O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

OPLZLÝ KATOLÍK? PDF Tisk E-mail
Neděle, 04 září 2011

Ahoj milé Kudlanky a Kudlánci, mám takový problém. Před nedávnem jsem nastoupila do nové práce, kde jsou převážně muži. Jeden z nich je postarší Polák, který přišel do Čech zhruba před 30 lety. Je to bigotní katolík - mj. každou neděli chodí i s celou rodinou do kostela. Ale proč to píšu: do naší firmy dochází také poměrně dost mladých děvčat - brigádnic, protože ne vždy jsme schopni zvládnout zadané zakázky vlastními silami.

 

 

 

 

     A teď si představte, že tento "zbožný muž" - Polák, si neustále dovoluje na ty brigádnice - ptá se na jejich sexuální zvyky, taky na počet partnerů a vůbec vede velmi intimní a oplzlé řeči. Přijde mi to nechutné, protože jsou ve věku jeho dcery (dvacet let) a když by to dělal někdo jí, zcela určitě by mu rozbil hubu. Navíc tomuto chování učí jiné mladší zaměstnance a ti pak to také stejným způsobem na ty holky zkoušejí. Některé je odpálkují a mají pokoj, ale ta nejmladší telátka jim dávají telefonní čísla a myslí si, jak jsou užasné, že zaujaly starší kluky...

 

     Sama jsem matka a představa mojí holčičky v podobné situaci mě děsí. Přemýšlím o výpovědi, bohužel v našem regionu není dostatek práce. Zkoušela jsem si stěžovat šéfovi, ten si s tím Polákem sice promluvil, ale ten to všechno zesměšnil a podal tak, že jsem z toho vyšla jako idiot. Co mám dělat??? A můžu vůbec něco dělat?

                                                                                                                                    

GABRIELA

 

 

Komentáře (78)add feed
... : bb2
A vadí to těm holkám, nebo tobě? Pokud jim, tak jim dej najevo, že víš co se děje a pokud budou potřebovat pomoct, nebo podpořit, dosvědčit jak se k nim chová, můžou s tebou počítat. Když poznáš, že některá potřebuje pomoct, že to nezvládá, tak jí pomož.

Pokud si s ním holky nedělají hlavu, tak si ji nedělej taky. Dnešní dvacítky nejsou z cukru, pokud takového týpka umí odpálkovat, nebo s ním vůbec nemají problém, tak by sis mohla pěkně naběhnout, pokud bys vířila vodu. Někteří lidé si prostě nedělají vrásky s každým slovíčkem a některé typy holek takový projev zájmu považují za normální, nepřijde jim to nechutné a hrubé. Kdyby je to nějak víc obtěžovalo, udělal by to co ty, nebo já nebo naše dcery - daly by to najevo, řekly by si o pomoc, nebo by odešly.
Na tvém místě bych zpovzdálí monitorovala situaci a pokud bych jinak byla s prací spokojená a neměla nic lepšího a děvčata by byla v pohodě, tak bych byla v klidu.
září 04, 2011 23:32
Gabriela : Karlos
Jseš malinko úzkoprsá, nezdá se ti ? Tvoje snaha o "nápravu" působí spíše směšně
A co můžeš udělat ? Nestarat se o cizí "problém", který evidentně problémem není... smilies/wink.gif
září 05, 2011 07:22
Docela mě pobavila : David X
ta definice bigotního katolíka - ten, co každou neděli chodí s rodinou do kostela smilies/smiley.gif
Nebigotní katolík je asi pak ten, co do kostela nechodí smilies/wink.gif
V Polsku je 89 % katolíků a svatí rozhodně všichni nejsou, dokonce jsou mezi nimi, světe div se, i oplzlíci !
Nezbláznila se náhodou už ta naše lidově-ateistická republika ? Když je kdekdo vyhoukaný z toho, že potká katolíka ? Je nás tu stále 27 % proboha, tolik neměla ani vítězná strana v posledních volbách ! Jsou místa a je jich dost, kde jste divní, že NEJSTE katolíci. Být katolík, neznamená být náboženský fanatik (to je doménou spíše protestanských denominací), je to prostě jen náboženské vyznání, soukromá záležitost, nic víc.
září 05, 2011 08:13
Gábino, : Sidon
jestli to nebude jeden z těch Poláků, o kterých se říká, že se jednou rukou křižují a druhou kradou ? Řekni mu pěkně důrazně, že si nepřeješ, aby k Tobě takhle mluvil, nebo že si promluvíš s jeho ženou (ta ho však asi zná), případně s knězem, ke kterému chodí do kostela. Jestli je opravdu takový "katolík", tak by se měl "uklidnit". Na ty ostatní holky, kterým to tak nevadí se vykašli, jak říká bb, třeba se jim to opravdu "líbí" a to ho právě podporuje v té jeho obhroublosti.
Karlosi, střílíš hodně od "boku", vždyť nevíš, jaké to doopravdy je. Jestli to tak děláš taky, prosím, ale nechtěj, aby to někdo jiný považoval za docela běžnou konverzaci, mně to naopak směšné nepřipadá. On to není "cizí" problém, pokud ten otrapa vede oplzlé řeči i ke Gábině. Nevím, kde žiješ, ale v "civilizované" zemi by si to dovolovat neměl, nezdá se Ti ?! Já vím, že je hodně chlapů pobouřených tím "harašením", ale někdy to opravdu "harassment" být může. Nevím, proč by si to měla Gábina nechat líbit ?! To by přece ten chlípník měl poznat především sám, ke komu si to může, nebo nemůže dovolit.
smilies/cool.gif
září 05, 2011 08:21
ale ona nenapsala ze ji take obtezuje : Polarka
tyka se to tech ostatnich, jsk jsem pochopila.Jinak naprosty souhlas s bb.
září 05, 2011 08:39
Gabrielo, : deeres
i bigotní katolík nemusí mít se svým chováním problém. Pokud se prohřeší proti desateru, vyzpovídá se, dostane rozhřešení a může se dál chovat jako prase.
září 05, 2011 08:39
Davide X : deeres
Mám dobrého kamaráda u Československé církve husitské a tedy znám z jeho okolí i několik jeho přátel a do ateistické rodiny se nám přivdala katolička a rodinu rozvrátila tak, že dědeček s babičkou neznají svá vnoučata. Mám tedy osobní zkušenost a proto absolutně nesouhlasím s tímto tvým prohlášením:

"Být katolík, neznamená být náboženský fanatik (to je doménou spíše protestanských denominací)"

Katolíci sice blábolí o ekumenické církvi, ale tato tvoje věta už sama o sobě o něčem svědčí!
září 05, 2011 08:59
.. : kolemjdoucí
nebo že by Gábině vadilo, že si všímá jenom těch druhejch? Jinak, co se dnešních mladejch holek týká, ony se umí o sebe postarat velmi dobře a právě takovýchto týpků využívat. Třeba jenom aby jim nosili kafe od automatu....
září 05, 2011 09:02
... : Gabriela
Mě se nelíbí, že největší oplzlík z celé firmy je katolík. Copak víra v Boha neznamená mravní čistotu??? To můžu být zprominutím hovado, nechovat se k ostatním lidem dobře, potom řeknu pár otčenášů a mám zase svědomí čisté. To je pokrytectví, schovavat se tak za svou víru. Šéf ho má za skvělého člověka a přitom to je jenom nechutný starý prase.
září 05, 2011 09:11
deeres, : David X
takže jedna z miliónu katoliček rozvrátila rodinu - tedy katolíci jsou hnusná verbež. Nebyla to taky blondýna ? Abych věděl, jestli si mám dát bacha na blondýny. Ať žije generalizace, v jednoduchosti je síla.

