O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NEMOC PO SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU PDF Tisk E-mail
Pondělí, 13 únor 2012

 Dobrý den, potřebovali bychom poradit. Mojí přítelkyni byl ukončen pracovní poměr - pro nadbytečnost  - a dostala odstupné. Jelikož má ale vážné zdravotní problémy, tak šla k lékaři a dostala neschopenku  - stalo se to do sedmi dní po ukončení pracovního poměru.

 

 

 

 

   

 

 

 

   Tak nevíme - má právo ještě požadovat od zaměstnavatele proplacení  4. – 21. dne neschopnosti, nebo bude pobírat jen sociální a to od 22. dne? Ve mzdové účtárně jí řekli, že  podle nového zákona už nemá nárok na výplatu žádných dávek od podniku, kde ukončila pracovní poměr.

 

Děkuji za odpověď,
MOJMÍR

 

 

O D P O V Ě Ď : 

 

 

Milý Mojmíre,

 

 

        požádala jsem svou hodnou a chytrou poradkyni, v tomto oboru kovanou - a tady je její rada:

 

 

Ano, tvá přítelkyně má nárok na nemocenskou, ale nejlepší by bylo, kdyby si tu neschopenku odnesla sama na OSSZ a mělo by to být všechno v pořádku.  

 

držím palce a nedejte se,

d@niela 

 

 

 

Komentáře (8)add feed
Od bývalého zaměstnavatele už nemá nárok na nic. : Milan
Jen od OSSZ, a to až od 22. dne nemoci. Do té doby je finančně nekrytá.
To je podle mého názoru v rozporu s Listinou základních práv a svobod, čl. 26 odst. 3:
Každý má právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací. Občany, kteří toto právo nemohou bez své viny vykonávat, stát v přiměřeném rozsahu hmotně zajišťuje; podmínky stanoví zákon. a čl. 30 odst. 1:
Občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci, jakož i při ztrátě živitele.
Ovšem aby se to dostalo k Ústavnímu soudu, který jediný může konstatovat, že zákon o nemocenské pojištění je v tomto případě v rozporu s ústavou, musí paní nejprve podat žádost o nemocenské od počátku nemoci na příslušnou OSSZ, proti jejímu zamítavému rozhodnutí se odvolat, proti zamítavému odvolacímu rozhodnutí podat správní žalobu a teprve proti zamítavému rozsudku správního soudu bude moci podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu. Takže je to boj na několik roků. A bez advokáta to k tomu ústavnímu soudu nejde.
únor 14, 2012 07:57
Takže jak? : evule
dostane pendrek?

Aha, takže jedině, pokud něco vyskuhrá, pokud tam bude nějaká herdekbaba, tak bude mít smůlu?
únor 14, 2012 08:29
Pendrek nedostane : Jeja
Podle nového zákona náleží nemocenská až od 22. kalendářního dne. Do té doby zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy, ale protože ona už není v pracovním poměru, žádná mzda jí neuchází, takže nemá nárok na náhradu. Je to nefér, ale tak to teď v zákoně je. Nemocenskou by měla na OSSZ doručit přes bývalého zaměstnavatele, protože OSSZ potřebuje její výdělky v rozhodném období (většinou posledních 12 měsíců), aby měla z čeho vypočítat výči nemocenské.
únor 14, 2012 09:05
nevím, jak je to teď, : anina
ale po skončení PP bylo nutno (tuším do 8 dnů?) zaměstnance odhlásit ze všech org, kterým se posílaly pravidelný hlášení, takže i OSSZ by už teď měla mít "přehled o výdělku". Tak myslím, že v zájmu urychlení procesu hned šoupnout neschopenku na OSSZ.
únor 14, 2012 09:19
... : Vodoměrka
No myslím, že na proplacení neschopenky od zaměstnavatele nárok nemá, už není zaměstnanec... to, že onemocněla v ochranné době, tak to jí činí nárok na dávky v pracovní neschopnosti od 22. dne nemoci, které jí bude vyplácet příslušná SSZ... bez prostředků nebude, protože dostala odstupné, čili by neměla za tuto dobu ani nárok pobírat podporu v nezaměstnanosti - předpokládám, že se toto od ledna nezměnilo...
Takže ať si neschopenku klidně doručí na SSZ, případně ať se zeptá přímo tam, jak postupovat a na co má nárok...
únor 14, 2012 10:40
no, jestli je hlášená na úřadě práce - : alik puntik
měl by jí nemocenskou vyplatit on....ale bůhví, jak to teď je.
únor 14, 2012 17:00
Nezaměňovat nemocenskou a náhradu při nemoci. : Myška
Podle mne má nárok pouze na nemocenskou vyplácenou ČSSZ od 22 dne nemoci. Na náhradu vyplácenou zaměstnavatelem ne, protože onemocněla po skončení pracovního poměru.

únor 14, 2012 17:31
ali, : wendy
pracák nemocenskou neplatí, jestli se stihla zaevidovat, dostane pouze podporu...jestli se šla zaevidovat až po vystavení PN, na pracáku ji nezaevidují.
únor 14, 2012 19:57
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]