O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NEVYHÝBEJTE SE ZDRAVOTNÍM PROHLÍDKÁM PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 16 červenec 2020
Už naše babičky se bály doktorů a často říkaly, že když se jim člověk dostane do rukou, budou ho „mučit“ a z jejich „spárů“ se už nikdy nedostane. Něco na tom možná stále bude. Současná vyspělá zdravotní péče má své výhody i nevýhody. Na jedné straně vzdělaní a profesionální lékaři se sofistikovanými vyšetřovacími metodami, které dokážou odhalit různé choroby v jejich zárodku. Na straně druhé tyto metody udělají z každého člověka pacienta, protože u každého se něco najde.

 


 

A ono zas není jisté, jestli všichni lékaři, kteří jsou součástí jakéhosi medicínsko-farmaceutického průmyslu, chtějí vždy své pacienty hned uzdravovat, nebo jim stačí je jen léčit. Z ekonomického hlediska je totiž pro ně výhodnější léčit, zaměřovat se na symptomy, nikoliv na příčinu, jasně výhodné je co nejdéle pacientům ordinovat léčbu a léky…

 

Ale zaměřme se raději na naše zdraví a naši starost o ně. Nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře máme jednou za 2 roky. Měl by ji absolvovat každý člověk, i když nemá vůbec žádné zdravotní problémy.

est z deseti lidí kvůli strachu z koronaviru toto vyšetření odložilo. Nejvíc těch, co k lékařům nyní nejdou, je starších - tak od padesáti výše. Například na důležité vyšetření tlustého střeva, děložního čípku či prsu nejde téměř polovina z těch, kteří ho mají zdarma.

 

 

A víte, co všechno hrozí, pokud k lékaři nejdete včas?

 

Zvýšenou hladinu cholesterolu mají tři čtvrtiny Čechů. Projevuje se až nástupem aterosklerózy a následným uzavíráním tepen. Odhalit včas ji může rozbor krve. Kontrolu tuků doporučujeme podstoupit alespoň jednou ročně. Pokud jejich hladinu delší dobu nesledujete, riskujete náhlý příchod vážné nemoci a hazardujete se.

Rozbor krve může odhalit také cukrovku, se kterou se už v Česku léčí přes milion lidí. Neléčená může vést k poškození ledvin, nervů či zraku a způsobit záněty končetin vedoucí až k amputaci. Pravidelně by se měla testovat glukóza v krvi.

 

Nebojte se chodit k lékaři, koronavirus kapacity nemocnic ...

 

Testy mohou odhalit i problémy s játry. K jejich selhání může vést nezdravé stravování, častá konzumace alkoholu nebo užívání léků, ale také prodělaná žloutenka nebo cukrovka druhého typu. Standardně se v rámci vyšetření jater testuje hladina tří enzymů, které odrážejí stav jaterních buněk či buněk žlučových cest. Vyšetření tak může poskytnout celkový obraz o tom, co se děje uvnitř těla, a poukázat na potíže, například o nemoci žlučových cest.

Onemocnění ledvin se zjišťuje z rozboru krve a moči, ukáže filtrační schopnost ledvin. První viditelné příznaky se objeví až v době, kdy už nefungují dvě třetiny ledvin. Podstupovat by ho lidé měli jednou za dva roky.  Pacientům, kteří se léčí s cukrovkou, a mají dědičné předpoklady k onemocnění ledvin a obzvlášť těm, kteří mají vysoký krevní tlak, se test ledvin doporučuje absolvovat jednou ročně.

I počty vyšetření štítné žlázy klesly zhruba na polovinu. Častěji s ní mají problémy ženy, těhotné nebo nad 50 let. Dále onemocněním štítné žlázy mohou trpět diabetici, nemocní s poruchami srdečního rytmu nebo celiaci, tedy lidé, kteří nesnáší lepek. Muži nad 50 let by měli jednou za dva roky absolvovat také test na hladinu prostatického specifického antigenu, který může signalizovat rakovinu prostaty.

 Ordinace praktického lékaře pro dospělé

U některých onemocnění mírný odklad léčby pacientův zdravotní stav nijak vážně nepoškodí.

Existují však choroby, u nichž zásadní roli hrají nejen dny, ale i hodiny. Z odložených nemocí se tak v některých případech mohou snadno stát časované bomby.

Rozpoznat, s kterými obtížemi je zapotřebí rychle spěchat k lékaři, bývá ale pro laika dost často obtížné.

 

Při dlouhém váhání si tak můžeme snadno způsobit vážné zdravotní problémy.

 

 

d@niela


 

Komentáře (7)add feed
... : mamča
Kdybych měla obejít všechny doktory, povinné, nepovinné a ty, co opravdu potřebuju, nedělala bych nic jiného.