září 05, 2011 09:18
ok, : Manul
takže kdyby to nebyl katolík, tak je všechno vlastně v pořádku
září 05, 2011 09:25
Gabrielo, deeres : David X
to že je někdo katolík, neznamená skoro vůbec nic. Klidně to může být oplzlík, zloděj, vrah, defraudant ba dokonce i politik.
Proč by ti Gabrielo mělo vadit, že největší oplzlík z celé firmy je katolík ? Nemělo by to spíš vadit ostatním katolíkům, že jim kazí jméno ?
Ne, víra v Boha neznamená mravní čistotu, ta nezaručuje vůbec nic. I katolík může mít špatné svědomí, i katolík může být svině. Vždyť v minulosti byli katolíci potažmo křesťani - skoro všichni a žádný ráj na zemi se nekonal, myslete trochu.
Nevím odkud čerpáte své hluboké znalosti o křesťanství, ale zpověď opravdu k čistému svědomí nestačí. To je pouze začátek dlouhé a trnité cesty. Mnohým ale špatné svědomí nijak zvlášť nepřekáží. Být křesťan je ale přitěžující okolnost, pro toho kdo ví a přesto páchá zlo, není omluvy ve stylu "nevědomost hříchu nečiní".
Nehájím katolíky páchající zlo, jen se upřímně divím vaší naivitě.
září 05, 2011 09:32
Ajajaj, : Sidon
nějak jsem si podvědomě vsugeroval, že ten "zvrhlík-katolík" mluví oplzle i ke Gabriele. Asi mě k tomu "ovlivnily" ty dva komentáře přede mnou. Tož se omlouvám, ale zas tak moc daleko od problému to není. Neníliž pravda ?
smilies/tongue.gif
září 05, 2011 10:12
Sidon : Karlos
Ták, konečně sis to pořádně přečet :-) O Gábinu tady vůbec nejde, ale o ty brigádnice. Jak bylo napsáno, kterým se to nelíbí, tak se ohradí, kterým líbí, rozdávají čísla :-)
Neříkám, že je to vhodné a normální chování, ale ty holky snad mají taky hubu a stěžovat si mohou jít samy, nemusí za ně orodovat Gábina. Jó neřeknu, kdyby jí nějaká chudinka brigádnice chodila plakat na rameno, jak je na ní oplzlej, to by byla jiná. To se však evidentně neděje, proto dle mého názoru Gábina se zbytečně stará o věci, o které nemusí. smilies/wink.gif
září 05, 2011 10:18
... : Sandra.
Deeres, k odpuštění vážně nestačí, že přeříkáš 10 otčenášů a dobrý, musíš svých činů také litovat.

Gabrielo, jestli je ten pán Polák, tak chození do kostela je pro něj velmi pravděpodobně naprosto samozřejmou záležitostí, stejně tak jako se jí, spí,...tak se v neděli chodí do kostela. A je celkem jedno, jak dlouhou dobu strávil v naší ateistické zemi, pokud v tom byl takto vychován, je to pro něj přirozené...ale neznamená to nic. Rozhodně to neznamená, že je bigotní a možná to ani nemusí znamenat, že je věřící.
Každopádně nechápu, proč bys kvůli tomu měla dávat výpověď...jak píše bb, pokud to děvčata, kterých se to týká, obtěžuje, můžeš je podpořit/ zastat se jich, ale řešit by to v prvé řadě měly ony. Pokud je to neobtěžuje, tak to není tvoje starost.
září 05, 2011 10:22
Jeslti třeba : Sidon
Gábina není taky katolík, ale z řádu jezuitů. Nebo se jí nelíbí právě to, že k ní ten Polačisko "oplzlý" není ?
smilies/grin.gif
září 05, 2011 10:35
fakt vám přijde tak nemístný, : Petronila
když někomu vadí oplzlý řeči v práci, i když nejsou směřovány přímo na něj? smilies/shocked.gif
září 05, 2011 10:42
Davide X, : deeres
je bezva, jak se tady oháníš 27%. Já, stejně jako kdysi moje matka, sestra a vůbec starší ročníky, pokud jsou ještě mezi námi, jsme byli bez našeho souhlasu pokřtěni, většinou u Římsko-katolické církve. To, že stále ještě jsem papírově katolička, je jenom důsledek toho, že jsem byla líná podstoupit zdlouhavý proces odhlášení od církve. A takových nás bude hodně. Ano, do rodiny se nám přivdala katolička, vzala si syna mé sestry a nastěhovala se s ním k mé mámě. A nebyla to jenom ona, ale i její rodina a jejich farář, kdo se k nám choval jako k lejnu. A jenom proto,že jsme celkem svobodně vyjádřili své smýšlení. Babička s dědou neznají své vnuky, bratr s bratrem nesmí mluvit a můj synovec, který bydlel do smrti mé mámy s manželkou a dětmi v jejím bytě, babče nesměl podat kůrku chleba. Do jejích 94 let jsem se o ní starala já, která bydlím úplně jinde. Tolik o snášenlivosti katolíků,kteří kážou vodu a sami chlastaj víno. Proti křesťanské víře nic nemám a konečně ani proti těm katolíkům, kteří se mně nesnaží dehonestovat pro mé názory, či násilně vnucovat svou víru. Je to jejich přesvědčení a pokud s ním žijí v souladu, proč ne?
září 05, 2011 10:43
Sandro, : David X
litovat nestačí, je ještě třeba se snažit svou vinu napravit skutkem (pokání). Teprve pak může přijít rozhřešení.
září 05, 2011 10:46
je mi smutno : Gabriela
Opravdu je mi smutno z vašich příspěvků. Kam se poděla úcta k ženě jako takové?? Ať je katolík nebo ne, tohle by si dovolit neměl. Žena byla vždy uznavána a ctěna, ale to už asi naší společnosti nic neříká. Když se nikdy ostatních nezastaneme, kam až dojde naše společnost??? Když mužům dovolíme, aby se k nám tak chovali, potom se nesmíme divit, že je tolik zvěrstev na nás ženách. Tak jak jim dovolíme se k nám chovat, tak se chovat budou. Muži jsou v podstatě taková zvířátka a pokud jim nedáme mantinely chování, tak se jako žvířátka budou chovat.
září 05, 2011 10:57
Davide X, : emma
máš pravdu, ale tohle už málokdo ví..
září 05, 2011 11:12
... : Sandra.
K ženám by se mělo přistupovat s úctou, ale muži jsou v podstatě taková zvířátka?? Jak můžeš chtít od někoho, o kom si myslíš, že je v podstatě takové zvířátko, aby se k tobě choval s úctou?
Trocha koketerie a lehkého špičkování na pracovišti prý zvyšuje pracovní nasazení a ne každému je to nepříjemné. Obráceně, mít v týmu někoho, kdo si na kolegy chodí stěžovat šéfovi, to musí být nepříjemné asi každému...

září 05, 2011 11:17
Petronilo, nemístné : bb2
mi přijde vměšovat se do něčeho, co druhému vůbec nevadí, nebo jen málo a umí s tím zacházet. Jestliže považuji za hrubé jednání, které není namířeně ke mně, ale k jinému člověku, který takové jednání nepovažuje za hrubost, pak na to můžu mít samozřejmě svůj názor, i ten názor vyjádřit (například tím, že katolíkovi z Polska zatrhnu, aby se mnou mluvil stejně jako s holkama), ale to je tak všechno, co můžu a hlavně - je to tak všechno, co bych měla udělat. Cokoli navíc je opravdu nemístné.

