O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ŠVÝCARSKÉ ZAJÍMAVOSTI - 2. PDF Tisk E-mail
Pondělí, 18 říjen 2021
Zdravím vás, jak se dnes máte? Koncem července jsem vám psala o švýcarských tradicích a o přístupu Švýcarů k oslavám. Tak dnes nabízím pokračování.. Jinak - můj život nabírá grády. Za pár dnů nastupuji na relativně lukrativní místo, které jsem si tvrdě vydřela, do toho škola, tak to asi bude ještě zajímavé. Mj. ráda bych se zeptala na váš názor: Kočka prý umí vyhledat postižené či nemocné místo, na které ulehne a tak začne uzdravovací proces. Znamená to tedy, že jsem nemocná na hlavu?


 

Ale teď nějaké ty zajímavosti ze Švýcarska:

 

 

 

1. Parkovací místo je svaté!!

Ve větších městech je nedostatek parkovacích míst nebo jsou příliš drahá. Proto někteří zaměstnavatelé nabízejí jako pracovní benefit právě parkovací místa. Ti méně šťastní dojíždějí do větších měst raději hromadnou dopravou.

Každý dům nebo byt má určené parkovací místo, které si můžete za poplatek pronajmout.

 

Běda, když zaparkujete na místě, na které nemáte oprávnění! To se se zlou potážete. Požádat manželku bližního svého bude mít mnohem menší následky, než neoprávněné stání, byť s nevědomým úmyslem.

 

2. Prostitutce coby výnosné řemeslo

Prostituce je ve Švýcarsku zcela legální řemeslo, ze kterého se platí daně, pojištění a pro cizince se získává zvláštní povolení, kde je tato profese uvedena a počítá se do důchodu. Pro získání tohoto povolení musíte v některých kantonech předložit business plán.

Do roku 2008 byla možná prostituce již od 16. roku, pokud z něj neměla užitek třetí osoba.

 

3. Sexuálně přenosné nemoci

Švýcarsko si drží smutné prvenství, coby do počtu nakažených HIV v Evropě. Není to až tak způsobeno sexuální turistikou, ale i tím, že se zde nachází hodně cizinců z Rumunska, Ukrajiny, Afriky, Asie, kde je počet nakažených vyšší, než je v Evropě obvyklé.

 

4. Volební právo

Byť je Švýcarsko považováno za vyspělou zemi, ženy získaly volební právo až v roce 1971 a v kantonu Appenzell dokonce až v roce 1990. Do té doby byla politika čistě mužskou doménou.

 


 

 

5. Povolení od manžela

Ještě na konci 80. let bylo běžné, že žena, která chtěla chodit do práce, musela mít písemné povolení od manžela. Toto diskriminační pravidlo bylo zrušeno, nicméně ještě pořád platí, že ženy jsou ohodnoceny až o 30% hůře, než muži. Tato diskriminace je ještě pořád žhavým tématem.

 

6. Mateřská? Jen jestli na to máte

Mateřská dovolená ve Švýcarsku je placená pouze 3 měsíce. Po dobu vaší nepřítomnosti vám zaměstnavatel musí držet místo. Pokud chcete zůstat doma déle, musíte mít hodně našetřeno, nebo si pořídit solventního tatínka.

 

7. Kantonální politika

Jak jsem před v předchozím článku zmiňovala, Švýcarsko má 26 kantonů. Krom celostátních zákonu si kantony vyhrazuji právo na kantonální politiku, kdy má každý kanton svůj miniparlament či radu starších. Každý kanton má krom celostátních zákonů ještě mírné odchylky, což se týče daní, migračního práva, hygienických předpisů, atd, atd.. Takže co pět metrů můžete narazit na překážku a co platí v jedné vesnici, ve vedlejší už platit nemusí.

 

8. Dětské otroctví

Od roku 1800 - 1960 bylo státem řízené dětské otroctví, které se skrývalo za zdánlivou sociální péči. Děti, které neměly žádná práva, byly často umístěny do zemědělství, kde byly využívány jako levná pracovní síla, ale obvykle také psychicky a fyzicky týrány a často sexuálně zneužívány. O tomto tématu bylo napsáno několik knih a děti (teď už dospělí), na kterých se takto profitovalo, jsou zpětně odškodňovány.

 

9. Zvířecí práva

Ve Švýcarsku platí zákony, které myslí i na domácí mazlíčky. Nikdo není rád sám a o zvířatech to platí dvojnásob. Pokud si tedy pořídíte mazlíčka, který nemá přístup ven, aby si našel kamarády, je vaší povinností mu pořídit kamaráda stejného živočišného druhu, aby nestrádal.

Zákon také upravuje, kolik mazlíčků můžete mít na metr čtvereční. Takže pokud jste osamělou dámou v garsonce s osmi kočkami, porušujete zákon na ochranu zvířat.

 

10. Třídění odpadu

Švýcaři jsou velmi uvědomělí, co se životního prostředí týče. V některých obcích je tato uvědomělost natolik důkladná, že pokud netřídíte odpad, nevyvezou vám popelnice. Zajímavostí je, že neplatíme obci za komunální odpad, ale kupujeme si speciální odpadkové pytle za jednotnou cenu ( co kanton, to jiná barva), nebo odvážíme odpadky do sběrných dvorů, za což samozřejmě také platíme.

 

 

Tak, a to je pro dnešek všechno.

Těšte se brzy na další příběh!

 

Dobrodružka * Veronika

 

 

Komentáře (4)add feed
... : mamča
Hurááá, jsme dál než Švýcarsko !
V naší vesničce mé střediskové zavádí náš pokrokový starosta systém "Door to Door" na třídění odpadu. Což znamená, že každý bude mít na svém dvorku místo jedné popelnice hned čtyři, které se budou vyvážet dle harmonogramu 1x za měsíc.
A aby to bylo jó hezké, budou popelnice hezky barevné. (žlutá, modrá, hnědá a obyčejná černá).
Kdo nemá dvorek či zahrádku, dá si popelnice asi do obýváku...:-)
říjen 19, 2021 06:40
... : mamča
Jinak tím, že se Ti kočka cpe do obličeje, Ti vyznává lásku nehynoucí.
Pokud leží třeba na Tvých bolavých zádech, tak opravdu pomáhá od bolesti. Jednak teplem, (kočky mají kolem 38st. C) a druhak vrněním, které má stejnou frekvenci, jako léčivá frekvence elektropresury.
říjen 19, 2021 06:43
... : strejda
Ta frekvence vrnění je přesně 20 Hz. Neměřil jsem to, ale četl. A že se mi kocour schoulí do klubíčka právě na klíně a spokojeně vrní? Já ale nepozoruji, že bych byl nemocný kdesi v podpánevní oblasti. To bude asi proto, že se mu tam dobře leží a že je i hlazen. Když si ještě položí hlavu na mou ruku, která je po půlhodině dřevěná, je to vrchol jeho spokojenosti.
říjen 19, 2021 10:23
... : doktor
Mamčo,jojojo tak to funguje v Německu.
říjen 19, 2021 14:29
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]