O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

RECENZE PÁNA Z PRSTENŮ Z ROKU 1977/RUDÉ PRÁVO PDF Tisk E-mail
Sobota, 21 leden 2023
Forte Odeur de soufre à Babylone : les démons répandent leur odeur dans ...Dostala jsem od jedné z vás zajímavý text pro Kudlanku. Opravdu zajímavý… Tedy, jedná se o recenzi, která měla být publikována před cca pětačtyřiceti lety v Rudém právu. Týkala se díla Johna Ronalda Reuela Tolkiena, nejznámějšího autora fantasy příběhů. Mj. jedná se o třetí nejprodávanější román vůbec – prodalo se přes 150 milionů výtisků. Pro ty, kteří ho nečetli - autor popisuje světový konflikt dobra se zlem. Úkolem dobra v tomto příběhu je zničit Jeden prsten, který ve spojení se svým pánem Sauronem představuje děsivou ničivou sílu ohrožující celou Středozem. Jenže - ta recenze mi přišla trošku divná ... 

 

OK - tak nyní ta kontroverzní recenze:

 

 

Prima pagina del Rudé Právo del 31 gennaio 1977 sull'eventi Anti-charta /  First page of Rudé Právo on January 31, 1977 on the Anti-Charter event

 

Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě; obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu – zemí oplývajících mlékem a strdím – elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají, a jediné, co je trápí, je „hrozba“ z východu. „Síly dobra“ zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. 

 

 

Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce, a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem.  Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně.

„Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy.” 

 

Závěrem svého textu mi ještě dopisovatelka připsala:

“Tak tohle fakt zpátky nechci, ani v podobě prezidenta s komančskou minulostí.“

 

 

Proto, ostatně jako vždy, jsem začala s vyhledáváním, resp. ověřováním pravosti. A zjistila, že tenhle text skutečně koloval mezi lidmi, ale nakonec se ukázalo, že to nebylo publikováno v Rudém právu v roce 1977, ale je to polská legrácka, parodie z roku 2002: Archiwum Fahrenheita i Fantazinu: Grzegorz Żak - Tolkien a sprawa polska

 

Jinak - Ročník 1977 Rudého práva si můžete v klidu za pár minut sami osobně prolustrovat v digitálním systému Kramerius. Viz Kramerius - Ročník periodika (nkp.cz)

Navíc - takhle detailní znalosti Tolkienova díla však tehdy nikdo z oficiální literární vědy neměl, nehledě na to, že kniha česky vyšla až v r. 1990. 

 

 

Díky, jsem mooooc ráda,
že od vás dostávám příspěvky. 

 

d@niela

 