Přijde mi to úplně jednoduché. Někdo mluví hodně sprostě, nešetří jadrnostma, dámy nevyjímaje. Když se mnou bude kolegyně nebo kamarádka mluvit stylem hovno prdel sračka, dám najevo, že mi to vadí a že by mohla ubrat, třeba řeknu, že mě to rozptyluje a odvádí pozornost od podstaty toho, co mi sdělujesmilies/wink.gif Pokud tak bude mluvit s někým jiným, ten jí odpovídat podobně a budou oba v pohodě, tak se k nim nepostavím s ukazovátkem a mejdlem a rejžákem, abych jim umyla papuly.
září 05, 2011 11:33
Sandro, : Petronila
ale to, co popisuje Gabriela, už je DALEKO za hranicí "koketerie a lehkého špičkování"!

Copak to necítíš? Nebo považuješ za normální ptát se v podstatě cizích lidí na jejich sexuální zvyky nebo počet partnerů?

Mně přístup "vadnej není ten, kdo nezná míru, ale ten, kdo si dovolí se ozvat, že mu to vadí" strašlivě pije krev. A vůbec mi vadí postoj "problém nevytváří ten, kdo se chová jako hovado, ale ten, kdo není ochoten mu to tolerovat." Fuj.

Taky tyhle kecy nesnáším, zvlášť od slizkých dědků vůči mladým holkám, a vím jistě, že v osmnácti bych zcela jistě neměla na to dotyčného nějakou trefnou poznámkou "odpálkovat".

září 05, 2011 11:38
Gabrielo, : bb2
žena je jen člověk, nevím, proč by měla být ctěna jen pro své pohlaví. Některé ženy jsou totiž pěkné mrchy a se ctihodnou dámou nemají nic společného a některým mužům nesahají po kotníky.

Pokud jde o chování mužů k ženám, dost často je jen odrazem toho, co žena vysílá. Muži se k nám chovají tak, jak chceme nebo jak jim dovolíme. To platí samozřejmě i naopak. Takže když některá žena dovolí muži, aby ji spoustal ruce a nařezal na zadek, protože jí to dělá dobře, neznamená to, že ji muž znectil. O ponížení a ztrátu lidské důstojnosti by šlo v případě, že by to dělal proti její vůli, ne?
září 05, 2011 11:39
Petronilo, : bb2
budeš se divit, ale jsou typy, kterým takové řeči vůbec, ale vůůůůbec nevadí, naopak.

A když ano, pak platí to, co jsem psala hned na začátku:

A vadí to těm holkám, nebo tobě? Pokud jim, tak jim dej najevo, že víš co se děje a pokud budou potřebovat pomoct, nebo podpořit, dosvědčit jak se k nim chová, můžou s tebou počítat. Když poznáš, že některá potřebuje pomoct, že to nezvládá, tak jí pomož.

září 05, 2011 11:41
jo a Davide, : Petronila
ten "katolík" mi u toho vadí taky navíc proto, že u věřících lidí víceméně předpokládám znalost jakéhosi mravnostního nebo chceš-li slušnostního kodexu. Je mi samozřejmě jasné, že jsou to taky lidi a i světec zhřeší sedmkrát denně smilies/wink.gif, ale úplnou ignoraci těch pravidel bych tam nečekala.

Proto mi třeba už tak dost odporná kauza Barták připadá ještě o něco odpornější, protože ten člověk o sobě PROKLAMUJE, že je HLUBOCE VĚŘÍCÍ. Zkrátka, jak praví klasik, hnus, velebnosti.
září 05, 2011 11:42
hm, a tohle : bb2
Mně přístup "vadnej není ten, kdo nezná míru, ale ten, kdo si dovolí se ozvat, že mu to vadí" strašlivě pije krev. A vůbec mi vadí postoj "problém nevytváří ten, kdo se chová jako hovado, ale ten, kdo není ochoten mu to tolerovat." Fuj.

je, promin, trošku mimo, protože nic takového v této diskuzi neprobíhá
září 05, 2011 11:42
bb, : Petronila
reagovala jsem na Sandřino "trocha koketerie a lehkého špičkování na pracovišti prý zvyšuje pracovní nasazení a ne každému je to nepříjemné. Obráceně, mít v týmu někoho, kdo si na kolegy chodí stěžovat šéfovi, to musí být nepříjemné asi každému."

Tj. drž hubu a nestěžuj si, nebo budeš za tu špatnou.


září 05, 2011 11:44
bb, : Petronila
"Muži se k nám chovají tak, jak chceme nebo jak jim dovolíme. O ponížení a ztrátu lidské důstojnosti by šlo v případě, že by to dělal proti její vůli, ne?"

už se sice trochu vzdalujeme od tématu, ale když mně bylo 18, byla jsem holka vcelku nesmělá a umím si živě představit, že bych se (třeba z falešného respektu vůči staršímu nebo z obavy z něho) okamžitě ostře neozvala (a tudíž by někdo mohl nabýt dojmu "nebrání se, tak se jí to vlastně líbí"). smilies/sad.gif smilies/angry.gif
září 05, 2011 11:47
... : bb2
ano, vím, že to byla reakce na tohle, myslím, že Sandra říká v podstatě totéž - jak může Gabriely šéf řešit stížnost na to, že kolega Polák se chová nevhodně k brigádnicím, když holkám to nevadí? holky poví šéfovi "jé, šéfe, vo co jí de? dyk von je v poho, takovej strejda, to my zmáknem, dyk von maká jak divej a klape to tu, no ne?"...

A pokud má Gabriela pocit, že to některým vadí, jen si netroufnou to řešit, pak by měla jít nejdřív za nimi, probrat to s nimi, nabídnout pomoc a třeba i to, že podnět k nápravě přijde od ní, pokud chtějí. Pak by Polák nemohl nic zlehčovat a neobrátilo by se to proti Gabriele, takhle je to jen jeho tvrzení proti jejímu. Zjevně se na její stranu holky nepřidaly, tak jim to asi za ten boj nestojí. Pak tedy není proč a oč bojovat - jedině u sebe tím, že vyměním pracovní prostředí za jiné, které mi bude vyhovovat. Těžko čekat, že se kvůli Gabriele změní brigádnice, kolegyně, Polák i šéf. Pak tedy musí změnit něco Gabriela.
Já ji chápu, dlouhodobě bych tam asi taky nechtěla být, ne pro pár nevhodných výrazů, ale proto, že v práci se chci soustředit na práci a když už je chvilka u oběda apod., tak prohodit pár normálních vět, ne "nenápadné" narážky typu "na svačinu máš zase banán, joo? ty teda seš nějak na ty banány, hehe, to já radši pěknou šťavnatou broskev, hehe".
Jenže tohle se změnit nedá, tak buď se přizpůsobím, což bych v tomhle případě nechtěla, nebo odejdu.

