O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CHUDÁK OZZIE, SNAD TO ZVLÁDNE PDF Tisk E-mail
Neděle, 12 září 2021
Návrh novely zákona o státní službě je plný nedostatků | e-sondyTomuhle jsem nejprve nevěřila, ale nakonec  jsem se dočetla, že se tak stalo už i jinde. Několik goril v zoologické zahradě ve městě Atlanta v americkém státě Georgia mělo pozitivní test na onemocnění COVID-19, informovala v neděli agentura AFP s odvoláním na vedení této zoologické zahrady. Onemocněl i nejstarší v zajetí žijící samec gorily, 60letý Ozzie. Podle National Geographic jde o sedmý zvířecí druh, u kterého se potvrdil výskyt covidu-19. Už dřív byl potvrzen u tygrů, lvů, norků, sněžných leopardů, psů a koček. Všichni se nakazili od lidí.


 

Otestovány byly poté, co u nich ošetřovatelé zpozorovali kašel a další příznaky onemocnění. Testy následně absolvovalo všech 20 goril nížinných, které jsou v atlantské zoologické zahradě umístěny. Noviny The Atlanta Journal-Constitution napsaly, že koronavirem se nakazilo 13 goril včetně 60-letého Ozzieho. Ten je nejstarší gorilou, která žije v zajetí. Zvířata, jimž hrozí komplikace, léčí pomocí protilátek.

 

Gorily plánují očkovat po tom, jak se z onemocnění zotaví. Zoologická zahrada má povolení použít vakcínu proti coronaviru od společnosti Zoet, která je určena pro zvířata.  Zoo podle svých vyjádření bude očkovat i skupinu orangutanů, tygry, lvy a leopardy. Vedení zoologické zahrady vyjádřilo přesvědčení, že gorily se nakazily od zaměstnance, který však neměl příznaky onemocnění. Všichni pracovníci zoo jsou plně očkováni a nosí ochranné pomůcky, píše AFP. Že by se tyto a několik dalších druhů primátů mohlo nakazit, vědci už dříve usuzovali z jejich genetické podobnosti lidem. Konkrétně jde o podobnosti ve specifickém proteinu, enzymu ACE 2, který viru SARS-CoV-2 slouží jako receptor, tedy vstupní brána do organismu.

Obecně je ale problematika covidu-19 u zvířat stále ještě poměrně neprozkoumaná a výzva k ostražitosti v zoologických zahradách i volné přírodě je rozhodně namístě.

A nejde jen o primáty. Střední, vysoké nebo velmi vysoké riziko přenosu vědci v září odhadli u celkem 103 druhů živočichů, z nichž 40 % je ohrožených. Velmi vysoké riziko platí pro celkem 18 druhů primátů, vysoké riziko ale vědci překvapivě objevili i u lidem podstatně vzdálenějších živočichů, jako jsou například delfínovci amazonští a čínští nebo sviňuchy.

d@niela

T
Komentáře (1)add feed
... : doktor
Ano,tento příběh byl docela dlouho diskutován. Hezké nedělní odpoledne.
září 13, 2021 13:05
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]