O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

"SÝROVÁ JÍDLA" - KTERÁ MÁME RÁDI PDF Tisk E-mail
Úterý, 06 červen 2023
Myslím, že většina z nás má ráda "něco se sýrem", tím drahým dávným smažákem počínaje. Velmi ráda vzpomínám na studentská léta, kdy byl smažený sýr s bramborem a majonézou, třebas  tatarkou, taková levná dobrá večeře během randete. Cena kolem pěti korun, plus dvojka bílého, plus lístek do kina "lízat plátno", to vyšlo pro dva za dvacku.

A další sýrovinky – špagety s kečupem a strouhaným sýrem, rizoto taky posypané, inu, to byly běžné lahůdky, které byly dosažitelné lautr pro každého.

 

Jestlipak víte, kde se vzal nápad obalovat sýr? Údajně už ve středověku, rozmohl se ale až v 19. století v Rakousku jako levnější varianta masových řízků, odkud se dostal i k nám. Smažený sýr zmiňují už předválečné kuchařky, od 50. let je hospodskou stálicí, samozřejmě spolu s klasickou přílohou – bramborem a tatarskou omáčkou. Jako jeden z mála vegetariánských pokrmů se probojoval do deseti nejoblíbenějších jídel české kuchyně.

 

 

Dokonalý smažený sýr: 4 tipy pro perfektní výsledek. Takhle už nikdy  nevyteče! - TopRecepty.cz

 

 

Teď ovšem stouply ceny, takže i tenhle původně levňoch je dnes docela drahý, jak je možno se v kdekteré restauraci přesvědčit na vlastní peněženku. Druhak dostanete osmažený pláteček, brambory i majonéza se počítají extra, a pochybuji, že by se podanou porcí hladovec najedl.

To snad doma. Kolik stojí dejme tomu běžný eidam, gouda, ementál atd., to víme. Když to tak spočítám, myslím, že do 120 – 150 Kč by se slušná večeře pro dva zvládnout dala.

 

Chápu ale, že restauratéři, hostinští a majitelé stravovacích podniků vůbec, mají dnes těžké sny, jak všechno poplatit, když návštěvníci moc nechodí. Snad jen v centru města, kde jsou zahraniční návštěvníci. Takže na jednu stranu si spočítám, že režii takového podniku nelze zaplatit lidovými cenami.

 

Kamarádky a kamarádi, já do restaurací už léta nechodím, takže nemůžu zodpovědně mluvit ani za jednu stranu. Tedy za podnikatele, ani za nás, kteří bychom rádi zašli na lahodný smažák za snesitelnou cenu. Pochopitelně, chápete, že nemyslím jen ten smažák, ale posezení někde venku, mimo domov, co patří/valo například k hezké procházce, případně odpočinku na vejletě.

 

Mj. jedna vzpomínka navíc: když jsme jezdili na kamarádčinu chalupu, vždy jsme se cestou tam i pak cestou zpět stavili v jedné hospodě u silnice, kde měli neskutečně úžasné holandské řízky.

Pevně doufám, že tuhle lahodu taky znáte …

 

 

 

OK, pár nezbytných otázek:

 

Chodili jste či ještě chodíte občas někam na jídlo?

Pokud ano – jaké máte zkušenosti s kvalitou a množstvím jídla?

 

 

 

d@niela – alias Réza zvědavá

 

 

 

 

Komentáře (7)add feed
... : andrea
Takhle brzy vzhůru a při vědomí jsem už dlouho nebyla smilies/wink.gif - alespoň mám čas na Kudlanku.
Je to už dost dlouho, co jsem byla v restauraci, nejméně třičtvrtě roku. Sešlost s dávnou partou.
Bylo to docela fajn, a měli jsme kliku, že jeden z nás byl tam šéfkuchař, takže jsme "dostali cenu".
Ale i tak to bylo hodně.

Protože tod vařil kamarád, tak to bylo dobré a bylo toho dost, ale zrovna o smažáku jsem teď četla, jaká je "specialita" pro fajnšmekry, čemuž odpovídá i cena kolem tří stovek za plátek sýra s bramborem a lžičku majolky.
Takže za mne nebrat. A současně díky za nápad, ještě dnes sýr koupím a bude večer.