Petronilo, takhle se to jeví tak, že v podstatě si Gabriela stěžuje na něco, co druhým vyhovuje, a jí se to přitom neděje. Aspoň nepíše nic o tom, že ano.
září 05, 2011 11:54
ne, já myslím, že žena : bb2
v tvém okolí, třeba kolegyně, by z tvého chování, výrazu, gest, velmi rychle poznala, že se ti to nelíbí.

Navíc dnešní 20ky jsou skutečně trošku jiné, otrkané třeba i internetem. Ano, jsou také ty některé nesmělé stydlivé, ale pro ty platí předchozí věta - Gabriela by to poznala a nabídla jim pomoc a pak už by to nebyla jen "Gabriele se něco nelíbí na Polákovi".
září 05, 2011 11:58
nechci : Kamila
paušalizovat, nebyla jsem u toho. Každopádně kvůli tomu přemýšlet o výpovědi mi přijde přehnané.
A vůbec se mi nelíbí komentář o zvířátkách - nemysli si, že chlapi necítí, že o nich takto smýšlíš a nemůžeš se divit, že oni se pak podle toho k tobě chovají.
K problému - můžeš nabídnout pomocnou ruku těm holčinám, pokud by o to stály, vše ostatní je přes čáru.
září 05, 2011 11:59
Gabrielo, : bb2
mluvilas o tom všem s holkama? co říkaly, na čem jste se domluvily?
září 05, 2011 12:01
... : Sandra.
Petronilo, a o tom to právě je. Jestli to těm holkám vadí, nebo ne (já jsem si v 18 různých sexuálních narážek a lechtivých žertíků od starších pánů užila také dost, asi proto, že jsem se uměla pořádně červenat a tak jsem byla vděčným terčem...ale rozhodně mi to nebylo nepříjemné, spíš naopak.) Pokud jim to vadí, je naprosto v pořádku, že je Gábina podpoří...a třeba s nimi zajde za šéfem. Ale neměla by to řešit místo nich. Protože když si zajde za šéfem na kolegu stěžovat, on řekne- ale vždyť to je jen taková legrace, šéf se zeptá holek a ty řeknou- ne, v pohodě, to my se jen tak špičkujeme, tak Gábina riskuje, že za a) bude před šéfem za idiota, jak píše a za b) kolegové ji budou považovat za práskače, co donáší šéfovi.
září 05, 2011 12:05
K Davidovi X : KK
Ja bych to spis rekla jinak: to, ze je nekdo katolik, doufejme neznamena, ze musi byt pokrytec, který se spoleha na svatost smireni :-). Anebo naopak... ze je nekdo katolik z nej nedela Mirka Dusina :-).
Ac sama (byt spise "vlazna") katolicka nemam tady ty "pokrytce z vlastnich rad". Proto by mi asi zmineny pan Polak taky vadil.
Ale k problemu. Ja bych nehasila, co me nepali. Panu Polakovi bych vytykala pouze to, co se me nejak bezprostredne dotyka, nemluvila bych zadnym "hlasem lidu" za ty holky, pokud bych nejakou zoufalou nebyla vylozene pozadana o pomoc. Treba se jim to fakt i libi.
září 05, 2011 12:39
já myslím, : Petronila
že Gabriele může být právem jedno, jestli to vadí těm holkám.

Pro ni je podstatné, že to vadí JÍ.

Klidně ty holky můžou být i stejné sprosťačky jako ten Polák, ale opravdu je člověk povinen poslouchat v práci úplně všechno a být tolerantní ke všemu, i když mu to vadí?

Pokud by slečny s Polákem souložily v kanceláři a Gábina se na to musela dívat, také by to bylo OK, protože jemu i jim by se to líbilo a jí do toho venkoncem nic není, když nesouloží s ní?
září 05, 2011 12:58
Úctu si, dle mýho, zasluhuje člověk, : Krakonoš
kterej sám umí cejtit respekt a ústu k druhejm. Bez vohledu na pohlaví. Což teda bude jen stěží nositel(ka) názoru, že:
Muži jsou v podstatě taková zvířátka a pokud jim nedáme mantinely chování, tak se jako žvířátka budou chovat.


Co se víry tejče, skutečně věřící člověk, to jest člověk skutečně napojenej na sílu, který říkáme zjednodušeně "Bůh", nemůže bejt ani "svině, zloděj nebo vrah", tyhle dvě věci se skutečně vylučujou. Problém je v tom, že pojetí víry jako komplikovanýho systému rituálů, požadavků, hříchů, zpovědí a vodpouštění tak, jak ji prezentujou lidma vytvořený systémy různejch církví, nemá se skutečně prožitou a žitou víru v onu sílu zvanou Bůh mnoho společnýho. Jistě - i mezi katolíkama a dalšíma denominacema je hodně skutečně věřících a tedy hluboce morálních lidí. Ovšem ani zdaleka neplatí vobráceně, že Katolík (Protestant....Jehovista, Buddhista.....) rovná se vždy věřící či snad morální člověk.

No a k problému samotnýmu - pokud se někdo chová na proacovišti jako hovado, měli(y) by si to s ním vyřídit ty, k nimž se tak chová a samozřejmě taky jeho nadřízenej. Těžko to může řešit někdo, koho se to netejká, jen toho je svědkem, zvlášť, pokud nebyl vo řešení ani poškozenejma požádanej. Pkud se na tebe ty holky vobrátěj, abys jim pomohla se zvorganizovat do "hnutí vodporu proti praseti", tak proti tomu nic. Ale takhle? Hleď si svý práce a svejch povinností. Jen tak laškovat s výpovědí v době, kdy se práce neshání zrovna nejlíp? Kvůli holkám, který tvoje starosti možná ani nezajímaj? smilies/shocked.gif
září 05, 2011 13:18
Petronilo, : bb2
to je sice extrém, protože my nevíme, co Gabriela považuje za "oplzlé", ale v podstatě platí pořád totéž - pokud se vyskytnu ve společnosti lidí, kteří dělají věci, které nikomu z nich nevadí, takže nikdo z nich nemá potřebu to řešit, a mně jediné to vadit bude, tak nemá smyslu dumat o tom, zda jsou v pořádku oni nebo já, kdo je oplzlý a kdo slušný, ale smysl má jen to změnit. To znamená změnit svůj postoj k tomu (to neznamená to přijmout, ale nevšímat si toho), nebo změnit prostředí.
Rozumím tomu, že nějaké hranice by být měly, problém je v tom, že jiné meze má profesorský sbot a jiné kolektiv ošetřovatelek skotu, a tento kolektiv už své hranice zjevně má, čili se může stát, že právě Gabriela, vedená těmi nejlepšími úmysly, bude tou, která hranice překročí a vybočí z mezí této pracovní skupiny.


září 05, 2011 13:28
... : bb2
profesorský sbor, ne sbot, to už jsem asi myslela dopředu na ten skot :-)
září 05, 2011 13:30
Nevím jak vy, : Emma
ale já jsem něco podobného taky zažila. Byla jsem tenkrát ve větším kolektivu, písařka.
Ostatní ženy, co tam seděly se mnou, si vždy po ránu velmi šťavnatě vyprávěly zážitky z předešlého večera a noci. Když přišel nějaký muž, tak to bylo ještě horší. Slyšela jsem tam plno věcí, o kterých jsem neměla páru. Bylo mi čerstvých osmnáct.
Samozřejmě, že si ze mně dělali všichni legraci, kolikrát jsem doma pak brečela, do práce se mi nechtělo. Ale NEUMÍM SI PŘEDSTAVIT, že bych si měla někomu stěžovat. A už vůbec ne, že by se mně někdo zastal.

