O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ NA ZLETILÉ DÍTĚ PDF Tisk E-mail
Středa, 22 září 2010

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s vyživovací povinností na dítě, které je starší 18 let a už dokončilo tříletý učební obor a nepodaří se mu najít zaměstnání. Musí jeho otec platit alimenty, dokud nebude samostatně výdělečně činné? Děkuji za odpověď, Barbora

 

 

 

Barboro,

 

      musí se jít tedy zaregistrovat na Úřad práce, snažit se alespoň o nějakou brigádu... Bohužel, už je to dospělý zdravý člověk, takže je teď na něm, aby se o sebe postaral. Případně postarala, nevím, jakého pohlaví tvé zletilé dítě je. Samozřejmě, že pokud by otec chtěl, může mu ještě nějak pomoci, ale už to nebude jeho povinnost.

 

      Držím palce, aby se vaše situace vyřešila dobře pro všechny tři zúčastněné.

 

d@niela

 

 

Komentáře (8)add feed
Nedávno jsem byla v podobné situaci, a syna několik měsíců živila, i když si občas našel brigádu. : Myška
Mezitím intenzivně hledal práci. Jeho otec mi párkrát na něj ještě přispěl, ale byla to jeho dobrá vůle.
Syn si našel práci sám, i když ne podle svých představ, čuchnul si ke stavebnictví, a aspoň co se tam naučil, to se mu bude v životě hodit. Ale protože ho tato práce neuspokojovala, našel si jinou, udělal konkurz a zaučuje se v jiném oboru.
V této souvislosti chci zmínit Úřad práce, kde se po škole zaregistroval. Jako absolvent neměl nárok na žádnou dávku, protože žije se mnou ve společné domácnosti. Zajímal se o rekvalifikaci, ale vybraný rekvalifikační kurz náš UP nepodporuje. Takže by si ho musel platit sám, a ještě nebylo jisté, že po absolvování rekv. kurzu práci v tom oboru získá. Na UP si ho pracovnice zvala jednou za čtvrt roku. Pracovní příležitosti mu nenabídla, rekvalifikační kurzy hrazené UP taky ne. Ale za to mu dala podepsat papír, ve kterém byly úpně triviální rady, jak hledat práci - inzeráty, net, obcházení firem,... Docela jsem koukala, protože syn si práci hledal aktivně, rozesílal svůj životopis na všechny strany, a tohle všechno dotyčné úřednici řekl už na první schůzce, kdy se byl registrovat.
Snad už je to pryč, a držím mu palce, aby mu tahle práce zůstala, protože se mu líbí.
září 23, 2010 08:00
... : bb2
Jednou za čtvrt roku? Docela by mne zajímala info nebo aspoň názor Wendy, jak je to s frekvencí schůzek klientů ÚP s pracovnicemi. Je nějaký předpis, nebo je to na uvážení pracovnice?
U nás totiž chodí absolventi bez podpory na schůzky 1x za 3-4 týdny. A to i dceřina kamarádka, která byla na ÚP jen kvůli zaplacenému ZP a po přijetí na VŠ, což věděla koncem června, nahlásila na ÚP, že od září studuje v denním studiu. I pak musela co 3 týdny na pracák.
Brigádu zamlčela, protože si vydělala více než 4 tisíce a musela by si pak z výdělku platit ZP.
září 23, 2010 18:36
a k dotazu : bb2
bych Barboře poradila domluvu s otcem po dobrém. Zákonná povinnost trvá do doby, dokud dítě není schopno samo se živit, a to neznamená jen do vyučení. Ale pokud otec přestane platit a dítě je plnoleté, tak by muselo podat ono samo návrh k soudu na určení výživného. Soud by pak v řízení asi zajímalo jakým způsobem dítě aktivně shání zaměstnání apod...
A otec se urazí, že ho vlastní dítě honí po soudech a šprajcne se. Zkusila bych nejdřív poprosit hezky tatínka. Ústy dítěte.
září 23, 2010 18:49
bb2 : Karlos
"bych Barboře poradila domluvu s otcem po dobrém. Zákonná povinnost trvá do doby, dokud dítě není schopno samo se živit, a to neznamená jen do vyučení. Ale pokud otec přestane platit a dítě je plnoleté, tak by muselo podat ono samo návrh k soudu na určení výživného. Soud by pak v řízení asi zajímalo jakým způsobem dítě aktivně shání zaměstnání apod...
A otec se urazí, že ho vlastní dítě honí po soudech a šprajcne se. Zkusila bych nejdřív poprosit hezky tatínka. Ústy dítěte."

