O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MALÝ PLAT, VELKÁ VÝMĚRA VÝŽIVNÉHO PDF Tisk E-mail
Úterý, 20 listopad 2012

Hezký den, prosím, potřebuji radu. Z prvního manželství mám dceru, které je nyní 20 let. Před rokem odešla k otci. Soud mi poté vyměřil výživné 5 tisíc. Podala jsem žádost o snížení, protože v době výměry výživného jsem měla ukončenu živnost a byla vedena na úřadu práce. 

 

 

 

 

 

      Nyní pracuji už 4 měsíce, ale příjem mám nízký, cca 13-15 tis. čistého. A pracuji na noční směny.  Jsem vdaná, můj manžel je ve starobním důchodu a pracuje jako OSVČ. Sám má dvě vyživovací povinnosti na své dvě děti. Odmítá však přispívat na výživné mé dcery, což chápu. Když s námi totiž bydlela, byla na něj velice arogantní a sprostá.

 

      Tak bych se chtěla zeptat, zda má soud právo požadovat např. výši jeho příjmu apod.? Přitom - vlastní otec dcery pobírá jako bývalý policista rentu 10 tis. měsíčně a má v Praze vlastní autoškolu. Takže je na tom finančně velmi dobře. Přitom,  když jsem měla dceru ve své péči, měl výživné 6 tisíc. U soudu jsem měla dojem, že pí. soudkyně je na straně otce. mohli byste mi poradit, zda v opakovaném případě mám žádat o výměnu soudce, nebo -  jak bych měla postupovat?

 

MARCELA

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

Milá Marcelo,

 

      neznám výši příjmu tvého manžela - od toho se totiž opravdu bude odvíjet rozhodnutí o výši výživného. Je totiž nutno zohlednit všechny okolnosti.


     Jednoduše řečeno, není důležité kolik si povinný rodič vydělává, ale kolik je schopen platit. Což znamená, že i když rodič sice nemá žádné zaměstnání, ale žije si např. "nad poměry", ať už proto, že má úspory, nebo proto, že ho živí někdo jiný, bude to zohledněno. 

 

     Výživné proto musí odpovídat životní úrovni rodiče. Ve  popisovaném případě si soud zjistí, jak je celkový příjem vaší rodiny (třeba i osobním ohledáním, výslechem sousedů, apod.) a podle toho stanoví výživné... Je smůla, pokud tvůj manžel vydělává dost - a  tvá dcera se k vám nechová dobře... Takže - musíš si to všechno spočítat. Vaše příjmy, všechna vydání, jeho výživné, atd.  A podle toho pak buď to nechat být, nebo požádat znovu o snížení...

 

 

d@niela

 

 

Komentáře (12)add feed
aniž bych měla pro marcelu radu, : mura
jen z čeho se počítá to výživný? když vezmu 5000 od jednoho rodiče a 5000 od druhýho rodiče, to máme 10 litrů na jedno dítě.

kdybych si to vynásobila svejma 4 dětma (23 - 18 let, z toho 3 vysokoškoláci plus středoškolák, studují, pravda, v místě bydliště), tak to mám 40000 čistého jen na ně. Sakra, evidentně mi někde chybí prachy v rozpočtu...
listopad 20, 2012 22:19
ano, to je ta absurdita... : d@niela
na jedno dítě bys dostala 5 tisíc, na 4 třeba 12... smilies/cry.gif
listopad 21, 2012 00:14
Ona to taková absurdita není. : Myška
Přece pokud je v úplné rodině jedno dítě, jsou na stejné příjmy tři osoby, pokud jsou v rodině dvě děti, jsou na stejný příjem čtyři osoby, a tím je dáno, že je v těchto rodinách - při stejné výši příjmu - rozdílná životní úroveň.
A obdobně, pokud má rodič platit na jedno dítě, je schopen platit víc, než když má dětí víc, ty se musí spokojit s nižšími částkami.
Spravedlivé to není. Milující rodič by se ale měl snažit, aby se jeho dětem žilo co nejlépe, a k tomu materiální zabezpečení patří.
listopad 21, 2012 07:55
... : mia I
v titulku malý plat, v článku nízký plat, čekala bych za těmi slovy osm, devět, maximálně deset tisíc. Ze třinácti až patnácti tisíc mi pět tisíc na vysokoškolačku přijde lehký nadprůměr. Jinak se nemůže říci, že když dá matka pět tisíc, otec přihodí stejnou částku je z toho deset tisíc a z toho si žába může žít královsky. Vždycky se bere v potaz skutečnost, že rodič, který u sebe dítě má vyvažuje vyživovací povinnost k dítěti výkonem osobní péče. Tady je sice slečna zletilá, ale i tak by se určitě našlo pár situací, kdy otec musí slevit ze svého volna a zajistit dceři co je momentálně potřeba.

