O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

GULÁŠEK, BOŽSKÝ GULÁŠEK PDF Tisk E-mail
Pátek, 02 květen 2008

Ačkoli se může zdát, že kdejaké město a kraj má svůj vlastní recept na guláš, není to pravda a z největší části se v ingrediencích jedná jen o rozdíly v řádu gramů na kotel materiálu. A ještě jedno: guláš je jednoznačně nejlepší druhý den, kdy jej ohřejeme v kastrolku, kde jsme napřed přivedli do varu trochu vody (pak nepřichytí ke dnu, jako když začínáme se studeným hrnkem a studeným gulášem.)

 

 

 

 

 

 

     Den před podáváním nakoupíme 1 až 1,5 kg hovězí kližky z rozumného mladého býčka. Pozor, masu ze šílených starých krav se radši obloukem vyhněte. Stejné množství cibule jako masa pokrájíme nahrubo. Cibuli zpěníme na oleji (trváte-li na sádle, je lepší použít stravitelnější kachní) a osmahneme liberálně do zlatova (konzervativci trvají na tom, že se musí připálit, ale je to nezdravé). Pak přidáme osolené maso nakrájené na kostky o hraně 2 cm plus mínus 10 procent a trpělivě čekáme, než se vysmahne šťáva, kterou maso pustí.

 

 

     V tomto okamžiku přidáme sladkou papriku, která se musí osmahnout, aby ztratila syrovou chuť. Mouku přidávají jen komunisté. Zalijeme vařícím hovězím vývarem, či - vývaru nemajíce - vařící vodou. Přidáme domácí červené víno od strýce z Moravy (pokud nemáme strýce nebo pokud je tento škrt, musí stačit libovolné červené víno). Vaříme na malém plameni způsobem, kterému Francouzi říkají »mijoter« (probublávat), alespoň dvě hodiny. Půl hodiny před dokončením přidáme pro chuť lžíci rybízové zavařeniny. Podle vkusu přiostříme chilli nebo pálivou paprikou.

 

     Nepodáváme, nýbrž necháme vystydnout a dáme na noc do chladna (představitele Evropské unie na guláš proto nezvěte, některým věcem prostě v Bruselu nerozumějí). Druhý den nezničíme tento lahodný pokrm koupí gumových knedlíků z hypermarketu, ale připravíme si přílohu sami. Domácí houskové či karlovarské knedlíky, bramborové knedlíky, noky nebo placky - všechny jsou ke guláši stejně dobré. Pokud se vám nechce připravovat přílohu, nic nezkazíte čerstvým chlebem od pekaře přes ulici.

 

     Poté vytáhneme odleželý guláš z lednice a v rozporu s nesmyslnými předpisy ho ohřejeme. Chutná báječně.

 

Martin

 

 

 

Komentáře (4)add feed
děkuju za prima návod : niobe
jo, taky si říkám, že jsme občas papežštější než papež - oni si písknou a my poslechnem.
květen 02, 2008 11:02
Gulášek : Sandokan
Ježišmarjá, jak mám po takovém vnadidlu vydržet do oběda! Pomóóóóc!
květen 02, 2008 12:30
Kostky o hraně 2 cm, plus minus 10% :-))) : strejda
To já to dělám úúúplně opačně. Amatérsky. Nějprve vhodím kousky plus mínus 50% na rozpálený olej až se maso "zatáhne", zbělá, (zůstává tak šťavnaté), pak papriku, koření a teprve pak tam dávám kvantum cibule, také česnek a dusím až do zlatova.
A čímpak hustíš? Chlebem, škrobem, jíškou? Komunistou nejsem, ale tou rozdělanou hladkou moukou dohušťuji omáčky běžně. Když to pak teče jako voda, není to to pravé omáčkové či šťávové...a nacucaný knedlík, který na talíři zblátí, to také není zrovna ono.


květen 02, 2008 21:05
Moravský guláš- nejlepší : LukcaZ
1KG KLIŠKY DUSIT NA SÁDLE A CIBULI, KOLIK KDO JE ZVYKLÝ, NASTROUHAT CELER, ASI 2 HRSTĚ,TROCHU KMÍNU, DUSIT DO POLOMĚKA A OSOLIT. kDYŽ JE MASO MĚKKÉ,ZAHUSTÍME NEJRADĚJI CHLEBEM. ZALÍT 1-1,5Decky ČERVENÉHO VÍNA,DOCHUTI PODLE LIBOSTI PEPŘEM A CHILI.
červenec 21, 2008 20:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]