O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

O POČASÍ A JMENINÁCH 12. TÝDNE PDF Tisk E-mail
Středa, 26 březen 2008

Zatímco skutečné jaro se všemi svými náležitostmi, jako jsou rašení pupenů, hromadný rozkvět prvosenek jarních, odlet havranů a návrat vlaštovek, přichází do přírody postupně, astronomické jaro začíná v přesně stanovený okamžik, který logicky splývá s momentem konce astronomické zimy. Jaro skutečné se na tento okamžik příliš neváže - jednou se o dva týdny zpozdí, podruhé zase předběhne.

 

 

 

     Co to ta jarní rovnodennost doopravdy je? Z hlediska astronomického okamžik, kdy střed slunečního kotouče překročí světový rovník, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. Jarní rovnodennost nastává 21. března. V ten den jsou den i noc stejně dlouhé, Slunce vychází přesně na východě v 6 hodin a zapadá na západě v 18 hodin. Nutno však přiznat, že nic z toho není tak úplně pravda. Pravda by to byla jenom tehdy, kdyby Země obíhala kolem Slunce po kružnici, Slunce samo bylo jen bezrozměrným bodem, Země neměla žádnou atmosféru, kdybychom to vše sledovali z hladiny moře na 15. stupni východní délky, kdyby...  

 

     V důsledku toho, že sluneční kotouč má úhlový průměr přes půl stupně a že v zemském ovzduší dochází k lomu slunečních paprsků, setrvává Slunce na zemské obloze v den rovnodennosti celých 12 hodin a 10 minut, zatímco 11 h 50 min je pod horizontem. Z týchž důvodů Slunce nevykoukne nad ideální horizont přesně na východě, ale o tři čtvrtě stupně severněji….

 

 

 

 

 Světlana (20. 3.)  je ruský překlad latinského jména Lucie, či perského Roxana. Všechna tato jména znamenají jediné - dívku, nebo ženu, která přináší světlo do našich dní, srdcí a životů. Toto jméno totiž po světě rozšířili Řekové. Roxana se totiž jmenovala manželka Alexandra Velikého. která byla dcerou perského knížete Oxyarta a byla tak krásná a chytrá, že se do ní Alexander Veliký zamiloval a pojal ji za choť. Díky Řekům se toto jméno v různých podobách rozšířilo po celém světě. Slovanský překlad tohoto jména - tedy jméno Světlana - se masové rozšířil poté, co ruský básník Vasilij Andrejevič Žukovskij napsal překrásnou epickou báseň tímto jménem nazvanou. U nás Světlan moc není, což je škoda, protože je to opravdu hezké jméno. Za naše Světlany jmenujme krásnou herečku Světlanu Nálepkovou. Světlana se také jmenovala Stalinova dcera - tatík se k ní bohužel nijak laskavě nechoval. To ostatně k nikomu. Nicméně i těm málo Světlanám, co tu máme, přejeme všechno nejlepší a světlo v duši.

 

 

 Radek (21. 3.) je jméno u nás velice oblíbené a rozšířené. Je to vlastně zdrobnělina od Radoslava, Radomila, Radmila, Radovana, Radomíra, ale i od Ctirada nebo Zdirada či Zderada. Je to jméno velmi staré a co se týče jeho významu - opět se nomenologové pouze dohadují a jejich názory se liší. Může to být od slova radit, nebo rada. Ale také od radovati se, nebo mít rád. Ale také je možno nalézti jeho původ ve staročeském slově raděti, což znamená starat se, postarat se, mít na starosti. Ať už je to jak chce, je to jméno celkově radostné a příjemně znějící, takže v našich končinách můžeme najít víc jak padesát šest tisíc Radků. Zajisté i vy u vás v rodině, nebo mezi příteli nějaké máte. Za ty slavné jmenujme například  Radka Johna, českého  spisovatele a publicistu, hudebníka  a zpěváka Radka Tomáška, výtvarníka a autora mnoho večerníčků Radka Pilaře, herce Radka Holuba, nadějného českého tenistu Radka Štěpánka - a jistě by se našlo mnoho dalších. Takže všem Radkům přejeme, aby radostně oslavili svůj svátek a hezky si to užili.

 

 

 Leona (22. 3.) Toto krásné a elegantně znějící jméno k nám přišlo z Řecka. Je ženskou krásnou formou jména Leon - což neznamená nic jiného než LEV. Leona je tedy lvice. Krásná a ušlechtilá šelma, která loví ve volné přírodě, statečně hájí svou rodinu a pečlivě se o ni stará - jako ostatně všechny kočky. Jedna taková ušlechtilá Leona žila ve 4. století v Římě; ač byla velice bohatá, veškerý svůj majetek vložila do sdružení, které podporovalo výchovu a vzdělání mladých dívek. Tedy činnost hodná krále, respektive královny zvířat. Původně toto jméno u nás moc rozšířeno nebylo - ale jeho obliba začíná mohutně narůstat - na čemž má určitě zásluhu též česká zpěvačka Leona Machálková. Takže přejeme všem Leonám velkým, malým a malinkým, aby svůj svátek skutečně královsky oslavily a bylo jim při tom hezky.

