O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TRVALÝ POBYT - STÁLÉ TRÁPENÍ? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 09 leden 2012

 S trvalým pobytem, respektive s tím, když je potřeba ho zrušit nějaké nezdárné osobě, je moře problémů. Hodně z nich je zaviněno i špatnou informovaností lidí na obou stranách - těch, kteří ho někomu potřebují zrušit, i těch, kteří by to z moci úřední měli provést.  Tak pro všechny ještě jednou - na zcela čerstvém případu - vysvětlení a návod, jak na to:

 

 

 

 

D O T A Z :    

 

     Dobrý den, milá Kudlanko, poraď, nevíme si rady... Moji rodiče by chtěli odhlásit z trvalého bydliště mou sestru. Ona si vzala se svým bývalým manželem půjčku, ale neplatili ji, a rodičům už volali exekutoři a projednávali to s nimi. Dopadlo to nakonec tak, že to rodiče za sestru platí!

 

      Teď se ale ukázalo, že ti dva mají ještě jeden dluh, za odpad. Rodiče jsou sice už v důchodu, ale tatínek do práce ještě pořád chodit musí, aby mohli splácet tu půjčku, strašné!   Když šel proto sestru odhlásit na úřad, aby se to už konečně všechno vyřešilo, tak "příjemná paní úřednice“ mu sdělila, že sestra tam (na úřad) musí přinést papír od majitele domu, ve kterém teď bydlí, aby měli záruku, že tam opravdu bydlí. Jinak ji tatínek prý v žádném případě odhlásit nemůže. 

 

       Víte, ráda bych rodičům pomohla a tak prosím o radu, jestli není ještě nějaká jiná varianta, jak ji odhlásit. Nebo snad jen paní úřednice měla špatný den?    

 

Děkuji předem, DANA

 

 

 

O D P O V Ě Ď :

  

       Podle toho co uvádíš, jsem pochopila, že sestra nemá  žádné užívací právo k bytu (není spoluvlastníkem, popřípadě nemá uzavřenu nájemní smlouvu). Zde je důležité, kdo je uveden jako vlastník na listu vlastnictví na katastrálním úřadě, případně s kým je sepsána nájemní smlouvaV tomto případě předpokládám, že jsou to rodiče. Takže - podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, má údaj o trvalém pobytu pouze evidenční charakter a nelze z něj dovozovat žádný právní nárok k předmětné nemovitosti. (Tohle se píše všude, i na Kudlance je to mnohokrát!)

 

 

 A nyní, jak na to: 

 

 

    O zrušení údaje o místu trvalého pobytu se rozhoduje na návrh vlastníka objektu nebo na návrh osoby mající v objektu užívací právo (př. nájemce). Toto zrušení trvalého pobytu jiné osobě vyžaduje jednu ze dvou následujících podmínek:

 
  • zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. skončila mu nájemní smlouva, v majetkovém vypořádání manželů byl podíl v bytovém družstvu přisouzen jen jednomu z manželů...)
 
  • neužívá-li občan tento objekt. (Pokud ho užívá proti vůli osob, kteří mají užívací nebo vlastnické právo k nemovitosti, lze takovou osobu vystěhovat pomocí soudu a žalobou o vyklizení).
   

      Splnění první zákonem stanovené podmínky, tedy že konkrétní osobě zaniklo užívací právo k objektu nebo jeho části, lze zjistit z aktuálního výpisu z katastru nemovitostí, kde jmenovaný není uveden jako vlastník nebo spoluvlastník objektu, popř. mu nebylo zřízeno věcné břemeno k předmětné nemovitosti, nebo z nájemní smlouvy, kde není uveden jako osoba, se kterou byla uzavřena nájemní smlouva, nebo mu nevyplynulo užívací právo k předmětné nemovitosti (např. z pravomocného rozsudku soudu o rozvodu manželství a s tím spojeného majetkového vypořádání).

 

      Ke splnění druhé zákonem stanovené podmínky spočívající v prokázání, že daná osoba objekt nebo jeho vymezenou část neužívá, je třeba vyslechnout i svědky, např. sousedy. Což je možné vyřešit tak, že např. přijdete na ohlašovnu s konkrétním svědkem nebo ho požádáte o podepsání čestného prohlášení.

