O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


SORJONEN PDF Tisk E-mail
Neděle, 07 srpen 2022
Sorjonen: Krvavé poselství 2021Je super, když má člověk kam utéct z průserů běžného života, z blbých nálad a situací. Já na to používám kriminálky. Nejen, že vás vtáhne děj, ale navíc – proto si to taky nejraději nahrávám – si můžu to, co se mi tam kde líbí, klidně a pomalu prohlédnout. Už mne skoro štvou ti seveřani s jejich jednoduchým a úsporným bydlením, s jejich nenápadným a přitom velmi hezkým výběrem barev. Ve všem. Ať se jedná o barvu domku nebo oblečení. Například tohle obdivuju na Sandhamnu… Mj. tamější detektiv je fakt "kus".

 

 

 

 

 

Spadla jsem do temné tůně severských krimi, to nepopřu, ale vnímám rozdíly, které mezi nimi jsou. Na Kariho Sorjonena - respektive na stejnojmenný seriál - jsem dostala vřelá doporučení, a je pravda, že postavy, prostředí a i ten skvělej nápad postavit děj na hranici mezi Finskem a Ruskem je stejně fajn, jako to známé Dánsko, Norsko a Švédsko. Finské městečko Lappeenranta, kde se děj odehrává, včetně interiéru policejní stanice, leží skutečně 30 km od Petrohradu..


Ale pro dnešek zpět do Finska.

Industriální Finsko, chlad, zalesněná atmosféra, ano, tohle je prostě zase skvělý severský kus.

 

Bordertown blues | UPM.COM 
 

 

 

Hlavní představitelé jsou všichni dobří a jako třešnička na dortu jim velí podivín KARI SORJONEN, který nemá rád pohled na mrtvá těla, ale jehož vyšetřovací metody jsou díky jeho fenomenální paměti nepřekonatelné. A jak už jsem říkala – ta dechberoucí krajina nekonečných jezer a hlubokých lesů kolem Lappeenranty na východní hranici s Ruskem.  Jo, a ta se s postupujícími epizodami pomalu plní mrtvolami. Navíc  přeshraniční kriminalita a potíže u FSB v nedalekém Petrohradu…

 

 

Emma on Twitter: "-20 degrees in #Lappeenranta #Finland. #night  #photography #nightsky #stars #winter #snow #freezing #nature #ttot  http://t.co/Qxq0n8Znzm" / Twitter

 

 

Herci mluví finsky a je to česky otitulkováno. Po chvíli si na tuhle řeč zvyknete, i když to zní vskutku "neznámě", – jenže najednou na mne vybafla ruština… Takže jeden mluví chvilku finsky, vzápětí rusky.  Inu, zajímavé. Vlastně asi tamější Finové umí stejně rusky jako finsky - ostatně naši Sudeťáci také hovořili stejně česky jako německy. A kdekoliv na hranicích je to stejné.

 

Ano, kamarádky a kamarádi, tahle další "severská noir" rozhodně patří k těm fajnovějším. Zatím jsem tedy viděla první tři díly první série – víc jsem najednou nezvládla – ale nadšení.

Velké. A vřele doporučuju.

 

d@niela

 

  

Komentáře (24)add feed
... : *deeres*
Nic pro mne, vypadá to pěkně temně. Já si z domova přivezla všechny knihy Dicka Francise, mám snad všechny, co tu byly vydány. Protože si nic nepamatuji, tak jsem včera znovu zhltla "Horké peníze". Detektivka podle mého gusta.

srpen 08, 2022 08:13
... : mila1
Ahoj Dani, prima tip smilies/smiley.gif Miluju severské detektivky, takže na tuhle se určitě taky podívám.
Mám taky docela dobrý tip, ale musíš si to stáhnout. Je to slovenský seriál Za sklem. Výborná Kamila Magálová jako vrchní vyšetřovatelka a dva její kolegové. Navíc Bartoška v záporné roli.
srpen 08, 2022 08:48
... : Iris
Deeres
Protože si nic nepamatuji......