červenec 17, 2020 09:06
... : doktor
Kdo je zdráv tak nemá potřebu a ten co lékaře a lékárny potřebuje to má vyřešené.Hezké odpoledne páteční přeji všem zdravým i nemocným.
červenec 17, 2020 12:13
... : kim
Pokud si nemoce nebudeme pěstovat a vážit si jich odejdou samy. Stáří je přirozený proces. Žádný důchodce není nemocný, ale jen starý a měl by si považovat, že se důchodu dožil, ne každému se to podařilo. Průměrný věk je 76 let, kdo zemře už v 70 nezemře předčasně. Od 50 do 65 je ranné stáří, od 65 do 75 je pozdní stáří a 75 až 120 dlouhověkost. Smrt je přechod do jiné dimenze což se týká jen naší energie, tělo je jen obal. Tohle jsem se učila ve škole a proto nemám strach ze smrti i když, vždy kdokoliv známý zemře mi mou vlastní smrt připomene.
červenec 19, 2020 00:17
... : NČ
Ani jsem to pořádně nedočetl a už jsem se dozvěděl, že mám cholesterol, cukrovku, játra, ledviny, štítmou žlázu, asi i tlak, Parkinsona, roztahanou sklerosu, klouby, záda, .... Uffffff!
Je to fajn, když se jeden o sobě něco dozví.
červenec 19, 2020 11:04
... : *deeres*
Jasně, buďte opatrní na své zdraví! A bacha na koronablbce! V souvislosti s toužebně očekávanou druhou vlnou Covidu-19,jsem si přečetla tyto rady, jak se před ním ochránit.

1. NESMÍTE ze žádného důvodu opustit dům, ale pokud máte důvod opustit dům, můžete.
2. Roušky vás proti viru neochrání, ale stejně byste je měli nosit, protože mohou zachránit život, ale nemusí fungovat, jsou ale povinné, až na výjimky.
3. Obchody budou zavřené, kromě obchodů, které jsou otevřené.
4. Nesmíte chodit do práce, ale můžete si sehnat jinou práci a chodit do té.
5. Neměli byste chodit ke svému lékaři nebo do nemocnice, s výjimkou, když tam jít musíte, ovšem pokud vám není tak zle, že tam jít nemůžete.
6. Ten virus zabíjí lidi, ale nebojte se. Zabije jen zranitelné lidi nebo ty, co zranitelní nejsou. Je možné jej potlačit a kontrolovat. Většinou. Až na případy, kdy ve skutečnosti způsobí globální katastrofu.
7. Rukavice nepomohou, ale mohly by, takže je někdy noste nebo nemusíte.
8. ZŮSTAŇTE DOMA, ale je důležité chodit ven.
9. Virus děti nenapadá, s výjimkou těch dětí, které napadl.
10. Virus nenapadá zvířata, ale pořád je tu ta kočka z Belgie, která měla pozitivní testy v únoru, kdy se ještě netestovalo.
11. Když chytnete virus, budete mít hodně symptomů, ale můžete mít symptomy, i když ten virus mít nebudete. Můžete chytit virus i bez symptomů nebo být nakažlivý, aniž byste měl symptomy nebo nebýt nakažlivý i přesto, že symptomy máte...
12. Pro zlepšení imunity byste měli cvičit a jíst zdravě, ale jezte cokoliv, co máte po ruce, protože je lepší nechodit nakupovat.
13. Nenavštěvujte staré lidi, ale je potřeba, abyste se o staré lidi postarali a nosili jim jídlo a léky.

červenec 22, 2020 12:00
... : Iris
Deeres skvělé smilies/grin.gif
červenec 22, 2020 16:10
... : NČ
Dost dobrý, Deer. Akorát bych řek, že je to takovej humor spíš šibeniční.
Ještě bych snad přidal: "V chladném počasí se viru daří, v létě vymizí. Ale v některém létě nevymizí."
Nejblbější na tý situaci je, že o tom nikdo kloudně nic neví, takže se tápe, co když třeba tohle pomůže, co když třeba tohle ne. Takže se třeba uvidí nebo třeba neuvidí.
Osobně mi ty nařízení nijak příliš nevadily, asi proto, že nemusim do práce; a do hospod nechodim ne kvůli coroně, ale proto, že nehodlám živit zloděje, kterej za vyklepanej řízek s dvouma bramborama a s jednim pivem chce 2 stovky, nebo za zalitej lógr chce 80 korun.
Co se týče roušky, tu jsem naopak ocenil. Jednoznačně jsem si všiml, že v ní vypadám o mnoho líp, mužnějc a inteligentnějc, než bez ní. Takže další nařízení v tomhle smyslu jen přivítám. A určitě se to poznání netýká jen mě.
Tak třeba uvidíme.
červenec 22, 2020 17:06
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]