Takže, chápu, že i v současné době mohou být děvčata, kterým to není příjemné a nezvládnout si jít stěžovat. Panejo, ještě tak opakovat, co jim ten dědek všechno říká!!!

Ale jak vidět právě i na internetu, dneska se už moc slušnost nenosí, spíš se to bere jako zaostalost. A to, že se jich Gábina zastala, se bere jako donádšení.
Pak není divu, že chybí úcta a morálka.

Omlouvám se, pokud vám moje slova připadají hloupá, ale já to tak cítím.
září 05, 2011 13:31
Emmo, : bb2
kdyby se v tom kolektivu písařek našla jedna Gabriela, která by si všimla tvých rozpaků, přišla za tebou, probrala s tebou co ti vadí, nabídla ti pomoc a respektovala tvůj postoj, že třeba ti bude stačit trochu se z toho vypovídat, slyšet od ní "to víš, to si tak neber, my byly v tvých letech taky rozpačité, ani se ti nedivím, ale už jsme otrkané, trochu tak ventilujeme, tak si to tak neber", a pak trochu krotila své kolegyně, tak by ti to asi bylo milejší než kdyby letěla za šéfem a apelovala na slušnost a morálku s odvoláním na tebe..?
září 05, 2011 13:37
... : bb2
Ono je taky jiné pracovat v takovém prostředí, kde něco vadí, natrvalo. U Gabrielyjde o brigádnice, takže ty holky to berou jako krátkodobé nutné zlo (pokud tedy jim to vůbec vadí), kvůli kterému nestojí za to něco řešit, když vědí, že brzdy odejdou.
září 05, 2011 13:40
Emmo : Kamila
já ti sice rozumím, ale parafrázovala bych to, že muži neumějí ženám číst myšlenky...
V tomto přípdě ti ty myšlenky taky nikdo nečetl, to nemůžeš žádat nikdy od nikoho. Když máš nějaký problém, prostě ho řekni! Což platí i v partnerství, v práci, zkrátka všude.
Další věc je jak to řekneš a komu to řekneš, ale ten základ platí!
září 05, 2011 13:47
Ano Petronilo, : David X
na těchto lidech je právě nejohavnější, že i přes tuto, jak říkáš "znalost jakéhosi mravnostního nebo chceš-li slušnostního kodexu" se chovají jako dobytci.
Stokrát milejší je mi ateista, který ctí zlaté pravidlo.
září 05, 2011 13:54
Davide, : bb2
na tohle právě narayil Krakonoš o pár odstavců výš. Barták a podobní nemají se skutečnou vírou nic společného. To, že to vykřikuje, je něco jiného a má to asi stejnou hodnotu, jako když se hrdě prohlásím za vegetariána, protože tak možná získám hlasy zelených voličů, a pak mě načapou na pouti s klobásou u pusz. Bude to znamenat, že všici zanícení vegetariáni jsou pokrytci?
září 05, 2011 14:11
... : bb2
narazil, u pusy
září 05, 2011 14:13
... : bb2
a ten Polák z příběhu Gabriely taky vůbec nemusí být pokrytec, pokud se neprohlašuje za ctonostného muže, čili kázání o vodě nezapíjí vínem. Jak tu někdo zmínil, pro něj může být návštěva kostela asi totéž, co pro jiného preventivní prohlídka u zubaře nebo pro jiného pokec u svého terapeuta. Vyrostli v tom, byl k tomu vychován, považuje to za součást života. Nic víc, nic mín.
září 05, 2011 14:16
nikoli, bb, : Petronila
nebude to znamenat, že všichni zanícení vegetariáni jsou pokrytci, proč by proboha mělo?

Bude to znamenat pouze to, že za pokrytce budu považovat takto jednajícího člověka a jeho jednání budu hodnotit podstatně přísněji než někoho, kdo nic takového nehlásá - dokonce ve Tvém příkladu s vegetariánem mu budu mít za zlé něco, co by mi u jiného vůbec nevadilo (že jí maso).
září 05, 2011 14:50
Připadá mi, : Macesska
že Gabriele připadá situace podobná, jako by za vaší naivní postarší sousedkou přišel nějaký prodejce "kouzelných" dek či jiných nesmyslů za desetitisíce - člověku do toho taky víceméně nic není, ale je mu blbé nečinně sledovat, jak sousedku odírají a zneužívají její naivity.
Otrkanost dnešních dvacítek neposoudím, myslím, že se to liší kus od kusu. Řekla bych, že můžou být klidně "svaté prostaty", přesvědčené, jak strašně jsou v tu chvíli in a super a pak splakat nad vejdělkem. Internet to nevytrhne.
Připojuji se k bb v tom, že by Gabriela měla hlavně promluvit s těmi kolegyněmi.

Z církevní části diskuse mi tak nějak vyplývá, že podle ateistů by pro ateisty měly platit nějaké měkčí normy správného chování než pro věřící, to mi přijde trošku paradoxní smilies/smiley.gif Ale nechce se mi to tu rozebírat.
září 05, 2011 18:13
... : Sandra.
Macessko, ano a není to divné. Ten, kdo se řídí desaterem tam má šesté přikázání- nesesmilníš! zatímco ten, kdo se řídí zákony světskými tam nic takového o smilnění nemá, takže si může smilnit o stošest (pokud se vyvaruje vlastní rodiny a nebude se chtít s novým objektem smilnění oženit, aniž by se předtím rozvedlsmilies/smiley.gif
září 05, 2011 18:28
Petronilo, přesně tak, proč by proboha mělo? : bb2
pak tedy je úplně jedno, jestli je to věřící, nevěřící, bigotní katolík, ortodoxní Žid, nebo ateista. Záleží jen na tom co je zač. A v tom případě by nás špatné chování nemělo pohoršovat víc jen proto, že pochází od katolíka. Ostatně, chovat se správně jen proto, že to přikazuje desatero, je poměrně pokrytecké stejně jako spoléhání na pokání a odpuštění:-) Bůh neodpouští podle pilné docházky do kostela:-) pokud nepochybujeme o Bohu (té síle, jak psal Krakonoš), pak bychom ho neměli mít za pitomce:-)
září 05, 2011 20:35
Sandro, omyl ! : Sidon
Desatero je Deastero, základ celého mravního kodexu pro všechny lidi, jakéhokoliv vyznání. To, jak ho kdo dodržuje, je věc jiná. Ale existuje taky něco, jako slušnost, úcta, čest a kultivovanost. Pokud je někdo "dobytek" a má i takové chování, pak je jedno jakého je vyznání a jestli chodí, či nechodí do kostela. Že to Gabriele vadí, je celkem přirozené, protože ona asi slušná je. Ale zaráží mě tady některé omluvné komentáře, že je to vlastně OK.
Jistěže nemá cenu se s tím příliš zabývat, pokud to těm holkám nevadí, ale co když to některým vadí a mají strach se ozvat, aby nepřišly o tu brigádu ? Když se někdo chová jako prase, tak se s ním má taky jako s prasetem zacházet ! Na hrubý pytel, hrubá záplata !
smilies/cool.gif
září 05, 2011 20:40
Macessko, : bb2
internet inteligenci telátka nezvýší, ale myslím, že pokud jde o špičkování se sexuálním podtextem a erotické narážky, jsou dnešní dvacítky otužilejší, než jsme bývaly my. Tím neříkám, že je jim to příjemnější, ale média vč. internetu v kombinaci s mobily udělaly kus práce v otužování 20-letých žen.
Samozřejmě, že je něco jiného číst to na netu, na displeji mobilu a něco jiného naživo od starého kozla. No a v tom případě by právě byl asi lepší přátelsky nápomocný postup od starší ženy, než svědectví a výslech před kolektivem, šéfem atd.
září 05, 2011 20:43
Sidone, : bb2
jasně, ale taky se musí vzít v úvahu na jaké barikádě bojuju o tu slušnost. Protože jak jsem psala o něco výš, jiná atmosféra panuje v profesorském sboru a jiný kodex chování na pracovišti má kolektiv směny v kravíně. Pokud jsem jediná, komu to vadí a na mé stížnosti, že pan X mluví se slečnou Y sprostěji, než snesu, nenajdu odezvu, pak musím přijmout realitu jaká je a odejít. Ale to už se opakuju.

