Hezký den, prosím, potřebuji radu. Z prvního manželství mám dceru, které je nyní 20 let. Před rokem odešla k otci. Soud mi poté vyměřil výživné 5 tisíc. Podala jsem žádost o snížení, protože v době výměry výživného jsem měla ukončenu živnost a byla vedena na úřadu práce.
Nyní pracuji už 4 měsíce, ale příjem mám nízký, cca 13-15 tis. čistého. A pracuji na noční směny. Jsem vdaná, můj manžel je ve starobním důchodu a pracuje jako OSVČ. Sám má dvě vyživovací povinnosti na své dvě děti. Odmítá však přispívat na výživné mé dcery, což chápu. Když s námi totiž bydlela, byla na něj velice arogantní a sprostá. Tak bych se chtěla zeptat, zda má soud právo požadovat např. výši jeho příjmu apod.? Přitom - vlastní otec dcery pobírá jako bývalý policista rentu 10 tis. měsíčně a má v Praze vlastní autoškolu. Takže je na tom finančně velmi dobře. Přitom, když jsem měla dceru ve své péči, měl výživné 6 tisíc. U soudu jsem měla dojem, že pí. soudkyně je na straně otce. mohli byste mi poradit, zda v opakovaném případě mám žádat o výměnu soudce, nebo - jak bych měla postupovat? MARCELA O D P O V Ě Ď : Milá Marcelo, neznám výši příjmu tvého manžela - od toho se totiž opravdu bude odvíjet rozhodnutí o výši výživného. Je totiž nutno zohlednit všechny okolnosti. Jednoduše řečeno, není důležité kolik si povinný rodič vydělává, ale kolik je schopen platit. Což znamená, že i když rodič sice nemá žádné zaměstnání, ale žije si např. "nad poměry", ať už proto, že má úspory, nebo proto, že ho živí někdo jiný, bude to zohledněno.
Výživné proto musí odpovídat životní úrovni rodiče. Ve popisovaném případě si soud zjistí, jak je celkový příjem vaší rodiny (třeba i osobním ohledáním, výslechem sousedů, apod.) a podle toho stanoví výživné... Je smůla, pokud tvůj manžel vydělává dost - a tvá dcera se k vám nechová dobře... Takže - musíš si to všechno spočítat. Vaše příjmy, všechna vydání, jeho výživné, atd. A podle toho pak buď to nechat být, nebo požádat znovu o snížení... d@niela
|