O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SPÍTE DOBŘE, PANE ŠŤÁVO? PDF Tisk E-mail
Úterý, 19 srpen 2008

 Dobrý večer, jak se máte? napsal mi kdysi jako odpověď na mé otázky Josef Šťáva. Kontroverzní muž, který teď vyhrál devět miliard za to, že mu stát kdysi zatrhl zdravotnický byznys ve zpracování lidské krve.  Ten žoviálně přátelský tón od muže, s nímž jsem se nikdy neviděla a který média neměl a nemohl mít rád, zarazil. Ale... nepřekvapil.

 

 

 

 

 

 

     Josef Šťáva je muž s teflonovou kůží. Považme, co všechno se o něm psalo: že venku obchodoval s nakaženou krví odebíranou vězňům v bývalé NDR, že uplácel Bavorský červený kříž. Pátral po něm Interpol, kvůli podezřením z obchodů se zbraněmi ho kdysi sledovala kontrarozvědka. Krycí jméno měl trefné: Upír.

 

     Někdejší ministr zdravotnictví Bojar už tak teflonovou kůži neměl. Jen co spatřil Šťávu u krve z českých nemocnic, podepsal papír s varováním, že s takovým není radno se v obchodech zaplést. Z dnešního pohledu - chyba, chyba! Úředník jinačího střihu by nepsal lejstro. Zavolal by, zatlačil, popřípadě jen mlčel a vrtěl hlavou - takhle se dnes přece rozděluje byznys! Bojarovo lejstro, sepsané v jakémsi vyšším principu mravním, se ukázalo být přešlapem. V následujících šestnácti letech a za asistence dvanácti ministrů zdravotnictví šlo už jen o to, co se z toho přešlapu dá vytřískat. Hle, neuvěřitelných devět miliard jako ušlý zisk!

 

    

 

 

 

     Je v tom skryto jedno důležité a užitečné poznání. Obchod s krví, z níž se například vyrábějí léky, je byznys jako každý jiný. Vše má svou cenu, nic ve zdravotnictví není zadarmo. Ani krev od lidí, kteří ji zadarmo dávají. Proč za ni nedostávají zaplaceno? Protože se má za to, že dárce motivovaný ziskem by mohl zatajit choroby a darovat tak nebezpečnou krev.

 

 

     Platí tu, v zájmu bezpečnosti, určitý princip presumpce viny. Týž princip presumpce viny použil Martin Bojar u Josefa Šťávy. Co kdyby to neudělal a Šťáva případnými nekalými obchody krev pošpinil? Jenže "kdyby" jsou ošidná a opak je dnes pravdou: skandály vyšuměly, Šťáva je před soudy čistý - a bohatý. Byznys je tvrdá hra. I podivné osoby mohou vyhrát, jsou-li dost šikovné. Co se nám nezdá spravedlivé či morální, může jít klidně ruku v ruce s právem. A naopak. My, kteří tohle (vskutku překvapivé!) zjištění zaplatíme, se můžeme jen donekonečna naivně ptát. Co třeba na svědomí.

 

 

 

 

      Spí se vám dobře, pane Šťávo (když už jste se tuhle ptal, jak se mám)? Nebo "upíři" v noci spát nepotřebují?

      Jak se spí vám, pane Bojare?

      Počítáte, co všechno by za ty miliardy mohlo být? Pomohu vám: třeba sto takových Leksellových gama nožů, na který se za vás dělala sbírka...

     A jak se spí vám, ministerští úředníci, kteří jste ten spor celé ty roky trestuhodně zanedbávali (v tom lepším případě), aniž by za to kdokoli z vás dnes musel platit, protože od toho je tu naše štědrá státní kasa, že?

 

 

     Mimochodem, když už jsme u těch otázek:

 

 

Kdo zaplatí ušlý zisk těm bezplatným dárcům krve?

Bez nich by přece nikdy nemohl být žádný takový kšeft..

