O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PRAŽSKÉ TOULKY - LETNÁ PDF Tisk E-mail
Pondělí, 27 únor 2012
Přejít na obsah
PRAŽSKÉ TOULKY - LETNÁ
Strana 2
Strana 3

V dnešním povídání Pražských toulek vás pozvu na Letnou, odkud půjdeme na Pražský hrad. Na poměrně krátkém úseku se nachází mnoho různých architektonických i přírodních zajímavostí.

 

 

 

 

 

 

 

     Tuto trasu jsem absolvovala společně s dcerou, velmi se nám líbila, mohu ji vřele doporučit a to i např. vozíčkářům, neboť terén vede po rovině. Letná se původně nazývala Leteň nebo Letná pole, což byl název pro dobře sluněné místo. První zmínka o této lokalitě Prahy pochází z roku 1261. Ve středověku se zde nacházely vojenské tábory habsburské, francouzské, pruské, švédské. V oblasti byly později zejména zahrady a vinice. Podle jedné z hypotéz migranti z Letné založili Letňany. Postupem času se z Letné stalo důležité shromažďovací místo. Plocha pláně je ovšem v současnosti výrazně omezena výstavbou tunelu Blanka.  

 

 

 

 

     Letná měla i primát v tramvajové dopravě, právě přes ni vedla první tramvajová trať Fr. Křižíka. Výchozím bodem nám při vycházce bude stanice metra Hradčanská.

 

     Odtud se přesouváme tramvají po ulici Milady Horákové (původně Belcrediho třída, Belcredi = rod z italské Lombardie; jinak měla ulice ještě další a další jména) jednu stanici, vysedneme  na zastávce Sparta a zabočíme do Korunovační ulice.

 

     Zde nás čeká naše první zastavení u zajímavé technické památky a tou je Letenská vodárna. Jedná se o mohutnou pětipatrovou budovu, postavenou v novorenesančním slohu podle návrhu Jindřicha Fialky v letech 1887 - 1888. Původně stavba zásobovala vodou část Holešovic a Bubenče.

 

     V nejvyšším patře vodárenské věže je vyhlídkový ochoz s arkádami a toskánskými sloupy s nesenými kamennými krákorci. Původně zde býval pod věží válcový vodojem o obsahu 197 kubíků a přečerpávací stanice.

 

     Věž svému účelu přestala sloužit roku 1913, v patrech byly zřízeny byty. Později došlo i ke zbourání provozní budovy.  U paty věže zůstala dodnes zachována studna s litinovou pumpou. Dovnitř věže se nám s dcerou v dopoledních  hodinách dostat nepodařilo. Údajně je uvnitř čajovna a různé klubovny sloužící dětem.

 

 

 

 

Opouštíme Korunovační třídu a přecházíme na Letenskou pláň. Za námi stojí omšelý dům, za nímž je vidět nejvyšší patro Letenské vodárny.  Až na internetu ke svému údivu později zjišťuji, že ony omšelé a nevzhledné domy - přezdívané Molochov - bývaly kdysi luxusním místem s prominentní adresou...

 

 

 

      

     Kráčíme kolem budovy Národního zemědělského muzea a ocitáme se u známého kyvadla na Letné, které nahradilo kontroverzní Stalinův pomník zvaný též Fronta na maso. Kyvadlo stojí na Letné od roku 1991. V blízkosti kyvadla zdatně trénují skejťáci a bruslaři.  Dcera fotografuje množství bot, které visí na přívodním elektrickém kabelu ke stroji. Mě zaujal pohled na řeku, po jejíž hladině se prohánějí výletní plavidla.

 

 

.
.

    Dívám se i na známý Čechův most, u jehož ústí na nábřeží E. Beneše stojí malá, nenápadná kaple, kterou snadno přehlédnete.  Její osud je však zajímavý, v jistém smyslu se jedná o raritu, proto si Vás na ni dovolím upozornit.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]