O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

"ZVĚROLÉKAŘ" JE NADE VŠE! PDF Tisk E-mail
Středa, 04 březen 2020
Odjakživa jsem ráda četla. Četla jsem cokoliv, co bylo po ruce, co jsem našla v babiččině knihovně, v matčině kufru s detektivkama, v obecní knihovně a hlavně i to, co jsem si půjčila od kamarádek výměnou za jiné moje knihy, co jsem půjčila jim. Některé se mi dodnes nevrátily.  I to se stává. Vzpomínám si na dobu, kdy jsme ve čtvrtek stávali frontu před knihkupectvím, ve snaze uloupit nějakou novinku, i na zklamání, když byla ta pravá a vyhlídnutá kniha vyprodána těsně předtím, než jsem došla na řadu.

 

 

 

To už dnes nehrozí, krásných knih je všude dost, můžeme si vybírat mezi všemi žánry, cizími i tuzemskými autory, podle nálady a hlavně i podle stavu naší peněženky. Čtu ráda a čtu všude. Četla jsem cestou do práce, půl hodiny vlakem ráno a půl hodiny vlakem odpoledne k tomu doslova svádělo, co taky jiného chcete dělat? Koukání z okna po krajině přestane bavit už druhý týden po začátku dojíždění.

 

Čtu v čekárně u lékaře, ráno u snídaně, večer při televizi (někdy je to jediná možnost, jak to naše slavné televizní vysílání přežít bez úhony a nudy), čtu venku u Moravy, když venčím psa.

 

Snažím se každý měsíc si koupit nějakou knihu, nejčastěji je to další díl Úžasné Zeměplochy od Terryho Pratchetta, protože stále ještě nemám doma všechny její díly. Prolezla a pročetla jsem skrz naskrz celou naši olomouckou knihovnu, s výjimkou knih od Rosamundy Pilcherové, Heleny Courths-Mahlerové a jim podobných, protože na tohle já prostě nějak nejsem. Většinou proletím regál s novými knihami a pak už jen nešťastně hledám, co jsem ještě nečetla. Ovšem jako už poněkolikáté se mi stane, že prostě zapomenu, že ve středu naše knihovna nefunguje, stejně jako tentokrát a vracím se domů se starými knihami.

  

A protože mě děsně, ale děsně brala chuť něco si přečíst, tak jsem jako už tolikrát přerovnala svoje knihy v knihovničce, nastrčila zadní řadu dopředu a - narazila jsem na svého oblíbeného zvěrolékaře...

 

 

To by se zvěrolékaři stát nemělo,

Když se zvěrolékař ožení,

Zvěrolékař a jeho přátelé,

věrolékař mezi nebem a zemí a

Zvěrolékař opět v jednom kole.

 

 

Klasika. Taky tak milujete milé a rozkošné příběhy od Jamese Herriota? Já teda NESMÍRNĚ MOC. Tohle jsou knihy, které můžete číst pořád dokola, psané s láskou k zvěrolékařské profesi, ke zvířatům, k lidem, s pokorou a něžností, ať je vám patnáct nebo šedesát let - aspoň tedy já to tak cítím. 
 
 
Image result for JAMES HERRIOT

  

No a jak to nakonec dopadlo? Skončila jsem v posteli s hrnkem černého čaje s bergamotem a se svým oblíbeným „Zvěrolékařem“ v ruce. Ani seriálová Ulice mě nedovedla od mého Herriota odtrhnout...

 

Pavla Vodoměrka
 
 
Komentáře (6)add feed
... : kyttka
Jsou báječné, jako holka cca 13-14 letá jsem je poprvé četla všechny a také se k nim ráda vracím. Díkybohu za mamčinu obrovskou knihovnu a dva roky bez TV, kdy jsem se naučila denně číst. Podobný styl jsem objevila v knihách od Patricka Taylora, ty jsou o doktorovi lidském a taky vřele lidské.
březen 05, 2020 09:19
... : d@niela
Jak tedy předělávám i knihovny, tak - já vám našla tolik přepychovejch knížek... A mj. i toho Heriotta. Báječná věc, i film byl super!
březen 05, 2020 10:08
... : *deeres*
Kantůrek už žádnou další knihu Terryho Pratchetta nepřeloží. Úžasná dvojka, která nás opustila. Který z těch dvou byl více geniální, nedokážu posoudit, to bych musela umět perfektně anglicky, ale Kantůrek tomu dal český humor. A nesmím zapomenout na originální ilustrace Paula Kidbyho.
" Na gymnáziu si vybral jako povinný, ale nematuritní jazyk angličtinu. „Na jazyky jsem nebyl nijak zvlášť nadaný, moc jsem se jim nevěnoval a paní profesorka mi říkala, že mi nezkazí vysvědčení, ale varovala mě, abych se angličtině profesně nikdy nevěnoval,“ říká s tím, že se bohužel nedožila třídního srazu, na který jí přinesl několik knih, které přeložil.
Já je mám všechny, co tu vyšly v překladu. Vlastně patří holce, zuůstaly u mne, ona tvrdí, že teď je znovu nemůže číst, když ví, že už oba zemřeli.
A, Herriot? Jsem zvířátkomilná a tak po něm opakovaně sáhnu a klidně čtu znovu.
Knihy půjčuji moc nerada a jsem hodně nepříjemná, když se mně dlouho nevrací.
březen 05, 2020 13:53
... : Inka
Taky jsem vzdy moc rada cetla, ale posledni roky mi proste nezbyva cas, ale muj sen, je se ke cteni vratit... Zverolekare neznam a ze jsem precetla kde co...
březen 05, 2020 17:01
... : Míša šíša
Zvěrolékaře jsem četla někdy v šestnácti a vracet se k němu nemohu, protože mám před sebou haldu nových knih, které si na mě dělají pořadník.
Taky to tak máte, že si kupujete nové knihy a stavíte si z nich šikmou zeď s tím, že si je přečtete:
- až o dovolené (kdy na to není vůbec čas)
- až budu někdy marodit
- až odrostou vnoučata
- až budu v důchodu (dřív zhebnu)
atd.??
březen 05, 2020 21:20
... : doktor
Zdravím všechny knihomolky a zdůrazňuji,že knihy nepůjčuji,knihy si hýčkám a miluji klasiku českou,francouzskou,americkou i anglickou.Miluji poezii,nikoliv moderní.Rozečno mám : Zima světa,Ostny a oprátky.No a nesmím opomenout úžasný životopis Darwina.
březen 06, 2020 12:27
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]