O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝPOVĚĎ PO SKONČENÍ NEMOCI PDF Tisk E-mail
Neděle, 02 květen 2010
Přejít na obsah
VÝPOVĚĎ PO SKONČENÍ NEMOCI
Strana 2
Strana 3

 Dobrý den, mam k vám velikou prosbu o radu. Syn má podepsanou pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Pracoval od října do února, pak v únoru onemocněl a marodil do konce dubna. A když přišel a mluvil s mistrem, tak ten mu řekl, že už s ním nepočitají a že s ním rozvážou pracovni poměr. Syn jen řekl, že co nadělá... Mistr řekl, že zavolá na personální a že se mu ozve. Ale celý den synovi nezavolal a ani nebral telefon.

 

Tak bych vás chtěla opravdu moc poprosit o radu, co teď má dělat. Jestli ho můžou vyhodit, když marodil a nebo ho musí zaměstnat do konce té smlouvy. I třeba na nějakou náhradní práci. Nebo jestli by měl dostat aspoň nějaké odstupné.  Neví vůbec, jak to vlastně je. Zítra by to měl jit nějak řešit - moc moc prosím o brzkou odpověd.

 

Moc vám předem hodně děkuji 

Blaha

 

O D P O V Ě Ď :

 

Milá Blaho,

 

     Každopádně - ať si syn všechno nechá od nich dát písemně a sám zatím NIC NEPODEPISUJE, ať řekne, že se musí poradit! Ale všechny papíry ať si vezme domů. K ničemu ať se nenechá donutit... Podle všeho by měli - pokud mu dají výpověď - ji dát písemně, detailně tam zdůvodnit důvod výpovědi a dodržet výpovědní dobu. Také by měl mít volno na hledání nového zaměstnání. Jak se dočteš níže, pokud je to z organizačních důvodů, má nárok na odstupné. A proto musí mj. trvat na písemné výpovědi i s písemným zdůvodněním. Také je to rozhodující z důvodu, jestli bude výpovědní lhůta dvou nebo tříměsíční...

 

Mj. Je už také po zkušební době, pokud nějaká byla... Takže ani to proti němu nemohou použít.

 

     Držím palce, když tak se hned ozvěte, jak dopadl, určitě se vám budeme snažit poradit...

d@niela

 

 

 

Podívej, tohle zkuste pročíst:

    

§ 52 Výpověď daná zaměstnavatelem


Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

a)

ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b)

přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c)

stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

d)

nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,

e)

pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

f)

nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,

g)

jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 



 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]