O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JON DAVIS - "HEZKÝ VÍKEND" PDF Tisk E-mail
Úterý, 28 červenec 2009

Jak nás vidí Američané? Jon Davis v Praze žije od roku 1992. Vydal tady kouzelnou knížku s názvem Hezký víkend!, napsanou úžasně osobitou češtinou. Řehtala jsem se nad ní tak hlasitě, až můj přítel i kočka raději prchli z bytu, protože je to připravovalo o nervy. (Jon Davis se narodil 22. prosince 1958 v Chicagu, USA. Poté, co získal titul Masters of Arts v oboru lingvistiky na University of Illinois - Chicago, se odstěhoval do Prahy.

Zde začal pracovat jako učitel na Státní jazykové škole v Ládví, dále v Czech Management Center a na ekonomickém institutu Karlovy univerzity. Také byl copywriterem u tiskové agentury CTI (bývalá CTA) a editorem stručných denních výtahů z tisku v Czech AM pro Prague Business Journal. V současné době pracuje jako nezávislý překladatel, technical writer a jazykový korektor.)

 

 

 

  

     Jon bydlí u náměstí Jiřího z Poděbrad a takto píše o sousedce paní Hálkové: „Vím dlouho, že každý barák má svůjí vlastní bábu - to musí být tak. Hovořili jsme a pochválila mě za schopnosti mluvit český." Jon se rozhodl vyzkoušet, jak hlasitě si v domě může pouštět večer a v noci hudbu. Podle reakce paní Hálkové spolehlivě zjistil, co už je moc. Po různých peripetiích ji nakonec přehodnotil: „Je to pravda, že ona je všude, miluje dávat nejnovější klepy a ví všechno o všech, ale ona není bába. Paní Hálková je prostě laskavá starší žena."   

 

     Jon se dívá na svět a na nás Čechy nefalšovaně naivním, zvídavým a bezpředsudečným pohledem. Neřekli byste, jaké věci ho zaujmou nejvíc. Řeší třeba otázku „Proč Češi jíst tak rychle?" a nemůže se dobrat odpovědi. Nejdřív ho napadlo, že naše jídlo je možná tak nechutné, ale... „Češi mě začali zvát domu na večeři a učil jsem se rychle, že není to pravda - český jídlo je vynikající a jsem musel hledat další důvod." Možná, navrhuje jedna jeho kamarádka, to způsobily školní jídelny, kde sebou musíte hodit, abyste se stihli najíst. Ale stále cítí, že to asi není ono, a bude vám vděčný za jiné teorie, neboť „hledání po konečný odpovědi pokračuje dál."   

 

      Jona zjevně fascinuje fenomen českého chataření a chalupaření, pejskaření, a snad nejvíc ze všeho houbaření - to prostě Angličané ani Američané nedělají a ani to nemohou pochopit. Jon však už ano. „Já vím, že houba v České republice je něco," ujišťuje čtenáře. Zábavně vypráví o žižkovských „prostitutkových sousedkách", o trablích s cizineckou policií, o českých jídlech, z nichž si obzvlášť oblíbil šunkofleky, samozřejmě zapíjené českým pivem, a je potěšen, že „Češi se nebijou", neboť ve srovnání s jinými zeměmi tu skutečně máme rekordně málo hospodských rvaček. Sleduje, jak obsluhující personál v obchodech začíná postupně být přece jen o něco méně nevrlý, zamračený a nasupený než počátkem 90. let. Ale úplně nejvíc perplex je z velikonočního zvyku šlehání dívek a žen pomlázkami.   

 

     Kdyby to všechno líčil normální češtinou, byly by to prostě jen zábavné postřehy, z nichž my Češi nevycházíme zas tak špatně, nejspíš - dalo by se říct - jako takový nárůdek mírně potrhlých koníčkářů, vcelku dobráků a hrabalovských pábitelů. Neuvěřitelně pitoreskní a neustále překvapující jazyk, který Jon používá, však mění jeho vyprávění v malý klenot, blyštící se dadaistickým humorem, který opravdu potěší. 

 

Eva Hauserová

 

 

Komentáře (8)add feed
Tak to si seženu aspoń v knihovně : wendy
dar humoru, slova a pohled zvenčí - to je dost zdařilá kombinace ! Díky za typ.
smilies/wink.gif
Teď jsem začala číst knížku o dětech slavných rodičů, ne o těch protekčních Terezkách Kerndlových apod. Začíná to Boženou Němcovu - do dneška se neví, kdo byli její rodiče ...
červenec 29, 2009 07:27
Mrknu se po ní : alena puntíkovaná
bude to něco podobnýho, jako "Pan Kaplan má třídu rád" - což je moje zamilovaná knížka
červenec 29, 2009 07:33
O té Boženě Němcové : alena puntíkovaná
četla jsem teorii, že její otec byl Metternich a matkou sestra vévodkyně Zaháňské - fakt je, že si byly s "paní kněžnou" velice podobné. Fakt je, že ten "dar slova" rozhodně nomohla podědit po panském kočím. Ovšem, měla-li v sobě geny otce-politika, ledacos by to vysvětlovalo. Taky musela napřed chcípnout hlady, aby jí někdo ocenil - to je v týhle zemi celkem normální...stačí se podívat do učebnice literatura.Doma holt není nikdo prorokem.
červenec 29, 2009 07:38
Taky děkuju za typ : Míša šíša
Vypadá to na skvělý počteníčko.

Wendy, až půjdeš do té knihovny, tak si tam půjč ještě knihu od Fiony Neillové "Tajný život takové normální matky" (jestli jsi to teda ještě nečetla). Nakoukla jsem do ní u své známé a hned po prvním odstavci na první stránce jsem se svíjela smíchy. Je to fakt dobrý.
červenec 29, 2009 09:02
Míšo : Kamila
dík za tip, už jsem si ten Tajný život rezervovala a odpoledne skočim do knihovny! Jinak Hezký víkend tam ještě nemají :-(
červenec 29, 2009 09:24
Kamčo, to je divný : Míša šíša
Koukala jsem na netu a kniha vyšla v r.2007 a bylo to už druhé vydání. Takže by ji v knihovně měli mít.
červenec 29, 2009 10:08
nojo : Kamila
tak ji halt u nás v kníhovně nekoupili, no... ono vychází tolik knížek, že někdo je tam selektovat musí, to uznávám!
červenec 29, 2009 10:11
Úspěšné knihy, : wendy
opakovaně vydávané, by tam být měly. My ji ale máme taky jen v knihovně centrální, ne na pobočkách...
smilies/wink.gif
červenec 29, 2009 12:26
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]