O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PŘED POUHÝM ČTVRT STOLETÍM ... PDF Tisk E-mail
Pondělí, 02 srpen 2021
Ovce domácí | ZOO ChlebyNa začátku byl vlastně omyl… V červenci roku 1996 spatřila světlo světa Dolly. Na první pohled vcelku obyčejná ovce, avšak s neobyčejným původem. Přišla na svět klonováním - metodou přenosu jader somatických buněk - pod rukama Iana Wilmuta a Keitha Campbella ve skotském Roslin Institute. Jediná ovečka během pár týdnů otočila kormidlem dějin.

 

 

 

Campbell s Wilmutem používali klonování přenosem jader somatických pro studium pluripotence buněk, tj. jejich „kmenovosti“.

 

(Pro ty, co tomuhle rozumí: Zatímco embryonální a progenitorové buňky jsou téměř nediferencované a měly by zvládnout reprogramaci ve vajíčku hravě, terminálně diferencované buňky takovou schopnost postrádají. Tak alespoň postulovali skotští vědci v Edinburghu, a pro ověření hypotézy použili buňku embryonální, fetální fibroblast a nakonec epitelovou buňku mléčné žlázy. V tomto pořadí vědci předpokládali sestupnou schopnost dediferenciace a epitelovou buňku použili vlastně jako negativní kontrolu. Proto velmi zaskočilo, že i po přenosu jádra takto diferencované buňky do vajíčka došlo k reprogramaci jádra, začalo se vyvíjet embryo, vytvořilo přenosu schopnou blastocystu, ze které se po dalších 150 dnech narodila Dolly.)

 

 

Ovce Dolly změnila svět. Kdy bude naklonován člověk? | Týden.cz

 

 

Zvíře, jehož narození znamenalo velký vědecký úspěch, současně ale otevřelo řadu otázek. Ovečka Dolly byla totiž prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce a metoda, díky níž se narodila, je použitelná i v případě člověka. Asi nejznámější ovčí celebrita ovšem na výjimečnost možná doplatila, a to o půlku kratším životem ve srovnání s obyčejnými ovcemi.

 

Jméno, které se tak trochu stalo synonymem klonování, získala ovečka podle slavné americké countryové zpěvačky Dolly Partonové. Důvod médiím prozradil sám hlavní realizátor pokusu, profesor Ian Wilmut. „Dolly vznikla z buňky mléčné žlázy a my jsme si nemohli vzpomenout na působivější pár prsou, než jsou ta Dolly Partonové,“ prohlásil v narážce na zpěvaččin bujný dekolt.

 

V polovině 90. let podobné prohlášení – naštěstí pro vědce – nemohlo vyvolat lavinu nesouhlasu na sociálních sítí..

 

 

 Dolly (ovce) – Wikipedie

 

 

Překvapující výsledek spustil vědeckou horečku nad hledáním tajemství kmenovosti buněk – vždyť Dolly byla žijícím důkazem, že svůj potenciál pluripotence (tj. „kmenovosti“) v sobě má každá buňka našeho těla.   

 

Čtvrtstoletí po narození Dolly není klonování běžnou technologií. Jeho úspěšnost je stále velmi nízká. Přesto se do reprodukčního klonování vkládají naděje na záchranu ohrožených druhů. Loni se například podařilo v Texasu naklonovat koně Převalského.

 

V současnosti se pozornost soustředí na terapeutické klonování. Výsledkem přenosu jádra při něm není kopie jedince. Vývoj klonovaného embrya se na začátku zastaví a použijí se z něj jen určité buňky, které se namnoží. Můžeme tak získat buňky, kterými se dají léčit choroby, na které je zatím medicína krátká.

 

 

Také k téhle medicíně nás ovečka Dolly o kousek posunula.

 

d@niela

 

Komentáře (3)add feed
... : strejda
Ano ... velký vědecký úspěch, současně ale otevřelo řadu otázek. Ovečka Dolly byla totiž prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce a metoda, díky níž se narodila, je použitelná i v případě člověka.
Otázka zní: Je genové inženýrství přínosem pro lidstvo, nebo je to počátek jeho zkázy?
Proč ten pesimismus? Jednoduše proto, že sem tam narazím na nějaký ten článek nebo na pořad na CS Mystery. A letitá praxe a zkušenost mi velí věřit, ale opatrně. Spíše nevěřit, pokud není stopro dokázán fakt. Budu jen lehce pokračovat v rozvíjení mého pesimismu. Co když se nějakému pomatenému trolovi z jakéhokoli státu zamane, že bude vyrábět lidi dle předem zadaných vlastností. A protože dějiny nás už mnohokrát poučily, zůstaňme třeba u vojáků. Preferovanými vlastnostmi bude síla, rychlost, vytrvalost a když se ponoříme do trocha fantasmagora, třeba i nesmrtelnost. To pak bude na Zemi mela.
Manželka mi pořád říká, že občas maluji čerta na zeď, ale když já mám k tomu i různé důvody.
A také předvídám. Nikdy nepředjedu stojící autobus ve stanici, abych se nedíval před jeho přední kola.
Danielo, ale na tuhle dobu, je to moc dobré téma. Oponenti pište a vyvracejte mi mé pesimistické obavy o budoucnost lidstva. Normálního lidstva, nikoli laboratorních monster, či dokonce mutantů.

srpen 02, 2021 15:42
... : mamča
Mně osobně se nelíbí ani to "vyrábění" náhradních dílů z embryí. Ale být matkou nevyléčitelně nemocného dítěte, asi bych k těmto metodám vzhlížela jako k možné záchraně.
srpen 02, 2021 17:41
... : *deeres*
Kdyby to bylo na mně, tak jsme skončili s vynálezem kola a kladky. Naštěstí není, ale stejně mám neblahou pžedtuchu, že s celým naším překotným technickým vývojem a hokusy pokusy na pžírodě, jako vyspělá civilizace skončíme .
Já vždycky četla sci-fi, jenže není nereálné, že by mohl nastat nějaký "Malevil", nebo přijít "den trifidů".
srpen 03, 2021 15:55
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]