O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ŘEČI, ŘEČI, ŘEČI ... PDF Tisk E-mail
Neděle, 17 srpen 2008

George Hgobeni je horník z platinového dolu Frank v jihoafrickém Rustenburgu. Sešli jsme se v domě jeho šéfa Jardy, inženýra z Ostravska, a sympatický černoch mi vyprávěl mj. o tom, jak to u nich v kmenu Zuluu chodí s namlouváním. "Pokud se mladíkovi zalíbí nějaká dívka a rozhodne se, že si ji vezme za ženu, jdou jeho rodiče za matkou a otcem budoucí nevěsty a začnou vyjednávat o věnu.

 

 

 

 

 

      Pokud je dívka bohatá, musí za ní dát ženichova strana asi 2000 tisíce randů nebo této sumě odpovídající počet kusů dobytka, většinou krav..." Když je ruka v rukávě, neznamená to však, že bude hned veselka. Mladý pár spolu normálně žije, ale to pravé manželství nastane ve chvíli, kdy se žena osvědčí jako plodná matka a porodí dvě tři děti. Poté se může strojit velká svatební hostina. "Pokud však žena nebude moci mít děti, vrátí se zpátky k rodičům a ti budou muset zase vrátit mladíkovo věno..."

 

 

     Tak to chodí v Africe, kde je number one kult matky a početná rodina. Tak to chodí ve třetím největším světadílu, v němž bylo za poslední století 70 státních převratů a 13 vražd představitelů nějakého státu, jichž je čtyřiapadesát. A v nich přes 960 milionů obyvatel. Při porodnosti v průměru šesti dětí to není nic mimořádného. A to v 1950 žilo mezi Casablankou a Kapským Městem "pouhých" 220 milionů obyvatel a v roce 1995 jich už bylo půl miliardy...

 

     Kdyby si Severní Amerika nezačala s otrokářstvím, nebyly by dnes USA v problémech, resp. její bělošská menšina. Rasismus vůči Afroameričanům je pouhých kopáním v křeči smrtelně zraněného koně. Proto už v roce 2042 nebudou stárnoucí Američané světlé pleti tvořit většinovou skupinu v populaci Spojených států. V roce 2050 prý budou běloši tvořit pouze 46 procent americké populace, zbytek budou Afroameričané, hispánci, kteří jsou nejrychleji rostoucí skupinou americké společnosti, a Asiaté. Do roku 2050 se ztrojnásobí počet Američanů, kterým je 85 let a více. Jejich počet by měl dosáhnout 19 miliónů. Očekává se, že v USA bude v půlce století žít na 440 miliónů lidí oproti dnešním 305 miliónům.

 

     Ani globálně se běloši nebudou mít čím chlubit - zbude jich na planetě jen asi osmnáct procent. A neonacisté i skinheadi budou mít po svém "jednom národu" a "bílé rase"... Brzy to možná vše barevné posvětí i nový prezident USA, poprvé mulat, Barack Hussein Obama...

 

     A co angličtina? Jen s odřenýma ušima si možná vedle čínštiny udrží své vedoucí postavení. V nastalém babylonském zmatení jazyků to i tak bude úctyhodný výkon. Jen v Africe se ve čtyřiapadesáti státech hovoří asi tisíci jazyky. Vedou afroasijské a nigerokonžské, jichž je asi 800 a mluví jimi přes 700 milionů lidí. Nilosaharských jazyků je více než sto a těch khoisanských je jen padesát. A ještě je tady afrikánština asi 5,5 milionu jihoafrických bělošských osadníků Búrů, pro které je to jejich mateřština a třetí nejrozšířenější jazyk ve více než třicetimilionové Jihoafrické republice, hned po zulštině a xhoštině. Jen pro zajímavost: afrikánština vznikla z jazyka nizozemských osadníků, kteří přišli do jižní Afriky v roce 1653. Dále se už vyvíjela odděleně a byla ovlivňována okolními africkými jazyky, ale i jazyky přistěhovalců z tehdejších nizozemských kolonií v Indonésii a Malajsii.

 

     ,,V jihoafrických dolech to bývalo s dorozumíváním složité, Búrové mluvili afrikánsky, Angličané a Evropané anglicky a černoši každý jen jazykem svého kmene, ať už to byli příslušníci Tswana, Zuluu nebo Xhosa. Nedomluvili se ani sami mezi sebou," říká kamarád Jarda, když spolu fáráme do platinového dolu Frank. Tak, jak s nimi mluvíš?" nechápu. "Jazykem Fanagalo. Ten byl v minulém století vytvořen pro dorozumění černých horníků z různých kmenů jako umělý průmyslový jazyk. Je to esperanto pro černochy z jižní Afriky, i když teď už mnozí z nich mluví též anglicky. Nemůžu přece rozumět šedesáti různým nářečím podle jednotlivých zdejších černošských kmenů," uzavřel školení Jarda.

