O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZABIJÁK VYSOKÝ TLAK PDF Tisk E-mail
Úterý, 31 červenec 2007
Přejít na obsah
ZABIJÁK VYSOKÝ TLAK
Strana 2

 

 

 

 

 

 

Snížit riziko vysokého tlaku můžete,

přijmete-li zdravý životní styl. 

 

 

 

Zhubněte. Jestliže máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, snižte svou hmotnost. Nemusíte rychle, stačí 1 kg za měsíc. Zcela určitě vám tlak poklesne a vám s normálním tlakem nebude mít kvůli nadváze tendenci stoupat. Proč? Nadváha a obezita prokazatelně zvyšují nároky na krevní oběh. Naopak při snížení hmotnosti dochází nejen k úpravě tlaku, ale i hladiny krevního cukru, tuků atd.

  •  

  • Nesolte. Snížení příjmu soli pod 6 g/den snižuje vysoký tlak především u starších a obézních osob (ale i u všech ostatních). Naopak přesolování, častá konzumace slaných pokrmů (brambůrky, konzervy, uzeniny apod.) tlak zvyšuje.
  • Přestaňte kouřit. Nejenže ušetříte a skončíte se zamořováním vzduchu, který s vámi chtě - nechtě dýchají i nekuřáci včetně dětí. Také si přestanete poškozovat cévy tabákovými zplodinami a přestanete dráždit svůj organismus k tvorbě různých nádorů. Je prokázáno, že po skončení kouření se prokrvení těla postupně zlepšuje a riziko vzniku rakoviny se snižuje. Po deseti letech nekouření máte rizika vzniku nádoru, infarktu či mrtvice stejná jako člověk, který nikdy nekouřil.

 

  • Nepijte alkohol včetně piva. To je také alkohol, nikoli „tekutý chléb". Nebo to alespoň nepřehánějte. 2,5 dl vína nebo jedno pivo denně úplně stačí a ženám stačí ještě o třetinu méně. Alkohol totiž kromě zvyšování tlaku snižuje účinnost léků na vysoký tlak.

 

  • Vyhýbejte se stresu. Stres zvyšuje tlak nabuzením činnosti srdce, ledvin a zrychlením krevního oběhu. Když se to stává příliš často, obrací se tyto změny proti vašemu tělu a škodí cévám a srdci.

 

  • Pravidelně sportujte. Stačí půlhodinové až hodinové procházky jednou denně nebo nějaký vytrvalostní sport (plavání, jízda na kole, běh na dlouhou trať). Trénuje se tak krevní oběh na zátěž a více pak vydrží. Kromě snížení tlaku i zhubnete a upravíte si metabolismus.

 

  • Jezte zdravě. Tím omezíte poškozování cév, takže více vydrží, a rozhodně neztloustnete. Potřebný je zejména dostatek zeleniny a ovoce (alespoň 5 kousků denně), dostatek tekutin (minimálně 2 litry denně), omezit tuky a tučné maso, upřednostnit ryby, drůbež a libové maso, celkově zmenšit porce. „Jez do polosyta, ale napij se pořádně."

 

  • Užívejte předepsané léky. Pokud vám lékař předepsal léky na snížení tlaku, nikdy je bez jeho vědomí nevysazujte, i když se vám tlak již snížil na normální hodnotu. Je to tím, že ony léky váš tlak „drží" v normálu a po jejich svévolném vysazení může tlak „vyskočit" ještě výše, než byl před léčbou! Proto vám je může vysadit pouze lékař na základě celkového zhodnocení vašeho zdravotního stavu.

 

  • Držte na uzdě ostatní onemocnění. Pokud máte cukrovku, vysoký cholesterol, nemocné ledviny, astma nebo další chronická onemocnění, snažte se, ať jsou co nejlépe zaléčena. Snížíte tím další rizika poškození vašeho srdce a cév.

 

  • Udělejte si radost. Nejlépe denně. Pohoda a radost jsou pravým opakem nervozity a stresu. Myslete na sebe, udělejte si na sebe čas. Povzbudíte tím celý organismus.