Si tak u toho čtení vzpomenu vždycky na Dášenku, dcery kamarádku. Na základce jedničkářka, ale beraní palice, šprajcla se na střední a nedostudovala. Po různých kratších či delších zaměstnáních jinde skončila ve zdejším kravíně.
Dceři lezou oči z důlků, když jí Dášenka líčí vztahy. Tolik hlouposti, podlosti, hajzlovin se jen tak nevidí. Vulgarity jsou běžnou součástí slovníku. Má smysl snažit se tohle měnit? Když jediné, co vedoucí směny zajímá je aby byl klid a výkony? Nemá to smysl, jen přežít nezbytně nutnou dobu a odejít jak to jen půjde.
září 05, 2011 20:52
bb2, : Macesska
ta nejmladší telátka jim dávají telefonní čísla a myslí si, jak jsou užasné, že zaujaly starší kluky...

já to pochopila tak, že ani nejde o trapný pocit z blbých keců, ale o to, že se některé dívky nechají na ty blbé kecy sbalit.
A za čas sem přibude dotaz typu "oplodnil mě a já pak zjistila, že mě nemiluje, co dělat?"
Otužilost je v tomhle případě trochu kontraproduktivní. Zatímco neotužilou dívku sexuální řeči od svůdce spíš odpudí, otužilá je hrdá, jak zaujala, chová se vstřícně - a pánové v ní asi vidí "lehčí zboží". Aspoň tak si to představuji. Sama jsem jen teoretik, na mě nikdo neharašil, nejsem ten typ - asi se báli, že bych mohla souhlasit smilies/smiley.gif
září 05, 2011 21:27
Sandro, : Macesska
já teda věřím, že většina ateistů se řídí i nějakou morálkou, ne jen sbírkou zákonů smilies/smiley.gif

Představa, že někdo prohlásí: "Víte, já se chovám jako svině, ale já můžu, já jsem ateista. Ale soused Pepa, to je věřící, ten by se měl chovat daleko slušněji, pokud ne dokonale," mi přijde prostě divná. Buď si myslím, že se smilnit smí, sama smilnit budu dle chuti a smilstvo katolíků taky akceptuji - nebo si myslím, že se smilnit nesmí a nebudu smilnit ani já (nebo se aspoň budu snažit nepodlehnout). Ale vyčítat někomu, že nedodržuje tvrdé normy, když já mám na sebe daleko měkčí, mi přijde úchylné.
září 05, 2011 21:40
Macessko, : bb2
čísla na mobily daná děvčaty mladým vlčákům jsem přešla úplně, protože mi přijde zbytečné zabývat se tím, že holky dávají číslo na telefon klukům. Když to nebude v práci, bude to před prací, mimo Gabrieliny obavy a působnost, nebo jinde...dneska, kdy si mobilují děti páté třídy se zabývat tím, že totéž dělají 20leté brigádnice?
Pokud v důsledku neuváženého vztahu s nezodpovědným jinochem přijdou do jiného stavu, platí totéž - není to starost Gabriely. Tomu nelze zabránit jinak než vhodnou antikoncepcí a poučením, kterého se jim od matek, sester, gynekologa nebo z literatury mělo dostat. Určitě ne stížnostmi na kolegu u šéfa, že učí mladé kolegy nepřístojnostem a děvčata že na to mohou doplatit...Připomínám, je jim 20...ne 15.

Jinak když říkám otužilá, nemyslím hned lehčí děva :-)) otužilá se s tím prostě už setkala a ne jednou a nerozhodí ji to tak, jak by to rozhodilo ve 20 letech mou prababičku, asi tak.
září 05, 2011 23:52
Gabrielo, : bb2
jak se tam u vás cítí ostatní tvé kolegyně? nemyslím mladé brigádnice, ale nějakou starší stálou zaměstnankyni. Bavíte se o tom spolu?
září 05, 2011 23:54
Bíbí, : Sidon
prý jsou tam jenom chlapi a snad i ten šéf bude podobný "prasáček", když z Gabriely udělal idiota. Všechny starší zaměstnankyně asi utekly kvůli tomu Polákovi, proto berou mladé brigádnice, aby se mohli pánové vyřádit. Vždyť prý ten "katolík" učí ty oplzlosti i mladé kluky. Asi to ale žádný "borec" nebude, protože by se jinak nepotřeboval takhle předvádět. Pes, co štěká nekouše.
smilies/wink.gif
září 06, 2011 02:36
... : Gabriela
ne, jsou tam starší zaměstnankyně, ale ty už rezignovaly a dál tohoho člověka nekomentují, i když si o něm myslí své smilies/angry.gif
září 06, 2011 05:04
Vyslechnete nazor odbornika Mikina : Mikin
teda - ne ze bych sam harasil nebo byl harasen, ale my meli ohledne "work place harassment" tady u nas na Yukonu nedavno celodenni, placeny kurz.
A vtloukali nam tam do hlav, ze za prve: slusne harasice upozornit, ze nam jeho chovani vadi a pozadat, aby prestal.
Za druhe: pokud to nepomuze, informovat o situaci primeho nadrizeneho.
Za treti: pokud ani to nepomuze, jit s tim jeste vys....
Podle me to dava smysl.
Pokud jde opravdu o obtezovani, tak to ma spatny vliv na pracovni moralku a zamestnavatel by mel mit zajem na reseni.
Ale o pomoc by mely zadat predevsim postizene osoby. Pokud jde o osoby pricetne a svepravne, tak jim Gabina muze jen poradit.

září 06, 2011 07:16
Mikine, : Sidon
to je všechno pěkné, ale znáš tu "českou" náturu. Je celkem známo, že Češi nějak moc na nějaká pravidla a i zákony, nedají. Takže smysl to dádvá tam, kde jsou k tomu vedeni už od malička a mají k tomu jinší vztah, ale ten "katolík" je zřejmě v té firmě jž delší čas, tak si myslí, že si může dovolit víc, protože na to "harašení" se v Česku moc nedá. To už by musel být jó případ, ale jenom "nějaké" řeči ? Vždyť to Gabriela už napsala, že z ní šéf udělal blbce, když ho byla požádat o nápravu. Asi se jí taky nechce dělat z toho velký případ, protože ví, jak se na to ostatní dívají. Já si o Češích taky nemyslím něco moc "chvalitebného". Jistěže je víc těch slušných, než těch, o kterých píše Gabriela, ale ti slušní s tím nějak moc "nepohnou".
smilies/cheesy.gif
září 06, 2011 07:56
já si myslím, : Petronila
že základní slušnost by měla být své spolupracovníky neobtěžovat nestandardním chováním.

