O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PRAŽSKÉ TOULKY - PETŘÍN PDF Tisk E-mail
Neděle, 22 duben 2012
Přejít na obsah
PRAŽSKÉ TOULKY - PETŘÍN
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5

V dnešních toulkách Vás pozvu na Petřín, odkud se vydáme na Pražský hrad. Právě v jarních měsících, kdy se vše zelená a kvete, může být tato vycházka pěkným zážitkem lahodícím oku. Nejprve něco málo z historie - v místech dnešního Petřína bývaly kdysi lesy a skály.

 

 

 

 

 

 

     Pro rozrůstající se Prahu však bylo třeba velké množství základního stavebního materiálu  - kamene a ten se začal těžit právě zde.

 

 

   

   Na místě začaly vznikat opukové lomy a jelikož se kámen latinsky řekne petra,  časem se  327 m vysoký kopec dočkal názvu Petřín. Do té doby měl několik názvů, nejčastěji Vrch sv. Vavřince podle blízkého kostela.

 

     Také zde v minulosti  bývalo popraviště, o kterém se mluvilo hlavně v souvislosti s vyvražděním Slavníkovců. Po vybudování Hladové zdi císařem Karlem IV. se popraviště přesunulo na vrch Vítkov. 

 

     V období renesance došlo na Petříně k vysazování stromů a místo tak začalo pomalu měnit svou podobu.


      Roku 1889 vyrazili členové Klubu českých turistů na výstavu do Paříže, kde je nejvíce zaujala Eiffelova věž. Nadchli se myšlenkou vybudování podobné věže v Praze. 

 

 

     Dali dohromady počáteční tisícovku zlatých a oslovili veřejnost se sbírkou na vybudování rozhledny. Ač někteří lidé považovali sbírku původně za vtip, brzy se sešly potřebné peníze a mohlo se začít se stavebními pracemi. Na projektu se podílel Vratislav Pasovský a  inženýři Prášil se Součkem z Českomoravských strojíren.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]