 

 

d@niela

 

Komentáře (22)add feed
Svatá pravda, : Ariana
největší problém vidím ve vyhýbání se stresu, hlavně v pracovním procesu, a s tím děláním si radosti. Teď jsem dočetla knihu Výlet do Portugalska od Jana Buriana a tam píše o jedné mladé černošce z Angoly, žijící v Portugalsku, jak nahlíží na Evropany. Cituji: "Evropa se mi docela líbí, ale je tady strašně moc stresu. Třeby tu můžeš mít docela dobré životní podmínky, ale pořád jako by lidé nebyli šťastní. To mi vadí. U nás si z každýho dne člověk odnese nějakou radost. Tady lidi vidí ve všem neštěstí. Zvedne se cena benzínu a už to berou jako katastrofu. Pořád si na něco stěžujou. To je úplně stejné v Portugalsku i v Čechách, prostě v celé Evropě. Lidi v autobuse vypadají na první pohled, že jsou v pořádku, ale nebaví se v podstatě o ničem jiném, než že něco nefunguje. To mi nejde do hlavy a nemůžu takhle žít."
No a o tom to taky asi je.
červenec 31, 2007 09:40
co vím, tak se má jíst hodně věcí s hodně draslíkem: : libuna
U některých lidí může draslík udělat pro kontrolu krevního tlak právě tolik jako snížený příjem sodíku. Čerstvá zelenina a ovoce, například brambory, banány, meruňky a pomeranče, mají vysoký obsah draslíku. Dobrým zdrojem draslíku je rovněž maso, drůbež, mléko a jogurt.červenec 31, 2007 09:41
Ariano, : bb
trefně popsáno...
někdy mám pocit, že lidi se chtějí rozčilovat a mají přímo potřebu si na něco stěžovat, když důvod pomine, honem najdou jiný, a nebo se aspoň rozčílí nad tím, co by mohlo být kdyby...nechápu to

červenec 31, 2007 09:57
to bude nějakým negativním vnitřním naladěním u lidí, : Inka
ale to si vždy můžeš vybrat. Fakt je, že ten tlak a stres pocituju také. Ale on se tomu člověk nějak nevyhne. V práci zvoní mrak telefonů, mobilů, jsou termíny, lidi dělají vše na poslední chvíli....cestování do práce v MHD, zácpy v dopravě. V televizi a v novinách do Vás hustí jen samé negativní informace, vraždy, sbíraj se drby, pitvají se problémy druhých, místo aby je nechali v klidu......občas si říkám, jestli se tady vůbec dějí také nějaké hezké věci.
Je to děs, z toho frčícího vlaku snad vyskočíš až v důchodku. Snažím se tomu nepodléhat, ale je to dost usilovné. O víkendech to jde, ale o to horší je to do toho rychlíku naskočit v pondělí.
červenec 31, 2007 10:29
fakt je, : alena tečkovaná
že jakmile působíš klidným až pohodovým dojmem a viditelně nešílíš - jsi okamžitě podezřelý. Všichni mají pocit, že se snad flákáš a že oni na tebe dřou....nikdo nevidí práci kterou už jsi v pohodě a s úsměvem na rtech udělal.Moje ukušenosti jsou takové, že v práci nebývají oceňování ti, kteří v klidu a dobře naloženi pracují, ale hlavně ti, kteří s vytřeštěnýma očima pobíhají po pracovišti a ječí, co mají práce, aniž se jim podaří přeložit stéblo
červenec 31, 2007 10:32
... : bb
Inko přesně, honička, tím spíš si myslím vychutnáme pohodu, klid, a vědomě se chceme nerozčilovat malichernostmi. Někdo si ale přímo vytváří katastrofické scénáře a ještě se u toho rozpumpuje. Možná si lidi myslí, že když nebudou čekat nic dobrého, tak je nepřekvapí to špatné.

červenec 31, 2007 10:40
... : bb
Aleno, souhlas - jak někomu odpovím Mám se báječně, je mi fajn, tak v lepším případě se podiví, že je to dnes výjimka, být spokojený, v horším je jim to podezřelé, v nejhorším dostanou vzteka a lehce jízlivě odpoví "no tak ať ti to dlouho vydrží, ale aby ses ještě nedivila". A když se něco vyskytne, skoro se zatetelí, že to přece říkali...
S prací máš naprostou pravdu, kdo je v pohodě a klidu, je a priori lempl, ačkoli maká za dva smilies/smiley.gif
červenec 31, 2007 10:41
Aleno T, bb, : Míša šíša
mám stejnou zkušenost. Když jsem odpovídala na dotaz "jak se máš" - slovy fajn, dobře, skvěle - každý se na mě tak nějak divně překvapeně podíval, až mi to časem začalo vadit. Takže teď už odpovídám tradičně: "jde to, ale dře to" - "jakžtakž" - "mohlo by to být lepší" apod. Když odpovím "ále, stojí to za ho*no", úplně vidím, jak se protějšku s potěšením rozzáří obličej. A já ráda dělám lidem radost smilies/grin.gif

