O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MODRÉ ZLATO PDF Tisk E-mail
Pondělí, 01 září 2008

U nás na Valachách je krásně. Tam, kdesi u Vizovic, se to zelení jedna báseň. A teď na konci léta je to ještě lepší, jen si představte -  když všechno dozrává, voní a chutná, ó sladce. Na každé mezi, louce, kousku zeleně na vás volá ta nádhera ze stromů: „Pojď utrhni mě, kousni si, ochutnej."

 

    

     Ale pozor, každý strom je něčí a co si správný Valach vypěstuje, to si taky sní nebo ještě lépe vypálí - i kdyby to měly být jen zakrslé jabka, tvrdé jako „kameň". Ve správném valašském desateru by určitě nechybělo - "neutrhneš sůsedovu trnku".

 

     S přibývajícími léty se ve mně probudily geny po místních předcích a  když jsem poprvé navštívila naše pole (kousek stráně u hlavní cesty), objevila jsem pro sebe poklad. A to doslova. Stromy plné švestek, větve se nakláněly k zemi pod tou tíhou a mě se hlava zamotala představou, ale ne kompotů, švestkových buchet nebo povidel, ale plných beček... Chodíc kolem ještě nedozrálého voňavého vlastnictví jsem kontrolovala, kdy to bude na posbírání, jestli to dost teče a kolik by toho mohlo být.

 

 

     Minulý týden jsme nasbírali celou bečku - zatím. Manžel třepal a já a tři totálně otrávené děti, jsme ohnuli záda kmitali, aby ani jedna švestička nepřišla nazmar. Bečka zaujala místo v dobře zamčené dílně, aby chudinka nemrzla. Je o ni dobře postaráno a zakrátko jí tam - doufám - šoupneme i další, aby měla společnost.


 

     Děti se už teď hrozí, kdy je zase vyženeme „do pola". Nic otravnějšího jsme jim na konec prázdnin opravdu připravit nemohli. Na druhou stranu to rodinu tuží a člověk se občas dozví i něco zajímavého. Například moje sedmiletá dcera mi při jedné z chvil, kdy jsme se octly osamělé nad kýblem, zanotovala písničku, kterou ji naučila kamarádka na táboře. Pamatuji si jen konec: "Harry Potter za rohem šu*á se tam s Malfojem". Čelist mi spadla až na prsa, když jsem se vzpamatovala, stál u nás můj manžel, který taky něco zaslechl a ptal se holčičky, jestli ví co znamená slovo "šu*at". Nevinně se usmála a řekla, že ví. Oba jsme napjatě čekali.  Prý líbat, řekla tajemně a odkráčela se o říkanku podělit se svým o rok mladším bratrem.

 

     Taky jsme našli několik hřibů, velkých jako kolo od menšího auta. Tak pět kilo toho bylo. Už jsem se viděla u voňavé omáčky nebo polívky. Když jsme to dotáhli domů a nad atlasem zkoumali, který že to bude hřib, jestli siný nebo jaký, uždibla jsem si kousek a bylo jasné. Hořký. Skončily všechny v kompostu.

 

 

 

 

      Ještě bych chtěla dodat, že slivovici nepiju. Nechutná mi, zvedá se mi po ní žaludek, ale tak nějak patří k dobrému místnímu koloritu mít doma "tu svoji domácí" a když někdo nemá trnečky, švestičky, slívy, kadlátky - nebo jak chcete, tak má určitě někoho, kdo mu nějaký ten litřík za pár stovek prodá.

 

      Není nic horšího, než si slivovici kupovat v obchodě. To je fakt podúroveň. A největší místní frajeři si to doma i vypálí, aneb:

 

  na Výpusti v každém domku

    pálija tam samohonku

 

 

 ale to už bych prozradila moc.

Jak říkám: u nás na Valachách je fakt moc krásně...

 

 

Paula 

 

 

 

 

Komentáře (6)add feed
Paulo Paulo - no, ne každému chutná... : wendy
a je chvályhodné, že se přemůžeš i s dětma a tužíte rodinu! My začínali se zelenou, plynule přešli na Fernet a skončil jsme u slivovičky. Na našem posledním víkendovém výjezdu s mlaďáky jsme s hrůzou zjistili, že si přivezli - zelenou...takže vlastně klid, oni se k tomu dobrému věkem dopracují.

Jinak přeji pěkné zrání. My jednou měli na chalupě v koupelně tři sudy, nevešlo se nám to do nich tak jsme ještě nacpali silný igelitový pytel švěstičkami. Když jsme tam po čase přijeli a otevřeli barák, smrdělo to tam jak v palírně - ten pytel se roztrhl a odér málem vyrazil dveře. Bylo to cíti na půl horní vesnice, ale nikdo nic neprásknul. Letos jsme se slzou v oku museli švestky pokácet, byl to smutný víkend. Šarka. Budiž jim země lehká.
září 02, 2008 07:13
Sbírání kadlátek jsem jako dítě taky neměla ráda. : Myška
Až člověk pochopí proč to dělá, je to radostnější. Ani my ale letos modré zlato nemáme. No možná tak na koláčky...
září 02, 2008 08:31
... : bb
hezounké čtení
září 02, 2008 13:51
:) : karl
nám se letos urodilo málo meruněk smilies/cry.gif smilies/cry.gif tudíž je skoro prázdná díž smilies/angry.gif smilies/angry.gif, ale taky to nepiju, jen když cítím na sebe lízt nějakou chorobu, udělám si z ní "pálené" to postaví na nohy i medvěda smilies/grin.gif smilies/grin.gif
září 02, 2008 14:36
jo jo to by mě bavilo : Inka
si takhle doma něco vyrábět, ale piju jen víno a pivo a nějak nestíhám. Hezké čteníčko Paulo
září 02, 2008 19:46
No to ne Inko : wendy
pivo víno a ještě destiláty, to by tě fakt zabilo. Tak ať nám všem i nadále chutná, co máme rádi !
září 03, 2008 07:42
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]