O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BRNĚNÍ A MRAVENČENÍ PRSTŮ PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 09 březen 2023
Články od autora MUDr. Michal VilímovskýPříčin brnění prstů je celá řada, od skřípnutého nervu například při syndromu karpálního tunelu až po komplikace diabetu. V některých případech jsou pocity brnění a mravenčení prstů jen dočasné a odezní bez nutnosti léčby. Pokud vás ale tento problém trápí opakovaně, může jít o závažné onemocnění a je nutné vyhledat lékaře, aby se zjistila příčina vašich potíží. V některých případech postačí rehabilitace a změna pohybových stereotypů tak, abyste nepřetěžovali příslušnou strukturu a nedocházelo k útlaku nervů. Jindy pomohou kortikosteroidové injekce a v některých případech je nutná operace.


 

Diabetes

Lidé s diabetem (nesprávně cukrovkou) mají dlouhodobě zvýšenou hladinu glukózy v krvi (glykémii), což časem vede k poškození drobných cév, které zásobují periferní nervy na končetinách a prstech rukou či nohou kyslíkem a živinami. Tím dochází k narušení správného fungování těchto nervů a vzniká onemocnění označované jako periferní diabetická neuropatie. Jedním z příznaků periferní diabetické neuropatie je brnění a mravenčení prstů na nohou či rukou, ale mohou se objevit i další příznaky, jako například:

 

Pocity mravenčení či brnění celých končetin (rukou, nohou, chodidel, dlaní, apod.)

Bolest nebo křeče v nohách či rukách

Svalová slabost

Poruchy rovnováhy (nejistá chůze, zakopávání, motání hlavy, apod.)

Zpomalené reflexy

Pocity pálení, píchání nebo řezání v končetinách

 

Důležité je si uvědomit, že jakmile u diabetiků jednou dojde k poškození periferních nervů při neuropatii, je toto poškození nevratné a pocity mravenčení nebo brnění prstů tak pacienta budou trápit opakovaně. Naštěstí existují léky, které do jisté míry pomáhají nepříjemné parestézie prstů či končetin zmírnit na snesitelnou úroveň.  Mezi léky, které přináší úlevu od brnění prstů, mimo jiné, patří antidepresiva (léky proti depresím, které ale pomáhají zmírnit bolest či parestézie), antikonvulziva (léky proti křečím a epileptickým záchvatům) nebo různé kožní krémy s účinnými látkami na potlačení parestézií.

 

 

Syndrom karpálního tunelu

Na vnitřní straně zápěstí se nachází prostor označovaný jako karpální tunel (canalis carpi), kudy do zápěstí prochází většina nervů, které inervují prsty na rukou. Při dlouhodobém přetěžování zápěstí (například při práci na počítači nebo jiných činnostech, které vyvíjí opakovaný tlak na zápěstí) dochází ke zvýšenému dráždění nervů a dalších struktur v karpálním tunelu, což vede k otokům a zbytnění vaziva uvnitř tohoto prostoru.

Zbytnělé vazivo pak tlačí na nervy, které karpálním tunelem prochází (zejména na nervus mediannus), což vyvolává nepříjemné pocity mravenčení a brnění v oblasti prstů a dlaní, často spojené s bolestí, zejména v noci. Tyto nepříjemné projevy se odborně označují jako syndrom karpálního tunelu.

Kromě chronického přetěžování zápěstí může být syndrom karpálního tunelu způsoben také degenerativními změnami (artrózou zápěstních kůstek). Kromě brnění a mravenčení prstů jsou dalšími příznaky syndromu karpálního tunelu například:

 

Bolest rukou, prstů a zápěstí (zejména v noci)

Oslabený stisk ruky (pacient není schopen sevřít ruku v pěst nebo jen za cenu bolestí)

Vypadávání předmětů z rukou (nešikovnost)

 

Syndrom karpálního tunelu

 

 

Nejlepší léčbou je prevence. Proto, pokud dlouhodobě pracujete na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu, případně vykonáváte jiné činnosti, při kterých dochází k přetěžování zápěstí, dbejte na častý odpočinek a protažení prstů, rukou a zápěstí. Při práci s počítačovou myší zápěstí neohýbejte, ale udržujte ho ve vzpřímené poloze.

Možnosti léčby jsou různé. První je nošení speciální zápěstní ortézy, která udržuje zápěstí v úlevové poloze, při níž nedochází k útlaku nervů. Pokud je příčinou artróza karpálních kůstek (degenerativní změny), mohou pomoci injekce kortikosteroidů.

Jestliže pacientovi nepomáhá konzervativní léčba, musí se přistoupit k operaci karpálního tunelu, při které se přetne vazivový pruh (ligamentum carpi transversum) kryjící karpální tunel a odstraní zbytnělé vazivo, čímž uvolní utlačené nervy.

