O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KŘESÍLKA, STOLEK, PRKNO NA SUDU = LAVIČKY PDF Tisk E-mail
Středa, 29 září 2021
Svěrák, Havlová, Halík, Klus, Forman, Záhrobská: Ti a mnozí další volí Schwarzenberga!Od října 2013 se staví na nějakém předem vytypovaném místě  "Lavička Václava Havla". Už jich je po světě kolem čtyřicítky. Dáša Havlová byla nedávno u dalšího předávání tohoto uměleckého díla. Tentokráte letěla do peruánské Limy, kde je spolu s tamějším českým velvyslancem, Michalem Sedláčkem, slavnostně inaugurovala. Při té příležitosti natočila i pár krátkých videí a zamyslela se i nad střídáním ročních období na opačných polokoulích. Večer se pak oba zúčastnili premiéry Havlovy hry Audience.

 

 S myšlenkou pamětních míst věnovaných bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič, který oslovil architekta a designéra Bořka Šípka s žádostí, aby vytvořil umělecké dílo inspirované  zesnulým prezidentem Václavem Havlem. Šípek v roli hlavního architekta správy Pražského hradu pracoval v letech 1992–2002 na obnově hradních interiérů a věnoval nespočet uměleckých děl svému blízkému příteli, prezidentu Havlovi.

 

 

Zemřel hradní architekt a osobitý designér Bořek Šípek — ČT24 — Česká  televize

 

 Pan Šípek přišel s velmi jednoduchým a přitom kreativním designem symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu: dvěma kovovými zahradními křesly, spojenými s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. Jeho cílem bylo vytvořit na veřejném prostranství místo k setkávání a podpoře vzájemných dialogů. Autor instalaci nazval „Hovoří demokracie“ a pracovně instalaci označil jako lavičku.Pořizovací cena je 350 tisíc korun, plus 40 tisíc za licenci.

 

Ta další lavička, vlastně první spojená s exprezidentem Havlem, se nazývá "Umělecká lavička Ferdinanda Vaňka", a se stala hned po svém objevení nejen na sociálních sítích fenoménem. Lidi zaujala hlavně závratná cena 850 tisíc korun za její výrobu, licenci a usazení do země.  Ferdinand Vaněk je alter ego bývalého prezidenta Václava Havla. Jako poctu bývalému prezidentovi ji 18. prosince 2013, přesně šest let po jeho smrti, odhalili politici z Prahy 6. Toto je první umělecký kousek, tohoto druhu, stojí před Národní technickou knihovnou a má podobu červeného prkna s červeným sudem.

 

 

Odhalení lavičky Václava Havla. Autorem je Ferdinand Vaněk.

 


První z Laviček Ferdinanda Vaňka

 

 U nás těchto děl je už instalováno plno, ale bohužel jsou velmi často terčem vandalů, takže se pak místo umístění musí měnit. V naší republice je sice tato instalace pojištěna, takže opravy město platit nemusí. Města sice k "Lavičkám" instalují kamery, ale ani tak se vandaly ještě nepodařilo ani jednou ulovit. Ale vzhledem k tomu, že jsou obě díla velmi drahá, je to pro město velká investice. Opravdu není možno ke každému dílu uvolnit na 24 hodin jednoho policistu... 

 

d@nielaKomentáře (3)add feed
... : Josef
Koukám, Daníííí, že máme shodnej smysl pro srandu.
Např. věta "zamyslela se i nad střídáním ročních období na opačných polokoulích", svědčí o skutečně mimořádnym myšlenkovym potenciálu myslitelky. Dík, rád se aspoň občas upřímně zachechtám.

Pořizovací cena těch dvou židlí a třínožky je 350 tis. Kč. Tedy, tolik zaplatí pořizovatel. Skutečnou cenu tipuju to tak do 5 tis. Kč, prodejní cena zhruba téhož v OBI je asi 7 tis. vč DPH. Holt, Šípek byl dobrej řízek. A Dáše též zjevně neleží na srdci jen střídání ročních období na opačných polokoulích. Nojo, to se to klidně padesátinásobně přeplácí, když to není z vlastní kapsy!
Pozn: Abych předešel evantuálnímu nařčení, uvádím hned, že mě ani ve snu nenapadlo, myslet si, že by něco z toho káplo též objednateli, kterýmu jde výhradně o zprostředkování uměleckýho zážitku masám.
září 30, 2021 09:01
... : doktor
Pepo musím Ti zatleskat.Já bych byl vulgární,mám jiný pohled co je a není umělevké dílo a na jejich ceny.Přeji moc hezké odpoledne.
září 30, 2021 12:32
... : mamča
Enem esli jim z toho stromu nekaděj ptáci do vína... smilies/wink.gif
září 30, 2021 18:39
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]