O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SLAVNÁ VÝROČÍ - ANTONIO SALIERI PDF Tisk E-mail
Pondělí, 17 srpen 2020
Přejít na obsah
SLAVNÁ VÝROČÍ - ANTONIO SALIERI
Strana 2

 

 

 

Nadále však řídil veškerý hudební život ve Vídni a věnoval se tomu, v čem se mu v té době nikdo nemohl vyrovnat – hudební teorii a pedagogice. V oblasti zpěvu, kompozice a teorie hudby předával své znalosti například Ludwigu van Beethovenovi, Franzi Schubertovi, Franzi Lizstovi a v neposlední řadě i Mozartovu synovi, Franzi Xaveru Wolfgangu Mozartovi.

 

Významně se podílel na vzniku Vídeňské konzervatoře a pokud u některého z žáků poznal nadmíru talentu, vyučoval ho zdarma jako odkaz svému učiteli Gassmannovi, který se ho též bezplatně ujal.

 

Na sklonku života se u Salieriho začala projevovat pravděpodobně Alzheimerova choroba a v roce 1820 ho postihl těžký průběh dny (pakostnice). Roku 1823 prodělal mozkovou mrtvici a od té doby se jeho zdravotní stav stále zhoršoval. S podlomeným zdravím zemřel Antonio Salieri v 74 letech 7. května roku 1825, přesně před 195 lety.

 

Ve své době byl považován za nejlepšího operního skladatele světa a opravdového hudebního odborníka i skvělého pedagoga. S vizionářským stylem Mozarta se však těžko soupeří a ani to nemá smysl. Tehdy si byli v očích kritiků i publika hudebně rovni, až čas ukázal, že byl Mozart opravdu unikátním exemplářem, který dle některých zůstává a zůstane nepřekonán.

 

Čas však ukázal také to, že Salieri nebyl „průměrným skladatelem“, ale géniem, který ve své době dokázal Mozartovi úspěšně konkurovat.

 

d@niela

 

 

Komentáře (3)add feed
... : NČ
Ono to už zůstane v povědomí zřejmě každýho, kdo se tomu víc nevěnuje, že to s ním bylo tak ňák podle vynikajícího Formanova filmu (symbol závisti průměrnosti ke genialitě).
Klidně bych si názor opravil, kdybych se tomu ovšem nějak víc věnoval. Takhle fakt nevim, ale docela věřim. Třeba se k poslechu Salieriho ještě někdy dokopu, ale zatím ještě nemám pořádně vyposlouchanýho ani Mozarta. Tipoval bych to určitě větší zážitek, než třeba z Evy a Vaška.
srpen 18, 2020 11:06
... : doktor
Salieri?,jasně klobouk dolů,ale Mozart?,to je vínko nejkvalitnější. Super odpoledne a pozvání k poslechu kvalitní nahrávky.
srpen 18, 2020 12:02
... : mamča
Mozart byl přírodní úkaz. Taková hvězda spadlá z nebe. Ráda jeho muziku poslouchám. Bohužel, ani tenhle velikán hudebního nebe neměl slavný konec. Tak už to v životě chodí, že jednou jsi dole, jednou nahoře.
A ti, co padají z velké výšky, dopadají obzvlášť tvrdě.
srpen 18, 2020 12:10
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]