O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...
Kontakty
Napište nám |
Poradna Kudlanky |
Právní poradna |
Související články
- PRAŽSKÉ TOULKY - SV. MARTIN VE ZDI
- PRAŽSKÉ TOULKY - SV. VÁCLAV NA ZDERAZE
- PRAŽSKÉ TOULKY - SV. VÁCLAV NA ZDERAZE
- PRAŽSKÉ TOULKY – PETRSKÁ ČTVRŤ
- PRAŽSKÉ TOULKY - PROSEK
- PRAŽSKÉ TOULKY - PETŘÍN
- PRAŽSKÉ TOULKY - STŘEŠOVICE
- PRAŽSKÉ TOULKY - BŘEVNOV
- PRAŽSKÉ TOULKY - DEJVICE I.
- PRAŽSKÉ TOULKY - DEJVICE II.
- PRAŽSKÉ TOULKY - MALEŠICE
- PRAŽSKÉ TOULKY - PALATA
- NENÁPADNÁ HRDINKA
- JARNÍ PRŮHONICE
- PRAŽSKÉ TOULKY - PAVÍ VRCH
- ZAMYŠLENÍ
- KAM SLUNCE NECHODÍ
- PRAŽSKÉ TOULKY - NA VÁCLAVCE
- ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE? - 101
- TAK TOHLE MNE FAKT DOSTALO ...
- PROFESE PRODAVAČKA
- PRAŽSKÉ TOULKY - KURIOZITY
- VZPOMÍNKA NA MICHALA TUČNÉHO
- TOULKY ŠUMAVOU - CESTOU NA HOHENBOGEN
- ZAŠLÁ SLÁVA – DIVADLO URANIE
- ZAŠLÁ SLÁVA - ŽENA V SEDLE
- ZA ANDĚLEM PÁNĚ NA MOUŘENEC
- TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - II.
- ZAŠLÁ SLÁVA – PRAŽSKÝ SILÁK
- SEVERNÍ PLZEŇSKO II. – RABŠTEJN NAD STŘELOU
- PODZIMNÍ ROMANCE
- TOULKY ŠUMAVOU - ZA JIŘINOU JIRÁSKOVOU (NEJEN)
- ČESKÁ BARBRA STREISAND
- ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE - "KUMŠTOVNÍ" DVOJKA
- ŠUMAVSKÝ OBR
- ZAŠLÁ SLÁVA - RINGHOFFER, INWALD A OSTATNÍ
- TOULKY ŠUMAVOU - KRÁLOVÁCKÉ RYCHTY
- ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE - DĚTŠTÍ HERCI A PANÍ REŽISÉRKA
Přihlášení
Anketa
PRAŽSKÉ TOULKY - KOMENDA JOHANITŮ |
![]() |
![]() |
![]() |
Neděle, 01 květen 2011 | ||||
Strana 1 z 2
Nejprve malé vysvětlení - komendou označujeme středověké sídlo rytířského či křížovnického řádu. Obsahuje jak části pro klášter, tak kostel či špitál, má charakter hradu a je opevněno. Informace o vzniku a organizaci řádu Johanitů nechť si laskavý čtenář vyhledá sám na internetu.
Johanité, jinak též maltézští rytíři, jimž tento objekt patří od dávného založení (s výjimkou padesáti let 20. stol.) se dostali do Čech zásluhou knížete Vladislava II (1110 - 1174).
Vladislav zároveň tomuto řádu věnoval i pozemky v bezprostřední blízkosti Vltavy, neboť Johanité stavěli svá sídla vždy u vody - větší množství vody potřebovali pro své špitály. Vladislavův kancléř Gervasius řádu věnoval značné jmění a díky tomuto počinu stál na místě r. 1182 klášter, špitál a kostel.
Za vlády Přemysla II. Otakara došlo z důvodu zvýšení bezpečnosti k obehnání území pásem hradeb s věžemi, čímž se zvýšila bezpečnost a obranyschopnost předmostí. V té době stály již v tomto prostoru nové domy, škola, pivovar.
Přichází doba husitských válek a s ním i doba drancování. Další rána přichází 17. srpna 1503 - tehdy díky neopatrnému škvaření sádla došlo v domě zlatníka k ohni, následně k rozsáhlému požáru. Ač byl dům poblíž řeky, přesto si požár vyžádal rozsáhlé škody - jak na majetku Johanitů, tak na 60 domech v okolí. Koncem třicetileté války nechal velkopřevor Rudolf, hrabě Colloredo-Wallsee, podle návrhu stavitele Carla Luraga přestavět kostel do barokní podoby, zachované dodnes. V letech 1726 až 1737 přibyl do majetku krásný Velkopřevorský palác. Za druhé světové války byl však nacisty řád rozehnán a zakázán; následoval pak únor 1948... A tak maltézští rytíři mohli svoji činnost obnovit až r. 1991.
Objekt je poněkud utopen mezi okolní zástavbou, ale navzdory blízkosti rušného Karlova mostu je zde nádherný klid. Na první pohled mne upoutaly dvě vstupní věže, mezi nimiž vcházím na nádvoří. Přestavby jsou zde patrné, zazděné arkády jsou pozůstatkem původního kostela. Tentokrát se mi podařilo nahlédnout i do interiéru kostela - vévodí mu oltář s obrazem bitvy u Lepanta. Obraz je dílem malíře Karla Škréty. Kromě dalších skvostů mne zaujal i detail kliky vstupních dveří a tak vytahuji opět fotoaparát...
Kostel své neobvyklé jméno získal snad díky tomu, že brány klášterního domu se na noc uzavíraly řetězem, dle jiných pramenů podle P. Marie, jež měla na krku zlatý řetěz či snad díky řetězu, jímž se přetínala řeka z jednoho břehu na druhý a tím se bránilo lodím proplout bez zaplacení cla. Kdož ví...
|
< Předch. | Další > |
---|