 

 

 Ivona (23. 3.)  Ano, dnes má svátek Ivona, ale také Yvonne. Původ tohoto jména je značně nejasný. Někteří jazykologové tvrdí, že je staroněmeckého původu, jiné, že starofrancouzského původu, jiné badatelé tvrdí, že keltského. Údajně je jeho původ ve staroněmeckém slově íwa, což znamená strom tis. Jeden ze členů družiny krále Artuše se jmenoval Yvain a představoval bojovníka s tisovým lukem. Takže na tom něco bude. Údajně to byl statečný bojovník a velký fešák a milovník žen.  Antikoncepce tehdy neexistovala, takže se zajisté v té době  narodilo hodně dětí, které se jmenovaly po tatínkovi. A bylo to. Ve Francii se ujala forma Yvette, nebo Yvonne a pak už nic nezabránilo tomuto krásnému jménu, aby se rozšířilo do světa - tedy i k nám. Zatím u nás Ivon moc není - ale ono se to časem poddá. Porodnost v naší vlasti narůstá  řadou geometrickou a maminky hledají pro své dcerky nová a neotřelá jména.  Všem těm Ivonám, co už tu máme, proto přejeme všechno nejlepší a hodně zdraví.

 

 

 Gabriel (24. 3.)  slavící dnes svůj svátek - nosí velmi starobylé jméno. Gabriel patřil - podle bible - mezi tři Archanděly. To jméno je hebrejské a mělo by znamenat "muž boží" . jiný výklad zní, že mohlo znamenat i  "Přemohl mne bůh", nebo též "Bůh je silný".  Nicméně Archanděl Gabriel je znám jak v judaismu, tak v křesťanství i v islámu a byl to údajně právě on, kdo oznámil Marii, že přivede na svět syna božího. Toto jméno je v světě velice oblíbeno; u nás je však spíš populární jeho ženská forma - tedy Gabriela. Ale jak již zde bylo řečeno, móda je vrtkavá, třeba nám časem Gabrielů přibude. Zatím můžeme pogratulovat všem těm, které tu máme. Všechno nejlepší!

 

 

 Marián (25. 3.) Marián je ženská forma nejrozšířenějšího jména na světě - tedy Marie. Toto jméno má původ již ve starověkém Egyptě a jmenovala se tak snad i sestra Mojžíšova - údajně to znamenalo "milovaná Bohem, "Bohem milovaná", či "Milovaná od Boha" - za časů Ježíšových mělo toto jméno význam "Paní" - nebo také "Kapka moře "(latinsky Stilla Maris" ) nesprávným přepisem změněno na Stella Maris" což znamená "Mořská hvězda". Další výklady tvrdí, že to znamená "hořká", nebo i "krásná" - prostě co člověk, to jiný výklad. U starobylých jmen už to prostě tak bývá. Někteří jazykozpytci ovšem tvrdí, že Marián je jen jiná forma latinského jména Marius - tedy Mariin. U nás se Mariánu moc nevyskytuje - ale na Slovensku je toto jméno velmi hojné - o čemž svědčí i u nás známý slovenský herec Marián Labuda,  slovenský zpěvák  Marián Varga - a last but not least i bývalý ministerský předseda porevoluční vlády - Marián Čalfa. Všem Mariánům - i těm neznámým - gratulujeme.

 

 

 Emanuel (26 3.) tohle jméno je velice staré a svůj původ má v hebrejštině. Původně znělo "Immánů él" - což znamenalo "Bůh s námi". Emanuel byl mučedníkem v Sýrii kolem roku 300. Jméno ale není v dnešní době příliš rozšířeno, přesto, že je velice zvukomalebné a  ušlechtile zní.  Ale móda je prostě móda a lidé jí podléhali všude a ve všech dobách. Takže je naděje, že nám zas Emánků přibude. Za všechny známé Emanuely můžeme jmenovat italského krále Viktora Emanuela, Emanuela Rádla - českého filosofa, Emanuela Laskera - mistra světa v šachu - a jak jinak - nesmíme zapomenout na motýla Emanuela - přítele to Makové panenky! Nejvíc ovšem toto jméno proslavil Immanuel Kant - jeden z největších  evropských myslitelů a poslední to představitel osvícenství. Vedl své posluchače k samostatnému myšlení, čímž se ne vždy s dobrou potázal u pruské cenzury a u mocných vůbec.  Ostatně - i ti dnešní mocní dostávají osypky, slyší-li slova "zdravý rozum", "vlastní názor" a "samostatné myšlení". Všichni známe (a když neznáme, tak si ho přečtěme) Kantův citát: "Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem, čím častěji se jimi zabývá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně."

 

 

Pidřich,

váš věrný kalendářník

 

 

Komentáře (6)add feed
Kalendářníčku Pidříšku, : ivanka
to se mi moc líbilo - to:
"Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem, čím častěji se jimi zabývá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně."


Jenže - kdo se tim dneska řídí? Naši mocní, co o nich píšeš, ti určitě ne.
březen 26, 2008 11:28
Ivona : kykis
děkuju, moc hezky napsaný
březen 26, 2008 13:59
Jo nojo Kant, : wendy
zrovna nedávno jsme na to narazili a nikdo jsme si nemohli vzpomenout, KDO to řekl takhle krásně. Tak už to víme. Tedy zatím já.
No ono to zní docela archaicky, bohužel, a přitom by to bylo tak jednoduché podle toho žít. Bylo by vlastně vyřešeno...jenže to by nesměly být správní rady, diktát ceny za barel ropy, fanatičtí přívrženci čehokoliv, nenažranci a věci s tím související. Že.
smilies/undecided.gif
Tak komentář je krátký - ale úderný !!!
březen 27, 2008 06:51
Pidří, : kiwi
souhlasím s těmi vejš, píšeš to fakt moc hezky, můj strejda je Eman, tak jsem mu to vytiskla. Děkuju!
březen 27, 2008 09:53
a ještě Pidřich vynechal : alena tečkovaná
herce Emana Fialu a Emana Habáska - hrdinu knihy a filmu "Muži v ofsajdu" Takže Všem Emanům ZDAR!!!
březen 27, 2008 10:59
OMG : Sarah
"Slovenský zpěvák Marián Varga"?? smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif
březen 28, 2008 16:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]