červenec 31, 2007 11:01
Aleno : Kamila
tos tedy vystihla. Mám celkem prima šéfovou, ale pokud jsem naprosto v pohodě, má pocit, že mám houby co na práci. Musím se tvářit zaneprázdněně a maličko pobíhat, to je to pravé smilies/grin.gif
A další věc je, že skutečně obecně lidi nejsou zvyklí na to, abych říkala, že se mám skvěle. Chtějí mě litovat, že jsem "chudák sama s dítětem" a když jim říkám, že jsem ok, jsou přinejlepším nedůvěřiví, přinejhorším otrávení, že otevřeně nestrádám smilies/grin.gif
červenec 31, 2007 11:24
... : bb
Míšo šíšo, já jsem poseroutka a obávám se, že když se mám dobře (což u mě znamená jsme všichni zdraví, rodiče v pohodě, máme na slušné živobytí, žádné tragédie), a budu říkat "nic moc" apod., kvůli lidem, jak jsi psala, tak že dostanu osudem přes prsty za to, že si toho dobrého nevážím a připomene mi, jaké to je "mít se na ho..."
jednou se mi nechtělo do pracovního dne, tak jsem se vymluvila na nevolnost a těšila se, jak si užiju volný všední den...a hádej, jak to dopadlo smilies/smiley.gif
červenec 31, 2007 11:26
Inko, bb, : Ariana
máte pravdu, že není jednoduché nepodléhat všeobecně panujícími negativismu. Někdy si tak říkám, jestli to není další druh zamořování životního prostředí negativními informacemi. Vyhýbám se tomu tak, že nesleduji v TV zprávy, to, co je důležité, si přečtu na netu. A na otázku, jak se máš? jsem někde četla trefnou odpověď: Mám se tak, jak si to zasloužím. Možná to bylo tady přímo na Kudlance, nejsem si jistá.
červenec 31, 2007 14:34
Ariano, : Inka
to jsem psala já, tak odpovídá můj pan šéf a já s ním souhlasím, je to dobrá odpověď. Já jsem vždy pozitivně naladěná, cítím to stejně jak říká bb, všichni jsme zdraví, máme dobrou práci, máme se rádi, máme co jíst, plníme si pomalinku sny a to nás nabíjí dobrou energií.....není jediný důvod k nespokojenosti.
Ale ovlivnění okolím je mocné, také to řeším stejně tak, že info čtu na netu, nekoukám na televizi, nezajímají mě drby a kdykoli můžu vypadnout do přírody, tak to udělám, vypínám mobil, pěstuju kytičky, na zahrádku mi chodí bažanti s mladýma, srnky, zajíci, poslouchám ptáčky v lese a cvrčky trávě, chodím na houby, vařím marmelády a zavařuju a je mi fajn.
červenec 31, 2007 15:18
Jo, Inko, : Míša šíša
ještě bych k těm kytičkám, ptáčkům a cvrčkům přidala vůně. Hrozně ráda čichám les - tu směs pryskyřice, jehličí a případně hub (nebo svěžího vzduchu vůbec). V sobotu jsme byli zrovna na jedné menší túře a já jsem říkala, že ten les tak krásně voní ... no a moje dcera řekla: "To myslíš ten smrad ze smůly?" smilies/grin.gif Typická negativistka smilies/tongue.gif
červenec 31, 2007 15:31
Já jsem to, : alena tečkovaná
co by se dalo nazvat "pesimistický optimista" nebo naopak "optimistický pesimista"....moje heslo je "Carpe diem!" neboť nikdo neví, co tě čeká - ale dokud jsi naživu, je všecko v pořádku - pořád je naděje, že se to zlepší. Jo a na nervy je nejleší kočka - kočka je lék!!!! A funguje líp než prášky. Vím co říká, v současnosti se mnou spí v posteli 4 koťata - být to psi nezamhouřím oko. Akorát se mi teď zdá pořád o lvech....ale jsou hodný a dají se odstrčit rukou - jen tak vyjeveně koukaj. smilies/cheesy.gif
červenec 31, 2007 15:37
taky mám moc ráda vůně Míšo, : Inka
sušeného sena, posekané trávy, vůni sušícího se borového dřeva na pile, jasmínu, houby v lese, dobrého jídla, vínka ... no ale to už jsem někde jinde.
červenec 31, 2007 16:05
... : bb
a kůň, jak krásně voní kůň
červenec 31, 2007 16:58
Inko, to jsem si taky říkal, : strejda
že až dám práci vale, že vyskočím z toho jedoucího vlaku a budu se jen a jen kochat vůní pokosené trávy, květin, dřeva, poslouchat zpěv ptáků - jak píšeš...

