O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NOC NÁDHERNÝCH ČARODĚJNIC BELTLINE - V. PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 26 duben 2007

 Ochranou proti zlému působení čarodějnic bývala snítka střemchy, jak se někde lidově říkalo šeříku. Věřilo se totiž, že šeřík odhání zlo. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší a tak ho zbavit negativních sil. Původně byl šeřík před stavení a na zahrady vysazován právě proto, aby ochránil majetek před zlými silami čarodějnic.

  

    

 

    

 

 

       Na Hlučínsku v okolí Ostravy se v předvečer filipojakubské noci zdobívala vrata zelenými haluzkami podle pověsti o záchraně sv. Filipa a sv. Jakuba při pronásledování.


     Také se věřilo, že v noci filipojakubské mají všechny "zelinky" natrhané před východem slunce zázračnou moc. Dívky hledaly na mezích a stráních "zelinku přiďkumě – přijď ke mně", která přivábí každého synka a každá děvucha, i kdyby pěkná nebyla, nosí-li ji u sebe, pak se určitě do roka vdá.


     Na filipojakubskou noc si děvčata dělala z dřívek křížečky a pouštěla je po vodě. Podle toho, kam dopluly, se dozvěděla, zda se vdají ve vsi nebo tzv. přes pole.


     Čarodějnice však nebyly jen zlé. Těch, které znaly tajemství bylin, uměly zahánět nemoci a napravovat zlomeniny si lidé vážili. V některých jazycích dokonce slovo čarodějnice znamenalo "moudrá žena".


      Bylinkářky - vědmy se vyznaly v tajích přírody. Věděly mnoho o působení rostlin, hub, kamenů, kovů, drahokamů, ale i barev a vůní. Jejich poznatky, někdy zdánlivě nesmyslné a bláznivé, přispěly mnohdy k užitečným vědeckým objevům.


     A tak stará "přírodní magie" ovlivnila lékařství, chemii, biologii a fyziku. Kromě bab bylinkářek působili jako léčitelé i kováři a jejich manželky. Když kovářovy kleště vytáhly bolavý zub, přiložila kovářka hojivý obklad. Ani tyto "hodné čarodějnice" to ale neměly lehké. Většina z nich se ve středověku stala obětí "honu na čarodějnice".


     Miliony nevinných lidí, povětšinou žen, byly mučeny, odsouzeny a upáleny na hranicích po celé Evropě, ale i v Americe.

 

 

Zpracovala Markétka

Komentáře (7)add feed
Moc se mi to celé líbilo, : Květa
je to hezký výlet do "dějepisu čarodějnic", dík!.
duben 27, 2007 20:20
přeju všem krásný let ! : Alenaa
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
Hezky sepsané, Markétko
duben 28, 2007 00:52
Díky za pochvaly o) : Margot
A přiznávám, sama jsem se na tohle téma taky dozvěděla různé zajímavosti, když jsem si dohledávala podklady na netu...
Tak si hezky užijte čáry, já jdu slavení trénovat už dneska, kámoška dělá oslavu svých narozenin na zahradě u grilu o).
duben 28, 2007 12:38
jojo za komoušů : AlenaT
se v ten den již nesměl pod trestem smrti nikde prodávat alkohol a jelimkož mám následující den narozeniny, bývalo to s tou oslavou problematické - jinak jakýkoli svátek je dobrý a i čarodějnice by měly být státem uznávasným svátkem - místo MDŽ smilies/tongue.gif
duben 28, 2007 13:32
A já bych nechala MDŽ i Den matek, přidala bych Den otců, a 30.dubna čarodejnice. Tak. : wendy
Jen si to poslechněte - Filipojakubská noc. To je kouzlo jen to poslouchat.
My jsme pálili oheň už v sobotu, kvůli pracovním povinnostem a agroechnickým lhůtám nebylo lze jinak, škoda. Takový oheň - předskoskan to byl.
A ten obrázek svůdné čarodejnice - ten je z kreslené Sněhurky, že ?
smilies/grin.gif
duben 30, 2007 16:29
střemcha??? : Orinka3
Ale střemcha je taky keř, stejně jako šeřík, jen kvete bílými květy. Silně voní a touhle dobou je jí v lesích a hájích všude plno. Nevím, že by se šeříku někde říkalo střemcha... smilies/wink.gif
květen 10, 2007 11:38
Aha, : Michal
to jsem se dozvěděl věci. Takže ony ty čarodějnice byly taky léčitelky? Každopádně bych léčitelku nezkoušel nazvat čarodějnicí. Co když opravdu je? To bych teda neriskoval. smilies/wink.gif
duben 28, 2010 21:29
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]