Já také ne a moje okolí nemůže pochopit, jak se můžu donekonečna zaobírat stejnými příběhy, dokonce detektivkami smilies/smiley.gif Jak filmy, tak knihami. Knihovnice mě vždycky upozorňuje, že tuto knihu už jsem doma měla. No a co? Považuji to za výhodu.
smilies/wink.gif
srpen 08, 2022 10:32
... : Iris
Milo, severské detektivky jsou asi zvláštní fenomén, který jsem zatím neobjevila. Ale chystám se na to, protože můj starší syn zhltnul všechno, co se v téhle oblasti zhltnout dalo smilies/smiley.gif Čím mám začít?
srpen 08, 2022 10:33
... : Iris
Milo, jen poznámka - poradila bych se se synem, ale odstěhoval se do Švédska. že by se nechal ovlivnit? smilies/grin.gif smilies/wink.gif
srpen 08, 2022 10:45
... : mila1
Iris, to je těžké.. pokud myslíš filmy, tak určitě nejdřív zhlédni švédsko-dánský seriál Most. Je to dost drsné, ale hlavní vyšetřovatelku si zamiluješ.
Za nejlepšího severského autora bývá považován Nesbo. Jeho série knih s vyšetřovatelem Hary Holem stojí za to.
Nesmím zapomenout na trilogii Švéda Stiega Larrsona - a jeho sérii Milénium. Opět výborně zfilmované, jak Švédy, tak Američany.
A rozhodně doporučuji i dánského autora Adler-Olsena a jeho Oddělení Q. Myslím, že asi čtyři díly byly i zfilmovány, ale ikdyž ne zrovna špatně, tak zrovna v tomhle případě se mi knižní předloha líbila víc, snad i proto, že líp se mi čte o zločinech, než se mi pak na ně dívá a oni se seveřani s těmi detaily zavražděných lidí moc nemažou.
To je asi tak pro začátek. smilies/smiley.gif
srpen 08, 2022 11:36
... : Josef
Z knih si severský detektivky neupomínám. Filmy ale nevydržím, už dávno nekoukám. Pro mě jsou rozvláčný, zdlouhavý, ponurý.
Ale nic proti nim, každej má možnost si vybrat podle svýho gusta.
srpen 08, 2022 11:37
... : *deeres*
Já tyhle severské autory nemusím, podle mne to jsou spíše thrillery. Sněhuláka jsem ani nedočetla, tak se mně to hnusilo. Mám ráda klasické chytré detektivky.
srpen 08, 2022 11:44
... : Iris
No právě, proto to považuji za zvláštní, nový fenomén. Taková ta ponurost. I české televizní detektivky se teď všechny snaží být ponuré.
Jediná severská kniha, která mi imponovala tak, že jsem se zajímala o severské reálie, byly "Děti z Bullerbynu" smilies/smiley.gif

Deeres - H. Poirot, že? Miluji ho.

A v poslední době mě zaujaly detektivky od autorky Harryho Pottera, píšící pod pseudonymem Robert Galbraith, s detektivem Cormoranem Strikem. O ponurosti tady není moc řeč, odehrávají se většinou v Londýně, ale udivují mě určitou brutalitou, kterou bych od autorky dětských knih tak moc nečekala. Možná se musela v HP ovládat, a tak krvežíznivé sklony vypustila v tomhle cyklu, teď už pěti tlustých knih.

Milo, jdu hledat na Netflix, snad tam něco je.
srpen 08, 2022 11:56
... : mila1
Iris, myslím, že zfilmované severské detektivky Tě spíš odradí, nejsou pro jemné povahy a pokud Ti přišly detektivky s Cormoranem Strikem brutální, tak bys asi měla zůstat u klasických detektivek.
Co takhle irská detektivka? Moje oblíbená Tana French a její volná série knih V lesich, Podoba, Na Věrnosti, Ztracený přístav.. První dvě knihy byly taky zfilmovány, ale pokud člověk nezná knižní předlohu, trochu se v tom ztrácí...
srpen 08, 2022 12:04
... : Iris
Milo, Cormorana miluji (jako chlapa) a ten skrytý vztah s jeho sekretářkou, jen v náznacích, mě baví. Ale sem tam se uřezávají oudy, pokud si pamatuji, byla tam nějaké rozpárané břicho, nebo co smilies/smiley.gif Snesu to, jen mě to trochu překvapilo od ženy, zrovna od J.K.R. smilies/wink.gif

Seriál Sorjonen? To bude ono? Zkusím to I když první minuta děje nebyla moc příjemná. Ráda abych přišla na to, co je na tom tak zvláštního, že to tolika lidem imponuje. Ty irské zkusím.
srpen 08, 2022 12:17
... : mila1
Seriál Sorjonen doporučuje Daniela, ten jsem neviděla.
Těžko se popisuje, co je na severských filmech a knihách zvláštního, někomu to vůbec nemusí sedět.
srpen 08, 2022 12:54
... : d@niela
ano,zprvu jsem byla fakt (u těch Finů) dost mimo, jak jsou jiní;

mj. fascinuje mne, jak různorodé je jednání lidí; - vždyť predstavme si, například, z kazdé země vzít pár lidí, dát je pak vsechny dohromady, v běžném současném oblecení - tak mezi nimi rozdíly nenajdete.
Ale jejich jednání, myšlení - to je tak odlišné... Jak jinak se v jedné situaci chová běžný Anglican, Polák, Ital, Dán. A každý ze své země. Jiná země, jiná výchova, i když jsou třeba kousek od sebe.
Proto si taky ráda hodně nahrávám, abych si mohla později v klidu prohlízet např. i vzhled krajiny, jejich byty a zařízení, i třeba drobné odlišnosti v oblékání.