 

 

 

Martina Riebauerová
MF DNES

 

Komentáře (11)add feed
Bezplatní dárci krve, pokud jsou zaměstnanci, : Myška
mají den odběru placen zaměstnavatelem průměrem na dovolenou. Dále dostanou 1 stravenku v hodnotě 30,-- Kč, a po jednom žetonu do automatu na teplé nápoje a do automatu na oplatky. Dále mají nárok na odpočet 2.000,-- Kč z daňového základu za 1 odběr při ročním zúčtování. A na bezplatné parkování po dobu odběru. To platí v Brně, jak je to v jiných transfuzkách, nevím.
Nelíbí se mi, že se s mnou darovanou krví obchoduje, myslím, že tento systém je špatný. Krev dávám i přesto.
Na další otázky v článku neumím odpovědět. Jedno vím jistě - nikdo za to nebude hnán k odpovědnosti.
srpen 19, 2008 09:24
někdo tu smlouvu s tím Šťávou přece podepsal : alena puntíkovaná
MUSÍ TAM BÝT RAZÍTKO A PODPIS!!!! Prostě musí, jinak by ta smlouva nebyla platná - tak nen, co to podepsal je odpovědný a měl by být potrestán. Padni kam padni.
srpen 19, 2008 09:43
aleno, : bb
jo, souhlas, ale problém je v tom, že ten dotyčný nemá určitě v matraci 9 000 000 000 Kč. Šťáva ty peníze bohužel dostat musí, takže je bohužel zaplatí erár a hned. Je-li nějaký konkrétní viník,může mu to teda erár vzít exekucí majetku, platu, ale kolik takhle asi vybere víme, že. I kdyby ten viník byl hodně majetný a všechno běželo hladce, dají z jeho majetku dokupy kolik, 10? 20? milionů. Z 9 miliard...
Jasně, spravedlnost si to žádá, bez trestu by neměl uniknout, ale finančně to nic nevyřeší.
srpen 19, 2008 09:53
Možná v jiném státě, : Myška
ale ne u nás. Tady i když je vina jasná, tak politik nejenže neodstoupí, ale přejde na lepší post, jde-li to. A potrestání? To je sci-fi.
srpen 19, 2008 09:53
no, teď zrovna hoořili v TV o těch vytunelovaných fondech : alena puntíkovaná
co jsou všichni furt nevinný a nikdo je není schopnej odsoudit. No a mimo jiný tam bylo řečeno, že to všechno tunelování bylo umožněno úpravou zákona, kterou prosadil tehdejší ministr financí - Václav Klaus - myslíte, že svou vinu aspoň uzná? Třeba budou mimořádný presidentský volby - von je přece nejlepší, necjchytřejší, nejvzdělanější a a nejčestnější na svěgtě - alespoň podle svého tvrzení-
srpen 19, 2008 10:12
nojo bíbí : alena puntíkovaná
kdyby se obšem takto postupovalo běžně, takže podepsals to? Tak za to můžeš!! Seberem ti majetek - zbytek si odsedíš. On by se každej rozmyslel, než by si nechal zaplatit, aby něcvo někdfe podepsal. Jakože zadarmo něco takovýho nikdo neudělá - alespoň v téhle zemi ne.
srpen 19, 2008 10:15
Proč by neměl spát dobře? : Jarda
Mně osobně by se s osmi miliardami na kontě a s devátou ve slamníku spalo určitě líp než s pár tisícovkami tamtéž. On dělá jen to, co je mu umožněno a byl by blázen kdyby to nedělal.
srpen 19, 2008 10:30
Já osobně jasného viníka nevidím : Milena
Fy dotyčného p. Šťávy obchodovala s krevní plazmou, dodávala ji na zpracování nějaké dánské firmě. A protože byla v minulosti spojovaná s podezřelými obchody, napsal tehdejší ministr zdravot. dánské firmě, že se jedná o pochybného partnera a oni přestali plazmu odebírat. Česká republika má zaplatit za zmařený obchod, za poškození dobrého jména. Žádná podezření z nekalé činnosti se totiž nepodařilo prokázat. Já si myslím, kdo má lepší právníky tak vyhraje. Problém je navíc v zákonech, které jsou děravé a pokulhávají za možnostmi. Největší část dlužné částky jsou úroky, protože se řešení odkládalo a odkládalo. Je to kausa asi velmi složitá, viník asi opravdu není jednoznačný ale jedno je jednoduché, zaplatíme za to všichni.
srpen 19, 2008 11:17
Kdyby : David
došlo k vyrovnání v roce 1996, stálo by nás to jenom 200 milionů. Ministři si to přehazovali přes volební období jako horký brambor, aby to nezanechalo kaňku na zrovna jejich působení na ministerstvu.
Tohle je výsledek. Někteří (Součková) se na tom ještě napakovali.
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vyvoj-sporu-firmy-diag-human-s-ceskym-statem_75422.html