Postavil jsem si zahradní domek a já vůl jsem si tam zavedl proud. A když už tam mám proud, dal jsem si tam i malé tranzistorové rádio s tím, že mi bude zpříjemňovat práci v okolí jeho doslechu. No a co slyším: Nějaký černoprdelník, zvaný Macek, se chtěl zviditelnit a chce uzákonit rovněž volební právo dětí, za které by volil rodič, protože senioři prý vymírají.
Chudáčci KDU by prý v budoucnu neměli voliče. Dle logiky - čím více dětí v rodině, tím více hlasů... Když to však rozpitváme - kdo má u nás v rodinách hodně dětí, za které by rozhodoval převážně primitivní rodič? Nehledě k tomu, že je to celé nelogické a postavené na palici. Bude mít hlas i Topolánkovo miminko, které bude jistě na beton volit modré ptactvo?
Další příklad, kdy neutečeš od reality. Poslouchám hudbu a ve zprávách slyším, že nějaký senátor sprostě okrádal svoji asistentku a po verdiktu soudu jí ty půlky platu, které mu odváděla nedobrovolně, musí vracet. To je sice pozitivní zpráva, ale - kruci písek - do hvězdiček, jak se do senátu dostal takový parchant? Kdo ho volil? Kdo ho tam tlačil? Kdo ho navrhl?
Vypnu rádio a říkám si, že se budu dívat jen na satelitní TVs. No jo, ale jak si tak minulý týden přepínám kanály dle libosti, zjišťuji, že i počasí je naším nepřítelem. V GB jsou obrovské záplavy, jaké léta neviděli.
A opět jsem byl ve střehu. Přepínal jsem stanice, lovil na internetu podrobnosti, protože mám v Londýně dceru. A když ji nevidím tři dny online na SKYPU, dělám si starosti.:-)

Inko, co jsem tím chtěl říct? Jen to, že ani v tom důchodku se nemohu, ani kdybych chtěl, odizolovat od realit tohoto světa, notabene od našeho absurdistánu.
Když jsem slyšel výrok soudu nad tím senátorským vydřiduchem, přihnul jsem si Staré myslivecké, abych zapil zlost a také, abych si zvýšil krevní tlak, který mi - naopak - každá vykouřená cigareta snižuje. :-))
Faktem ale je, že nějaké přírodní katastrofy ve světě, to je jen slabé Tea, proti naší domácí politické scéně. A to jsem uvedl pouhé dva příkládečky. Je pravda, že teď už nemám zmiňované pracovní stresy. Ale kolikrát jsem z toho všeho nasštvaný, jako starý chlap.
smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif
červenec 31, 2007 17:50
a víš, že na Tebe Masterku často myslím, : Inka kuk
jak se máš asi na chaloupce v důchodku, já Ti to tak upřímně závidím. smilies/wink.gif Těším se ńa důchdek už od maturity. Když ono je to asi s Tebou těžký, Ty jsi duší technik, tak aby Ti stačilo jen ruční nářadí bez elektrického pohonu, to nelze. Hele už budu instalovat tu Wifi, už mám střechu, pán od Wifi mě pochválil, ža na to myslím zavčas, příjem bych tam měla mít dobrý, tak uvidím. Taky je to těžký, když máš Tvém milované lidičky daleko. Vím jak jsem každou katastrofu těžko prožívala, když byl manžel v cizině. Dětem a babkám brnknu, když se neozývaj vezmu auto a zajedu tam, zpucuju je, že neberou telefony a vím na čem jsem.
červenec 31, 2007 18:59
Inko, to je dobře, že budeš i v novém spojená se světem. Tedy i s Kudlankou, že? : strejda
Když máš střechu, dáš tam židli, k židli stůl a už se bydlí...:-)))