 

d@niela

 

 

 

Komentáře (11)add feed
hurá, výborně : bb2
teď, když to sem hodila černé na bílém redakce :-) už snad skončí dohady, co tu občas pod články vedeme; "když tam má trvalý pobyt tak ho prostě nemůžete jen tak vyšoupnout na ulici, i když mu ten byt/barák nepatří"
ano, můžete, nemá tam co dělat
a jestli ještě někdo řekne, že ano, tak se zítra k němu nastěhuju
leden 09, 2012 22:39
mmt, "bíbí", to je malililililinko jinak: : d@niela
tedy, pokud to myslíme rozdílně:

když je tam někdo hlášenej, ale nezdržuje se tam, nemá tam běžný životně potřebný věci - tím nemyslím, že bude říkat, že tam nechal Babičku od Němcový a tím pádem tam "má svý věci", není jmenovitě v nájemní smlouvě, tuplem ne vlastník - tak jo, to má smůlu.

Ale - pokud tam třebas bydlí nezdárný syn, ať je to jakejkoliv spratek, tak maj zase smůlu rodiče... Tedy - pokud tam ten nezdárný syn opravdu bydlí, je tam vídán, atd.


Takže - tady ta konkrétní sestřička je už dávno pryč, žije jinde a jen se nikam jinam nepřihlásila. Z čehož mají průs-švih rodiče... Ale - pokud si na ouřad zajdou a všechno výše uvedené přinesou - a nenechají se vyhodit, ukecat - tak jim dceru odhlásej.

leden 09, 2012 23:06
No a: rodiče nezdárného syna, : Eva
ať je to jakejkoliv spratek NEMOHOU takovou osobu vystěhovat pomocí soudu a žaloby na vyklizení, když bude byt (nemovitost) potomek užívat proti jejich vůli a nebude k nim (bytu, nemovitosti) mít vlastnické právo???
A potom mu zrušit i trvalý pobyt, neb splní obě podmínky???
leden 09, 2012 23:30
Evo, : d@niela
děti nemají vlastnické právo, ale mají trvalý pobyt odvozený od práva rodičů. No, a pokud tam stále bydlí, tak je to průs-švih. To by ho museli nejdříve nějak dostat pryč. Třebas mu najít podnájem a tam ho odstěhovat. Pak si po určité době najdou svědka, který čestným prohlášením "odpřisáhne", že tam opravdu nebydlí...
Pak mají šanci se ho zbavit. Jinak ne. Ani když je zavřenej a třebas pět let sedí, tak se nedá odhlásit.
Něco jiného by bylo, kdyby třebas byt prodali a přestěhovali se jinam. Pak se rodiče přihlásí do toho nového bytu. A "spratek" se pak může přihlásit na úřadě.
leden 09, 2012 23:52
Dani, : bb2
pokud je nezdárný spratek plnoletý a svéprávný a nemá k bytu užívací ani vlastnické právo, není povinností rodičů ho ve svém bytě mít.
Přesně tak, jak píšeš -
podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, má údaj o trvalém pobytu pouze evidenční charakter a nelze z něj dovozovat žádný právní nárok k předmětné nemovitosti
.
Pokud neodejde dobrovolně, tak soudně. Pokud nechce rodič čekat na soud, tak ho vypakuje sám, vyklidí mu věci, vymění zámky. Než lupínek dá dokupy žalobu, poplatky a nevím co ještě, najdou si rodiče dobrého přítele, kamarádku, příbuzného, který v případě, že by to skutečně dorazilo až k soudu, potvrdí, že se tam vejlupek už nezdržuje, a to dlouhodobě. Protože však nevrátil klíče, tak rodiče měli obavy, že je ztratil a hrozilo by jim tak vykradení, tak vyměnili zámek. A protože mají se svým bytem jiné plány, například umístit do dětského pokojíku terárium pro anakondu, tak už ho tam zpátky, toho dospělého svéprávného vejlupka, nevezmou.
leden 10, 2012 00:25
... : bb2
Než lupínek dá dokupy žalobu, poplatky a nevím co ještě, najdou si rodiče dobrého přítele, kamarádku, příbuzného, který v případě, že by to skutečně dorazilo až k soudu, potvrdí, že se tam vejlupek už nezdržuje, a to dlouhodobě.