srpen 19, 2008 15:07
Já bych řek´, : toulavej
že když si o někom myslím, že je gauner, mohu to u sebe doma vykládat všem, o kterých vím, že si to nenahrávají a nebudou to posílat do večerních zpráv TV jako sólokapra. A mohu být i ministr a nebo ředitel Zeměkoule. Ale NIKDY nemůžu bejt tak hloupej – naivní a to ani v případě vyššího principu mravního, abych napsal oficiální dopis na hlavičkovým papíru nějaké firmě, že její obchodní partner je gauner, ale já pro to NEMÁM důkazy, jenom si to myslím.
Jsem doktor, operuju mozek nebo srdce, jsem tedy určitě dost chytrej chlap, ale ještě víc hloupej, když jako ministr něco takovýho udělám.
PŘEHNANÁ AKTIVITA plést se do věcí, do kterých mně ale vůbec nic není, je moc špatná věc, co mnoho lidí dělá a ohání se tím vyšším principem. Cesta dlážděná dobrými úmysly vedoucí přímo do pekla. Na pana Šťávu se nic neprovalilo – a určitě se v jeho životě moc lidí šťouralo, aby se NĚCO našlo. Nic se nenašlo, je tedy SLUŠNÝ obchodník, kterého ministr jednoho státu POMLUVIL.
Ministr, to je uznávaný post, autorita i kdyby to byl blbec. Obchodník, ale i normální člověk, s pomluvou může jen málo bojovat, těžko se dá dokázat, že gauner nejsem, když to o mně napsal ministr na hlavičkovém papíře.

Takže, ta vysouzená pokuta panu Šťávovi právem náleží. Řeči o tom, jestli má dobré spaní a co by se za ty peníze dalo pořídit bohulibých věcí, jsou úplně mimo. A pan Bojar, jako všichni naivní lidé, má také spaní dobré. Udělal přece dobrou věc, že někoho varoval před podvodníkem. V životě přece jde především o ten VYŠŠÍ PRINCIP MRAVNÍ . . .

A státní rozpočet – ten už toho zaplatil ( a ještě zaplatí – dokud si lidi budou volit takové lidi, jaké si pořád volí . . . )

srpen 19, 2008 18:29
dobře jsi to napsal, toulavej, : wendy
tentokrát nemám ani drobet výtky. TAkže na vině je zase onen stát, resp. jeho představitelé. Stát, slabý, účelově slabý, aby se nedala stíhat určitá sorta viníků. A jeden naivka neobratný - no snad nebyl se Šťávou domluven ?? Ano, podnikatelé i "podnikatelé" si zde dělají jen to, co jim kličkování mezi zákony a úředníky dovolí.
To máte jak s tím termínem - podnikatelský záměr. On se nepovedl, ale to mě mrzí, víte, ale já to myslel dobře, jen mi to prostě nevyšlo...kdo komu dokáže, že to byl už dopředu tunel ?
Jinak s takovým šťávovským balikem v matraci se možná spí bezstarostně, dokonce můžu mít dobrý pocit z toho, jaký jsem pašák a šikula. Jenže spousta lidí má pocit ten, že balík za KAŽDOU cenu - to tedy ne. Ale jak se říká - peníze kazí lidi a optika nazírání na tuto mravní hodnotu se pokřiveným prostředím taky pokřiví....
srpen 20, 2008 07:53
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]