O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZADLUŽENÉ DĚDICTVÍ PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 25 únor 2010

 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě úmrtí bývalého manžela? Při vyklízení podnájmu po bývalém manželovi jsem našla spoustu dopisů s exekucemi na dluhy v dost velké výši. Je nějaká možnost, že by tyto částky byly vymáhány na mně, nebo později na našem synovi?  

 

 

 

 

     Byli jsme rozvedeni už 7 let a 5 let měl manžel trvalé bydliště jinde, ale jedna ta exekuce je ještě v době, kdy jsme byli manželé; dotyčný dluh se týkal jeho podnikání. Popravdě to bylo v době, kdy jsme doma neměli ani na sunar. Dědické řízení ještě neproběhlo,ale není co dědit, opravdu po něm zůstaly pouze dluhy...

 

     Poraďte mi, prosím, jak mám postupovat.

 

Děkuji, Renata 

 

O D P O V Ě Ď :

 

Milá Renato,

 

 

     jsem ráda, že můžu odepsat zas jednou pozitivně - máš vlastně štěstí v neštěstí. A jak to tedy je: vzhledem k tomu, že jste rozvedeni, tak ty nedědíš nic, dědit po tátovi může jen váš syn. Nu, a vzhledem k tomu, že jako u každého dědictví máš dvě možnosti - dědictví přijmout, nebo nepřijmout. Ve tvém případě je to tedy jednoduché, žádné dilema asi nehrozí. To víš, někdo má třebas dluhy a auto... pak se holt musí rozmýšlet, jestli ono plus bude větší než to minus...

 

     Takže jednoduše při dědickém řízení jako synova zástupkyně (ze tvého dopisu jsem vyrozuměla, že je asi ještě nedospělý) dědictví po otci odmítneš...

 

d@niela

 

 

 

Komentáře (11)add feed
Z dotazu není sice patrné, v jakém stádiu je dnes ta exekuce, : Eva
která vznikla za trvání manželství, ale nebyl-li v manželství kvůli podnikání rozdělen majetek, může se Ti stát, že tato exekuce přejde zcela legálně na Tebe, neb můžeš být spoludlužník.
I když zase nevíme nic o majetkovém vypořádání při rozvodu, pokud se tam dluhy třeba nezahrnovaly...
Pro dluhy je ale obecně rozhodující, zda vznikly za trvání manželství a jak to bylo v té době v SJM.
únor 25, 2010 22:28
zajímavý dotaz : opas
Když všichni dědictví odmítnou, tak ze zákona dědí stát. Lze potom tedy dluhy vymáhat po státu?
únor 26, 2010 12:51
Když všichni dědici odmítnou dědictví, notář projednává tzv. odúmrť : Eva
a věřitelé jsou účastníky řízení, nicméně dluhy se vyrovnávají pouze do výše aktiv dědictví, tudíž věřitelé neobdrží celý dluh, ale obdrží pouze jednotlivou poměrnou částku z celkové sumy aktiv, která může být, vzhledem k velikosti dlužné částky, srandovně malá. Příklad: celková výše aktiv je třeba 50 tisíc, celková výše pohledávek třeba milión. Tak se těch 50 tisíc poměrově rozdělí mezi věřitele.
únor 26, 2010 15:31
Hm, : Ivča
tak až jednou ex,jak vyhrožuje,skočí pod to pendolino,tak jeho věřitelé,kterým dluží možná milion,dostanou jedno jízdní kolo...a moje děti místo dlužných alimentů asi ventilky....
únor 26, 2010 21:00
Nee, Ivčo, dlužné alimenty mají před jinými : Eva
dluhy výsostnou přednost, takže, nastal-li by ten dramatický jev a děti se dědictví zřekly, připojili by se stejně následně k věřitelům otce, ale dostanou ten bicykl a ostatní věřitelé každý nějaký ventilek.
únor 26, 2010 21:21
Občanský zákoník § 470 až 472: : Rozmarýna
To důležité: Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené nn áklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.

Stát, jemuž dědictví připadlo, odpovídá za zůstavitelovy dluhy a za přiměřené náklady pohřbu stejně jako dědic.


Takže já bych se dědictví nebála, protože dluhy, které na dědice přejdou nemohou být vyšší než dědictví po odečtení nákladů na pohřeb.

Za další: § 463 odst. 2 - Zástupce dědice může za něj dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje.

§ 479 - Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona.

Z § 463 a § 479 usuzuji, že zákonný zástupce nemůže odmítnout dědictví za dítě, protože nezletilé dítě nemůže udělovat plnou moc a protože nezletilé dítě musí dostat to, co nařizuje zákon.

A ze zkušenosti jedné mojí klientky vím, že chtěla odmítnout dědictví za sebe i za nezletilou dceru a notářka jí řekla, že odmítnou dědictví za nezletilou dceru nelze.

Dědictví řeší občanský zákoník - je to zákon č. 40/1964 Sb. a je to jen pár paragrafů (§460 - §487). Není to žádné složité čtení, tak doporučuji Renatě, ať si vygooglí ten zákona a prostuduje si to.


únor 28, 2010 15:49
Věřitelé mohou pohledávky : Rozmarýna
přihlásit do dědictví u notáře. Takže vlastně notář zjistí, kolik dluhů zůstavitel měl a zda je dědictví předluženo.
únor 28, 2010 15:53
No, Rozmarýno, ty paragrafy vypadají samo fakt dobře, : Eva
ale už předtím to tu bylo vlastně řečeno smilies/wink.gif
Já bych vlastní děti, byť třeba zletilé, před takovým dědictvím chránila. Z prostého důvodu: že se setkají u dědického řízení se všemi věřiteli, kteří je do té doby vůbec neznali a někteří z nich určitě se budou snažit své pohledávky od někoho za každou cenu vymoci. To teda bývá i pro velmi zletilé děti zcela nezapomenutelný a velmi zbytečný zážitek. Řeč paragrafů to sice vylučuje, nicméně je to praxe v naší zemi poměrně rozšířená.
únor 28, 2010 21:51
Evo, : Rozmarýna
promiň, že jsem chtěla poradit Renatě, kde to všechno najde v zákoně, protože si myslím, že by jí to mohlo být užitečné, protože sama vím, že kdo neovládá paragrafy, tak na svůj problém většinou dojede.
březen 01, 2010 08:45
Evo, : Rozmarýna
děti se v dědickém řízení s věřiteli nesetkají, protože dědického řízení se za nezletilé děti účastní jejich zákonní zástupci nebo rodiče. A i zletilé děti nemusejí k dědickému řízení chodit, ale mohou tam poslat zplnomocněného zástupce.
březen 01, 2010 12:34
Chtěla jsem napsat, že : Rozmarýna
se dědického řízeníá účastní zákonní zástupci a to jsou rodiče (napsala jsem omylem "nebo rodiče) nebo někdo jiný, kdo je jejich zákonným zástupcem.
březen 01, 2010 12:35
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]