O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HURVAJS, NEZLOB TAŤULDU!!! PDF Tisk E-mail
Neděle, 02 květen 2021

Hurvínek - Spejbl a Hurvínek - POSTAVY.czPřišourá se v typických dřevácích a fistulí pronese vtipnou hlášku, kterou zakončí charakteristickým chachá. Aby byl komický dojem dokonalý, protočí svá kukadla, a u publika má vyhráno... Bylo to roku 1920, kdy Josef Skupa začal v plzenském loutkovém divadle vystupovat s panem Spejblem. Ten nejdříve byl ve dvojici s Kašpárkem, ale – nebylo to ono. A tak roku 1926 vytvořil Gustav Nosek jako překvapení pro Skupu zmenšenou a vylepšenou kopii Spejbla. 

 
 

Skupa loutku s radostí přijal a začal ji obsazovat do rolí spolu se Spejblem. Chlapeček původně neměl být Spejblovým synem, ale obecenstvo si toto spojení vynutilo. Navíc podoba se nezapře a také pozdější testy DNA otcovství potvrdily definitivně.
Tím vznikla naše národní loutková dvojice.

 

Před 125 lety se narodil taťulda Spejbla a Hurvínka | Témata

 

 

Původ jména tohoto mrňouska je však nejistý. Zpočátku byl označován jako „Spejblík“, ale už v průběhu r. 1926 dostal své jméno Hurvínek. Podle vyprávění Gustava Noska Skupův známý malíř Doležal při prvním spatření loutky se smíchem popsal postavičku jako „Jejda, to je ale zkurvínek". Přezdívka se v soukromí mezi lidmi z divadelní branže ujala, ale z pochopitelných důvodů byla nepublikovatelná. Až jednou Skupova manželka navrhla úpravu jména na "Hurvínek", a od té doby má Hurvajs to své malebné jméno.
 
Hry založené na dialogu Spejbla s Hurvínkem si rychle získaly značnou popularitu a Skupa s nimi začal natáčet i rozhlasové pořady, gramofonové desky a vydávat knihy. V r. 1930 se rozhodl divadlo přebudovat na první českou profesionální loutkovou scénu, Divadlo Spejbla a Hurvínka.

 

 

Hurvínek slaví 93. narozeniny. Spejbl a Hurvínek převezmou ocenění za  celoživotní přínos | kdykde.cz

 

 

Za II. světové války v r. 1944 byl Josef Skupa zatčen a divadlo uzavřeno. Obnoveno bylo na podzim r. 1945, zároveň jej Skupa z Plzně přesunul do Prahy. Od r. 1954 začal Skupu alternovat Miloš Kirschner, který navázal na jeho tradici, že Spejbla i Hurvínka mluví vždy stejný herec. Po Skupově smrti Kirschner pokračoval v úspěšné činnosti divadla. Začal se role Spejbla a Hurvínka učit v cizích jazycích, aby s nimi mohl vystupovat i v zahraničí. Od r. 1974 se s ním v rolích hlavních protagonistů začal střídat Martin Klásek, od r. 1982 už pravidelně, a od Kirschnerovy smrti je tak už třetím hercem, mluvícím Spejbla a Hurvínka.

 

 

Jestlipak víte, proč se o Hurvínkovi teď hodně píše?

On tenhle kuliferda se 2. května letošního roku dožil

krásných pětadevadesáti!!!

 

Hodně štěstí, Hurvajs,

ať už co nejdřív můžeš zas

těšit malé i velké!

 

d@niela

 


Komentáře (1)add feed
... : doktor
Hodně štěstí Hurvínku i mé dětství jsi obohatil a přiznávám - mám Tě rád do dnes. HODNĚ ŠTĚSTÍ PRO DALŠÍ GENERACE NEZBEDO.
květen 03, 2021 12:47
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]