 

     A jen si povzdechl, jak nelákavá budoucnost čeká jeho syny, jimž bylo právě pět a šest, takže za padesát roků na ně možná zbude jen místo v minoritní bělošské rezervaci někde uprostřed Sibiře...

 

 

Břetislav Olšer

 

 

 

 

Komentáře (13)add feed
Vo co go ? : Mikin
Co tim chtel basnik rici ?
V Americe se uz pekne dlouho michaji nejruznejsi narody a nikdy to nebylo na skodu. A ted se michaji i rasy. Proc ne, Obama je chytrej chlap, Thajsko-cernossko-belossky golfovy hrac Tiger Williams popularni a bohata hvezda. Ja ziju v Kanade a pracuju vetsinou s indianama. Indian je i muj sef, dalsi spolupracovnik je cernoch z Anglie, dalsi vychodni Nemec s thajskou manzelkou. Sneseme se vsichni docela dobre. Pripada me to, ze v severni Americe je i pres ten galimatyas min rasismu nez v Cesku.
Nejvetsi sranda je, ze ani nevim, jestli mam Olsera kritizovat za mirne bigotni ladeni clanku nebo ho pochvalit. Jako vetsina jeho vytvoru je to sice pomerne zajimave, ale zaroven i mirne zmatene a nesrozumitelne.


srpen 18, 2008 06:23
jako ideální bych to viděla : alena puntíkovaná
kdyby se už konečně ty rady pomíchaly mezi sebou tak, že by nikdo pořádně nevěděl, kdo je kdo. Jako je to třeba na Pitcairnu (Tam, kde skončili povstalci z Bounty). Podívejte se, jak je to tady v té naší krásné vlasti - kdo z nás může s absolutně jistotou říct, že je naprosto čistokrevnej Čech? Každý z nás nějakého toho "cizáka" v krvi máme /proto jsme tak hezký a máme takovejch krásnejch holek/, v zemi, kde neustále proudily davy od severu k jihu a zpátky a od západu na východ a zpátky - ať už to bylo vojsko, nebo obchodníci, prostě žádného stoprocentně čistokrevného Čecha najít nelze. Podívejte se např. já: Dědeček se strany matky měl maďarské předky, babička německé, máma si vzala člověka, jehož maminka byla Slovinka - ovšem s italskými kořeny. Já mám dvě děti s mužem, jehož maminka byla napůl polka a synka si uhnala s ukrajinským vojákem, který zde v pětačtyřicátým osvobozoval. Můj mladší syn chodí s dívkou, jejíž tatínek měl ruského dědečka (usadil se zde po revoluci v 1917) a jejíž maminka měla dědečka Chorvata a babičku Italku. No a všichni svorně máme v občankách napsáno národnost česká...a já jsem jedinej čelověk z celý rodiny, kterej umí ještě jinej jazyk než češtinu. Takže obavy, že moje děti a děti jejich dětí nebudou žíti v echt čistém českém prostředí , mně nechávají naprosto chladnou. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
srpen 18, 2008 07:29
ty rasy : alena puntíkovaná
ne rady - to byl překlep. sorry
srpen 18, 2008 07:30
Prosim neurazte sa... : Sipicek
Ja Vas mam rada, len ze Alenka mi pripomenula... minule bola niekde na webe diskusia, kde sa riesilo, ze myslim Martikan nadaval Vasim kajakarom do cechunov. Vseobecne sa tam vsetci zhodli, ze nikto nepouziva vyraz cechun,ale ze ak uz, tak pouzivame vyraz Sved. smilies/wink.gif Tak ak by si si chcela pridat nejaku narodnost do zoznamu. A ja mam dieta s Madarom, no co uz.
srpen 18, 2008 08:37
No můj dědeček se jmenoval Fajta : alena puntíkovaná
což prý znamená něco jako "hlava". Když za první světové jako sedmnáctiletej kluk bojoval v Kecskemétu - tak tam to prý bylo naprosto běžný jméno. On sám se považoval za Čecha - stejně jako jeho otec a dědeček...víc si jich nepamatoval. On sám se narodil v Ústí nad Labem, ale jeho dědeček býval zlatník v Rovensku pod Troskami.Ale oslepl a zchudl a zemřel a dědečkův otec - tedy můj pradědeček, přišel jako mladej kluk, chudej jak kostelní myš, do ˇUstí, kde si vzal vdovu se dvěma dětmi.
srpen 18, 2008 08:45
Copa toto míchání u nás : wendy
ale možná přijde den, kdy zmizí rozdíly na celé Zeměkouli, všichni lidé budou nažloutlí, tmavovlasí, zmizí krajové zvyky a jídla, všechno bude stejnaké. Mně se líbí právě ta rozmanitost, ale lidi mi na to v Africe musela dostat 6 velbloudů, ale zase nebude muset být obřezaná. Třeba. Pokud tedy do "té" doby nezmizí lidi všichni.
srpen 18, 2008 09:58
oprava - zmizelo mi kus textu : wendy
...ale lidi mi na to kašlou a neustále se kříží. Zmizí doby, kdy rodina nevěsty v Africe...