Takže pokud se na pracovišti obecně vedou lehce "lechtivé" řeči a nikomu ze zúčastněných to nevadí, tak není co řešit.

Pokud to ale někomu vadí, tak by mělo být standardní přesně to, co říká Mikin - dotyčného upozornit, že mi to vadí, a pokud toho nenechá, "hnát to vejš". U nás to z nějakého důvodu ale takto často nefunguje, jak vyplývá i z výše uvedené diskuse.

Proč vlastně (skoro) všichni považujete za takový problém upozornit sprosťáka (sprosťáky), že už překročili mez a že mi jejich řeči vadí? Proč tak obecná nelibost vůči člověku, který neudělal nic jiného, než že v sobě netutlal, že mu něco vadí, a proč je větší než vůči tomu sprosťákovi?

Jasně že tohle všechno je značně subjektivní a teoreticky se může na pracovišti vyskytnout puritán, kterému bude vadit málem i hovor o počasí. Ale i tak - proč by měl mít jeden právo na jakýkoli exces a ten druhý ani na svůj názor?

Myslím, že to zcela koresponduje s tím, na co jsem narazila už vícekrát - že se děje činnost X, která mnoha lidem vadí, někdo se ozve - a ejhle, obecně je odsouzen spíš ten "potížista", než ten původní škodič.

Možná by to, Danielko, stálo za samostatné téma...
září 06, 2011 08:45
... : Sandra.
Petrnilo, tady někdo psal, že je špatně upozornit sprosťáka, že se chová sprostě? To jsem nějak přehlédla...
Mně jen nepřijde šťastné s tím běžet za šéfem, protože ve finále se to obrátí proti Gabriele...vyříkat si to přímo s Polákem je naprosto OK (ale asi to nebude moc k čemu)
září 06, 2011 09:15
Petronilo, ale ta situace už je dál, : bb2
fáze "dotyčného upozornit, že mi to vadí, a pokud toho nenechá, "hnát to vejš" je za Gabrielou. A jak píše Sandra, ani já si nevšimla, že by někdo říkal Gabriele, že se nemá vyjádřit a má držet pusu a krok. Ale ona už se vyjádřila, tj. šla si stěžovat šéfovi. Šla si stěžovat na to, že kolega z Polska vede nevhodné řeči s mladými brigádnicemi (kterým to, zdá se, nějak nevadí, to by asi Gabriela napsala). Šéf s Polákem promluvil, ten se v chování (vůči brigádnicím) nezměnil. Brigádnice taky ne, dál snáší jeho řeči a dál si vyměňují telefony s jeho mladšími kolegy.
Takže tu máme situaci, kdy všichni jsou v pohodě, dělají věci, které jim nevadí nebo ne tak jako Gabriele, aby je řešili, přičemž se nejedná o nějaké závažné jednání ani o trestnou činnost.
A zdá se, zatím, že jediná, komu nemravné řeči a sdělování si telefonních čísel vadí, je Gabriela. Šéfovi to řekla, ten zkusil domluvu, nepomohlo. Může jít "vejš", jak říká Mikin, ale s čím? S tím, že kolegové vedou nevhodné řeči s brigádnicemi a jí, jen jí, to vadí tak, že to chce řešit.

No tak pokud bude vedení zvlášť osvícené, provede něco jako místní šetření, s vědomím, že tím docela dobře může rozhodit atmosféru na pracovišti a rozkolísat výkon - což je větší újma pro firmu než jedna z pohledu ostatních moralizující paní, a co zjistí? Zjistí, že všichni jsou v pohodě, protože se samozřejmě všichni semknou proti stěžovatelce, která je jiného ražení než oni a řeči pro ně zcela běžné jí vadí.
A pak vedení poradí Gabriele špunty do uší nebo odchod. Co asi tak mohou dělat v situaci, která vyústí ve stav "my všichni jsme tak nějak v pohodě, my se v klidu srovnáme, jen ona pořád remcá, přitom vidíte, že se tu nic špatného neděje".


Zdůraznuji, že se držím jen sděleného, snažím se najít reální řešení a nevedu akademickou debatu o tom, co by mohlo být a co by mohlo nastat a jak by to mělo být.
A v této situaci, po zvážení reálných možností, dopadů na skupinu, na práci i na Gabrielu, to vidím jako dělání velblouda z komára a na odchod nebo ty špunty do uší.
září 06, 2011 10:11
Sidone, : bb2
nevěřím, že v USA se nic takového neděje. V dílnách, fabrikách. Nevěřím, že jsou všichni tak slušní a vyspělí, že se nestane, aby nevedli lechtivé až přisprostlé řeči a narážky a že když se to stane, hned se všechno řeší a vyřeší ve prospěch toho, kdo si toho všimnul a stěžoval si na to jednání (ačkoli nebyl přímo obětí).
září 06, 2011 10:17
bb, : Sidon
já v USA nejsem, tak to nemohu dobře posoudit. Jistěže se tam asi taky dějí podobné věci, jako třeba ty, o kterých píše Gabriela. Jenom mám takový dojem, že to řešení těch "problémů", bude asi trošku jiné, než u nás doma. Jestli se chceš trošičku víc zajímat o "dění" v USA, přečti si některé eseje pana Ulče, ten o tom píše dost a velice citlivě. V Americe se ještě hodně dá ma náboženství, což u nás v takové míře dávno není.

září 07, 2011 07:09
Sidone, : Petronila
já myslím, že tohle nemá s náboženstvím nic společného (vidíš sám, že třeba tenhle oplzlík je věřící), to je (nebo by měla být) prostá lidská slušnost.

Neobtěžovat své kolegy na pracovišti přílišnými excesy, když mi dají najevo, že jim to vadí, by mělo být - a bohužel asi zhusta není - být samozřejmé.

A samozřejmě by zas na druhou stranu člověk měl být ke svým kolegům trochu tolerantní (ale ne bezbřeze - co je moc, to je příliš).

Včera bylo ve zprávách o nějaké paní v Americe, které zemřela jediná dcera a ona (pochopitelně) truchlila, na stůl v práci si dala spoustu jejích fotek a baletní střevíčky a s kolegy o ní neustále mluvila. Kolegové si po roce a půl stěžovali šéfovi, že ta atmosféra je pro ně už neúnosná, šéf tu paní upozornil, aby to nedělala, ona se zhroutila, z firmy odešla a zažalovala ji. Odkaz je tady: http://www.novinky.cz/koktejl/243707-truchlici-matka-dostala-v-praci-prikaz-odstranit-fotky-mrtve-dcery.html?ref=boxE

Připadá mi to oboustranně strašné - je mi strašně líto té maminky, které se zhroutil svět, a přemýšlím, nakolik to od těch spolupracovníků bylo sobecké a necitlivé a nakolik už pro ně bylo frustrující být v takové atmosféře... ať tak či onak, oni měli "výhodu", že jich bylo víc a ta paní jen jedna.
září 07, 2011 09:02
Petronilo, : Sinix
souhlasím s tebou, že lidská slušnost a víra jsou dvě rozdílné věci.