Já jsem tu měl s wifi trochu potíže, protože jsem si to nejprve měřil pomocí wifi karty a pak jsem si spočítal, že by mi měla stačit jen 12dB zisková anténa - to jsem dělal v březnu, kdy na stromech ještě nebylo listí. Pak se stromy zazelenaly a já měl problémy jak s rychlostí, tak s pingy. Nezbývalo mi nic jiného, než zmíněnou anténku umístit o kus výš na nastavenou trubku. Jen tak tak mi stačil kablík do routeru.:-)) Až Ti budou měřit signál, NE v zimě, kdy jsou holé stromy nebo počítej raději s rezervou a tím i s penízem navíc za více ziskovou anténku.. :-))
Teď už mi to chodí docela dobře, někdy i přes 2 Mbps down a kolem 800 až 1000 kbps up. I pingy se mi markantně zkrátily. Před tím mi totiž začal koktat i SKYPE - signál ode mne a to mě štvalo.

Inko, já už si teď nedovedu představit, že bych chodil do práce. :-)) Ráno sice vstávám se slepicemi a celý den šukám po zahradě, po chajdě, prostě vylepšuji, inovuji, dostavuji, upravuji a až večer, nejdu-li na pivko, sedím a surfuji nebo naopak, z domova mě řídí žena rovněž přes SKYPE a připomíná, že si mám vzít to či ono, že si mám brát čisté prádlo, že nemám moc kouřit, že se nemám dřít a takové ty řeči, které už znám x let. :-))
Ale jinak si tu žiju celkem spokojeně, nikdo a nic mě nerozčiluje, pokud si ovšem nepustím TV nebo rádio. smilies/cheesy.gif Tak pá.

červenec 31, 2007 19:40
to je tedy prima, : Inka kuk
já i kdybych byla doma taky jsem takový čiperka, že také stále něco dělám, vstávám denně v 6 hod i když nemusím, takže myslím, že si ani v tom důchodku neodpočinu, mám toho hodně ještě na práci, jen to chození do zaměstnání mě fakt děsně zdržuje :-)))), víš já nejsem takový odborník, ty čísla s písmenkama mi moc neříkají, ale ten pán mi tu Wifi udělá, stromy zrovna jen tímhle směrem nemám, jinak všude kolem ano, pán se tam byl podívat a říkal, že to bude dobrý. Děkuji moc za rady, mám to všechno schovaný. To víš, na internetu být musím, to je nutnost, pevnou linku už nemám, jen mobílek, bud tam tak trochu odříznutá od světa ani autobus tam nejezdí, ale je to kousínek od Prahy (stále ještě nějaký čásek budu muset do toho zaměstní docházet. Tak se měj moc hezky a neudři se.
červenec 31, 2007 20:14
Inko, : Ariana
hezky jsi to popsala s tou přírodou a vůněmi. To je báječné odreagování. No a ke kousku toho pozitivního, co si během dne můžu vybrat, přispívá i kudlanka se všemi milými lidičkami, kteří se kolem ní soustřeďují.
Aleno, souhlasím i s tou kočkou, to kdyby byl člověk sebevíc nahvězdičkovaný, tak kočka ho z toho zase vyvede.
Strejdo, že si nedáš s těmi zprávami pokoj, já bych se na to vykašlala, takhle si zbytečně zvyšovat tlak. A rozčilovat se kvůli té naší trapné politické scéně, to už mě dlouho nestojí za to.
červenec 31, 2007 20:50
Ahoj Strýci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jen k tomu senátorovi.... : NČ
Jak jsem to tak včera poslouchal v autě z rádia, tak vono to zdaleka neukazuje na jeho vychcanost. Spíš na vychcanost tý asistentky, a jeho, tak trochu ehm "důvěřivost", neboli BLBOST.
To s tim platem si voni dohodli už předem, vona souhlasila. Teda - pokud vím, tak dohoda o mzdě je vždycky záležitostí dvoustrannou, když se cejtim nedoceněnej, nemusim na dohodu přistoupit a jdu jinam, kde mě oceněj podle mých představ. Platí tam v plný parádě zákon nabídky a poptávky!!!! A vona se prostě a jednoduše zachovala jako svině, páč tuhle dohodu a s tim spojený procedůry neměli hozený na papíru, čehož vona zneužila. Těžko teď von bude dokazovat, jakou měrou se na práci podílela jeho manželka, kterou von navíc sám přitrouble podepisoval.
Samože nevím všecko, mohlo to bejt i jinak. Ale jsem VŽDYCKY OSTRAŽITEJ, když se udání dějou s několikaletym zpožděnim!!!!


srpen 01, 2007 07:10
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]