sorry smilies/wink.gif
srpen 18, 2008 10:00
no ideální by bylo, aby se všichni měli dobře : alena puntíkovaná
tedy, aby životní úroveň byla více méně srovnatelná na celém světě. Je jasný, že někdo se bude mít líp, jinej hůř, ale aby zmizela ta strašilvá bída a hlad a teror, co vyhání lidi z jejich domovů a nutí je táhnout jinam, aby přežili. Když se budou mít lidi dobře ve svým domově, kam by se štvali, když se mají hezky doma, kde mají maminkiu, rodinu, přátele, všecko. Jsou lidi, který mají boty z toulavýho telete, ale většina se jede mrknout jinam a pak se ráda vrátí domů, kde je to nejlepší. Bohatý země by pro tohle měly - pro vlastní sebezáchovu - mnoho udělat. Když budou lidi - dejme tomu z Afriky - šťastný doma v Africe - tak kam by se sakra sápali někam do Evropy, kde je furt jen zima a nic pořádnýho tam neroste. Ty lidi žene z jejich vlasti válka a hlad. Když toho nebude, nebude problém s imigrací. Jo a hádejte, kdy se přestali "přemnožovat" Evropani....když se jim začalo dařit potencionálně dobře, byl majetek, který pak bylo nutno dělit mezi míň dětí a taky byla malá dětská úmrtnost. A děti nejenže přestaly pomáhat živit rodiny - nýrbž začaly stát těžký prachy (oblečení vzdělání, strava atd.). Až tohle bude v Africe, Asii - nebo kde, k zachování rodu těm lidem bodou stačit jedno dvě děti.. a bude vymalováno...jako tady v Evropě.
srpen 18, 2008 10:40
jenže Aleno : wendy
aby byli boháči, asi musí být i ti chudáci, aspoň v současném světa zřízení. Jinak souhlas - chudí rodiče musí mít povícero dětí, aby ty je pak uživily. Jak se to říká : "Jedni rodiče uživí 10 dětí, ale 10 dětí neuživí jedny rodiče".
srpen 18, 2008 12:06
Aleno, : Míša šíša
tohle je idealismus, který by nikdy nefungoval. Problém je v tom, že ti Afričané, Asiaté, Arabové atd. uvažují naprosto jinak, než uvažuješ ty.
Osobně nevím, co se vám na úvaze pana Olšera nelíbí. Nezdá se mi to ani zmatené, ani nesrozumitelné. Spíše alarmující. Co když za pár desítek let budou chtít u nás třeba Albánci vyhlásit nezávislou republiku? Praxi v expanzi už mají.
srpen 18, 2008 12:59
no ja neviem... : Sipicek
...ako u Vas, ale u mna je clovek ako clovek, na farbe pleti a vierovyznania nezalezi, zalezi mi len na tom, ci je to dobry clovek, alebo zakomplexovany fasista. Nemyslim si, ze mam nejaku zasluhu na tom, ze som sa narodila na Slovensku. Rovnako dobre som mohla byt africanka, alebo cinanka... napriklad. Takze som len rada, ze som sa narodila v tej bohatej casti sveta a snazim sa to nezneuzivat a brat si len tolko, kolko potrebujem. A casom sa isto este zlepsim...
srpen 18, 2008 22:24
Miso siso : Polarka
napsala jsi to tak presne, ze uz k tomu nemam co dodat.A je to velice alarmujici a desive.
srpen 19, 2008 20:19
SAmostatnost albánského etnika na našem území ? : wendy
No, to budu zvědavá, jak se k tomu postaví naši čelní představitelé. Jako ke Kosovu, srpnu 68, Osetincům...
srpen 20, 2008 07:29
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]