Ano, dokud dítě není schopno se samo živit a to právě od té doby, co je plnoleté, nebo dostudované, je ! Že nemá práci, to je věc druhá, ale od toho tu máme sociální podpory a podpory v nezaměstnanosti. Podle tvého modelu by mohl platit takhle alíky třeba deset let, když by nenašlo dítě práci, ne ???
Takže ne, platit už rozhodně nemusí !!!
září 24, 2010 12:55
Karlosi, : bb2
schopnost živit se nestartuje automaticky s plnoletostí, ani s výučním listem. Zákon o rodině ostatně mluví o vzájemné vyživovací povinnosti, tedy počítá se situací, kdy např. děti budou pomáhat rodičům a argument, že rodiče jsou dávno plnoletí a dokonce se před 50 lety vyučili, neobstojí.
Podporu v nezaměstnanosti absolvent školy nedostane a podporu sociální také ne, protože u sociální podpory se posuzuje příjem celé domácnosti. Takže pokud bydlí u matky (otce), kteří si vydělávají a současně neberou minimální mzdu, tak prostě na tu sociální podporu nedosáhnou.
Pak tedy zbývají dvě možnosti - vyhnat plnoleté vyučené dítě z domu, odhlásit mu trvalé bydlení, nechat ho bez práce a prostředků, aby se stalo bezdomovcem a vznikl mu nárok na sociální dávky, ze kterých se sotva nají rohlíků s paštikou a koupí si tu a tam čisté fusekle nebo triko v sekáči, ale díru do světa s tím neudělá a každý slušný zaměstnavatel ho jako loosera odmítne a dá přednost někomu, kdo má normální adresu a tedy nějaké zázemí. Takže ve finále bude z děcka sociální troska, bezdomovec a nejspíš alkoholik.

Mezitím nechat dítě, aby mne coby rodiče zažalovo o určení vyživovací povinnosti, já se párkrát omluvím u soudu ze zdravotních důvodů a než k nějakému řízení dojde, bude z dítěte ten looser a já spravedlivě poukážu u soudu na to, že dřu a poctivě se živím xxx let a nezdárné děcko jen bere sociální podporu, žije na ulici, chlastá a proč já bych to měl platit...a vyjde mi to.

Nebo druhá, celkem obvyklá možnost - mít své dítě rád, přát mu dobrý start a podpořit ho teda do začátku.
Většina normálních rodičů to dělá a čeká za to jen dvě věci - 1)že to k něčemu jednou bude,až si potomek odbude pár nutných kotrmelců a tak podobně, tak že nepadne jablko daleko od stromu a nebude horší než strom, a 2) že se to jednou vrátí v tom,že totéž udělá to dítě pro své děti, naše vnuky. A možná nám jednou pomůže i na starý kolena najít pěknej důchoďák.

Je spousta dětí, které si díky vzdělání, jež jim rodiče poskytli, vydělají několik desítek i stovek tisíc měsíčně a považují za zcela samozřejmé přilepšit rodičům pravidelnou částkou a nikdo je kvůli tomu nemusí honit po soudech.

Stejně tak je spousta rodičů, kteří svým dětem do začátků vypomůžou, i když ty děti jsou plnoleté a vyučené. Někteří rodiče podporují děti i při druhé vysoké škole, a někteří zase zaplatí dětem výbavu pro řezníka, kadeřnici, třeba.

Já nevím, proč se najednou z dětí, které zůstaly u bývalého partnera po rozvodu, dělají jakési přiživnické vešky, které je třeba rázně a co nejdřív odstřihnout od zdroje...


září 24, 2010 17:15
jenže, : bb2
málokdy se naštěstí pro dítě sejdou dva takoví rodiče. Takže i když ten jeden, většinou kupodivu otec, pěkně zásadově trvá na tom, že dospělý se má postarat sám o sebe, jednou jsi chlap tak se snaž aj.podobné pokrokové myšlenky produkuje, tak druhý, většinou kupodivu matka, se nějak omezí, urve si od pusy tu časopis, tu knížku, tu knihu, tu nový kabát, a to plnoleté, nesamostatné dítě, podpoří. Zatímco ten druhý rodič se dál může držet svých zásad a nestojí ho to ani kačku a nikdo se nedozví, že to dítě šlo do života jako normální člověk jen díky mámě. Tak nakonec, kdo je tady loser, že?
září 24, 2010 22:08
výživné pro zletilou : Katka H.
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jestli mám právo na výživné od matky? Bydlím u prarodičů (mám tu trvalý pobyt), studuji VŠ a dostávám výživné od otce ale ne od matky. Pokud ano, kde o ně mám zažádat popř. jak? Děkuji Vám všem za odpověď.
Katka
říjen 01, 2010 21:30
Rada : Veronika Svobodová
Dobrý den potřebovala bych poradit , jsem skoro 20 letá studentka a rada bych po střední šla na denní studium maturity ,ale moji rodiče odmítají na mě cokoliv platit. Nemohu se na ne s ničím obrátit sotva se uživím chtěla jsem se zeptat zdali je možno nějak požádat o výživné aniž bych musela mít k podkladům podpisy mích rodičů neboť odmítají vše co se mne týká. žiji u bývalého přítele který mi občas malou finanční částkou pomůže za bydlení nic neplatím mam sotva na jídlo.rada bych ,kdyby mi někdo poradil jak se vypořádat s mou situací na koho se obrátit s kým to projednat. Moc prosím za radu už mě nemam sílu takhle přežívat. Předem děkuji za odpověď.
leden 10, 2011 17:07
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]