Ohledně té paní, jíž umřela dcera: Jistě, je to velká tragédie a je to smutné, to je jasné. Ale na druhou stranu, je to její soukromí a to nemá v práci co dělat. Chápal bych, kdyby to v práci řekla jednou, vzala si týden až 14 dní dovolenou, aby se s tím mohla v klidu vyrovnat. To by bylo OK. Ale rozložit si na pracovním stole hromadu fotek a věcí své dcery a každý den, tam každého tahat a neustále dokola omílat: "Podívejte se, to byla moje dcera, ona mi umřela..." To už se kolegům ani zaměstnavateli nedivím, že jí to zatrhli. Pracovní stůl slouží k práci a soukromí do práce nepatří, je mi líto. Ještě kdyby si tam dala 1 fotku, jen pro sebe, tak by to také vzal, ale tohle už opravdu bylo moc. smilies/wink.gif
září 07, 2011 09:20
sinixi, : Petronila
myslím, že je absurdní domnívat se, že se člověk se smrtí dítěte vyrovná za 14 dní.

Ale ten zaměstnavatel mohl té paní třeba jako výraz vstřícnosti nabídnout, že jí bude platit psychologa - pomohl by tím i sobě, protože paní by to tolik "neventilovala" v práci, i jí, protože zapomenout samozřejmě nejde, ale mohla by normálně fungovat.

Postoj kolegů je také po roce a půl poměrně pochopitelný, samozřejmě nevím, nakolik jí po tu dobu vycházeli vstříc a nakolik jí dávali najevo, že je to jen její věc.

Je to prostě blbá situace a je strašně těžké ji nějak "rozsoudit".
září 07, 2011 09:42
Petronilo, : Sinix
nemyslel jsem to tak, že za 14 dní přijde v pohodě, vysmátá a začne vesele štěbetat: "To máme dnes krásně, tak s čím mám pomoct? :-)))". Zase, taky nemůže přijít a říct: "Umřela mi dcera, beru si volno a přijdu, až mi bude dobře (třeba taky za několik let)." Co myslíš, že by takový zaměstnavatel udělal?

To mohl, na druhou stranu - nemusí. Právní nárok na to nemá. Je to hrozné, rodiče by neměli přežívat své děti, o tom není sporu, ale na druhou stranu, všichni máme problémy a nelze s nimi zatěžovat své okolí; ani zaměstnavatele.
září 07, 2011 10:48
No tak článek na novinkách : Krakonoš
samozřejmě vobsahuje věty, který mezi řádkama implikujou "bezcitnost" zaměstnavatele (v prostředí novinek.cz rozuměj "zlýho kapitalistickýho vykořisťovatele"). Nicméně pokud si člověk vyfiltruje jenom fakta, nediví se, že paní svůj soud s onou firmou prohrála. Kdyby vůči ní takhle postupovl zaměstnavatel měsíc po smrti dcery, dalo by se mluvit vo bezcitnosti. Ale kolegové i nadřízenej měli s paní trpělivost rok a půl, po kterej místo do práce chodili do jakýhosi improvizovanýho mauzolea, kde už chybělo jen nabalzamovaný tělo dcerky ve skleněný rakvi. Sorry, ale to je fakt nevkus a taky by mi to vadilo. Vyrovnat se úplně se smrtí dítěte jistě trvá dlouho, většině lidí se to dokonce nepodaří za celej život. No ale těžko můžeme svým smutkem vobtěžovat svoje kolegy v řádu roků, psychologa měla paní samozřejmě vyhledat sama (vzhledem k tomu, že to bylo v USA, jsem přesvědčenej, že k ňákýmu beztak chodila celou tu dobu, leč asi to nebylo moc účinný), v prvních tejdnech je jistě pochopitelný, že měla potřebu vo tom mluvit s každým vokolo sebe, ale po ňáký době je holt nutný nechat si to jen pro natolik blízký lidi, který to snesou a vědomě to pro mě udělaj jako součást terapie. Těžko to chtít po kolezích (brrr! jak ta čeština umí bejt někdy hnusná!) z práce. Podstatně větší díl "viny" (spíš teda příčiny problému) je v popsaným příběhu na straně žalobkyně, dle mýho soudu. Co už taky jinýho může starej necita napsat, žejo? smilies/grin.gif
září 07, 2011 10:49
Krakonoši, ano. : Sinix
Souhlas. Jsem rád, že nejsem jediný "kynik". smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/wink.gif
září 07, 2011 10:53
Krakonoši, Sinixi, souhlasím s vámi. : Myška
Smrt dítěte člověka poznamená, úplně se s ní asi vyrovnat nelze, ale obtěžovat svým smutkem a pocity kolegy dlouhodobě, vytvořit z pracovního stolu oltář, to je moc.
září 07, 2011 11:53
Sidone, tak to je můj omyl, : bb2
umístila jsem si tě do USA, teď už nevím proč. Děláš mi v tom zmatky :-))
září 07, 2011 17:35
Petronilo, : bb2
bylo by to pěkné, ale mám zase několik ale a jednou úvodní poznámku - nic ve zlém, je vidět, že jsi nezaměstnávala víc lidí:-)

- firma nemusí být tak bohatá, aby si mohla dovolit platit psychoterapii zaměstnankyně
- placená terapie se může protáhnout a firma, což může obnášet 5 zaměstnanců a jeden šéf před důchodem (nečetla jsem tuto konkrétní zprávu, tak nevím), se může položit
- kdo pak chytí toho pečka a řekne truchlící matce "hej, končíme, leze to do peněz"
- kdo vysvětlí ostatním zaměstnancům, že oni na terapii nemají nárok, protože jejich děti jsou živé a zdravé
- co se stane, když si zaměstnanci přinesou potvrzení o tom, že potřebují terapii, protože - tisíc různých důvodů
- bude mít firma na to, aby platila terapii všem? ne? pak je to jasná diskriminace - nelze jednomu člověku upírat něco jen proto, že má tu smůlu, že není v životním průseru
- kdo zaplatí všechny soudní žaloby, které z toho všeho cirkusu vyplynou

Jedna má známá v rámci svého podnikání občas rozdává VIP klientům drobné pozornosti, mj. i vstupenky do divadla. Zaměstnává několik lidí, asi sedm stálých. Jednou, jen jednou udělala tu kravinu, že dva volné lupeny darovala sekretářce. Lidi, jejichž mzda je více než nadprůměrná a do divadla by mohly týdně dvakrát, nepřenesli přes srdce to, že byla takto "vyznamenaná, odměněná" právě sekretářka.
My jednou bezplatně půjčili zaměstnanci dvě auta k přestěhování. On už u nás dávno není, ale my od té doby auta půjčili už několikrát. Jistě, lidi se nestěhují tak často, ale kupodivu, když jeden zaměstnanec čerpal tu obrovskou výhodu, tj. zapůjčení aut zdarma, najde se v každé rodině něco k přestěhování, co se do osobáku nevleze. A protože na otázku "a proč jste to tehdy půjčili Frantovi a mně ne??" nemám vhodnou odpověď a odpověd pravdivá, tj. "protože mě to tak napadlo a nemělo to zvláštní důvod", je trochu blbá, tak z toho neděláme problém.
Ovšem s terapií za několik tisíc už by asi problém byl, ale pro ty lidi je to totéž - dobrému zaměstnanci to přijde jako plivnutí do tváře, když on se snaží a nic druhý je zvýhodněn.

V takových případech platí dvakrát měř, jednou řež, a dobrého pomálu.

Babičko, slyšíš to, jo?
září 07, 2011 17:49
... : bb2
takže jsem taky nelida necitnej
září 07, 2011 17:50
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]