A to ještě není vůbec jisté, zda to k soudu dojde, zda soud žalobu přijme. To by posoudil právní, což nejsem.
Ale taky jsem se ještě nesetkala s případem, že by hajzlík potomek byl vystěhován od rodičů a pak je žaloval.
Osobní komentář - nafackovala bych mu pěkně před jeho advokátem papulu.
leden 10, 2012 00:28
Kocourkov, neli něco ještě horšího. : Sidon
Mně to připadá, že těm exekutorům je docela šumafuk, jestli ten majetek, který chtějí sebrat, vlastní ta osoba dlužící nějakou částku, nebo kdokoliv jiný. Oni jen potřebují jakousi "formální" obezličku, aby ten majetek mohli sebrat. Jistěže je hodně případů, kdy to někteří dlužníci (koumáci) provedou takhle, že odstěhují všechny cennosti k někomu známému, ale byli by přece hloupí, aby to stěhovali tam, kde bydlí, kam, to je ovšem taky problém. To už by si měli ti exekutoři zjistit sami, jenže takhle je to pohodlnější a oni mají ještě k tomu právní podporu od státu. Vůbec se není čemu divit, když je někdo zmlátí, nebo zastřelí. Ale to je také ukázka vyspělosti celé společnosti. Je to státem požehnaná zlodějna, jak říkával můj děda.
smilies/cool.gif
leden 10, 2012 00:35
Kromě toho, : Sidon
ten trvalý pobyt se přece dá prokázat docela snadno. Když ti rodiče chtějí právem zrušit trvalý pobyt dcery, která tam nebydlí, tak by mohla taky trošku pomoct obec, nebo ta policie, kterou si ti exekutoři berou pro "zabezpečení" svého (zlodějského) výkonu. Ta stíhaná osoba, co neplatí dluh, není přece nedostižitelná a v tomto případě je to pěkná mrcha, když to nechá na rodičích, aby jí spláceli dluh. Tu by měli "skřípnout".
smilies/undecided.gif

Co je zase tohle ?!!!! Už po několikáté mi to říká, že komentář je příliš krátký ! Chce se mi použít zaklení, které velmi často používal Egon Bondy.
leden 10, 2012 00:48
Děkuji, ale nejsem si vůbec jistá, zda jsou rodiče právně tak bezmocní : Eva
viz odpověď právníka z jiné poradny:
Dotaz: Dobrý den, mám syna, který má trvalý pobyt hlášený v mém bytě, kde neplatí nájemné. Já žiji se svým partnerem v jiném městě. Byt nemůžu ani pronajmout, ani prodat, protože můj syn hodně cestuje po světě, vrací se do bytu jednou, dvakrát do roka a pobývá zde pak bezplatně několik měsíců, dokud zase neodcestuje.

V poslední době pobývá v tomto bytě i se svojí manželkou, která v tomto bytě nahlášena trvale není, ale byt používá. Já platím celý nájem, musím platit veškeré další výdaje spojené s bytem, jako je elektřina, daně atd. Slibům, že se z bytu odstěhuje natrvalo, už nevěřím. Prosím, poraďte mi, jak syna legální cestou vystěhovat s nejmenšími finančními náklady. Dekuji!

Odpověď: Váš syn nemá k bytu žádné užívací právo, které by bylo založeno např. nájemní či podnájemní smlouvou nebo věcným břemenem. Proto můžete u soudu podat žalobu na vyklizení bytu, která bude směřovat proti Vašemu synovi a jeho manželce. V žalobě je třeba uvést důvod požadovaného vyklizení, tj. neoprávněné užívání bytu osobami, která nemají k nemovitosti žádná užívací práva a Váš nesouhlas s tím, aby byt užívaly.

Jste-li vlastníkem bytu, přiložte výpis z katastru nemovitostí. Jste-li nájemcem, přiložte kopii nájemní smlouvy. Žaloba musí obsahovat tzv. petit, tzn. návrh, jakým způsobem by mělo být ve věci rozhodnuto. Žaloba se podává u okresního soudu, v jehož obvodu se byt nachází, ve třech vyhotoveních (jednou pro soud a po jednom vyhotovení pro každého ze žalovaných).

Účastníky řízení, kterými jste Vy na straně žalobce a Váš syn s manželkou na straně žalovaných, musíte označit jménem, pokud možno i datem narození a adresou. Na žalobu nalepte kolek v hodnotě 1000Kč a vlastnoručně ji podepište a datujte. Zašlete doporučeně poštou, nebo předejte do podatelny soudu, na svou kopii žaloby si nechte potvrdit přijímací razítko.

Doporučuji před podáním žaloby poslat oběma doporučený dopis, kde je vyzvete k vyklizení bytu a předání klíčů ve stanovené lhůtě – např. 2 týdnů a zároveň je upozorníte, že pokud v uvedené lhůtě neučiní patřičné kroky k vyřešení situace, podáte žalobu na vyklizení bytu a budete po nich požadovat náklady řízení.
leden 10, 2012 05:09
a pak že to nejde, že?? : laco
a pak že to nejde, že?
leden 17, 2012 11:09
trvalý pobyt : Otakar
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, rodiče se rozvádí a matka nechce jít pryč a odkazuje se na trvalý pobyt v místě bydliště, ale vlastníkem domu není ani jeden z rodičů. Má právo užívat toto bydliště?
prosinec 06, 2014 15:58
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]