červen 06, 2023 05:44
... : *deeres*
No, nechodím už léta, protože mne to nebaví a nekradu. Kam jsem ale vždycky chodívala, tak to byly mléčné bary a automaty. Dnes nic takového prakticky neexistuje a pokud ano, tak chlebíček stojí 30 kaček, cokoliv smaženého plus nějaký salát, tak porce přes dvě stovky. A vůbec nemáte záruku, že to všechno nehodíte do koše, protože to není k jídlu.
Když jsme u toho lízání plátna, tak naše oblíbené bylo kino 64 U hradeb. Než se vešlo do dvora, tak v průchodu byl automat. Chlebíčky, saláty, pečivo slané i sladké, k tomu zdarma neomezené množství mléka, nebo kakaa, mléčné koktejly se platily. I s kinem to pro dva lidi stálo něco kolem stovky. Tehdy jsem ale za stovku dokázala nakoupit i na neděli, protože 60.léta.
Ta jsou dávno pryč, stejně tak, jako automaty,kino U hradeb a většina pražských kin.
Smažák si občas doma dopřeju, brambory vlastní a místní Vietnamci prodávají 30%ní Eidam za 120 Kč/kg, Gouda 150 Kč/kg. Jak to jenom dělají, že na tom neprodělají prachy?


červen 06, 2023 06:11
... : mamča
Když kvůli jiným aktivitám nemám čas uvařit, skočí manžel pro jídlo do místního "Bufíku". Vaří tam nejen dobře, ale v ceně cca 120-130 Kč. A to dávají k omáčkám 8 knedlíků, nebo kopec jiné přílohy.
Porce masa jsou dvě, nevím, jak se vejdou do té ceny. Většinou to máme na dvakrát.
Když s rodinou něco slavíme, chodíme do restaurace. Je nás už 12, a to už je na naší kuchyni přespříliš. Navíc si každý vybere na co má chuť.
červen 06, 2023 07:25
... : Bara
Deeres, byla jsem na navsteve v Cechach a minuly tyden jsem se prochazela Prahou. Cena chlebicku v lahudkarstvi ve Vodickove ulici - 42 korun. Uz z principu jsem si je nekoupila i presto, ze chlebicky miluju.....Ale u nas v Tabore stoji 24 korun. V Holandsku neco takoeho nemame, pokud bych si je chtela sama udelat, musela bych si upect i vecku. Francouzska bageta je hned "gumova".
červen 06, 2023 10:06
... : Josef Kouba
Restaurace je restaurace. Provozoval jsem ji za socíku i v Kanadě v kapitalismu. V okamžiku kdy otevřete dveře, pokud vlastníte restauraci tak se začínají točit náklady. Elektřina, plyn, mzdy personálu a další položky. Pokud se platí nájem (v roce 1985 jsem za nájem platil 1000 dol měsíčně což bylo v té době v Čechách 24 000 Kčs). je to o to nákladnější. Takže cena jídla dle toho je. Má rada,..je to dřina a podnikání v tomto oboru nedoporučuji zkuste něco jiného.

Před 14 dny jsem do čínské restaurace pozval rodinku. Bylo nás šest. Já si objednal Thai nudle s kuřecími nudličkami. Když přede mne položili talíř s 1.5 kg. hromadou tak má první reakce byla že je to omyl. Nebyl. Průzkumem jsem zjistil že je to jen hromada širších nudlí, s několika druhy zeleniny a kuřecí prsa na nudličky je tam 10 dkg. když nasadím. Cena v přepočtu 290 Kč.

Costco, což je členský velkoobchod stojí celé grilované kuře 8 dol. (130 Kč. ) Takže z jednoho takového kuřátka čínský kuchař vytvoří 8 porcí. Tak se nedivte že přede mnou přistál obrovský talíř. Snědl jsem jen asi třetinu a zbytek mě zabalili domů, má žena si pochvalovala a jedla to dva dny. Číňani to umí.
PS: smažený sýr, brambor a tatarka je mé oblíbené jídlo.
červen 06, 2023 10:24
... : Míša šíša
Na jídlo do restaurací chodím už jen v zahraničí, v Česku zcela výjimečně. Ta výjimka nastala zrovna předminulou neděli a utvrdila mě, že ve výjimečných případech budu i nadále pokračovat. Jídlo poměrně drahé (což v dnešní době i chápu), ale chuťově nic moc. Obrovský talíř plný, ale myslím, že kvantitou se nedá dohánět kvalita. Nepotřebuju se přežrat, chci se chutně najíst. Tož za mě tak.
červen 06, 2023 14:39
... : Giotta
Do restaurace míříme v zahraničí nebo na domácích vícedenních výletech, o příliš velkých porcích jsem se už zmiňovala jinde. Pokud máme s partnerem stejné jídlo, nebo alespoň stejnou přílohu, shrnu mu půl své porce na jeho talíř.
Občas se sejdeme s rodinou některého potomka a to jíme také v restauraci (během covidu doma, ale jedlo se na etapy, máme malý jídelní stůl), je to slavnostnější, každý si vybere, na co má chuť, to je podstatné hlavně u dětí a hostitelka si to také užije.
Samozřejmě, za to, co člověk zaplatí za dva obědy v restauraci, máme doma jídlo celý den, ale chápu, že restaurace musí vydělat na náklady nejen surovin. A jsem ráda, že je kde se najíst! Samozřejmě někdy si člověk fakt pochutná, a někdy je zklamaný.
červen 06, 2023 14:59
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]