Jo, jsem trochu ujetá smilies/smiley.gif
srpen 08, 2022 13:13
... : doktor
I mne uchvátily úžasné severské krimi.Knihovnička je již značně obtěžkaná.
srpen 08, 2022 13:57
... : Jiri Bilina
Ja na detektivky nikdy nebyl. Na zfilmovane, ani na knihy. Aby me zaujaly, musi tam byt hodne atmosfery a hodne o zivote lidi. Takze jsem zatim narazil na dve vyjimky, ktere me fakt chytly.
Prvni jsou knizky Tonyho Hillermana z prostredi policie kmene Navajo, kde indiansti detektivone Joe Leaphorn a Jim Chee resi nejruznejsi zahady a kdyz ty knizky ctete, mate pocit ze se i vy prochazite mezi kaktusy ve vyschlem recisti a citite suchy poustni vitr.
Tony Hillerman obdrzel za sve knihy krome spousty penez a nejruznejsich vyznamenani i cestne obcanstvi naroda Navahu. V jednom rozhovoru priznal, ze jeho indianske jmeno znamena "Muz ktery se boji sveho kone".
A druha vyjimka jsou pro me detektivni serie Johna Burdetta o detektivovi Kralovske thajske policie jmenem Sonchai Jitpleecheep, ktery je ze smiseneho manzelstvi, vypada spise jako beloch, je praktikujici Buddhista a diky dokonale znalosti anglictiny i thajstiny dokaze vyresit kdejakou zahadu. I z techhle knizek doslova sala tamni atmosfera. Kdyz je ctete, citite ze jdete po rozpalenych ulicich Bangkoku a nasavate vuni jidla pripravovaneho primo na chodniku
V jedne knizce kde vysetruje zahadnou smrt jakehosi mafiana, potrebuje Sonchai ziskat dukazy z luxusniho Mercedesu dotycneho lumpa, ale auto zahadne zmizi. Rozjede tedy paralelni vysetrovani, behem ktereho Mercedes najde, dukazy ziska, ale take zjisti ze auto ukradli a prodali jeho kolegove. Ale o cele veci nakonec drzi hubu, protoze se ukaze ze vsechny penize skoncily u neziskovky, ktera pomaha vdovam a detem zemrelych policajtu.
Toho Sorjonena zkusim nekde najit...
Mikin
srpen 08, 2022 15:42
... : Lenka1
deeres:
Knihovnice mě vždycky upozorňuje, že tuto knihu už jsem doma měla. No a co? Považuji to za výhodu.

Jako že vždycky zapomeneš, kdo je vrah? smilies/grin.gif
srpen 08, 2022 20:42
... : Lenka1
Jinak televizi nemám, takže seriály nesleduju, ale v dávných dobách jsem děsně žrala Městečko Twin Peaks. Prostě mi učarovalo, ani nevím čím.
srpen 08, 2022 20:43
... : *deeres*
Leni,to bylo určeno Iris. A, ano, Krvavé peníze vyšly v roce 1992, přečetla jsem je a od té doby je z knihovny nevyndala. Kdo byl vrah jsem po 30.ti letech jenom matně tušila.
srpen 09, 2022 06:03
... : *deeres*
Horké, ne krvavé smilies/cry.gif
srpen 09, 2022 10:09
... : mila1
Francise měla ráda moje máma. Já jsem mu nikdy na chuť nepřišla. Než jsem objevila severské detektivky, vítězil u mě 87.revír McBaina
srpen 09, 2022 10:41
... : *deeres*
McBaina taky můžu a asi mám taky všechny jeho knihy, co tu vyšly a taky jsem je naposledy četla tak před 30ti lety. Postupně si z domova vozím do nového bytu knihovnu a ze zadních polic tahám později zakázáné autory, co vyšly v šedesátkách. Nedá mi to a znovu si je čtu. V TV je kulový, to se prostě nedá koukat na několikrát předžvejkané programy a tak čtu a z znovu jsem se vrátila k tomu co mám staženo, nebo vypáleno na CD. Bohužel, kazety, ty už skončily v kontejneru. Ze seriálů teď koukám na střídačku na Doctor WHO, Torchwood,Atlantidu, Hvězdnou bránu, Red Dwarf. Ujíždím na sci-fi, ale teď mne bavil i Mentalista.

srpen 09, 2022 11:08
... : Iris
Lenko - ano, v pohodě zapomenu, kdo je vrah. A to i u filmových detektivek. Ne u všech, ale často smilies/smiley.gif
srpen 09, 2022 15:14
... : Lenka1
Iris:

Tak to máš dobrý, můžeš ten samej film vidět x-krát a pořád je to napínavý.
srpen 09, 2022 20:24
... : Iris
Lenko - přesně tak smilies/cheesy.gif
I když třeba vraždu v Orient expresu si pamatuju, to bych lhala. smilies/wink.gif
srpen 09, 2022 21:10
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]