Jelikož jsme měli také vysokoškolačku , troufám si tvrdit, že i nenáročný student potřebuje na měsíc dobrých osm tisíc. Počítám variantu, kdy student žije jinde než studuje. My jsme dceři dávali pět tisíc, zbytek si vydělávala brigádami. Byli jsme ochotni zkraje dávat i malinko více, ale po odchodu manžela do předčasného starobního důchodu /kde hodně finačně tratil, ale z důvodů, které nebudu sáhodlouze vypisovat, jiná možnost v podstatě nebyla/ už více než pět tisíc nešlo.
listopad 21, 2012 08:39
S "výměnou soudce", : jednababi
tedy námitkou podjatosti, už asi neuspěješ, protože účastník řízení je povinen ji uplatnit nejpozději při prvním jednání, kterého se zúčastnil soudce/přísedící, o jehož vyloučení jde. Pokud při prvním jednání o důvodu vyloučení nevěděl nebo tento důvod dosud nevznikl, může uplatnit námitku do 15 dnů poté, co se o něm dozvěděl. Později může námitku podjatosti uplatnit jen tehdy, jestliže nebyl soudem poučen o svém právu vyjádřit se k osobám soudců a přísedících.
Jinak "Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů." (zák. o rod.), takže není až tak rozhodující, jak je na tom finančně pečující rodič, ale právě ty schopnosti, možnosti a poměry rodiče povinného.

Chybí informace, zda o žádosti o snížení již bylo soudem rozhodnuto. Pokud ne, řekla bych, že pravděpodobně sníženo nebude nebo jen o nízkou částku, protože poměry matky se od doby podání změnily "k lepšímu".

listopad 21, 2012 09:31
Marcelo : kim
zbude ti 10 000,- kč a zdá se to málo tobě nebo tvému novému partnerovi? Byla jsi na tom finančně lépe když žila dcera u vás a dostala jsi 6000,-kč od exmanžela? Myslím, že mi by vadilo hlavně to, že bych o dceru přišla a přemýšlela bych, proč byla na tvého partnera arogantní a proč dávám přednost jemu před dcerou. Proč by měl na ní doplácet, když ty na to vyděláš a zbude ti i na tvou spotřebu? Nenech se manipulovat a hledej cestu ke své dceři.
listopad 21, 2012 18:04
Muro : kim
ty náklady na více dětí se nemůžou násobít, protože teplo a skoro i světlo stojí stejně pro jedno dítě jako pro 4 dětí a víš jak to chodí s oblečením a pomůckami do školy, proto to nemůžeš násobít počtem dětí.
listopad 21, 2012 18:14
teplo a světlo : mura1
stojí pro 4 děti rozhodně víc než pro jedno, se čtyřma dětma v 1 1 lze bydlet jen obtížně, zatímco s jedním v pohodě. tudíž s více dětma vytápím úměrně větší prostor než s jedním. též nájemné za větší byt je také vyšší atd. oblečení a školní pomůcky po sobě přestaly dědit tak někdy kolem 12 let. jak přesně využije oblečení a skripta 20 letý student informatiky měřící 190 cm a vážící 58 kg po své o 3 roky starší sestře, která studuje chov rejnoků, měří 165 cm a nohu nemá dvačtyřicítku? nehledě na to, že by ta sestra nejspíš musela chodit nahá, zrovna předevčírem jsem se jí snažila vyhodit tričko, co jsem jí kupovala tak přibližně k těm 12 narozeninám a bránila ho zuby nehty :-)
listopad 21, 2012 18:39
... : bb2
nojo, ale kdyby byly jen dva, ne čtyři, tak by ty dva mohli spotřebovat celou tu sumu, co máš teď pro čtyři, třeba kožich z norka a tak - a v tom je ta obrovská výhoda více dětí, že každé jedno spotřebuje méně než kdyby bylo jedno, dvě...;-)
listopad 21, 2012 20:43
... : bb2
a vůbec, velká bota se dá vycpat, menší se uřízne pata a šikovnou vazbou provázků se z ní udělají aspoň kristusky

šroubek má 45, ten by mohl leda tak místo bot nosit otcovy lyžáky
listopad 21, 2012 20:47
... : bb2
...kdyby byli jen dva, ale kdyby byly chyby
listopad 21, 2012 20:48
Dobrý nápad... : Vodoměrka
ze synových bot velikosti 46 udělám vlastně hned dvoje pro obě prťata... zatím to vychází, jedny 21 a jedny 25... akorát se bojím, že o vánocích už to bude málo... díky za návod smilies/wink.gif

(a omlouvám se za OT, leč nemohla jsem si to odpustit sem napsat)
listopad 21, 2012 21:53
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]