Komentáře (13)add feed
... : Míša šíša
Prezident s "komančskou minulostí" je hodně široký pojem. Který byl myšlen? smilies/grin.gif
leden 21, 2023 21:14
... : andrea
hele, to by mne taky zajímalo. No, v současné době máme na výběr dokonce dva...
smilies/grin.gif
leden 21, 2023 21:37
... : Jiri Bilina
Ano, jsou dva. A ten ktery pro republiku poslednich 30 let pracoval a hrichy mladi (podle me) odcinil, vede podle pruzkumu o parnik.
leden 22, 2023 01:23
... : Jiri Bilina
Ten samotny text vypada opravdu jako hoax nebo prevzata legracka. Styl Rudeho prava byl trocnu jiny. Vzpomenme na utok proti Jaroslavu Foglarovi a jeho kniham. To bylo posusnanicko...
smilies/smiley.gif
leden 22, 2023 02:43
... : Josef Kouba
Generál na hrad.
Jak jsem jíž ohlásil, vítězství generála je téměř v kapse, ženám se zamlouvá, má hezký ksicht, a tak až bude verbovat vaše syny, tak si vzpomeňte.
https://youtu.be/EkH007FV7LU
leden 22, 2023 09:44
... : Jiri Bilina
Je to tak, Koubo. Pan general se asi opravdu stane prezidentem. Babisovy hnojomety nemely uspech a Pavlova podpora naopak roste.
A proto - co si takhle dat pauzu? Tem nesmyslum o mobilizaci s vyjimkou prostacku uz nikdo dalsi neuveri a jejich sireni je znacne nedustojne...
Mikin
leden 22, 2023 15:09
... : Ivan Kolář
Prima nápad, drahý Mikeši - dej si pauzu smilies/wink.gif
Jenže, to bys nebyl ty, žejo.
Ty máš svuj hnojomet už neovladanej, takže ti to s tou pauzou nevyjde. Hele, v ČR se sází na kandidáty. Tak já se sázím, že ty si tu dneska ještě svý "pošušňáníčko" neodepřeš...
leden 22, 2023 16:04
... : d@niela
Vážený,
trochu se mírněte; Mikin je nejspíš na cestách, a Vy jste zbytečně ironický.
leden 22, 2023 21:44
... : Josef
Tak jsem se k článku konečně dostal k přelouskání a snad pochopil to základní, vočom ta pohádka je: Elfové a Hobiti jsou hodní, Skřeti jsou zlí, zvítězí pravda a láska. Ostatní je zřejmě omáčka z nechutnejch zpitvořelejch maňásků k vyplnění dvouhodinovýho filmu. K čemu to kdo potřebuje, tomu nerozumim, řekl bych, že pro děti by daleko prospěšnější mělo bejt, znát pohádku O neposlušnejch kozlátkách.
Co se týče tý dezinformace o recenzi, to je přece obvyklá praxe pravdy a lásky, to nikoho nemůže udivit ani nějak zaujmout, ať už dezinformuje "demokratickej tisk" nebo jedna z nás (jak uvedeno v první větě článku). Osobně je mi to úplně jedno. Dezinformacema mě celý dny krmí ČRo Plus, takže jsem dostatečně otrdlej.
I přesto jsem včera v čt naprosto nevěřícně čuměl na jakýhosi "šéfa" českejch Elfů, čili nějakejch samozvanejch hlasatelů jediný pravdy. K mýmu údivu se jedná o chlapa věku zcela dospělýho, měl bych zato, že by se mělo jednat o jakýhosi zastydlýho puberťáka, když si teda infantilně říká vrchní Elf. Nechat ho o samotě se svym desetiletym vnukem, to bych se bál. O podobnejch vejlupcích, vedoucích dětí, např. malejch skautíků, se teď hodně píše. Zrovna jsem si vzpomněl na skvělej prastarej fůr: "Skaut je dítě oblečený jako kretén. Skautskej vedoucí je kretén oblečenej jako dítě."
Takže tenhle prapodivnej a podezřelej zjev, kryjící se názvem Elf, odkazoval na jakejsi svuj spolek Elfídia, kterej podrobně a trpělivě vysvětluje starejm a nevzdělanejm lidem (prostě blbcum), co si o čem mají myslet, protože oni sami toho nejsou schopní. Ale tenhle vrchní Elf se na ně nezlobí, oni za to nemůžou, je ale nezbytně nutný, aby jim mladí vzdělanci dopomohli k pravdě! Závěrem si ještě posteskl nad tou dřinou, který by nebylo třeba, kdyby se starejm a nevzdělanejm jednoduše odebralo volební právo, aby tak zůstalo jen lidem, kteří vědí, co je pravda a tím nepotřebujou pravdu pracně vysvětlovat.
leden 23, 2023 07:59
... : Míša šíša
Já se snad přemůžu a na ten Newsrooom se podívám.
leden 23, 2023 08:10
... : Josef
Já už bych nemohl, Míšo. I včera to byla náhoda, že jsem to nechal zapnutý i po skončení "debaty".
Jestli ale chceš, zkus. Doporučuju k tomu pár panáků.
leden 23, 2023 08:54
... : doktor
Nevím proč kolem voleb prezidenta je tolik ,tolik plivnců,zloby a jediný kandidát ,kterého jsem volil a budu volit je JE PÁN GENERÁL PAVEL.Přeji hezké pondělní odpoledne.
leden 23, 2023 13:19
... : Josef
No dobrý, doktore. To zní jako vyznání lásky.
leden 23, 2023 14:32
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]