to nelíbí, nechť vás o vyšší výživné zažaluje, ale těžko pochodí, navíc máte výpisy z účtu doloženo, že jste jí doteď posílali jednou tolik, a dalšími doklady máte doloženo snížení příjmů. Kromě toho živíte další dva studenty a ještě jste jí naspořili stavební spoření. To všechno vezme soud v úvahu a aby se slečna nedivila, až dostane 4-5 tisíc.

Jen sdělit, nic víc s ní neprodiskutovávat. Tlaky vypadají jak - volá, píše sms? Řekla/napsala bych jí, že ji kdykoliv moc ráda uslyším, uvidím, ale o penězích už se bavit nebudeme, nemá to smysl, protože nejsem kouzelník a další prachy si zpoza ucha prostě nevytáhnu, a když není kde brát, tak prostě není.

Jo a nechala bych si předložit potvrzení o studiu a číslo studenta, pod kterým je na příslušné VŠ evidovaná, abych si ještě i na webu školy průběžně mohla ověřovat, že stále skutečně studuje - nepřerušila, nebylo jí ukončeno studium.
Pokud nepředloží potvrzení o studiu a ty údaje na web, tak peníze nepošlu. Může se stavět na hlavu a odpichovat ušima a vyhrožovat soudem,ale ať to pořádně zváží, protože než soud proběhne a rozhodne, pár měsíců bez posílání peněz uběhne.
leden 23, 2013 13:28
... : bb2
Samozřejmě se dostaví reakce rozmazleného fracka, počítej s tím a obrň se. Tím opatřením jí prokážete větší službu, než teď ona tuší, nejde jen o peníze, jde o zanedbanou výchovu ;-) Ale tím do tebe nechci rýpat, jen naťuknout, že když tohle teď neuděláte vy, tak se může jednou dostat do větších problémů.
Pokud zdědila trochu rozumu, tak jednou sama dojde na to, že to od vás bylo normální rodičovské chování, naopak, že jste předtím byli přespříliš přející a laskaví, a že ona té dobroty zneužívala.
Musí prostě dospět, no.
leden 23, 2013 13:32
Platit dospělým dětem : babi
stavební spoření,to není rozumný nápad.Rodiče se musí připravit na to,že potomek s penězi udělá to,co sám uzná za vhodné.Znám jednu maminku,která také synáčkovi stavebním spořením šetřila na vybavení bytu,který mu darovala.Ale on ,viděl více peněz pohromadě,sekl s prací a válel se doma .Co se týká kapesného vysokoškolačce,myslím že 8 tisíc by stačilo.Teď má stavební spoření,tak už nic.
leden 23, 2013 17:04
Díky za reakce : Giota
Máte pravdu v tom, že jsme udělali mnoho chyb. Jednou z nich je - a berte to i jako varování pro sebe- že není dobrý nápad posílat peníze studentovi rovnou z účtu na účet. Co se mi jevilo jako rozumné, protože odpadá výběr z bankomatu a následně nutnost, aby si díte peníze hlídalo a nikdo mu je cestou z domova neukradl, vidím teď jako jednu z příčin toho, že jsme dceru viděli letos jen jednou. Kdyby si musela jezdit pro peníze, jako jsem si pro ně jezdívala k rodičům já, snad by postřehla, že si zbytek rodiny nežije tak, jak si asi sama představuje. I když - kdo ví. Když letos přijela, všimla si, že opravujeme dům - máme novou střechu, toho si nešlo nevšimnout. Stavebko totiž nemají jen moje děti, měli jsme ho i my s manželem a střechu z něj zafinancovali. Možná proto chtěla z nás vyrazit více peněz. A možná to, že sáhne na své stavebko, byla jen její strategie, jak toho docílit.
Momentálně to dopadlo tak, že dcera své stavebko nezrušila a my jí tedy nadále posíláme kapesné. Těch pár měsíců to nějak přežiji, promoce se blíží. Ale potěšila mne vaše morální podpora, ani nevíte jak. Nebudu mít morální zábrany jí po promoci nedat ani korunu, kdyby brečela sebevíc, že nemá práci nebo jak je nájem drahý. Teď dokud studuje (potvrzení o studiu posílá, potřebuji ho pro finanční úřad, kde si odečítáme na dceru z daní), ji nedokáži od peněz odstřihnout. Tím myslím, že technicky je to snadné, ale já bych s tím nedokázala žít, že jsem nesplnila svůj rodičovský úkol - děti vychovat a umožnit jim vzdělání.
leden 23, 2013 17:37
Gioto, : bb2
chápu, jen snad - je lepší, když za vámi přijede dcera jednou za dlouhý čas kvůli vám, než aby jezdila častěji kvůli prachům. Já vím, schází ti a chceš ji vídat, ale neměla bys z toho stejně tu radost.
Že opravujete střechu ze svých poctivě vydělaných peněz nemusíš nikomu vysvětlovat, natož jí. Ostatně, můžete se mít jednou i líp než ona a ona to bude muset přijmout, zvyknout si, že má méně peněz než vy, že třeba pojedete s manželem k moři a ona bude škudlit z malé výplaty na nájem. To je život, ať si zvyká.
leden 23, 2013 17:50
... : Sara
Můj táta podnikal, když jsem šla na výšku, ve 3.ročníku zkrachoval, ze dne na den jsme neměli na jídlo, na inkaso. vytasila jsem úspory.(podotýkám našetřila jsem si sama ze svých brigát) šla platit inkaso a na brigádě o víkendech si vydělávala na školu a taky pro rodiče.. A tak si myslím, že studovat denně, bez přerušení lze a to jsem dělala docela těžkou školu...A dodělala.a tak ať se kočka taky trochu stará..
leden 26, 2013 17:50
loan offer : atty ronald
[img=
Co si myslíte o získání finanční pomoci, jste ve vážné nouzi
Termín úvěr, si myslíte, že zahájení vlastního podnikání jste v dluzích
Toto je vaše šance na dosažení svého přání, protože vynikající osobní
úvěry, obchodní úvěry a půjčky společnosti, a všechny druhy úvěru na 3%
Úroková sazba na
informace, kontaktujte nás prosím prostřednictvím e-mailu { Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny }

Dlužník informace:
Celé jméno: _______________
Země: __________________
Sex: ______________________
Věk: ______________________
Výše úvěru potřebné: _______
Doba trvání úvěru: ____________
Úvěr Účel: _____________
Mobilní telefon: ________

Ronald
]
květen 25, 2014 00:23
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]