Poté následuje rehabilitace a potíže ustoupí.

 

Útlak nervů

Kromě syndromu karpálního tunelu existují také další úžinové syndromy a onemocnění, při kterých dochází k útlaku nervů inervujících prsty na rukou a které se mohou, mimo jiné, projevit parestéziemi prstů na rukou či na nohou. Mezi nejčastější příčiny útlaku nervů, kromě syndromu karpálního tunelu, patří:

 

syndrom ulnárního (Guyonova) kanálu: tento kanál se nachází na malíkové straně ruky, distálně (blíže k prstům) od karpálního tunelu a obsahuje ulnární nerv, který inervuje malík a část prsteníčku. Při útlaku nervu v této oblasti pak pacienta brní malík nebo prsteníček.

 

Mortonův neurom: toto onemocnění se projevuje brněním a mravenčením prstů dolní končetiny a bolestmi chodidla a vzniká v důsledku zbytnění měkkých tkání v okolí nervů inervujících svaly prstů nohou.

 

Důvody:

poranění nervů při úrazech nebo nehodách

otoky svalů (při jejich natažení, natržení nebo přetížení)

onemocnění cév: protože cévy často probíhají společně, mohou onemocnění či vady cév způsobit také útlak nervů a nežádoucí příznaky v podobě mravenčení či brnění prstů. Nejčastěji tyto problémy způsobují aneuryzmata (výdutě na cévách),

cévní záněty (vaskulitidy)

cysty: jedná se o útvary vyplněné tekutinou, které mohou tlačit na nervy inervující ruku či nohu a tím způsobit brnění či mravenčení prstů.

 

 

Zneužívání alkoholu

Dlouhodobá konzumace velkého množství alkoholu způsobuje onemocnění zvané alkoholová (též alkoholická) polyneuropatie, které se projevuje brněním prstů na rukou a na nohou. Mezi další příznaky alkoholové polyneuropatie patří:

 

Pocity brnění a mravenčení rukou, nohou a chodidel (obecně končetin)

Parestézie (brnění, mravenčení, pocit jehliček, pálení, apod.) končetin

Bolest rukou či nohou

Poruchy rovnováhy s nestabilní chůzí a častými pády

Svalová slabost a křeče

Poruchy polykání nebo příjmu potravy

 

Nejdůležitější součástí léčby je přestat pít alkohol, čímž se zabrání dalšímu zhoršování poškozování nervů. Je vhodné zapojit se do odvykacích programů v nějaké psychiatrické nemocnici. Kromě toho se v léčbě alkoholové polyneuropatie užívají také následující postupy:

 

Léky proti bolesti

Rehabilitace (fyzioterapie)

Ortézy

Doplňky stravy na doplnění chybějících vitamínů a živin, zejména pak vitamínů E, B1, B12 a kyseliny listové

 

Fibromyalgie

Hlavním příznakem fibromyalgie je setrvalá chronická bolest různých částí těla bez zjevné příčiny, která může být někdy doprovázena i brněním a mravenčením prstů. Kromě toho je fibromyalgie spojena také s následujícími příznaky:

 

Únava

Zhoršená schopnost soustředění

Migrény či jiné druhy bolestí hlavy

Deprese

Poruchy spánku

 

Lékaři se domnívají, že příčinou fibromyalgie je způsob, jakým mozek zpracovává bolestivé vjemy a signály. Bohužel na toto onemocnění neexistuje léčba, která by ho dokázala zcela vyléčit, ale máme k dispozici alespoň léky na zmírnění obtíží (zejména léky na bolest a na spaní). Kromě toho se v léčbě fibromyalgie uplatňují také rehabilitace (fyzioterapie), psychoterapie a různé skupinové terapie, které pacientům pomáhají zvládnout boj s tímto zákeřným onemocněním a zjistit, že v tom nejsou sami. Některým lidem pomáhá i pravidelné cvičení a techniky na zmírňování stresu.

 

 

MUDr. Michal Vilímovský

 


Komentáře (2)add feed
... : d@niela
JO, jenže jsou lidi, co raději budou naříkat, než aby s tím něco udělali.
Prostě je to taková "rýmička", která je totálně ochromuje.
Hele, koukla jsem se na net: absolutní většina ze stovky postižených, která s tím něco udělá, jsou dámy. Holt - ženský si nemůžou dovolit moc skuhrat a hlavně potřebují být co nejvíc práce schopné
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 10, 2023 10:37
... : doktor
Pane doktore děkuji .Nechal jsem váš článek přečíst manželce.Poučné.
březen 10, 2023 13:30
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]