O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

"STROP" 5000,- KČ NA LÉKY - JAK JE TO? PDF Tisk E-mail
Úterý, 26 říjen 2010

 Problematika toho, co se do ochranného limitu započítává, a co nikoli, je trochu složitá, a to zejména v případě léků. Pro vysvětlení musíme nahlédnout do zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění (§ 16b). Stručně řečeno - do limitu se nezapočítává vše, co jste v lékárně doplatili. Ale pokud zaplatíte více poplatků a doplatků, které jsou určeny jako započitatelné, pojišťovna vás bude informovat a peníze v zákonem stanovené lhůtě do 60 dní po skončení čtvrtletí vrátí...

 

 

 

 

       Doplatky pacienta se započítávají pouze ve výši doplatku na nejlevnější na trhu dostupné léčivé přípravky s obsahem stejné léčivé látky a se stejnou cestou podání (tzn. ústy, injekčně apod.). Seznam léčivých přípravků, s uvedením výše úhrady a výše doplatku započitatelného do limitu, zveřejňuje Ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách. Pouze v medicínsky odůvodněných případech může předepisující lékař na receptu vyznačit, že předepsaný léčivý přípravek nelze nahradit, a pak se do limitu započítává doplatek v plné výši. Vždy se ale můžete lékaře ptát, zda neexistuje levnější varianta předepisovaného léku. Předepsaný lék může zaměnit za jiný s menším doplatkem i lékárna, ale jen se souhlasem pacienta a pokud lékař nevyznačil zákaz záměny.

 

     Do limitu se podle zákona nezapočítávají doplatky na částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, jejichž úhrada pojišťovnou je nižší než 30 % maximální ceny, a částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely obsahující léčivé látky určené k podpůrné nebo doplňkové léčbě. Seznam léčivých látek určených k podpůrné nebo doplňkové léčbě stanoví ministerstvo zdravotnictví. Pokud je vám víc než 65 let, asi vás potěší, že od 1. 4. 2009, po novelizaci zákona, vám již tyto přípravky k podpůrné a doplňkové léčbě budou do limitu započítávány; zároveň se vám limit sníží na 2 500 Kč za rok. Od 1. 4. je také ze zákona vyškrtnuta zmíněná pasáž o lécích s menší než 30% úhradou.

 

      Z regulačních poplatků se do limitu nezapočítávají žádné poplatky ve výši 60 nebo 90 korun, započítávají se jen všechny 30korunové poplatky. Nezapočítávají se tedy poplatky 90 Kč za pohotovostní službu poskytnutou zdravotnickým zařízením poskytujícím lékařskou službu první pomoci (včetně LSPP poskytované zubními lékaři) nebo ústavní pohotovostní službu, ani poplatky 60 Kč za každý den, ve kterém je poskytována ústavní péče (v nemocnici, léčebně apod.) nebo komplexní lázeňská péče.

 

x x x  

 

     O podrobné vysvětlení „svého účtu" můžete požádat v pojišťovně na přepážkovém pracovišti, protože ta podle údajů ze zdravotnických zařízení eviduje u každého pojištěnce všechny jeho zaplacené poplatky a započitatelné doplatky za léky. Jedna z možností, jak zjistit výši svého „poplatkového účtu“, bude přímo na pobočkách své pojišťovny. V tomto případě je ale nutné počítat s tím, že informace o zaplacených poplatcích se pojišťovně dostávají od zdravotnických zařízení vždy s určitým zpožděním, obvykle jednoho až tří měsíců. Také se zde dozvíte jen celkovou výši vašeho poplatkového účtu. Pokud limit překročíte, budete automaticky vyrozuměni a přeplatek vám bude vrácen. Další možností zjištění stavu poplatků a doplatků je žádost o jejich písemný výpis, na který má každý pojištěnec bezplatně nárok jednou za rok.

 

Z internetu - pro vás

d@niela

 

 

Komentáře (5)add feed
doporučuji lékárny DR.MAX!!!!! : alena puntík
v jedné se zaregistrujete - u té, kterou máte nejblíž, nebo při cestě - a ty poplatky neplatíte vůbec!!!! Namouduši. I ty doplatky jsou nějak milostivější. ale musíte chodit pořád do té samé lékárny. Když uvážím, že normálně doplácím kolem tří stovek - a u Maxe nedoplácím nic, tak není co řešit. Chodím do lékárny, která je na rohu václaváku a Vodičkový a jezdí kolem tramvaj a je tam hned stanice metra.
říjen 26, 2010 14:39
vyse doplatku : mura1
tuhle mi bylo vyzvednouti jakasi antibiotika, doplatek 260 kc. jak na potvoru jsem nemela v penezence ani 2 stovky, toz jsem pani lekarnici podekovala, vzala si zpatky recept, zajela k bankomatu a ty same leky vyzvedla v jine lekarne, kterou jsem mela cestou. a ejhle - doplatek 340. lekarny byly srovnatelne jak velikosti, atraktivitou mista i poctem personalu (proste mensi lekarna ne zrovna v centru).
říjen 26, 2010 15:23
Jo lékárna, to je rejžo : wendy
a taky doporučuji Maxe.

U nás je lékáren dvakrát tolik co dřív, lidí tolik nepřibylo, takže si lékárníci stěžují na malé zisky, a doplatky jsou asi důsledek ? proč město povoluje další a další lékárny ? je mu to jedno a zafunguje zřejmě ruka trhu a něktré asi zkrachují. Pokud si nevydupou další a další poplatky. Já nevím, ale když podnikám - proč by měl stát dotovat svými opatřeními ?
smilies/wink.gif
říjen 27, 2010 07:44
no, tohle prosadil Cikrt, : alena puntík
neb on sám je vlastníkem sítě lékáren. Takže, pokud bude naživu......- můžeme se dočkat ještě různých překvapení....
říjen 27, 2010 11:53
Aleno : bb2
je vlastníkem sítě lékáren


které sítě lékáren? a z kterého ověřeného důvěryhodného zdroje máš tu informaci? On sám totiž popírá, že by měl byť 1 lékárnu. Samozřejmě může lhát, nebo "lhát" - lékárnu "vlastní" jeho sestřenice...
Tak proto se ptám, odkud to víš - abych mu mohla napsat, že je lhář.
říjen 27, 2010 19:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]